|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Откриена фамозната Г-точка

Редакција Рингераја, 26.4.2012
Доктор тврди дека успеал да ја лоцира славната Г-точка, а причината зошто тоа било тешко лежи во нејзината големина која изнесува 8.1 mm. со 3.6 mm. и 1.5 mm

image
/11


 

 

Еден американски гинеколог тврди дека ја пронашок Г-точката – центарот на задоволство која се наоѓа на предниот надворешен дел на вагината – иако многумина сметаат дека станува збор за непостоечки, фантомски дел на женската анатомија.

Во студијата објавена во “Журнал на сексуалната медицина”, Адам Острженски тврди дека го потврдил присуството на Г-точката, откако од трупот на 83-годишна жена извадил малечка “ќесеста избраздена структура”

“Студијата го потврдува анатомското постоење на Г-точката, што би можело да доведе до подобро разбирање и подобрување на женската сексуална функција”, рече Острженски кој работи на Институтот за гинекологија во Сан Петербург на Флорида.

Уредникот на журналот Ирвин Голдстајн рекол дека ова откритие допринесува во се' поголемата литература за сексуалната анатомија и физиологија на жената.

Г-точката, наречена по германскиот гинеколог Ернст Графенберг,кој прв го спомена нејзиното постоење во 1950.година, наводно е исклучително осетлив дел од вагината, кој кога е стимулиран и овозможува на жената да доживее силен оргазам, пренесува АФП.

Точната локација на Г-точката до скоро беше тема на контрадикторности и шпекулации, а многумина и понатаму се сомневаат во нејзиното постоење.

Критичарите сметаат дека ни последното откритие не докажува ништо и дека Г-точката им овозможува задоволство на само некои жени, а најголема важност и даваат производителите на сексуални помагала.

“Станува збор за дисекција на телото на една жена, чии сексуални искуства се непознати за нас. Дали ужувала во вагиналната пенетрација? Дали сметала дека стимулацијата на Г-точката е пријатна, еротска и сигурен пат до оргазам? Не знаеме”, наведува Хербеник.

Истиот журнал во 2008.година објавил статија на еден италијански стручњак кој со помош на ултразвук ги скенирал вагините на 9 жени кои тврделе дека доживуваат вагинален оргазам и 11 кои не доживувале вагинален оргазам.

Студијата заклучила дека постои извесна анатомска структура, но дека ја немаат сите жени. Критичарите тогаш рекоа дека не е јасно дали Г-точката е нова структура, или само продолжеток на клиторисот.

“Деловите на телото не се означени за да знаеме за што служат – а нарекувајќи ја оваа структура Г-точка, не значи дека таа е баш тоа”, додаде Хербеник.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Avicii бил во тајна врска со чешки модел
Авичи пред смртта живееше подалеку од очите на јавноста, па малкумина знаеја дека тој беше во тајна врска со моделот Тер...
3
Создадете подобар живот
Својот живот го заробувате во негативни мисли и енергија ако го трошите на она лошо што може или би можело да се ...
2
Во шопинг по совршена венчаница
Што треба да имате на ум…( 6 совети за купување венчаница)
2
Може ли да ослабам, ако дојам?
Запомнете: за време на бременоста вишокот килограми не сте ги добиле преку ноќ, затоа и сега не очекувајте дека можете ...
2
Анкета

Доење.
пеперутка16

Колку долго доеше?