|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Развојни патокази кај 2 месечно бебе

Редакција Рингераја, 8.5.2020
На 2 месеци бебето ја држи главата во исправена положба со лесно нишање, а кога е на стомак ја подига и задржува со што ги јакне вратните мускули

image
Фото: freepik.com
/11


Тоа е помобилно ако има играчки околу него, а движењата му се поприлагодливи.
Кон крајот на првиот и почеток на вториот месец слухот е поразвиен, а видот поизострен и гледа добро на 45цм од очите. Тоа сака да го гледа ликот на мајката и да разговара преку мрморење и гукање. На крај на 2 месец ќе ве награди и со насмевка.


Веќе дефинира што сака, што не, што го предизвикува неговиот плач, но и постепено воведува рутина во хранење и спиење. Рефлексот за цицање е јак и сака да се смирува со цицање прст, песница или цуцла.


Начини за СТИМУЛАЦИЈА на развојот:

- Зборувајте му на Вашето бебе, смејте се и правете весели звуци, пејте му песнички,
- Научете го да го следи Вашето лице или објектот во негова близина - тоа може да бидат играчки што висат во живописни бои, кои се движат лево-десно, горе-долу,
- Дајте му да почувствува различни текстури, кадифени и пластични играчки, ткаенини.

 

2

Препорачани положби за доење на бебето
Доењето претставува стекнување нова вештина и за мајката и за новороденото дете; за успешно доење потребно е трпение и в...
66
Видео: Дали бебето во стомакот мочка и кака?
Дали бебињата во стомакот мочкаат и какаат, можете да видите во ова интересно анимирано клипче
21
Да, навикнувај го бебето во раце!
Не го навикнувај бебето во раце и се ќе биде супер! Како рацете да се причина за сите проблеми. Е па не се согласувам и ...
16
Најубави имиња за девојчиња по ваш избор
Ги повикавме мајките на Facebook да ни кажат кои им се омилени имиња за девојчиња. Еве го нивниот избор
5


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Ime
Jana9

Ime

Ina (20%)

Una (20%)

Tea (0%)

Mia (0%)

Ana (60%)

Lina (0%)


Број на сите гласови: 5

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!