|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Што боли најмногу за време на бременоста?

Редакција Рингераја, 16.8.2021
Бременоста е период од животот на жената, во кој телото доживува најмногу болки
Клучни зборови:

image
/11


Бременоста е тежок период од животот на една жена. Не само психички, но и физички таа треба да ги понесе тешките промени во телото и душата, кои сепак конечно го носат најсреќниот момент!


За време на бременоста, исто така некои делови од телото болат доста и предизвикуваат голем број на непријатности и грижи, кои го прават овој период од животот доста потежок!

 

Што боли за време на бременоста?

Грбот

Го ставаме на прво место, бидејќи речиси и да нема жена која не е чувствувала болки во грбот за време на носењето на своето бебе. Тоа е така поради прекумерната тежина која рбетот ја толерира при бременоста.

Покрај тоа гравитација е нерамномерно распределена, заради зголемувањето на стомакот што ја дислоцира тежината кон напред. Така се добива неправилно извртување на 'рбетот и следствено - болки.

Чувствата

Да, и тие можат да страдаат доста во овој период. Зарем нема од што! Хормоните беснеат и предизвикуваат состојби кои инаку ретко би ги имале. Во извесна смисла бременоста е вистински хормонален хаос кој предизвикува и емоционален ураган.

Нозете

Благодарение повторно на хормоните, вашите тетиви и зглобови омекнуваат и се олабавуваат во текот на бременоста. Тоа предизвикува дополнителни болки и болести или моментални болки при продолжено одење или стоење. Зголемувањето на тежината е исто така предуслов.

Градите

За време на бременоста градите растат и се подготвуваат за доење. Покрај тоа функционалната ткиво на градите се менува, за да го обезбеди доаѓањето на мајчиното млеко. Со приближување на раѓањето градите стануваат потешки, бидејќи почнува да се произведува колострум, која е неопходен во првите 48 часа по раѓањето.

Советот на стручњаците е да се носи посебен градник, кој ќе ја  задржи тежината и обемот на градите и ќе ги спречи непријатностите.

Желудникот

Приливот на киселини, кој е вообичаена појава кај бремените жени во втората половина на бременоста, предизвикува стомачни болки. Притисокот што плодот го врши врз желудникот исто е предуслов за појава на болки и непријатни чувства.

Избегнувајте храна која предизвикува или ја зголемува киселоста во желудникот, за да го намалите чувството на гадење. Не јадете мрсна, пржена и премногу тешка храна.

Грлото

Тоа е затоа што за време на бременоста имунолошкиот систем работи послабо. Овој механизам има за цел да го потисне имуниот одговор, бидејќи постои опасност имунолошката заштита да го детектира бебето како "страно тело" и да се обиде да го "неутрализира".

Токму поради тоа многу жени чувствуваат постојана болка во грлото. Можете да се обидете да се борите со патогените бактерии со педантно миење на рацете и здрава пренатална исхрана.

Главата

Хормоните на бременоста се толку сурови! Главоболката во овој период се должи на промените во нивоата на хормоните. Добро е во овој период да биде редуцирано и внесувањето на кофеин, кој уште повеќе ги влошува работите.

Масажа на скалпот и релаксирачките вежби можат да се направат да се чувствувате подобро.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Кога ќе почне да ми се познава стомачето?
Ова е прашањето кое си го поставуваат сите трудници. Дали постојат правила, или се е индивидуално, ви откриваме во овој ...
3
Дали бебето плаче во материцата?
Сигурно не очекувавте ваков одговор, но еве што се случува додека вашето дете удира и се врти
3
Во што најмногу уживаат бебињата во утробата?
Мајката и бебето имаат силна врска, дури и пред да дојде бебето на овој свет. Додека остатокот од светот можеби нема ни ...
3
Спонтан абортус: Невидливиот ластар на та...
Да се биде исполнет со живот е нешто. Да се биде бремена со малечкото чудо на науката и природата во стомакот е убаво. ...
3
Анкета

Вода за деца.
пеперутка16

Мамички, колку месеци варевте вода за вашите бебиња?