|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Дали сексот во 9 месец може да му наштети на бебето?

Редакција Рингераја, 2.10.2023
Бремените жени честопати имаат едно важно прашање: дали можат да имаат секс за време на бременоста? Одговорот е: се разбира

image
/11


 

Иако многу идни мајки прибегнуваат кон апстиненција од страв или разни сомнежи, тоа навистина не е потребно во повеќето случаи.
 
Дали бебето е безбедно за време на сексуален однос?
 
Не грижете се, вашето бебе е целосно безбедно и не се чувствува непријатно. Заштитен е со амнионска течност (амнионска течност) и мукозен приклучок сместен во грлото на матката.
 
За време и по оргазмот, матката прави поголеми контракции од вообичаеното, но тие не се исти со контракциите што се јавуваат непосредно пред раѓањето, така што тие не можат да го загрозат бебето.
Дали сексуалниот однос има врска со тоа во кој триместар сум?
 
Може да имате секс во сите три тримесечја.
 
Во првиот триместар, вашата желба за сексуален чин може да биде помала, слична на гадење, замор и желба за повраќање. Сепак, дефинитивно може да имате многу добар сексуален живот. Навлажнувањето на вагината е засилено, а тоа ќе го направи сексот многу попријатен. Сите пози се дозволени во првиот триместар.
 
Меѓутоа, вториот триместар е, всушност, одличен период за водење loveубов. Многу жени тврдат дека никогаш не се чувствувале подобро, го чувствувале секој допир толку интензивно и дека нивното либидо никогаш не било посилно отколку во вториот триместар.
Што се однесува до позата, слободно практикувајте го класичниот стил на кучиња и односите на колковите. Мисионерските позиции треба да се избегнуваат, како и сите други во кои лежите.
 
Третиот триместар е исто така погоден за сексуален однос, доколку сакате и не чувствувате никакво мешање. Во текот на третиот триместар, единствената пречка за сексот е големиот стомак. Што се однесува до позата, пожелно е да се избегнат сите пози во кои лежи жената или во кои се создава притисок врз стомакот.
Се плашам од инфекција.
 
Важно е вашиот партнер да нема генитална инфекција, како што се кламидија, херпес или други сексуално преносливи болести. Ако не сте сигурни за безбедноста на вашиот партнер, потребно е да користите кондоми и да го лекувате партнерот.
 
Кога, сепак, не можам да имам секс?
 
Ако крварите, дефинитивно треба да отидете кај вашиот гинеколог за да видите дали крварењето е безопасно или не. Бидете сигурни да одите на лекар ако врската е болна или непријатна.
 
Ако станува збор за плацента која делумно или целосно го покрива внатрешниот грлото на матката (плацента превиа), тогаш сексот не е дозволен.
 
Бременоста со висок ризик исто така не е соодветен терен за сексуален однос. Со висок ризик за предвремено породување, ако грлото на матката е скратено или отворено, сексуалниот однос може да биде ризичен.
Важно е да контактирате со вашиот гинеколог за сите прашања, дури и во врска со интимните односи, бидејќи секоја бременост е индивидуална и важно е да имате отворена и добра комуникација со вашиот лекар.

Иако многу идни мајки прибегнуваат кон апстиненција од страв или разни сомнежи, тоа навистина не е потребно во повеќето случаи.

Дали бебето е безбедно за време на сексуален однос?
 
Не грижете се, вашето бебе е целосно безбедно и не се чувствува непријатно. Заштитено е со амнионска течност и мукозен чеп сместен во грлото на матката.
 
За време и по оргазмот, матката прави поголеми контракции од вообичаеното, но тие не се исти со контракциите што се јавуваат непосредно пред раѓањето, така што тие не можат да го загрозат бебето.Дали сексуалниот однос има врска со тоа во кој триместар сум?
 
Може да имате секс во сите три тримесечја.
 
Во првиот триместар, вашата желба за сексуален чин може да биде помала, заради гадење, замор и желба за повраќање. Сепак, дефинитивно може да имате многу добар сексуален живот. Навлажнувањето на вагината е засилено, а тоа ќе го направи сексот многу попријатен. Сите пози се дозволени во првиот триместар.
 
Меѓутоа, вториот триместар е, всушност, одличен период за водење љубов. Многу жени тврдат дека никогаш не се чувствувале подобро, го чувствувале секој допир толку интензивно и дека нивното либидо никогаш не било посилно отколку во вториот триместар.
Што се однесува до позата, слободно практикувајте го класичниот doggy стил. Мисионерските позиции треба да се избегнуваат, како и сите други во кои лежите.
 
Третиот триместар е исто така погоден за сексуален однос, доколку сакате и не чувствувате никаква непријатност. Во текот на третиот триместар, единствената пречка за сексот е големиот стомак. Што се однесува до позата, пожелно е да се избегнат сите пози во кои лежи жената или во кои се создава притисок врз стомакот.

Важно е вашиот партнер да нема генитална инфекција, како што се кламидија, херпес или други сексуално преносливи болести. Ако не сте сигурни за безбедноста на вашиот партнер, потребно е да користите кондоми и да го лекувате партнерот.

Кога, сепак, не можам да имам секс?
 
Ако крварите, дефинитивно треба да отидете кај вашиот гинеколог за да видите дали крварењето е безопасно или не. Бидете сигурни да одите на лекар ако сексот боли или е непријатен.
 
Ако станува збор за плацента која делумно или целосно го покрива внатрешниот грлото на матката (плацента превиа), тогаш сексот не е дозволен.
 
Бременоста со висок ризик исто така не е соодветен терен за сексуален однос. Со висок ризик за предвремено породување, ако грлото на матката е скратено или отворено, сексуалниот однос може да биде ризичен.Важно е да контактирате со вашиот гинеколог за сите прашања, дури и во врска со интимните односи, бидејќи секоја бременост е индивидуална и важно е да имате отворена и добра комуникација со вашиот лекар.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Киретажа - значајна гинеколошка процедура
Киретажата претставува мала хируршка операција која се користи како за поставување на дијагноза од материјалот што се до...
8
Шесте среќни месеци од вашата бременост
Како лета времето, нели?
4
Жолт исцедок за време на бременоста? Што д...
Иако бременоста е исполнета со радости и убавина, таа е исполнета и со некои нови, па дури и непријатни ситуации.Еде...
4
7 знаци дека ќе се породите за 24-48 часа
Ако сте за прв пат мама, веројатно постојано ви се чини дека ги препознавате раните знаци на породување. Навистина се ра...
4
Анкета

Работа.
пеперутка16

Кога почнавте да работите по породувањето?