|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Тајни исповеди на мајките

Редакција Рингераја, 6.5.2020
Мајчинство. Тешко е да се најдат зборови, зар не? Тоа се најдобрите и најтешките работи во едно. Задоволство е ако веќе еднаш сте го искусиле, болка, сомнеж, загриженост и болка во срцето е, ако го искусувате за прв пат ... но љубовта ...

image
/11


Љубовта што го прави вашето срце да се чувствува како да може да пукне, љубов која се заканува да ве надвладее. И тоа е жестокоста на љубовта што го прави мајчинството толку закотвено на прво место.

Дневните и секојдневните предизвици на мајчинството можат да ги претворат дури и најнормалните луѓе во полу-луди. Мајчинство е кога 4 дена ја туткате косата во пунџа, затоа што не сте ја измиле долго време.

 

И додека се разликуваме со другите мајки во врска со нашите избори кои ги правиме како родители и многу други работи, две работи што ги имаат сите мајки е преголемата љубов кон нашето дете и свесноста колку е тешко мајчинството.

Го сакам тоа чувство кога имате храброст да се отворите да споделувате нешто со друга мајка и нивниот одговор е, „и јас“. Одеднаш, се чувствувате подобро само кога знаете дека не сте единствената. Тоа е чувството што не натера да прашаме некои други мајки да ги споделат своите „тајни исповеди“ од глупо со надеж дека некаде на оваа листа, и вие ќе имате „и јасисто “ и ќе знаете дека сте не сами.

 

Вистински признанија од вистински мајки:

„Кога ме мрзи да готвам вечера, ги обвинувам бебињата ... дека тие сакаа да ги држам во раце цел ден, или плачеа, или беа нервозни“.

„Еднаш си ставив пелена во автомобилот затоа што не сакавме да го разбудиме бебето додека одевме на долг пат!“ ~

„Понекогаш сум преплашена што сеќавањето на моите деца за тоа која сум јас, ќе биде компилација од моите најлоши моменти“.

„Чувствувам преголем притисок да бидам совршена мајка на две бебиња, а најчесто сум добра мајка само на едно“.

 

„Тајно ги јадам грицките на моите деца и кога ќе дознаат им кажувам тато го стори тоа и им се придружувам во нивната негодувања“

 

„Мајчинството може да биде многу осамено“.

 

„Понекогаш се преправам дека не сум слушнала дека моето дете кажа нешто лошо…. Бидејќи сум премногу исцрпена за да дисциплинирам некого во тој момент“

„Еднаш кивнав во рака во супермаркетот и немав при рака марамче – потоа се избришав задниот дел на облеката на моето бебе, затоа што сфатив дека таа не може да ја допре таа област. “

 

„Понекогаш им давам грицки наместо овошје на децата…. за вечера."

„Кога маж ми е на службен пат му дозволувам на мојот син да остане доцна и ние заедно да играме Минекрафт!“

 

„Кога син ми беше помал, го ставав во кревет во 18 часот во зима. Секако веќе беше темно, а тој не знаеше колку е часот (и можев да добијам уште неколку часа на крајот на денот) “.

 

„Понекогаш купувам зготвена храна бидејќи едноставно не можам да ја чистам кујната“.

„Понекогаш им дозволувам на децата да јадат пуканки за вечера.“

„Честопати им печам колачиња на своите деца, едноставно затоа што сакам да ги јадам.“

„Оставам од моите омилени грицки во фиоката за крпи - бонбони, пити од крем од овес и Доритос - работи што не им дозволувам на моите деца да ги јадат кога се во кревет.“

Со 6 деца, ќе дозволам мојот 2-годишен син да се качи на неговиот висок стол за да достигне нешто! “

„Се преправав дека децата се однесуваа несоодветно, така што не морав да одговорам на телефон или да отворам врата.“

„Кога се родија моите момчиња близнаци, работите беа толку луди што не можев да излезам во продавница за храна. Три дена јадев бадеми прелиени со чоколадо. Никогаш не бев толку среќна што одев во самопослуга! “

„Животот како мама го доведува во прашање секој ваш потег и секоја акција. Се прашувате како вашите избори денес ќе влијаат врз нивните животи. Се чувствува како најневеројатната и најважната личност на светот еден момент, а потоа се чувствувате како крајно неуспешна во следниот. Ставате нечии туѓи потреби пред вашите. “

„Честопати се наоѓам себеси да се туширам подолго од 45 минути (да седам на тоалетот и само да играм со мојот телефон или само да седам на дното на кадата со вода што истекува со тушот) само за да имам време за себе додека маж ми го гледа нашиот син “.

„Понекогаш му велам на моето дете дека е алергично на она што го јадам затоа што сакам сама да ја завршам храната. (Тој е алергичен на многу работи, така што ми успева.) “

„Моите ќерки близнаци наскоро ќе наполнат пет години, и сè уште не биле на забар“.

„Кога се роди мојата најстара ќерка, не можев да верувам дека одговорноста е моја. Само што очекував мајка ми или некој друг да дојде и да го преземе бебето. Кога се роди мојата втора ќерка, се прашував дали е можно срцето да се прошири доволно за да ја сакам онолку колку што го сакав моето прво дете. За среќа, можам да кажам дека научив да ја поседувам огромната одговорност да бидам мама и открив дека љубовта расте и се менува толку брзо како што растат и  моите девојки! “

„Ова утро намерно направив топло чоколадо во чаша за чај, бидејќи знам дека мојата ќерка мрази чај и навистина не сакав да го споделам топлото чоколадо“.

 

„Понекогаш ги гледам моите деца и размислувам, дали овие деца навистина ми беа дадени? Не требаше да поминам курс пред да добијам огромна одговорност ?! “

 

„Ако мојот сопруг е дома, понекогаш одвојувам повеќе време отколку што е потребно во тоалетот. Само за тој да може да биде сам со децата “.

 

„Најмладото момче беше (сè уште е) најголемиот бељаџија што сум го запознала во животот. Откако почна да оди, морав да набавам огледало за да можам да го гледам додека мијам садови. На потешкиот начин научив дека две минути е доволно долго за осумнаесетмесечно бебе да стави шише со црвен лак за нокти во неговата пелена и потоа да го истура шишето низ целата трпезариска маса! Да, набавив огледало! “

 

Што е со вас? Која е вашата „тајна исповед“?

Споделете со другите мајки во коментари.

Зошто мајките стануваат невидливи по пород...
Мајчинството менува сe. Oд независна личност наеднаш ќе станете одговорни за целосна грижа и благосостојба на друг човек...
67
Препорачани положби за доење на бебето
Доењето претставува стекнување нова вештина и за мајката и за новороденото дете; за успешно доење потребно е трпение и в...
3
Првите запчиња, вистинска се мака
Некои бебиња не го ни чувствуваат никнувањето на првите запчиња, додека други имаат проблеми со недели.
3
Авантурата наречена "Бебе"
Првата година со бебето е како патување со возот на ужасот - летала кон небесата од радост, но и нуркање кон бездна. Цел...
3


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Izabela
elence

Dali vi se dopaga imeto Izabela, a skrateno Bela?

da (53%)

mozebi (17%)

ne (25%)

nikako, ne (6%)


Број на сите гласови: 102

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!