|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Физиотерапија и лекување на ревматоиден артритис

Физиотерапевт Илија Жежов, 10.3.2021
Ревматоидниот артритис е хронично, воспалително,автоимуно заболување, при кое имуниот систем ги напаѓа зглобовите во процес оштетување. Главна клиничка презентација е појава на изразен полиартритис, но може да има и системски манифестации

image
/11


Доколку навреме се упати пациентот на ревматолог, физијатар и физиотерапевт со раното поставување на дијагнозата може да се доведе со соодветно медицинско третирање и лекување на проблемот.

 

Ревматоидниот артритис го има кај сите раси и етнички групи но застапеноста е најмногу кај жените.

Причината за ова заболување е сеуште  непозната. Непознат антиген го напаѓа генетски предиспонираниот домаќин. Абнормален одговор на имунолошкиот систем има улога во појавата на воспаление на зглобовите. Евидентно е дека гените, хормоните, како и надворешни фактори се инволвирани. Хроничното воспаление на синовијалната мембрана на зглобот е во основа на заболувањето.

 

ЧЕСТИ СИМПТОМИ:

Болка, вкочанетост и појава на оток во зафатените зглобови се главните симптоми и знаци со кои се презентира заболувањето. Најчесто е  утринската вкочанетост која трае повеќе од половина час до 45 минути. Исто така се јавуваат  симетрични болки, отоци во рачните зглобови како и  ситните зглобови на шаките. Заболувањето  може да се зафати  и останати зглобови  лакти, рамења злобови, колена како и зглобовите на стапалата, колковите и горновиличните зглобови. Од рбетниот столб најчесто се  зафатени само првите два пршлени.

 

ДИЈАГНОЗА:

Дијагнозата се поставува врз основа дадените насоки за РТГ, земените факти и појаснувања од страна на пациентот како и физиотерапевтско ревматолошкиот извршен преглед.

Болеста најлесто може да ги зафати сите зглобови, протекува со влошувања и подобрувања, а со текот на времето настануваат деформитети, кои ја компромитираат функцијата на зглобовите.

 

ФИЗИОТЕРАПЕВТСКО ЛЕКУВАЊЕ:

Современиот начин на лекување на ревматоидниот артритис може значително да го промени текот на болеста. Битно е лекувањето за започне навреме најдобро во првите три месеци, најчесто се даваат медикаменти, како и рана фаза на физикална терапија.

Физиотерапијата најчесто вклучува кинезитерапија, индивидуални вежби со физиотерапевт, мануелна медицинска масажа, електротерапија како и хидрокинези терапија.

Лекувањето е процедурално во времетраење од 21 ден рехабилитација.

Доколку физиотерапевтот и ревматологот сметаат дека има потреба од дополнителен процес на рехабилитирање - лекување заднички со мислење носат заклучок за прололжување на терапија од плус 10 до 12 терапии се со цел да се постигне соодветниот резултат во процесот на лекувањето.

Целта во физиотерапевтската процедура е да се смири болката и воспалителниот процес,  да се забават радиолошките промени, и да се спречи прогресијата на заболувањето.

Хируршкото лекување кај ревматоидниот артритис доаѓа при напреднати состојби, кога има деформитети. Најчести операции се вградување на вештачки ендопротези на колкот или на колената.

Ревматоидниот артритис како и  процесот на лекување е долг и сложен процес, но и доста деликатен. Физиотерапевтот и пациентот заеднички взаемно се справуваат со оваа каприциозна болест во процесот на лекувањето.

Водењето на пациентите со ревматоиден артритис го спроведува ревматолог, физијатар и физиотерапевт а во одредени  случаеви при хирушки зафати од поголем дефирмитет ортопед - хирург.

 

Пишува: Физиотерапевт Илија Жежов

ЦЕНТАР ЗА МАСАЖА И ОДРЖУВАЊЕ НА ТЕЛО

ФИЗИОТЕРАПЕВТ-ЗДРАВЈЕ

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Страв од одвојување
Дали вашето дете се чувствува нервозно кога треба да го напушти домот и да оди некаде без вас? Дали нервозата му предизв...
4
Како да се всади добра работна етика кај д...
Едуцирајте ги Вашите деца со всадување на добра работна етика, научете ги на одговорност, почит и способност за работа ...
4
Двојазичност кај децата
Што значи терминот двојазичност, или билингвизам? Најопшто значење на овој термин е: користење на повеќе јазици (може да...
4
Како детето станува “мал тиранин”?
Детето може да биде насилно кон пожртвуваната мајка, бидејќи никогаш не се сретнало со нејзините граници – не знае што с...
4
Анкета

Фудбал.
пеперутка16

Кој ќе го освои ЕУРО 2024?