|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Развојни патокази кај 3 месечно доенче

Редакција Рингераја, 11.5.2020
Откако ќе наполни два месеца, бебето станува поактивно, сe повеќе е будно и почнува позначајно да се интересира за околината

image
/11


Доенче во третиот месец во положба на стомак – ја подига главата за четириесет и пет до деведесет степени, ги подига градите и кога се потпира на раце поставени напред, поактивно ги набљудува предметите пред себе. Во положба на грб – го следи предметот кој се движи во средна линија и ги крева рацете кон предметите. Брзо свртува поглед од еден на друг предмет, си игра со тропалка. Распознава шише или дојка и реагира. Интензивно гуга и им се насмевнува на познати лица.
Ако цврсто ја држи главата, не мора повеќе да му ја придржувате кога го носите в раце. Тогаш може да го држите исправено до вашето тело, на кое се потпира со предната страна или со грбот. Последната положба му е омилена бидејќи може поубаво да го набљудува светот околу себе. Во секој случај, бебето станува неодоливо! Барем така им изгледа на „надворешните набљудувачи“.
Во први три месеци бебето расте 3,5 цм. во должина месечно, а напредува во просек 30 грама дневно. Значи едно доенче на 3 месеци е подолго за 10,5 цм. и најмалку 2500гр. потешко од родилната тежина. Но, потсетуваме, секое бебе напредува индивидуално!


Начини за СТИМУЛАЦИЈА на развојот на Вашето бебе:

- Зборувајте, смејте се, комуницирајте и играјте си со бебето,
- Поставете го на стомак или држете го во полуседечка позиција за да си игра,
- Нудете му играчки, тропалка за да посегнува по нив, мала играчка за да може да ја зграпчи со рака,
- Тресете ја тропалката во детската рака, ако тоа самото не го прави бидејќи децата учат преку практични искуства.

Препорачани положби за доење на бебето
Доењето претставува стекнување нова вештина и за мајката и за новороденото дете; за успешно доење потребно е трпение и в...
104
Да, навикнувај го бебето во раце!
Не го навикнувај бебето во раце и се ќе биде супер! Како рацете да се причина за сите проблеми. Е па не се согласувам и ...
18
Видео: Дали бебето во стомакот мочка и кака?
Дали бебињата во стомакот мочкаат и какаат, можете да видите во ова интересно анимирано клипче
17
Најубави имиња за момчиња по ваш избор
Ги повикавме мајките на Facebook да ни кажат кои им се омилени имиња за момчиња. Еве го нивниот избор
12


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

kakvi zeni sakas
danielcrni (40%)

plavi (28%)

smegi (32%)


Број на сите гласови: 25

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!