|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

mamamegi: Светска недела на доењето

Маргарита Каранфилов, 4.8.2021
Извинете што немам моментална фотографија од тоа како го дојам своето дете да можам да ви го доловам тоа што ќе го напишам, ама пак џабе е, тоа треба да се почуствува

image
/11


Тоа чувство не може да се опише преку слика или преку текст, ама еве ќе пробам барем "оддалеку" да го почувствувате, да се потсетите или да знаете што ве чека во иднина.
Сега веќе се големи моите деца ама тие слики, спомени додека мајка ги дои своите деца никогаш не се забораваат.
Првиот пат, Анамариа ја доев само 8-ипол месеци, вториот пат Георгина ја доев 21 месец. 
Болки во грбот, болки во градите, треска, температура, редење листови од зелка, одмолзување 1000 пати на ден, раскрварени брадавици, неспиени ноќи, одење порано дома од журка (бебе треба да се нахрани), ама сепак нахрането бебе со многу љубов.
Доволен е погледот и допирот на тоа мало суштество додека го доиш да знаеш дека некому даваш дел од себе и го ситиш со тоа. 
Плачев од болка на моменти додека ги доев, ама сега плачам додека го пишувам ова бидејќи ми недостасуваат тие денови.
Да го доиш своето бебе е благослов од Бога, прифатете го и искористете го, ако не за Вас, барем за Вашето бебе!
И да, и во иднина би го одбрала доењето!
П.С Доете ги своите деца каде и да посакаат, секако како што доликува! Храната е неопходна за живот, и не заборавајте, не секоја мајка може да го дои своето бебе, од х причини, здравствени, немање млеко итн и посегнуваат по ад формула, затоа не ги осудувајте. Наместо осудување, раскажете и ја Вашата приказна за доењето, да можат барем малку да ја почуствуваат убавината на тој чин. 
Ако Вие давате дел од себе преку доењето, тие на друг начин даваат дел од себе на своето бебе.
Сите сме мајки!

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Спиење и одмор на новопечената мајка
Без разлика на фактот дека раѓањето на детето е повеќе од посебно доживување, тоа е сепак напорен период, посебно за мла...
14
Календар на исхрана од 4-12 месеци
Воведувањето на цврста храна кај доенчињата може да биде забавно, весело и интересно, но е предмет на сомнежи и двоумење...
8
Мајки откриваат што ги изненадило по пород...
Мајчинството е едно од најубавите животни искуства. Колку и да читате и да слушате туѓи искуства, има работи што ве изне...
7
Кортикостероиди за дерматолошка примена
Кога ќе се спомне кортикостероид, кај родителите веднаш се појавува страв, недоумица и се поставуваат безброј прашања - ...
6
Анкета

ехо прегледи
детенце

На редовните прегледи за време на бременоста кај матичниот гинеколог,сакавте да одете со?

Со сопругот. (73%)

Со другарката. (0%)

Секогаш сама. (27%)


Број на сите гласови: 15

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!