|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Новите мајки опишуваат како изгледа породувањето

Редакција Рингераја, 19.6.2020
Во анкетата учевствуваат повеќе од 500 мајки. Поголемиот дел од прашањата беа многу слични: какво е искуството споредено со очекувањата, како изгледаше раѓањето на бебето и дали би препорачале епидурална анестезија

image
/11


Какво е породилното чувство?

“Како тоа започна, јас не бев сигурна дали е тоа вистинската болка. Моите симптоми не се совпаѓаа со оние во книгите. Имав големи болки во долниот дел од стомакот, но тие не започнаа од горниот дел па надолу, или во грбот како што пишува во книгите. Кога конечно решив да одам во болница на проверка, сигурна во себе дека ќе ме вратат дома, ми беше кажано дека се вистински контракции”

“Со двете мои деца не искусив нормални контракции. Наместо тоа, јас чувствував како да имам една долга контракција која личеше на најлошата менструална болка што некогаш сум ја имала.”

“Ми беше кажано дека чувството ќе биде како многу силна ментруална болка, но тоа не беше така во мојот случај. Болката беше со многу поголем интензитет и скоро целата беше во долниот дел од мојот грб. Секој пат кога контракцијата ќе нападнеше, мојот грб почнуваше да се смрзнува. Чувството беше како мускулите внатре да се врзуваат меѓусебно, с? посилно и посилно, до степен болката да биде неподнослива. Беше многу полошо од моите очекувања.”

“Породувањето не беше толку лошо колку што мислев дека ќе биде. Тоа во мојот случај траеше 16 часа и времето ми изгледаше како да лета. И с? беше многу полесно кога епидуралната почна да делува.”

 

Откако ќе пукне водењакот

“Во моментот кога мојот водењак пукна, следуваше вистинската болка. Ако можев таа болка да ја имам еднаш на 15 минути, ќе можев да ја толерирам. Но, фактот дека во моментот кога една контракција ќе запре, започнува друга, тоа е тоа што те уништува.”

“Немав многу големи болки до моментот кога мојот водењак пукна. Болката беше толку страшна што замислував како си заминувам од своето тело. Се обидував да се замислам како се движам на плажа, се разбира, тоа не помогна, но, тука беше епидуралната анестезија.”

 

Епидурална – да или не?

Поголемиот дел на мајки кои што учевствуваа во оваа анкета, се согласија дека епидурална е вистинскиот избор.

“Породолните болки без посилни од тоа што мојата имагинација можеше да замисли. После 8 часа породилни болки, јас се одлучив за епидурална. Тоа беше одличен избор.”

“Породилните болки за мене изгледаа како многу лоши менструални болки. Дишењето кое го научив на часовите за породување, помогна, но ми беше многу тешко да се концентрирам поради болката. Фала му на Господ за епидуралната!”

“Породилните болки се најтешките болки кои некогаш сум ги почувствувала. Добрите вести се дека меѓу контракциите нема болка, а контракциите траат само околу минута. Родив четири деца без никакви анестезии.”

“Јас не се решив за епидурална или било каков друг лек за болка. Ги држев своите очи затворени и се концентрирав на гласот на мојот сопруг. Тоа многу ми помогна и ме направи горда на себе. Породилните болки не се најтешкиот дел, деветте месеци кои ти се потребни да стигнеш до нив се.”

Хормон на бременоста – hCG
Клетките на растечкиот ембрион започнуваат да лачат хормон наречен хуман хорионски гонадотропин или hCG, супстанција кој...
4
Ако се одлучивте за царски рез...
Доколку породувањето не може спонтано да се изведе до крај, гинекологот препорачува царски рез. Голем број жени инсисти...
4
Неверојатно видео од породување со царски рез
Ако некогаш сте се запрашале како изгледа породувањето со царски рез, на ова неверојатно видео можете да видите како лек...
4
Од зачнување до раѓање низ 23 фотографии
Фотографот Ленарт Нилсон поминал 10 години од животот снимајќи го развојот на човечкиот ембрион, почнувајќи од зачнување...
4


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Kolku?
Jana9

Kolku milenicinja imate vdomeno?

1 (38%)

2 (0%)

3 (0%)

4 (0%)

5 (0%)

Mnogu (62%)


Број на сите гласови: 8

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!