|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Како да се намали ризикот од СИДС кај новороденчињата?

Редакција Рингераја, 22.10.2020
Синдром на ненадејна смрт на новороденче, исто така познат како смрт во креветчето, е необјаснета смрт, обично за време на спиењето, на навидум здраво бебе помало од една година

image
/11


Иако причината е непозната, се чини дека синдромот на ненадејна смрт на новороденче може да биде поврзан со абнормалности во делот од мозокот на новороденчето, што го контролира дишењето и разбудувањето од сон.

Совети за намалување на ризикот од SIDS

-          Бебето секогаш треба да спие на неговиот грб.

-          Користете направа за влажност на воздухот, која секогаш ќе ви биде поставена на минимални 40% влажност.

-          Температурата на собата треба да биде од 19 до 21 степен.

-          Не ставајте премногу облека на вашето бебе.

-          Не користете браници за креветчињата и не оставајте перници или играчки во креветчето.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Како да ја негувате бебешката кожа за да б...
Како родители, ние се стремиме да им го обезбедиме најдоброто на нашите малечки,обезбедувајќи им удобност, здравје и цел...
15
Зошто мајките стануваат невидливи по пород...
Мајчинството менува сe. Oд независна личност наеднаш ќе станете одговорни за целосна грижа и благосостојба на друг човек...
5
Мараја Кери се врати на сцената
Десет месеци по породувањето, Мараја Кери се врати на сцената во Gotham hall во Њујорк
5
Сандра Булок ќе посвои уште едно дете
Оскаровката Сандра Булок ќе стане мајка на уште едно дете. Како што јавуваат американските медиуми, глумицата која веќе ...
5
Анкета

.
Jana9

Do koja vozrast pievte mlekce/vodicka/sokcinja vo sisence so cucla?

0-12 месеци (0%)

12-24 месеци (0%)

24-36 месеци (0%)

36-48 месеци (100%)

48 ... (0%)


Број на сите гласови: 1

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!