|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Храна и пијалоци кои содржат арсен

Редакција Рингераја, 18.2.2015
Водата и почвата, за жал, често се полнат со секакви отровни материи. Индустријата остава трајни наслаги од штетни хемикалии кои ги населуваат прехранбените производи и месото што го јадеме
Клучни зборови:

image
/11


 

Арсенот, слично на живата, оловото и другите метали, може да се насобере во некои одредени видови храна, заради загадување на животната средина.

Арсенот е силен отров, кој предизвикува штета на белите дробови, бубрезите, кожата, мочниот меур, ги пореметува хормоните, метаболизмот и работата на имунолошкиот систем.

Во која храна најмногу се акумулира?


Прокељ

Истражувањата покажуваат дека нивото на арсен кај луѓето кои редовно консумираат прокељ се со до 10,4% повисоки отколку кај луѓето кои никогаш не го вклучуваат во менито овој зеленчук.


Риба со темно месо

Такви риби се рибата туна, скуша, лосос, сардини, и сабјарка. Во месото на овие риби има со околу 7,4% повисока содржина на арсен, според истражувањата. Корисните материи во нив се неспорни, но треба да бидете сигурни дека рибата доаѓа од еколошки чист регион, пред да ја конзумирате.

Ориз

Постои одредена поврзаност помеѓу консумирањето на ориз и арсенот. Истражувањата за ова прашање се контрадикторни. Но, некои од нив се изјасниле за присуство на арсен во оризот, што предизвикува сомнеж.

Пилешко

Во пилешкото можат да се најдат секакви штетни хемикалии. Се повеќе се зборува за хормони и антибиотици, кои ги има во пилешкото месо. Арсенот исто така се акумулира во одредени количини во живината, бидејќи се хранат со храна за птици, која може да содржи одредени количини од опасниот елемент.

Пиво и вино

Во пивото и виното исто така може да се откријат траги од арсен. Арсенот може да дојде од водата со која се приготват пијалоците.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Срамно е да го нахраниш своето бебе во јав...
Денес налетав на објава од една мајка каде што имаше постирано како го дои своето дете во јавност една прекрасна група ...
5
Колку треба да јаде дете на возраст од 1-3...
Како да знам дали моето дете јадело колку што е потребно - е едно од најчестите прашања што ги поставуваат родителите. С...
4
Моето секојдневие со Инес и уште 10 други ...
Да, да добро прочитавте.Покрај Инес ,обврската како родител ја имам и делам со уште 10 други деца од различна возраст, и...
4
Стандарди за рано учење и развој
Социјалната, културната, физичката и интелектуалната добросостојба на граѓаните на Р. Македонија, претставуваат генералн...
3
Анкета

Dali?
Jana9

Dali vasiot soprug prisustvuvase na poragaj?

Da (0%)

Ne (100%)


Број на сите гласови: 2

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!