|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Прашавме доктор: Овулација, симптоми и стимулација

Редакција Рингераја, 24.11.2010
Рингераја постојано и будно ги следи Вашите проблеми од сите области. Со цел да Ви помогнеме воспоставивме соработка со стручни лица кои ќе одговараат на најчестите проблеми на нашите корисници.

image
/11


 

 

Редакција Рингераја :

Кои се најверодостојни методи на утврдување на овулацијата?

 

Одговор:

Проф.д-р Глигор Димитров, специјалист по гинекологија и акушерство, Ремедика

Одредување прогестерон во крв 7 дена пред мензес најверодостојно потврдува овулација. Вредностите треба да се високи ако се случила овулација (постојат мали варијации од лабораторија до лабораторија). Најдобро доктор да го интерпретира резултатот. Сите други методи поединечно или во комбинација се корисни, но не толку точни,брзи, а едноставни.

 

Редакција Рингераја :

Дали постојат билни препарати за кои медицината признава дека ја зголемуваат плодноста?

 

Одговор:

Проф.д-р Глигор Димитров, специјалист по гинекологија и акушерство, Ремедика

Генерално, се што е природно не би требало да е штетно. Сепак, правилен секојдневен внес на витамини и минерали со храната и одбегнување на фактори(пушење и сл.) кои може да доведат до ослабување на фертилитетните параметри се првите препорачани мерки. Често некои билни препарати се препорачуваат под девизата: можеби ќе помогне, а нема да наштети.

 

Редакција Рингераја :

Дали е препорачливо во постапка на стимулација на овулација да се пие чајот мацина трева?

 

Одговор:

Проф.д-р Глигор Димитров, специјалист по гинекологија и акушерство, Ремедика

Нема докази дека тој чај или било кој друг помага при стимулацијата.

 

Редакција Рингераја :

Дали и кои вагинални инфекции влијаат на неможноста за забременување?

 

Одговор:

Проф.д-р Глигор Димитров, специјалист по гинекологија и акушерство, Ремедика

Вагиналните инфекции се потенцијално опасни доколку се прошират асцендентно кон грлото и телото на матката, а особено јацеводите(тубите). Најчесто поврзани со неплодност се хламидија, гонореа некои други неспецифични.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Прости ми најмила моја...
Дневникот на Палешка РР, Јуни 2010 година
3
Зошто станав сурогат мајка
Зошто сурогат мајките се согласуваат на тој чекор? Што добиваат од тоа? Колку е тешко да се даде дете на неговите родите...
3
Камасутра за забременување - најдобри секс...
Кама Сутра е најстариот и најпознат светски водич за секс. Неговите позиции се користат и денес и се одличен начин да се...
3
Што значи крварење во средина на циклусот?
Spotting, или крварење во средина на циклусот е нормална појава и се јавува за време на овулација
3
Анкета

Женско име
mama_sk

Ве молам да гласате за најубаво женско име според вас. Благодарам!

Неда (20%)

Миа (48%)

Клара (32%)


Број на сите гласови: 600

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!