|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Што кога ќе се дојдете дома со предвремено родено бебе?

Редакција Рингераја, 17.11.2020
Многу родители не се подготвени за предвремено породување. Но, и покрај проблемите на почетокот, повеќето предвремено родени бебиња успеваат да прераснат во здрави деца

image
/11


Родителите се најважни

Родителите и луѓето кои се во директен контакт со бебето играат клучна улога во развојот на предвремено родените бебиња. Тие мора да бидат добро обучени, што е задача на физиотерапевт особено - со цел да го стимулира бебето и неговите независни активности, да обезбеди емоционална безбедност и да му помогне целосно да се прилагоди преку секојдневните активности (земање, држење, носење, хранење, промена, играње), кон животната средина.

 

Моментот кога бебето е подготвено да дојде дома ќе предизвика голема радост, но и вознемиреност кај родителите, особено ако е прво бебе. Родителите на предвремено родени бебиња многу често се соочуваат со страв дали ќе можат да се грижат за својот мал борец на начин на кој тоа го прави болничкиот персонал.

 

Пристигнување на предвремено родено бебе дома

Топло и чисто - Предвремено родените бебиња имаат поинаква регулација на телесната температура, односно бараат потопла средина за почеток. За да бидете сигурни дека на вашето бебе му е топло и пријатно, облечете го со слоевита облека, па во зависност од промената на температурата во просторијата, можете дополнително да го покриете или откриете бебето. Исто така, тие се повеќе склони кон настинки и стомачни проблеми во споредба со бебињата родени на термин бидејќи имунитетот се развива побавно и бебето полесно заработува инфекција.

 

За да избегнете нешто што му штети на вашето бебе на самиот почеток, одржувајте ја хигиената на рацете и не брзајте со другите луѓе кои доаѓаат да ве посетат додека бебето не стане посилно и не се чувствувате подготвени за такво нешто. Дури и ако некој дојде во посета, ограничете го бројот на оние кои сакаат да го земат бебето, проветрувајте ја просторијата каде што останува бебето секој ден. Не смеете да му забранувате контакт на постаро дете со бебето, но имајте на ум дека децата од предучилишна возраст се најголемиот извор на разни инфекции. Поголемото дете може да ви помогне околу бебето на друго начини.

 

На бебето му треба повеќе сон

Родителите исто така можат да бидат исплашени дека бебето спие скоро цело време. Овие бебиња се раѓаат пред да заврши растот и организацијата на различни делови на мозокот и на овој начин вашето бебе ја складира енергијата потребна за раст и развој. Квалитетот на спиењето се разликува од бебињата кои се родени во термин и кои поминуваат повеќе време во длабок сон. Вашето бебе ќе биде малку длабоко заспано, малку поспано и ретко целосно будно. Покрај фактот дека бебето е слабо да цица млеко, овој начин на спиење го отежнува хранењето.

 

Пристигнување на предвремено родено бебе дома

Бебињата се нежни и чувствителни - Бидејќи нервниот систем кај предвремено родените бебиња не е доволно развиен, може да се случи детето многу лесно да се исплаши, вознемири и бурно да реагира на светлина со нагло раширување на рацете во движење со прегратка (спонтан рефлекс на Моро). Кога ќе се исплаши, се случува да не може само да се смири кога ќе почне да плаче. Во оваа ситуација, земете го бебето во раце и завиткајте го во ќебе или некоја ткаенина, завиткајте го целото, така што ќе се чувствува безбедно.

 

Психомоторните вежби се повеќе од добредојдени

Многу бебиња денес имаат или лесна форма на хипотензија или хипертензија, искривен врат или асиметрична положба на телото; ова е дополнително изразено кај предвремено родени бебиња. На повеќето предвремено родени бебиња им се препорачуваат вежби за стимулација на моторниот развој, а понекогаш се потребни и поинтензивни и долготрајни вежби.

 

Дајте му на вашето бебе време - родителите обично се склони да го споредуваат своето дете со други деца на иста возраст. Ако имаат предвремено бебе, ќе бидат многу разочарани кога ќе видат дека тоа заостанува во многу работи, а честопати и членовите на семејството и пријателите со добра намера изразуваат загриженост дали детето се развива нормално. Не заборавајте дека вашето предвремено бебе всушност има два родендени: денот кога се роди и денот кога требаше да се роди.

 

Како се пресметува корегираната возраст на детето?

Корегираната возраст на детето се пресметува со одземање на моменталната возраст или бројот на недели од раѓањето од бројот на недели што бебето не ги поминало во мајчината утроба до терминот за породување. Со цел да се пресмета колку бебињата се родиле порано, треба да се одземе бројот на гестациски недели при раѓање од 40 гестациски недели, што е породување. Пример: ако бебе се роди во 28 недела, тоа значи дека е родено 12 недели пред терминот; ако е сега 6 месеци, или 24 недели, за да се добие коригираната возраст треба да се одземе 12 недели. Ова значи дека прилагодената возраст на вашето бебе е 12 недели, или три месеци.

 

Само кога ова е направено и се утврди корегираната возраст, можно е да се набљудува што може и што не може да направи бебето - во овој пример, вашето бебе е старо три, а не шест месеци.

 

Оваа корекција обично е потребна на возраст од две години, бидејќи повеќето деца во тој интервал ги достигнуваат своите врсници родени на време, и од аспект на физичкиот раст и развојот.

 

Ова сигурно не го знаевте за новороденчињата!
Бебињата се неверојатни мали суштества кои постојано ги изненадуваат своите родители, претежно позитивно, а понекогаш и ...
23
Приказна за Мајмире, која ќе ве расплаче
Мајмире Исмаил имала пет деца, но само едно и преживеало. Згрижила девојче кое имало сплескана главичка, искривени нозе ...
16
Што да јадете за да не добиете коронавирус?
Кои витамини и минерали се најефикасни во борбата против Ковид-19? Кои се оние хранливи материи кои имаат научно докажан...
14
Предлог за здрав појадок: Овесна каша
Овесната каша се подготвува многу брзо и едноставно.Одзема само 5-10 минути од времето
10


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Dali?
Jana9

Dali vnimavate na vasata kilaza?

Da (60%)

Ne (40%)


Број на сите гласови: 5

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!