|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Развојни патокази кај 5 месечно доенче

Редакција Рингераја, 5.8.2020
Во петтиот месец бебето станува љубопитно за околината, внимателно следи сe што се случува околу него и се обидува активно да учествува. Тоа ќе овозможи интензивен психомоторен развој, интерес за сопственото тело, но и обиди за вртење настрана

image
/11


Во положба на стомак, бебето го поместува тежиштето на телото на стомакот. Ако сака да го прошири полето за играње, ги пружа лактите нанапред. Ако ја здогледа омилената играчка надвор од полето на дофат, ќе се постави во сигурна положба на стомак. Главата, градниот кош и рацете ќе ги подигне во воздух и ќе „плива“ со нозете кратко време.
Во лежечка положба, бебето зазема „седечки“ став со право тело и нозе подигнати во вис, ги допира своите колкови и ги набљудува стапалата. Така ги јакне мускулите кои се потребни за подоцна кога ќе седи, а притоа не го оптоварува ‘рбетниот столб, кој уште не е доволно стабилен за вертикално седење.

Тркалањето настрана станува сè поактивно и со цел. Бебето ги насочува раката и ногата преку средината на телото кон другата страна, во обид да се преврти.
Доенчето сè посвесно ја фаќа играчката. Ако му ја додадеме отстрана, ќе ја дофати со прстите и испружен палец, ќе ја набљудува и ја префрла од рака во рака. Ова е исклучително крупен чекор во развојот на мозокот на бебето.
Дека мозокот созреал покажува и вртењето на главата во правец на изворот на звук. Тоа мора да биде еднакво успешно од обете страни.
Освен развој на сетилата, бебето покажува и први знаци на помнење: ако со марама ја прекриеме раката во која ја држи играчка со која си играло, ќе ја извлече раката заедно со играчката.
Што се однесува до неговото здравје,
тоа многу се лигави, станува нервозно, ги става рачињата в уста, а непцата му се црвени и натечени. И покрај сите овие знаци дека запчињата наскоро ќе почнат да никнуваат, кај повеќето бебиња тоа ќе се случи по навршени шест месеци. Тешкотиите што ги имаат ублажете ги со гумени „глодалки“ кои мора да се добро измиени.
Повремено непцата на бебето може да ги премачкате со анестетски раствор за таа намена (но со внимателно следење на упатството).
Доколку Вашето петмесечно доенче не реагира на звук од една или од двете страни, или не е заинтересирано за околината, посоветувајте се со педијатар.

 

Начини за СТИМУЛАЦИЈА на развојот

- Иако многу од доенчињата од полуседечка положба се обидуваат да седнат, сè уште е рано за тоа. Но затоа, просто уживаат да ги носите со грбот свртени кон вас, придржувајќи ги меѓу нозете и под рацете бидејќи така најлесно можат да ја набљудуваат околината и да си играат со рачињата.
- Во положба на грб, забавувајте ги со ниска од ѕвечалки распната меѓу страните од креветчето, која ќе ја удираат со рачињата, врескајќи од задоволство кога ќе чујат како ѕвечка.
- Најмногу ќе се израдуваат на вашиот лик и глас, обидувајќи се да ве допрат, па и да ви ја искорнат косата.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Дали е лошо да имате секс во иста соба со ...
Дали е толку лошо ако имате секс додека е бебето во истата соба, објаснуваат експертите
68
Соор - инфекција на усната празнина
Инфекција на усната празнина или соор е многу честа појава кај бебињата.Неискусните родители промената на јазикот ја гле...
5
БАРАМЕ 12 Ѕвезди за бебе календар за 2022 ...
Драги родители, не ги пропуштајте моментите на среќа и чиста радост со вашите малечки, зачувајте ги тие спомени како неш...
5
Најубави мисли за бебињата
Најубавите, некогаш кажани, мисли за бебињата. Ќе Ве разнежнат...
4
Анкета

ortopedsko pajace
boki260bf

baram pojas (pajace so svirce)za ispravanje na kicma za deca, gi imalo koga ke se navedne deteto toa svirnuvalo i go predupreduvalo deteto da se ispravi. Koj znae kade moze da se najde i kupi Blagodaram na sorabotkava

pajace (80%)

pojas (20%)


Број на сите гласови: 10

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!