|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

8 најчудни факти за бременоста

Редакција Рингераја, 26.10.2020
8 научно докажани чудни факти за бременоста
Клучни зборови:

image
/11


Просечната предвидена должина на бременоста е 280 дена. Како што се рече, можно е да се биде бремена цела година. Најдолгата бременост на светот траеше 375 дена, чудно, бебето беше само нешто помалку од седум килограми.

 

Да се родат близнаци е скоро четири пати поверојатно во Нигерија, од кој било друг дел на светот. Никој не знае зошто, но некои сметаат дека тоа можеби има врска со поголема консумацијата на зеленчукот јами.

 

Амнионската течност е она што го прави во ред мајката да има секс за време на бременоста. Го штити бебето дејствувајќи како тампон помеѓу бебето и сè што ја турка матката на мајката.

 

Оралниот секс доведе до бременост барем во една инстанца. Девојка од Лесото родена без вагина останала бремена кога била прободена со нож во стомакот откако извршила орален секс на своето момче.

 

Бебињата можат да добијат ерекција во матката. Иако на ова може да биде тешко да се поверува, всушност се верува дека ова е понекогаш начинот на кој лекарите можат преку ултразвук да го кажат полот на вашето неродено бебе.

 

Жената развива засилено чувство за мирис поради хормоналните промени што се случуваат во телото. Истражувачите од Универзитетот Стенфорд покажаа дека гадење и повраќање во бременоста може да бидат предизвикани од преосетливост на мирис.

 

На бремените жени не им паѓа косата всушност, нивната коса станува полна и подебела. Повисоките нивоа на естроген за време на бременоста спречуваат да ви паѓа косата со нормален ритам. Ова резултира со побујна коса во бременоста и страшно опаѓање на косата после бременоста. Забележувате повеќе опаѓање на косата после породувањето затоа што толку малку ви падна за време на бременоста.

 

Ногата на жената може да порасне до една големина за време на бременоста. Не сите бремени жени доживуваат големи промени во стапалата, но може да бидат голема непријатност за оние кои доживуваат голем оток и раст. Добрата вест е дека можеби не е потребно да се збогувате со вашиот постоечки плакар за чевли.

Просечната предвидена должина на бременоста е 280 дена. Како што се рече, можно е да се биде бремена цела година. Најдолгата бременост на светот траеше 375 дена, чудно, бебето беше само нешто помалку од седум килограми.
Родени близнаци се скоро четири пати поверојатно во Нигерија од кој било друг дел на светот. Никој не знае зошто, но некои сметаат дека тоа можеби има врска со поголема потрошувачка на јами.
Амнионската течност е она што го прави во ред мајката да има секс за време на бременоста. Го штити бебето дејствувајќи како тампон помеѓу бебето и сè што ја турка матката на мајката.
Оралниот секс доведе до бременост барем во една инстанца. Девојка од Лесото родена без вагина останала бремена кога била прободена со нож во стомакот откако извршила орален секс на своето момче.
Бебињата можат да добијат ерекција во матката. Иако на ова може да биде тешко да се поверува, всушност се верува дека ова е понекогаш начинот на кој лекарите можат преку ултразвук да го кажат полот на вашето неродено бебе.
Aената развива засилено чувство за мирис поради хормоналните промени што се случуваат во телото. Истражувачите од Универзитетот Стенфорд покажаа дека гадење и повраќање во бременоста може да бидат предизвикани од преосетливост на мирис.
Бремените жени не фрлаат коса всушност, нивната коса станува полна и подебела. Повисоките нивоа на естроген за време на бременоста спречуваат да ви се пушти косата со нормална брзина. Ова резултира со поцелосна коса и страшно опаѓање на косата после бременоста. Забележувате повеќе опаѓање на косата после породувањето затоа што толку малку се истури за време на бременоста.
Ногата на жената може да порасне до една големина за време на бременоста. Не сите бремени жени доживуваат големи промени во стапалата, но може да бидат голема непријатност за оние кои доживуваат голем оток и раст. Добрата вест е дека можеби не е потребно да се збогувате со вашиот постоечки плакар за чевли
Затегнете ја кожата на стомакот по раѓањето
Како да ја затегнете кожата на стомакот по раѓањето?
14
Колку треба да мрда бебето во стомакот?
Ако прашате трудница дали знае зошто бебето толку силно удира одвнатре и дали тоа и пречи, сигурно ќе ви каже дека тоа н...
5
Народен лек против ешерихија коли
Рецепт од чесна сестра од Посушје, кој доста се користи во Хрватска и Босна и Херцеговина. Рингераја.мк го споделува со ...
4
9 знаци кои укажуваат на можна бременост
Многу жени имаат сомнежи и двоумења кога се работи за бременоста. Многумина велат дека едноставно чувствуваат дека „нешт...
3


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

zaednica
mamiko

Dali e podobro da se zivee vo zaednica ili sam.

vo zaednica (20%)

sami(so deca, se razbira) (80%)


Број на сите гласови: 189

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!