|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Што чувствува бебето во 9-от месец од бременоста?

Редакција Рингераја, 3.7.2023
Штом жената дознае дека очекува бебе, нејзиниот живот се менува на начини на кои можеби никогаш не ни замислувала
Клучни зборови:

image
/11


 

Еден момент, таа е само уште една весела девојка која нема никаква грижа на светот. И, следниот момент, таа е на место каде што сe што прави може да влијае на животот на друга мала личност - некој што го сака најмногу на светот. Можете ли да се поврзете со ова?
Но, со сите предупредувања и предупредувања што ви ги спомнуваат сите, останувате под впечаток дека ситното суштество во вас е супер-нежно. Меѓутоа, како што напредувате во бременоста, се чувствувате изненадени од силата и способностите на вашето малечко. Тие можат да направат огромен број работи од утробата. А, еве ви пренесуваме некои од овие работи:
1. Ако мајката е среќна, така е и малата
Како што сите знаеме, главно расположението на мајката го диктира расположението на целата куќа. Така, ако таа е среќна, можете да очекувате и домот да биде осветлен од радост. Истото се верува и за идната мајка и за нејзиното малечко. Ако е среќна, нејзиниот фетус може да го почувствува и почувствува тоа. Значи, да, веројатно е дека бебињата би можеле да доживеат радост во нивниот свет со перница во матката.
2. Може да вкуси што и да јаде мајката
Ова е едно од најрелевантните прашања што го имаат идните мајки - „дали моето малечко може да ја вкуси храната што ја јадам?“. Излезе, одговорот е „да“! Овој посебен развој се јавува некаде околу 21-та недела од бременоста. Во оваа фаза доенчето почнува редовно да консумира малку плодова вода. Оваа течност, пак, е зачинета со храната што ја консумираат идните мајки. Значи, вашето бебе всушност може да вкуси сe што јадете
3. Вашето малечко може да се вклучи во вашите разговори
Некаде околу 18-та гестациска недела, ушите на бебињата стануваат различни од двете страни на главата. Понекогаш овој развој се случува дури во 16-тата недела по нивното зачнување. Значи, тие може да почнат да слушаат. И, до 25-та недела, малите почнуваат да реагираат на звуци кои се познати како вашиот глас на пример (2).
4. Може да почне да го чувствува вашиот допир
Од моментот кога овие бебиња се во утробата може да почнат да го ценат сетилото за допир. И, имајќи предвид дека тоа е еден од ретките начини на кои тие можат да комуницираат со надворешниот свет, тоа не е изненадување.
Еве некои од работите кои малите не можат да ги почувствуваат:
1. Неколку светлосни испакнатини овде и таму
Можеби се плашите да излезете во толпата откако ќе дознаете за вашата бременост. Постои одредена количина на параноја поврзана со тоа и таа допрва го достигнува врвот како што идните мајки се приближуваат до датумот на породување. Тоа е затоа што повеќето од вас може да се исплашат да не предизвикаат некаква ненамерна штета на малечкото. Се разбира, грижата и претпазливоста се задолжителни, но најмалите главно нема да почувствуваат благ удар од странец.
2. Непослушните работи
Уште една работа од која двојката се плаши кога ја очекува е физичката интимност. Така, повеќето бремени парови почнуваат да се избегнуваат од непослушните работи во спалната соба. И, ова може да биде огромно разочарување и за мажот и за жената. Но, нема потреба да се грижите. Внатре во нивниот мал свет, бебињата блажено пливаат, целосно несвесни за надворешните навики.
Прво и основно, ако вашиот термин е наблизу, многу честитки до вас! Сега кога знаете што вашето малечко може да почувствува и чувствува, знаете што да направите повеќе. Имајте среќна бременост!

Еден момент, таа е само една весела девојка која нема никаква грижа на светот. И, следниот момент, таа е на место каде што сe што прави може да влијае на животот на друга мала личност - некој што го сака најмногу на светот. Можете ли да се поврзете со ова?

Но, со сите предупредувања и што ви ги спомнуваат сите, останувате под впечаток дека ситното суштество во вас е супер-нежно. Меѓутоа, како што напредувате во бременоста, се чувствувате изненадени од силата и способностите на вашето малечко. Тие можат да направат огромен број работи од утробата. А, еве ви пренесуваме некои од овие работи:


1. Ако мајката е среќна и бебето е среќно

Како што сите знаеме, главно расположението на мајката го диктира расположението на целата куќа. Така, ако таа е среќна, можете да очекувате и домот да биде осветлен од радост. Истото се верува и за идната мајка и за нејзиното малечко. Ако е среќна, нејзиниот фетус може да го почувствува тоа. Значи, да, веројатно е дека бебињата би можеле да доживеат радост во нивниот свет со перница во матката.

 

4


2. Може да вкуси се што јаде мајката

Ова е едно од најрелевантните прашања што го имаат идните мајки - „дали моето малечко може да ја вкуси храната што ја јадам?“. Излезе, одговорот е „да“! Ова посебно чувство се јавува некаде околу 21-та недела од бременоста. Во оваа фаза доенчето почнува редовно да консумира малку плодова вода. Оваа течност, пак, е зачинета со храната што ја консумираат идните мајки. Значи, вашето бебе всушност може да вкуси сe што јадете.

 

3


3. Вашето малечко може да ги слуша вашите разговори

Некаде околу 18-та гестациска недела, ушите на бебињата се развиваат. Понекогаш овој развој се случува дури во 16-тата недела по нивното зачнување. Значи, тие може да почнат да слушаат. И, до 25-та недела, малите почнуваат да реагираат на звуци кои се познати како вашиот глас на пример.

 

2


4. Може да почне да го чувствува вашиот допир

Од моментот кога овие бебиња се во утробата може да почнат да го развиваат сетилото за допир. И, имајќи предвид дека тоа е еден од ретките начини на кои тие можат да комуницираат со надворешниот свет, тоа не е изненадување.

 

1

Прво и основно, ако вашиот термин е наблизу, честитки до вас! Сега кога знаете што вашето малечко може да почувствува, знаете што да направите повеќе. Имајте среќна бременост!

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Опасни инфекции за време на бременост
Добрата работа е во тоа што кај повеќето жени бременоста поминува без особени проблеми. Но, има и случаи кога претпазлив...
5
7 знаци дека ќе се породите за 24-48 часа
Ако сте за прв пат мама, веројатно постојано ви се чини дека ги препознавате раните знаци на породување. Навистина се ра...
5
Во што најмногу уживаат бебињата во утробата?
Мајката и бебето имаат силна врска, дури и пред да дојде бебето на овој свет. Додека остатокот од светот можеби нема ни ...
4
elenak: Мојата породилна приказна
Моментот кога јас се претворив во “ние”
4
Анкета

Вода за деца.
пеперутка16

Мамички, колку месеци варевте вода за вашите бебиња?