|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Етерични масла кои смируваат изгореници од сонце

Редакција Рингераја, 5.8.2019
Дури и ако редовно користиме крема за заштита и седиме под сенка, сепак сончевите зраци можат да ја изгорат кожата. Во такви ситуации, етеричните масла можат да помогнат во смирување на изгорениците и притоа да ја регенерираат оштетената кожа

image
/11


Лаванда

Етеричното масло од лаванда има многу позитивни лековити ефекти. Составот на ова есенцијално масло ја дезинфицира кожата и делува противвоспалително при што се забрзува процесот на зараснување и регенерација.

Етерични масла кои ги смируваат изгорениците од сонце

Пеперминт

Етеричното масло од пеперминт ја лади и освежува кожата. Тоа овозможува моментално олеснување на болката, ја омекнува кожата и го спречува нејзиното понатамошно сушење. Може да се примени директно на изгорениците.

Етерични масла кои ги смируваат изгорениците од сонце

Камилица

Етеричното масло од камилица се смета за одличен лек за изгореници, бидејќи содржи голема количина антиоксиданти. Ова масло се користи за најразлични проблеми со кожата, од изгореници до рани. Има антиинфламаторни и антибактериски својства, ја омекнува кожата и го забрзува процесот на заздравување на раните.

Етерични масла кои ги смируваат изгорениците од сонце

Еукалиптус

Етеричното масло од еукалиптус, исто така лади и има антиинфламаторно дејство. По употреба веднаш започнува процесот на регенерирање на кожата. Поради своите антибактериски својства ја штити кожата од можни инфекции.

Етерични масла кои ги смируваат изгорениците од сонце

Пелагонија

Етеричното масло од пелагонија се користи за најразлични кожни проблеми, како и за ублажување на изгореници. Неговиот антибактериски состав ја олеснува болката и го забрзува процесот на регенерација на кожата.

Етерични масла кои ги смируваат изгорениците од сонце

Нега на лицето и телото: Ориз во служба на...
Заради своите хранливи состојки оризот е одличен за организмот, но и за нега на кожата. Погледнете на кои начини можете ...
3
Костими за капење за трудници
Долгото топло лето е зад аголот, а тоа Ви дава изговор да одите на плажа и да го покажете Вашето стомаче во еден од овие...
3
Калиопи се врати во Македонија!
Отидовме со полно срце, со уште пополно се вративме, бидејќи ние таму прво пеевме за Македонија, а потоа и за сите други...
3
Прво интервју на Северина по породувањето
Милан и јас се расправаме како куче и маче. Ние сме како сите млади парови, се сакаме, добивме дете, а тоа подразбира де...
3


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

iminja
prcla

Koe ime vi se dopagja????

Katina (21%)

Keti (26%)

niedno (50%)

dvete (2%)


Број на сите гласови: 123

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!