|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Кога бебињата престануваат да ставаат се во уста?

Редакција Рингераја, 4.11.2020
Тоа може да биде омиленото плишано животно, ладна гума за гризење, па дури и играчката на кучето...сите тие имаат начин да завршат во устата на бебето!

image
/11


Колку и да внимавате на вашето бебе, колку и да одржувате хигиена, вашето љубопитно бебе може дури и мало влакно да го дофати. И тогаш веднаш го става во устата.

Ставањето на се во уста, е сосема нормално однесување на детето. Бебињата го истражуваат светот околу нив на многу начини, а устата е само еден начин да добиваат информации. Сепак, нормално или не, многу родители се исплашени и загрижени.

 

Колку долго мора да внимавате на опасностите од гушење?

 

Дали треба да бидете загрижени за микробите?

 

За секој родител, особено за прв пат, фазата на ставање се во уста, може да биде исцрпувачка.

 

Добра вест?

Истражувањата покажуваат дека не треба да се грижите премногу за микробите. Всушност, поновите истражувања покажуваат дека изложеноста на овие секојдневни микроби е важен дел од развојот на имунолошкиот систем на бебето.

Значи, еве неколку вообичаени прашања што уморните родители сакаат да ги знаат за бебињата кои ставаат сè во уста.

 

Зошто бебињата секогаш ставаат предмети во устата?

Бебињата ставаат предмети во устата од неколку причини. Објаснувањето што го слушавме подолго време е дека тоа е едноставно дел од тоа како тие го истражуваат светот околу нив. Сè е ново за бебето и тие го користат секое свое сетило за да ги разберат и почувствуваат работите.

Кога бебињата ќе стават некој предмет во уста, тие всушност чувствуваат различни текстури и форми. Ставањето во уста на плишано ќебе со влакна не е нешто што тие веројатно ќе продолжат да го прават. Тие учат дека ќебето се чувствува прекрасно на кожата, но не толку во устата!

 

Ставањето предмети во уста е исто така важен дел од подготовката за цврста храна. Иако не треба да им дозволуваме на бебињата да ставаат во уста мали предмети што можат да претставуваат опасност од гушење, големите гуми за гризење и играчки за доенчиња се одлични да ги имаат при рака. Со устата, тие ги вклучуваат мускулите, сензациите, па дури и нивниот јазик.

 

Уста и имунолошки систем

Како што научивме повеќе за микробите во последниве децении, некои истражувања покажуваат дека устата игра важна улога во развојот на имунолошкиот систем. Значи, дури и таа стара играчка за бебиња покриена со зајачиња под троседот може да игра витална улога во изложеноста и градењето на имунолошкиот систем.

 

Иако не треба да им дозволуваме на доенчињата и на малите деца да ставаат во уста се и сешто без оглед на микробите, не треба да бидеме ниту гермафоби.

 

Кога бебињата престануваат да ставаат работи во уста?

Значи, разбирате зошто бебињата го прават ова, но колку трае тоа? Краткиот одговор е дека може да варира, сосема малку, исто како и секоја друга фаза на развој.

 

Повеќето бебиња ќе престанат да ги ставаат работите во уста на возраст од три години.

Сепак, има деца кои продолжуваат и по три години да ставаат се во уста. Некои дури и никогаш не ја надминуваат желбата за ставање на предмети во устата. Тие имаат тенденција да пораснат во тинејџери кои сакаат да џвакаат гуми за џвакање, нане, итн.

 

Единствената грижа би била ако вашето дете напредува повеќе од три или четири и продолжува да става во уста или да јаде предмети што не се храна и претставуваат ризик. Не е невообичаено за некои, дури и возрасни, да џвакаат капачиња од пенкало и слично. Меѓутоа, ако вашето дете џвака и голта гуми за бришење во второ одделение, можеби ќе сакате да му се обратите на неговиот лекар.

 

Како родители, знаеме колку може да биде предизвикувачка оваа фаза. Ако имате постари деца или домашни миленици во домот, се чини дека е уште потешко да се чуваат мали предмети најгоре и подалеку од децата. Знајте дека е нормално вашето малечко да истражува, вклучително и со устата. Запомнете дека не треба и навистина не треба да им даваме на нашите деца стерилна средина. Само потрудете се да ги сочувате од опасностите, обезбедувајќи многу безбедноат и предмети за истражување, дури и со уста.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Како најлесно да го заспиете бебето?
Голем проблем за многу млади родители е успивањето на детето. Ви нудиме неколку совети како да го смирите и лесно успиет...
5
Подготовка и чување на млекото во лето
Високите температури кои ни претстојат наметнуваат многубројни грижи и прашања во врска со безбедната подготовка и чувањ...
4
Готвач за бебе
Овошни кашички од 6-8 месеци
4
Зачини во исхраната на бебето
Доколку на детето помало од една година сакате да му дадете зачинета храна, претходно информирајте се дали одредени зачи...
4
Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?