|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Што не смеете да кажете на бремена жена?

Редакција Рингераја, 6.7.2022
Исклучително прекрасно е чувството кога сте прв пат бремени – загрижени, несигурни, но сепак лудо среќни. Имате многу прашања, читате и слушате совети од секого и набрзо Вашата глава е преполна со информации - потребни, но и многу непотребни

image
/11


Што не смее да слушне една бремена жена?

 

1. Моето породување траеше цели 36 часа и беше ужасно

Жените кои се бремени за прв пат веќе доволно се исплашени, така да не е неопходно да слушаат екстремни породилни приказни

 

2. НИКОГАШ повеќе

Ако случајно Вашата бременост Ве исплашила толку многу, што се одлучиле да немате повеќе дечиња, жената која е бремена нема потреба да го слушне тоа.

 

3. Чекај додека не дојде 9-тиот месец

Таа веќе е загрижена за својата фигура и за тоа колку ќе расте во стомачето, не мора постојано да ја потсетувате на тоа.

 

4. Нe прифаќај индуцирано породување, преболно е

Ако сте имале идеална бременост и породување без медицински интервенции, не значи дека треба да ги плашите останатите трудници за тоа.

 

5. Твојата вагина никогаш нема да биде иста

Ширење страв. Наместо тоа советувајте ја да ги прави Кегеловите вежби.

 

6. Не качувај премногу килограми, невозможно е да се симнат

Таа е веќе загрижена за килограмите. Фокусот сега треба да се стави на здравјето, а не на килограмите.

 

7. Ти си поголема од мене

Секоја жена изгледа различно во бременоста, па споредувајќи се со жена која е за прв пат бремена, може многу да ја загрижи.

 

8. Дали е тоа здраво за бебето?

Доволно е информирана што треба да јаде а што не, нема потреба дополнително да ја загрижувате

 

9. Бременоста тотално ми ја уништи фигурата

Не е сега време таа да се грижи за нејзиниот постпородилен период.

 

10. Дали веќе го почувствува движењето на бебето?

Луѓето уживаат да ги поставуваат овие прашања уште многу рано, но имајте на ум дека можете непотребно да ја вознемирите жената која е за прв пат бремена.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Абортус - прекинување на бременоста
Под предизвикан абортус се подразбира прекинување на бременоста пред да биде плодот способен за живот надвор од телото н...
4
Најчести симптоми на бременоста
Некои жени едноставно “знаат” дека се бремени од самиот почеток на зачнување на детето. Меѓутоа на други им се потребни ...
3
Секс во бременоста, како да се расположите?
Сега кога сте бремени апстинирате со секс? Иако и ова е сосема нормално, има придобивки од сексот за време на бременоста...
3
10 најчесто поставувани прашања во бременоста
10-те најчести прашања од идните мајки
3
Анкета

Dali?
Jana9

Dali odite na koncerti?

Da (20%)

Ne (20%)

Ponekogas (60%)


Број на сите гласови: 5

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!