|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Како да знаете дали вашето бебе спие доволно?

Редакција Рингераја, 22.2.2023
Адекватниот сон е од витално значење за здравјето и благосостојбата на вашето бебе. Знаејќи колку треба да спие вашето бебе и знаците на лишување од сон може да помогне да се осигурате дека вашето малечко го добива одморот што му треба
Клучни зборови:

image
/11


Колку сон му треба на моето бебе?

Сите бебиња се уникатни, така што нема дефинитивна количина на сон што му треба на вашето дете. Сепак, постојат упатства препорачани од експерти кои можат да ви помогнат да ја одредите количината на сон што е најдобро за вашето бебе.

 

Новороденче - 3 месеци

Вообичаено, бебињата кои се новородени до 3 месеци ќе спијат 14-17 часа на ден, вклучувајќи 2-5 дремки. Не е невообичаено дете на оваа возраст да спие повеќе од 17 часа на ден, но дополнителниот сон може да го попречи хранењето. Внимавајте на тежината на вашето бебе за да се уверите дека добива доволно исхрана.

 

3-6 месеци

Како што бебињата растат во периодот од околу 3-6 месеци, тие ќе спијат околу 12-16 часа на ден и ќе дремнат околу три пати. Ова е одлично време да воспоставите распоред за дремење и спиење на бебето.

 

 6-12 месеци

Штом вашето бебе ќе достигне 6-12 месеци, ќе спие приближно 12-16 часа за 24 часа, но најверојатно ќе спие подолго време. Вашето бебе исто така може да почне да спие во текот на ноќта.

Ако вашиот син или ќерка се родени предвреме, тие веројатно ќе спијат повеќе од бебе кое е однесено до полнородено и ќе им треба подолго време за да ги постигнат тие подолги периоди на ноќен сон.

Дополнително, бидејќи на формулата им е потребно подолго време да се вари од мајчиното млеко, бебињата кои се хранат со шише, исто така, имаат тенденција да се будат помалку и да спијат подолго од бебињата кои се доени. 

 
Знаци на лишување од сон

Ако се сомневате дека вашето дете не спие доволно, има неколку знаци на кои треба да внимавате.

 

Вознемиреност

Вознемиреното однесување е еден начин на кој бебињата ги соопштуваат своите потреби. Меѓутоа, ако вашето бебе е повеќе вознемирено од вообичаено тоа може да биде знак дека не спие доволно.

 

Тешкотии да се смират ноќе

Исто како и возрасните, кога бебињата се преуморни, тие често стануваат престимулирани и имаат потешкотии да заспијат.

 

Многу кратки дремки

Ако вашето бебе не дреме разумно време, тоа може да доведе до лишување од сон. Новороденчињата можат да спијат само 10-15 минути во исто време, но за три месеци, 30-45 минути по дремка е почеста. Штом вашето бебе ќе наполни седум месеци, можете да очекувате да спие по еден час или повеќе одеднаш.

 

„Заспани“ гестови

Со текот на времето, ќе научите да ги препознавате различните сигнали на вашето бебе кои укажуваат дека е уморно. Некои вообичаени гестови кои може да укажуваат дека е дремење вклучуваат прозевање, мавтање или триење на очите и влечење за уши.

 

Осигурајте се дека вашето бебе спие соодветно

Набавете си паметен монитор за бебиња

Еден од најдобрите начини да бидете сигурни дека вашето бебе се одмора многу е да создадете здрави, независни обрасци на спиење. Бебе мониторот ви овозможува да го проверувате вашето бебе без да го нарушите распоредот за дремење и спиење.

 

Воспоставете распоред за спиење

Распоредот за спиење, исто така, може да му помогне на вашето бебе да ги задоволи потребите за спиење. Распоредот за дремка и спиење на бебето ја утврдува конзистентноста што му е потребна на вашето бебе за да има редовен, мирен сон.

Секое бебе е различно, така што поставувањето распоред за вашето бебе може да потрае подолго со повеќе обиди и грешки. Но, штом ќе имате рутина, држете се до неа. Обидете се да не ги прескокнувате дремките или да не го чувате вашето бебе доцна навечер. Тие веројатно ќе станат преуморни или престимулирани, што ќе им отежне да заспијат ноќе.

 

Создадете мирна средина

Создавањето мирна рутина и средина за дремење и спиење на бебето може да му сигнализира на вашето бебе дека е време за спиење. Нивниот простор за спиење треба да биде смирувачки и мирен. Во расадникот, користете пригушени бои и избегнувајте претерано стимулирачки декор што може да го одвлече вниманието на вашето бебе и да му го отежне оттргнувањето.

Имајте конзистентен план за пред спиење секоја вечер. Можете да започнете со топла релаксирачка бања на бебето, проследена со приказна или некое нежно пеење. Рутината ќе помогне да се обучи телото на вашето бебе да знае дека е време за спиење.

 

Разговарајте со вашиот лекар

Сосема е нормално вашето бебе да се преумори повремено, а транзициите помеѓу програмите за спиење додека вашето бебе расте може да предизвикаат малку абнормални шеми на спиење. Меѓутоа, ако сте загрижени за посебните навики за спиење на вашето бебе, разговарајте за нив со вашиот давател на здравствена заштита при следниот преглед.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Како да ја негувате бебешката кожа за да б...
Како родители, ние се стремиме да им го обезбедиме најдоброто на нашите малечки,обезбедувајќи им удобност, здравје и цел...
10
Кога секојдневната навика e забава за најм...
Секојдневната рутина на миење раце и лице ќе стане забавна навика за најмилите и сето тоа придружено со еден многу препо...
6
Колку често доите?
Како мајката да знае колку пати дневно да го дои своето бебе? (англиско видео)
5
10 вкусни овошни кашички за бебе
Направете сами сладок оброк за своето бебе! Домашните кашички се повкусни, поздрави, поевтини. Еве неколку предлози...
5
Анкета

Градинка.
Admin

Во која градинка посетува вашето дете?