|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Mamamegi: Зошто не доев тандем?

Редакција Рингераја, 1.3.2021
Блог на @mamamegi

image
/11


 

Кога сум останала бремена со Георгина, Анамариа имаше 5 ипол месеци, а дознав дури кога бев 3 ипол месеци бремена и Анамариа имаше 8 ипол месеци.
Тој период од тие 3 ипол месеци Анамариа нон стоп, после секое доење обилно повраќаше и плус така измеѓу и се случуваше пак.
Нон стоп подисправено ја држевме, ставав перница под душек на спиењето и ништо не помагаше, плус и на килажа стагнираше.
Истото се случуваше и кога почнав да давам цврста храна, ситуацијата не се промени.
Кога веќе дознав дека сум бремена, по препорака на гинеколог поради ризична бременост, затоа што бев царски и по препорака од педијатар, Анамариа ја одбив на 8ипол месеци.
Одма после тоа, Анамариа престана на повраќа.
Никој не може да  ми каже дека не е до тоа, затоа што сум 100 % сигурна и осетив на своја кожа, а која е поврзаноста и како се вика ова стручно, ако воопшто постои, не би знаела да кажам.
Да не би била ситуацијата таква каква што беше, сигурно ќе сум продолжела да ја дојам Анамариа, потоа тандем, ама нејзиното доење беше "малтретирање" за детето.
Сепак доење од 8 ипол месеци и потоа од 21 месец мислам дека не е малку и сум благодарна што ја имав таа можност да го осетам тоа чувство.
Сите оние кои нема да имате никаков проблем во бременост, никаков проблем со детето што цица и ако сте доволно силни, не се откажувајте и доете ги тандем.

 

И вашето дете не јаде? Како да го подобрит...
Родителите често се жалат на намален апетит кај своите деца. Рингераја.мк ви ги објаснува можните причини за губење на а...
39
Елена Наумовска: Ја тргнав цуцлата и детет...
Искуство на нашата драга @mother.of.three.daughters
10
Блог: Колку што го сакам тој сон, толку и ...
Прекрасен излив на мајчински чувства од Елена Наумовска - @mother.of.three.daughters
7
Елена Наумовска: Стоп за насилство врз жен...
Како првенствено жена, сопруга, па потоа и мајка на ТРИ девојчиња чувствувам потреба да направам пост со #несисама
6


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Dali?
Jana9

Dali ste ljubitel na sladoled?

Da (50%)

Ne (50%)

Ponekogas (0%)


Број на сите гласови: 2

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!