|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

2021: Бебе родено со антитела на коронавирус

Редакција Рингераја, 22.1.2021
Во Бугарија е родено бебе со антитела на коронавирус. Мајката се заразила во седмиот месец од бременоста, што предизвикало предвремено породување

image
/11


 

Бебе со коронавирусни антитела се роди во Бугарија. Имено, мајката на детето се заразила со вирусот во седмиот месец од бременоста, а kovid-19 преминала од мајката на бебето преку плацентата и така бебето добило антитела, објави агенцијата Анадолија, пренесувајќи ги наводите на бугарското локално радио Бугарија.
Радиото објави дека 28-годишна бремена жена била подложена на предвремено породување со царски рез, бидејќи инфекцијата со „ковида-19“ предизвикала забавен раст на фетусот.
Лекарите рекле дека бебето е родено здраво, долго 46 сантиметри и тежина од 2,75 килограми, но во крвта имала антитела кон коронавирусот и дека мајката закрепнува по раѓањето, пренесува Х1 во БиХ.
Најважно е бебето и мама да бидат добро и да излезат здрави од оваа ситуација.

Бебе со антитела на коронавирус се роди во Бугарија. Имено, мајката на детето се заразила со вирусот во седмиот месец од бременоста, а ковид-19 вирусот преминал од мајката на бебето преку плацентата и така бебето добило антитела, објави агенцијата Анадолија, пренесувајќи ги наводите на бугарското локално радио Бугарија. Радиото објави дека 28-годишна бремена жена била подложена на предвремено породување со царски рез, бидејќи инфекцијата со „ковид-19“ предизвикала забавен раст на фетусот.

Лекарите рекле дека бебето е родено здраво, долго 46 сантиметри и тежина од 2,75 килограми, но во крвта имало антитела кон коронавирусот. Мајката закрепнува по раѓањето, пренесува Х1 во БиХ.


Најважно е бебето и мама да бидат добро и да излезат здрави од оваа ситуација.

 

Аутизмот се појавува додека плодот е во ут...
Горазд Росоклија, професор по неврологија и психијатрија на универзитетот "Колумбија" во Соединетите Американски Држав...
9
Да останеме здрaви и среќни со производите...
Kомпанијата Johnson & Johnson од далечната 1886 година останува посветена на потребите на потрошувачите ширум светот ста...
8
Не сум баба туку мајка!
Постарите мајки-дури и навистина старите мајки кои туркаат колички и бришат растечени носеви на бебињата, се вообичаена...
8
Што ДА правите и НЕ правите при посета на ...
Еве десет едноставни „што треба и што не треба да направиш“ што секој ентузијаст и добронамерен посетител може да ги про...
8


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Кое е поубаво !!!! :)
Jasy

Иако навидум се "исти", но сепак постои некоја разлика дали Влатко или Владимир. Со мм имаме дилема тој сака Влатко, а јас сакам Владимир. Па да видам што мислите вие кое според вас е поубаво и позвучно.

Влатко (36%)

Владимир (64%)


Број на сите гласови: 177

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!