|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Рецепт за најубави балони од сапуница

Редакција Рингераја, 18.7.2014
Децата обожаваат да си играат со величествените балони од сапуница. Еве неколку рецепти за течност со која се прават најубавите и најцврсти балони...

image
/11


 

Малите деца ретко кога пропуштаат можност да ве наговорат да им купите сет за правење на балони од сапуница. Но, течноста со која се прават прекрасни балони брзо ќе се потроши, после што децата остануваат без омилената забава.

Вообичаениот рецепт е мешавина од вода и детергент за садови, но ако додадете уште некои од предложените состојки, балоните ќе бидат поцврсти и поубави. Погледнете ги рецептите и приредете им незаборавна забава на вашите малечки.

 

Шеќерни балони


1

 

Ова е веројатно наједноставниот рецепт, со оглед на тоа што повеќето состојки ги имате дома. Измешајте 1/3 чаша течност за миење садови, 1,5 чаша вода и 2 лажички шеќер.

 

Балони од глицерин

 

2

 

Љубителите на забавата ги сметаат овие балони за најдобри. Потребно ви е: 3,5 литри вода, 2/3 чаша течност за садови и 2-3 лажички глицерин.

 

Балони од пченкарен сируп

 

3

 

Потребно ви е 6 чаши вода, 1 чаша пченкарен сируп и 2 чаши детергент за садови. Во оваа мешавина можете да додадете и глицерин за уште поубави и поцврсти балони.

 

Огромни балони

 

4

 

За уште позабавна игра, наполнете го малиот детски базен со смеса за балони по избор. Нека вашет дете влезе во базенот, а потоа со хула-хоп полека од течноста направете огромен балон од сапуница. Ова е идеална забава за детски родендени.

 

Најновите вести, резултати од медицински истражувања, совети на стручњаци за родителството и забавни вести, можете да ги следите на нашата страница на Фејсбук – Рингераја.мк

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Права и обврски на детето
На сите деца, без исклучок треба да им припаѓаат овие права, без разлика или дискриминација заснована на раса, боја на к...
5
Колапс, синкопа или губење на свеста
Кризата на свеста претставува застрашувачко искуство за родителите – повеќето од нив имаат црни мисли за епилепсија, или...
4
Што да правите кога детето повраќа?
При повраќање организмот губи брзо многу течности и минерали. При обилно и постојано повраќање се стигнува брзо до дехид...
4
Дали е загрижувачки што моето дете сеуште ...
Се разбира, а НЕ САКА да зборува !Ова е една од најчестите заблуди поради која родителите ја одложуваат посетата на ...
4
Анкета

Одмор.
пеперутка16

На колку месеци би го однеле вашето бебе на море?