|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Како да си го олесните породувањето?

Редакција Рингераја, 30.11.2021
Бременоста би требало да биде најубаво искуство во животот на секоја жена. Меѓутоа, секојдневно слушаме приказни за тешко породување, тешка бременост и други бројни компликации. Прочитајте ги овие совети и олеснете си го породувањето

image
/11


 

Породувањето ќе ви биде значително полесно доколку во текот на бременоста вежбате. Секако, тоа треба да бидат вежби прилагодени на вашата состојба. Фитнесот ја подобрува издржливоста, а шетањето, пливањето, или пренаталниот аеробик ќе ја подобрат еластичноста на вашите мускули и ќе го подготват телото што подобро за она што го очекува во деветте месеци на бременост.

 

За девојките кои се подготвуваат по прв пат да станат мајки, активното породување во просек би требало да трае од 12-14 часа. Телото треба да се подготви за тоа. Контракциите започнуваат со првите движења на бебето, веќе во четвртиот месец од бременоста. Значи, кога ќе почнат контракциите, прво ќе ги почувствувате во долниот дел на грбот или на стомакот како грчеви. Тогаш обидете се да останете мирни. Доколку почнете од почетокот да се грижите и да се плашите од контракциите, нема да можете да дишете правилно и брзо, бидејќи ќе се уморите. Затоа, доколку терминот не ви е блиску, опуштете се  и препуштете се на активности кои ќе ви го свртат вниманието. Прошетајте, истуширајте се и испечете колачи.

 

Лесната ужина во раните фази од бременоста ќе ви помогне да го одржите нивото на енергија кое ви е неопходно за секојдневните активности. Избегнувајте мрсна или тешка храна, бидејќи со полн стомак ќе чувствувате мачнина и нагон за повраќање. Истражувањата покажале дека породувањето ќе биде лесно ако во текот на бременоста ставите најмногу десет килограми. Затоа, ако често чувствувате желба за слатко или солено, потрудете се наместо по чоколадо или чипс да се напиете чаша вода или незасладена лимонада. Секако, не се одрекнувајте од се што ви бара телото, но никако не се придржувајте на “правилото” дека во бременоста треба да јадете за двајца.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Жолт исцедок за време на бременоста? Што д...
Иако бременоста е исполнета со радости и убавина, таа е исполнета и со некои нови, па дури и непријатни ситуации.Еде...
4
10 најчесто поставувани прашања во бременоста
10-те најчести прашања од идните мајки
3
Како да се опуштите во текот на бременоста?
Единаесет е наутро, а вас веќе ви се спие? Ништо необично за трудница, бидејќи бебето кое расте во вас брзо ве заморува...
3
Токсоплазмоза
За намалување на смртноста и заболување на бебињата, како и за заштита на здравјето на новороденчињата, од огромно значе...
3
Анкета

zabremenuvanje i babini lekovi
marko009

ajde malku za ovaoj nacin na lekuvanje Dali nekoja ima takvo iskustvo

caevi (85%)

trevki (15%)


Број на сите гласови: 79

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!