|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Фотографии кои го слават несовршеното мајчино тело

Редакција Рингераја, 13.6.2019
Ова утро плачев кога се пресоблекував пред огледалото. Добив скоро 50 килограми за 1,5 години. Помеѓу обидите да забременам + третманите за плодност + бременоста, моето тело премина многу граници

image
/11


Позитивноста кон телото не доаѓа природно кај многу жени. Без разлика дали тоа е поради сликите со кои веќе долго време сме бомбардирани преку реклами и социјални медиуми, или така сме биле задоени во детството и пубертетот, со сигурност гледањето во леќата на фотоапаратот може да е застрашувачки, особено после бременоста. Но, нешто се менува. Среде филтрираните до совршенство фотографии, се појавува нова реалност. Магазинот Родител го истражи овој тренд во печатеното издание во мај / јуни 2019 година. Благодарејќи на хаштаговите како #this_is_postpartum и #everywomanisanangel, инспиративните слики како овие подолу го пробиваат својот пат во Instagram полето - и ние сме тука за да ви го пренесеме тоа.

 


twinmamanotes

1

 

Тука сум, речиси девет месеци подоцна. Близнаците официјално беа во моите раце цела три дена подолго од предвидениот термин. Мојот стомак сè уште е процветан со стрии и имам дополнителна кожа. Совршено за љубопитните малечки раце да го повлекуваат и тегнат. Некои денови се борам да се гледам во огледалото и да му ги покажам на моето тело благодарноста и љубовта што ги заслужува. Овие мисли речиси веднаш се проследени со чувство на вина, зашто некогаш го мразам ова тело кое толку многу сторило. Јас бев во можност да носам близнаци 38 недели, и покрај тоа што пријателите, семејството, па дури и лекарите ми кажуваа дека ќе бидам среќна ако ја поминам 32-34 недели со мојата градба. Ова тело може да изгледа слабо и исцрпено, но во реалноста тоа е толку силно и способно. Сето ова го кажувам, бидејќи ако некогаш си имала чувство на срам затоа што твоето тело едноставно не е "совршено", те гледам. Јас сум ти. Ти си многу убава!

 


sarahjeanmelito

2

 

Ова утро плачев кога се пресоблекував пред огледалото. Добив скоро 50 килограми за 1,5 години. Помеѓу обидите да забременам + третманите за плодност + бременоста, моето тело премина многу граници. Но, цел ден, размислував за #this_is_postpartum движењето што го видов на страната на мојата пријателка Бетани. Лизгајќи низ хаштагот, се чувствував овластена да се гордеам со моето тело. И покрај тоа што се чувствувам толку ранлива за тоа да го изнесам, јас сум ГОРДА на ова тело што створи совршено мало човечко суштество. Не знам дали или кога овие стрии ќе исчезнат. Не знам кога ќе бидам 50 килограми полесна. Не знам дали некој ја забележува мојата двојна брада колку што јас ја забележувам. Но, знам дека постојат жени кои немаат рамни стомаци по бременоста и не плачат пред одразот во огледалото како што направив јас денес. Се обидувам да бидам посилна за себе, но тоа е толку тешко. Велам дека сум во ред во ова тело, но повеќето денови навистина не сум. Благодарна сум за мажот што е таму за мене за време на мрачните денови + ме потсетува ЗОШТО моето тело изгледа вака. Поради Лајла. И јас не би го размениле тоа старо тело за ова бебе. Значи, драги мајки, кои го мразите вашето тело по породувањето, ве охрабрувам да се приклучите на оваа акција. Ние вредиме!

 


simplysarahlynnzie

3

 

Ќе ја споделам мојата приказна .... Го имав првото дете пред 12 години, бев во моите 20-ти години и бев млада, а моето тело за брзо се врати во првобитната форма и бев изненадена. Потоа го имав моето второ бебе 3 години подоцна, а резултатот беа стрии и лабава кожа и бев ужасната. Бев толку загрижена за тоа што изгледам што отидов и ја направив оваа грда тетоважа за да се обидам да ги прикријам стриите, да се обидам да ги прикријам доказите за моите бебиња. Тоа не беше доволно добро, јас сепак го мразев она што го видов во огледалото и почнав да тренирам и бројам калории. Имав дневник за храна, се казнував себеси за јадење. Секогаш кога јадев си велев дека треба да тренирам 3 пати дневно и да јадам помалку од 1000 калории, а тоа воопшто не е здраво. Станав исцрпена, депресивна, не сакав повеќе да живеам така. Затоа престанав со сè и почнав повторно да уживам во животот. Добиената тежина беше во ред. Го имав моето трето бебе на возраст од 37 и бев најтешка сум што сум била досега! Бев многу среќна што конечно го имав моето момче по две девојки, но станав емотивна, лута, ирационална. Плачев толку многу пати зад затворена врата за сè. Мојата тежина, мојот живот, мојата тага. Почнав да зборувам за тоа и тоа ми помогна. Сега ги гледам сите овие убави мајки кои ги споделуваат своите приказни и ме инспирираа да ја споделам мојата и да застанеме за мене и за сите други жени. Ви благодариме @ meg.boggs @thegarciadiaries и сите други жени кои ги споделивте своите биографии. #this_is_postpartum #honestmotherhood #rawmotherhood #reallife #momlife #motherhood #postpartum #postpartumdepression #gmotherhood #momentsinmotherhood

 

4

 

Ја сликав оваа фотографија само три месеци по породувањето и се борев со блага форма на постпородилна депресија.

Не бев среќна за тоа како изгледаше моето тело и не се чувствував удобно да бидам во него.

Бев фокусирана на емоции, а не на реалноста.

Реалноста е дека моето тело е силно и убаво.

Такво е и твоето!

Ја искористив оваа фотографија за да се потсетам дека не е важно како изгледаат нашите тела во овој момент - време е да ја славиме нашата сопствена убавина!

Ние сме страшно прекрасно направени.

Без оглед на нашата тежина, големина или форма,

ТИ СИ ПРЕКРАСНА!

#mywishformoms #this_is_postpartum

 

thebirdspapaya

5

 

Може ли да ја зборуваме вистината една минута?

Јас не ги споделувам овие фотографии затоа што сакам некој вид валидација дека сум "во ред". Јас всушност сосема знам дека сум! Не секогаш, но тоа е кул исто така. Искрено? Воопшто не е за мене. Храбра? Не навистина. Но, дали е важно? Да.

Затоа што верувам во моќта на споделувањето.

Верувам во жени кои веруваат во нив самите.

Сакам да се чувствувате нормално во вашето тело, дури и ако тоа значи имање на малку лабава пост-породилна, кожа која виси надолу за да можеме да се насмееме! Живот!" и да продолжиме со нашите денови. Сакам да верувате дека всушност сте навистина неверојатни и убави и посакувани и уникатни. Сакам да знаете дека не сте сами, и дека овој зрак на негативност кој живее во вашиот ум и постојано ве известува дека сте грди, груби, чудни, може да ве задуши.

Споделувам за да знаете дека е во ред да споделите исто така

И со споделување, не мислам дека треба да одите и да сликате и да ги објавувате сликите на интернет. Но, со удел, мислам ... дури и само за тебе. Стојте гордо пред огледалото. Почитувајте го вашето лудо тело и продолжете со вашиот ден, со вашите спомени, со вашите многу важни работи што не се ова.

Споделувам за да не ги трошите драгоцените моменти од вашиот ден, а животот и мислите завиткани во чувство дека вредите помалку, бидејќи вашето тело направи многу.

 

Мислам дека правиме добро.

 * САМОДОВЕРБА * мои пријатели.

Изедете ја за појадок, носете ја цел ден.

 

denupzter

6

 

Само Свесност!

 

Тоа. Е. Целата. Вистина.

 

Како да нема веќе доволно притисок за тоа како треба да се чувствувам, јас се грижам за она што светот го кажува за мене ....

 

Го држам мојот мек размрдан стомак и размислувам "колку потешко е потребно да работам на ова?" ... И знаете што? Веќе работам доволно напорно. Јас веќе го давам сето тоа.

 

Ова утро додека се чувствував најтешко од ментално борење со самата себе, еден случаен странец ми рече "боже, колку си убава".

 

"Старата јас" би рекла: Што? Немам шминка ... Не сум ја измила косата со денови и го носам најголемиот џемпер, бидејќи немам облека, откако мојот сушач е расипан со денови ... И се чувствувам подуено од причина што немам нормална столица неколку дена.

 

Добро ... "Оваа јас" која го држи стомакот веднаш исчезна ... Не беше важно. Сето тоа беше во мојата глава ... Не, не сум грда, не, не сум грозна ... Не, не сакам да мислам дека не работам доволно напорно.

 

ДА. ЈАС СУМ прекрасна!

 

Можеби имам лоши моменти, но знам дека секогаш наоѓам начин да се вратам на мојата прекрасна самотија и јас ќе продолжам да ви ги покажувам двете страни. Најголеми гушки за моите пријатели.

 

meg.boggs

7

 

Оваа кожа беше затегната пред многу години.

Недолго потоа, оваа кожа се зголеми и се истегна за да се создаде простор за мојот омилен мал човек да расте.

И тука е истата кожа сега.

Придружувана од стрии, масни наслаги и целулит.

Ова не е вид на кожа што ќе ја видите во рекламите.

И, најверојатно, нема да ја видите на насловна страна на ниедно списание.

Ако го направите тоа, ќе предизвикате контроверзии и ќе ја збеснете публиката на интернет.

Принудувајќи го секој кој изгледа вака да се чувствува засрамено и да не му биде дозволено ништо освен да биде невидлив.

Но и ние живееме овде.

Жените и мајките како мене.

Најдете го клучот за самопочит и прифаќање на вашите тела, без да бидете принудени да се огледувате на рекламите и списанијата.

Значи за жената и мајката, која не се гледа во рекламата.

Или на насловната страна на списанието.

Која се бори да се погледне во огледалото.

Која не отскокнува.

Која го промаши тренингот.

Овој пат не ја достигна нејзината цел.

Која одлучи да не оди на летување во бикини.

Која плаче во соблекувалната.

Која едноставно не се чувствува како самата себе во последно време.

 

Ова е за вас.

Ова е за нас.

Вие сте достојни.

Вие сте многу повеќе од начинот на кој изгледате.

#this_is_postpartum

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

БАРАМЕ 12 Ѕвезди за бебе календар за 2022 ...
Драги родители, не ги пропуштајте моментите на среќа и чиста радост со вашите малечки, зачувајте ги тие спомени како неш...
11
Пример за правилни фотографии - Ѕвезда на ...
Проверете како да направите правилна фотографија за натпреварот Ѕвезда на бебе календар за 2022 година спонзорирана од J...
10
Стари македонски имиња за момчиња
Кога очекувате бебе, едно од нештата кои ви предизвикуваат возбуда, е изборот на името на новиот член во семејството. Ве...
6
Исхрана за време на доењето
Додека доите зголемена е потребата за калории. Разновидната и здрава исхрана во која уживавте во бременоста треба да про...
4
Анкета

Izbor na ime za bebufff
Ikana

Zdravo RR-ki! Imame edna slatka nedoumica so izbor na imeto na bebufkata nasa, pa bi sakala od vas da cujam mislenje, bidejki nie ne mozeme da se odlucime definitivno za edno ime :)

Kaja (45%)

Mina (20%)

Marina (14%)

Konstantina (21%)


Број на сите гласови: 271

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!