|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Сигурни знаци дека свекрвата не ве обожава

Редакција Рингераја, 23.6.2020
Дали се сомневате дека свекрвата не ве обожава, без оглед на тоа што вашиот партнер мисли поинаку? Иако е лесно да се создаде цело сценарио на заговор во вашата глава, ние ви носиме знаци што ќе ја „разоткријат“

image
/11


Односот помеѓу свекрвата и снаата често може да биде извор на кавги, семејни и брачни. Додека има снаи кои одлично се согласуваат со мајката на нивниот сопруг, (им завидувам на тоа) многу млади жени немаат таков идиличен однос. Свекрвите често имаат големи очекувања од своите снаи затоа што „никоја не е добра за нејзиниот син“. Тешко е да се живее со тоа, исто како и со бројните критики и мешања во животот (за што снаите најчесто негодуваат). Од воспитувањето на детето (удри го по задникот и ќе те слуша) до душегрижнички совети (о душо, ти си многу слаби, немој да јадеш само од тие семиња). Ако ви се чини дека можеби сте го замислувале сето ова, ви носиме неколку од (очигледните) знаци кои ќе ви откријат дека навистина не сте на нејзиниот список на омилени луѓе, пишува The List.

 

Го имате тоа чудно чувство

Ја знаете онаа чудна енергија и напнатост во воздухот која може да ја сечете со нож кога ќе се најдете во близина на личност која не може да ве трпи? Можете да го почувствувате ова врз основа на тоа колку (не) ви е пријатно до таа личност. Да, само знаете дека нешто не е во ред. Иако ова не е лесно да се „докаже“, особено во односите во рамките на семејството, но се случува и во овие случаи верувајте се себе си. Интуицијата е навистина многу моќна алатка која ја имаме сите, само треба да знаете како и кога да слушате. Веројатно го знаете тоа чувство кога некој едноставно ве толерира, наместо да ве прифати. Ако го чувствувате тоа во присуство на свекрвата, тогаш имате право. Вие не сте толку драги за неа.

 

Приказната за поранешните љубови на вашиот партнер

Навистина е тешко да ја слушнете свекрвата како зборува за жена која беше „скоро“ во врска со вашиот партнер и како таа се приближила до срцата на целото семејство. Додека можеби го правите тоа несвесно, сепак (секако) се чувствувате лошо. Ако тоа се случи, дозволете му на партнерот да знае што се случува и кажете и на свекрвата јасно и гласно дека ве вознемирува.

 

Таа е претерано критична

Некои луѓе едноставно се склони да ги критикуваат другите. Ако вашата свекрва секогаш има некаков коментар на штета на вашиот изглед, однесување или други работи што се важни за вас, би можело да биде црвено светло дека таа не се грижи за вашите чувства. Најпрво разговарајте со партнерот затоа што двајцата сте тим. Не дозволувајте му да се повлече со реченицата - „тоа е помеѓу вас двете“. Тој не мора секогаш да се согласува со вас, но оставете го да застане на ваша страна барем до некаде.

 

1

 

Таа те игнорира

Тишината е најлошата казна. Можеби таа не ве вклучува во разговорот, „случајно“ ќе заборави да ве покани на семејни собири или да ви честита за важни настани. Тоа можеби и не е толку случајно. Пасивното агресивно однесување не е лесно да се толерира. Верувајте и на вашата интуиција. Ништо нема да се смени додека не објавите дека ќе се обидете да изградите подобар однос со неа пред да се откажете веднаш.

 

Таа воопшто не се грижи што се случува во вашиот живот

Да се ??поставуваат прашања и да се интересира (умерено) во животот на некој друг е прилично лесно, затоа што така и дозволуваме на другата личност да знае дека се грижиме. Ако свекрвата не го стори тоа, можеби е знак дека не сте толку блиску до нејзиното срце. Имајте на ум дека таа исто така може да биде љубоморна на вашите достигнувања (или дури и за врската што ја имате со нејзиниот син). Но, тоа е нејзиниот проблем на кој таа треба да работи.

 

Ве чува на безбедно растојание

Ако одеднаш замолчува кога ќе се појавиш во нејзина близина, или ќе престане да зборува со вас за нештата што се случуваат во нејзиниот живот, тоа може да биде јасен знак дека не ве обожава.

 

Се извинува, но не го мисли тоа

Ако вие и вашата свекрва се карате, и тогаш таа ви се извини што звучи како „жал ми е ако мислиш дека ве навредив“, тоа значи дека таа навистина не се извинува. Таа ве обвинува за недоразбирањето што се појави и со тоа воопшто не ја превзема вината. Вистинскиот изговор е кога „напаѓачот“ ја презема одговорноста за навредата за да го надмине недоразбирањето. „Лажно“ извинување може да биде знак дека вашите чувства воопшто не и ’се важни.

 

Нормално е да се вознемирите и разочарате ако сметате дека на свекрвата ви и се допаѓате. Можете да ја добиете таа игра со тоа што ќе вложите малку повеќе напор во вашата врска и ќе пробате да најдете заеднички јазик. Ако не успеете во тоа, едноставно помирете се дека пријателскиот однос меѓу вас и свекрвата едноставно не е суден.

Кога се развива мозокот кај децата?
Децата се брилијантни. Зарем не? Тие живеат во сегашниот момент.Тие се способни и невини. И можеби мојата омилена особин...
3
Одблиску со Миа Костова за спонтаниот абортус
Миа Костова,на сите добро позната водителка, модна блогерка, инфлуенсер кој рекламира најпознати брендови во Македонија,...
3
mamamegi:Дали постои дефиниција за мајчинс...
Дали некој може да го опише тоа чувство во една реченица? Не, тоа чувство мора прво да се доживее и потоа "да се обидеш...
3
KidzOmegaTM
KidzOMEGA е одличен извор на OMEGA 3 масни киселини EPA I DHA, со прекрасен вкус на портокал во кој ќе уживаат децата. ...
2


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Kakvi?
Jana9

Kakvi filmovi sakate da gledate?

Komedija (60%)

Triler (0%)

Romanticni (0%)

Horor (20%)

Akcija (20%)

Drugi (0%)


Број на сите гласови: 5

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!