|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Не сакам да го облечам тоа...

Редакција Рингераја, 4.5.2010
Бидeте прифатливи кон начинот на облекување на детето, бидејќи така заштедувате нерви, а заштедувате и време. Можеби добро ќе ви дојде некој совет.
Клучни зборови:

image
/11


Без разлика на тоа колку се стари вашите деца, облекувањето, како и исхраната, секогаш доведува до војна. Најдобар пристап на овој проблем е јасно да ги поставите границите и да одлучите, каде може да попуштите, а каде не. Бидете упорни таму каде што тоа е навистина потребно (на пр. задолжително облекување на хулахопки и капа во зима, гумени чизми на дожд, шеширчиња преку лето...), а на детето оставете му да одлучи за работите со кои може да живее (на пр. карирана маичка и панталони со цветчиња, или шарени патики наместо кафени...). Навикнете се да го прифатите неговиот избор затоа што така заштедувате нерви, и кој знае колку време.

Можеби добро ќе ви дојде некој совет:
- Секоја вечер заедно подготвувајте ја гардеробата која детето утредента ќе ја облече. Така нема да трошите време и нерви наутро.
- Уште при купување внимавајте на тоа што вашето дете сака да облече, а што не. Почитувајте го неговиот вкус и желби и така ќе спречите расправии.
- Секое дете има свое омилено парче на гардероба за кое секогаш се врзува. Ако детето и дење, и ноќе ја носи истата маица, дури и кога е нечиста, или веќе му е мала, побрзајте во продавница и купете му иста таква, и уште една поголема! Победата е гарантирана! Нечистата маица ќе ја замени со чиста, а премалата со поголема.
- Детскиот избор на гардероба кој не е соодветен со времето или приликата (местото), спречете го така што ќе ја одвоите облеката - по годишни времиња, како за во градинка, т.е. за училиште, за посети и за дома.
- Модна катастрофа ќе избегнете ако на детето му купувате гардероба од иста марка, каде што боите и моделите се дополнуваат и така ќе успеете со својата комбинација да го задоволи и вашиот вкус.
- И на крај, на тие проблемчиња гледајте со хумор. Немате врска што ве чека кога ќе влезе во пубертет!

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Совети за трајни локни
Кадравата коса и женствите локни се меѓу најпознатите фризури за новогодишната ноќ. За жал, понекогаш локните ја губат...
3
Создадете подобар живот
Својот живот го заробувате во негативни мисли и енергија ако го трошите на она лошо што може или би можело да се ...
2
Во шопинг по совршена венчаница
Што треба да имате на ум…( 6 совети за купување венчаница)
2
Може ли да ослабам, ако дојам?
Запомнете: за време на бременоста вишокот килограми не сте ги добиле преку ноќ, затоа и сега не очекувајте дека можете ...
2
Анкета

Градинка.
Admin

Во која градинка посетува вашето дете?