|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите праш...
8.11.2012 18:55:35   
Палешка РР
Рингераја секогаш се труди да допре до своите корисници, да им помогне колку може, да биде пријател и топла прегратка.

Корисниците на Рингераја секогаш меѓусебно си даваат совети, со кои може да го подобрат здравјето и животот на своите најмили.

Бидејќи секогаш тука недостасува и стручно мислење, Рингераја Ви нуди единствена можност да бидете во постојан контакт и да добиете одговор на Вашите прашања, совет или стручен упат, од докторките на ПЗУ Др. Ирена Москова - Прилеп.

Др. Ирена Москова - специјалист педијатар неонатолог
Др. Билјана Спиркоска - лекар по општа медицина


Повелете, поставувајте прашања од областа дете, Др. Билјана и Др. Ирена ќе се трудат да Ви одговорат што побрзо.


Ваша Рингераја

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
8.11.2012 22:00:01   
AnnaMolly RR
user posted image за оваа тема! Еве јас ќе го скршам маразот и имам две прашања.

1. Син ми има белег на вратот од раѓање, долг е околу 3-4 сантиметри, тенок 2-3 милиметри и личи на гребаница. Летово одвреме-навреме му крвавеше (најверојатно се чешкал) и некако му се издолжи. Го ѕирна еден дерматолог (пријател на моите, во домашни услови) и рече дека најверојатно не е ништо и дека е мал за каква било интервенција. Еве сега е ок, не е толку задебелен како летоска, ама сепак ме јаде мене, сакам да знам дали да го носам пак на кожно или да почекам да порасне детево, сега има 2,5 години.

2. На грбот му се појави лани зимоска бела флека, круг голем околу 4-5 сантиметри, и тоа му се појави буквално преку ноќ, од едно до друго бањање. Син ми е бел, има многу светол тен, ама флекава е мнооооогу видлива. За ова уште не сум го однела на кожно, ама се сомневам дека се работи за витилиго (имам тетка во фамилија со витилиго) и знам дека е наследно. Пред некоја недела забележав и мала бела точка на раката и ептен се исплашив навистина да не се работи за тоа, затоа што знам дека нема лек :(

Извинете малку што се распишував user posted image и фала однапред за одговорите!

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
8.11.2012 23:21:03   
Pepelaska *
Поздрав до докторките,

Син ми има 26 месеци и откако е роден веднаш под десното око има многу изразено како веничка, сино е.Особено му се познава кога е нервозен, му се спие и слично.
Матилната докторка ми рече дека таква му е кожата ( бел е) и дека со тек на време ќе исчезне.
Но еве уште стои.
Роден е со вакум инаку, па секогаш се прашувам да не му е од тоа?
И кај да се обратам?
Не прави никаков проблем но сепак сакам да знам

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
10.11.2012 23:32:20   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

user posted image за оваа тема! Еве јас ќе го скршам маразот и имам две прашања.

1. Син ми има белег на вратот од раѓање, долг е околу 3-4 сантиметри, тенок 2-3 милиметри и личи на гребаница. Летово одвреме-навреме му крвавеше (најверојатно се чешкал) и некако му се издолжи. Го ѕирна еден дерматолог (пријател на моите, во домашни услови) и рече дека најверојатно не е ништо и дека е мал за каква било интервенција. Еве сега е ок, не е толку задебелен како летоска, ама сепак ме јаде мене, сакам да знам дали да го носам пак на кожно или да почекам да порасне детево, сега има 2,5 години.

2. На грбот му се појави лани зимоска бела флека, круг голем околу 4-5 сантиметри, и тоа му се појави буквално преку ноќ, од едно до друго бањање. Син ми е бел, има многу светол тен, ама флекава е мнооооогу видлива. За ова уште не сум го однела на кожно, ама се сомневам дека се работи за витилиго (имам тетка во фамилија со витилиго) и знам дека е наследно. Пред некоја недела забележав и мала бела точка на раката и ептен се исплашив навистина да не се работи за тоа, затоа што знам дека нема лек :(

Извинете малку што се распишував user posted image и фала однапред за одговорите!

Okolu prvoto prashanje se raboti za beleg od ragjanje koj ne treba da go pipka, no i ako se rascheshkal i raskrvavil toa kje s esmiri ...Ako e vo kosmatiot del od glavata i ne e nikakov problem..Toj beleg so tek na vreme kje izbledne( rano e ) i ne bi trebalo da se zamarate za nikakva intervencija..Kje gi sledite dimenziiite i ako zabelezhitew zgolemuvanje na istiot vo dolzhina i shirina(Ve molam meret) kje se javite na kozhen lekar za mislenje a potaoa ako treba da se intervenira..Ama mislam nema potreba zashto toa e samo del kaj shto kapilarite na nivo na kozha se proshireni...takanarechen kapilaren hemangiom...Okolu vtoroto praSHANJE..lOKALIZACIJATA Za promenata ne mora da znachi deka e vitiligo,mozhe da e nekoja povrshna gabichna infekcija koja se lechi so antimikotici(masti i lekovi protiv gabichki)...Ona shto treba da znaete deka ako e gabichna infekcija bara podolg trtman dodeka da se iskoreni ..No mora da bide poglednat apromenata od Pedijatar ako treba i od Dermatolog..Pozz i sekoe dobro..ne s e voznemiruvajte ...:)

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
10.11.2012 23:36:00   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: Pepelaska RR

Поздрав до докторките,

Син ми има 26 месеци и откако е роден веднаш под десното око има многу изразено како веничка, сино е.Особено му се познава кога е нервозен, му се спие и слично.
Матилната докторка ми рече дека таква му е кожата ( бел е) и дека со тек на време ќе исчезне.
Но еве уште стои.
Роден е со вакум инаку, па секогаш се прашувам да не му е од тоа?
И кај да се обратам?
Не прави никаков проблем но сепак сакам да знам

majka, toa e najverojatno venichka,no nemora da e od vakuum ekstraktorot...Ona shto kazhuvate deka mu s epoznava e od faktot shto osobeno ako e deteto so bel ten kj ese poznava, i drugo kozhata na taa vozrast e tenka seushte..Znachi jas smetam deka ne treba da se zagrizhuvate barem sega za sega..Ama ako smetash deka treba nekade da se oibratish dobro e toa da go napravish kaj kozhen lekar ...Prvichno tamu..No mislam deka ne e nikakov problrm...Vsushnost mnogu dechinja so posvetol ten imaat venchki koi mu se poznavaat ,osobeno pri plachi aktivnosti ...Sekoe dobro ...:)

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
10.11.2012 23:46:38   
lilicka
Здраво....би сакала да прашам нешто...
Мојата ќеркичка има 15 месеци и веќе 10 дена се мачиме еден ден има Т друг нема ја носевме кај нашиот педијатар се е во ред не е болна,крвната слика е ок....е сега Т е достигнува и до 40 од што може да е??Сепак 40Т е стварно многу?!
Ви благодарам!!!

(Одговор на членот Dr.BiljanaSpirkoska)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
12.11.2012 3:56:13   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: lilicka

Здраво....би сакала да прашам нешто...
Мојата ќеркичка има 15 месеци и веќе 10 дена се мачиме еден ден има Т друг нема ја носевме кај нашиот педијатар се е во ред не е болна,крвната слика е ок....е сега Т е достигнува и до 40 од што може да е??Сепак 40Т е стварно многу?!
Ви благодарам!!!

Znachi krvnata slika mozhe da e dobra ,no mozhe i pokraj toa da se raboti za nekoja bolest...Iako mozhebi na slushalkna ne slusha doktorkata nishto ona shto bi trebalo prvo da napravite e rentgen na beli drobovi ...Kako pochetno ...Mozhebi se raboti za Pneumonia koja ne se slusha iako e dobra krvnata slika ...Ochigledno neshto postoi , no mora da prodolzhite so ponatamoshni isleduvanja ...pozz

(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
15.11.2012 11:24:22   
evamaks
dravo , imam since 5.5 godini, no vece podolgo vreme se zali na boli vo stomakot mislam na taka blagi bolki vo razlicen period od denot, ponekogas mislam deka e kako uzrecica zasto istovo go koristi koga ete mu davam zdrava hrana ili koga ne saka da jade odredeno jadenje pa veli me boli stomacevo kaj pupcevo nekade vo toj del od stomakot se zali najcesto. Isto taka sakam da naglasam deka toj najcesto vrsi nuzda samo doma no ne i vo gradinka ne saka da i kaze na ucitelkata , ili na drugo mesto dokolku sme na gosti, i koga ce bide doma ce izvrsi nuzda no nekogas toa mzoe i da se preskokne den ili dva da izvrsi nuzda. Mnogu sum zagrizena pa ce ve molam da mi odgovorite dali e ete odredenata bolka kaj papcevo sto ja custuuva detevo se dolzi na neredovnoto izvrsuvanje nuzda i neli cekanje da si dojde od gradinka doma sto znaci skoro pola den ce si go stega stomaceto ili pak s e dolzi na nesto drugo i dali i koi pregledi da da gi izvrsam za da ja najdam vistinskta pricina z a negovata bolka, i sekako sakam da istaknam deka vo situacii koga ce rece ete ne mozma da jadam takvo jadenje me boli stomacevo , ne znaci deka ako mu dadam nekoe negovo omileno jadenje moze da go zidee i ce mi kaze togas da ama me boli samo malku i taka.......i isto taka znaci bolkite sto mi gi spomnuva sincevo ne mu precat vo igarta zabava i sl znaci ne s etakvi bolki kako koga imame stomacen virus i sl koga voopsto ne mzoe da jade ili ne saka da si igra........zatoa sum dosta zgarizena zasto ete s e plasam ada ne e nekoja infekcija li , slepo crevo ili e smao onaka psiholski, zatoa Ve molam odgovorete dali se potrebni nekoi testovi ili slicno za da mozam da bidam sigurna za stose raboti . Vi blagodaram mnogu

(Одговор на членот Dr.BiljanaSpirkoska)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
16.11.2012 16:10:51   
MACKITA
Поздрав до докторките user posted image еве и јас имам две прашање. Мојот син има 2,5 гдини пред неколку дена ми се жалеше на стомачето со што истиот ден поврати само што му понудив да јади.цел ден беше кемкав и вецерта ми крена температура а наредните 2 дена имасе приливче. Температура немаше во наредните дена. Му давав дитална храна ама ние и онака имаме слаб апетит јади само ограничени јадење и така кога не е арен не јади воопшто. дена јадеше ориз компив и сега не сака да ги навиди. Кога ке го седнам да јади ми вели дека го боли мешето и почнува да се дави и она што ке го касни( едвај) ке ми го поврати. Дури и од самата миризба на храната почнува да се гади. Инаку е весел разигран го пуштив во градинка таму јади без дапротестира не се зали на ништо а кога да дојдиме дома и му понудам да јади одбива а ако со 300 маки касни поцнува да се дави и ке поврати и ми вика дека го боли месшето. Дали му е надразнет желудникот ?Од неодамна поцнав да му давам ацерола дали е можно да му е од витаминот? А и пред 15тина дена пиеше Broncho vaxom имаше бактерија мораксела во носето и пиевме 10 дена сега паузираме па пак ке пиеме усте 10 дена, дали е можно несто да е од овие таблети или ацеролата или му е на психицка база па само мене ми глуми да не јади ама како и се гади и ми поврака?
Другото прашање е за хемангиом на лицето на син ми. Го има едно 5 месеци прво беше точка која почна да расти и сега е колку семка од лимон да речам испакнато е и со јако црвена боја. Еднаш го скина и толку многу крвареше 2 саати едвај застана и пак му израсна. Бевме на неколку места ни рекоа да го оперираат заради што може пак да го скини инаку му е под окото од надворешниот агол и многу често го фака кога си ги трие очињта. дали ваквите хемагиоми имаат тенденција да се намалат и да исцезнат да поцекаме за операција или колку бобрзо поарно ве молам за Ваше мислење. Искрено многу сум за грижена и ако треба да се оперирадали ке се исчисти како што треба да не се појави пак и со општа анестезија дали има ризик по детето..дали воопсто е неопходно да се оперира?
Се извинувам на моите обемни прашања.
Однапред Ви благодарам
Поздрав

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
22.11.2012 9:13:00   
Slagjana
user posted image за докторките што одвоиле време да одговараат на нашите прашања. Е сега и јас да поставам едно. Се работи за 4 годишно дете кое оди во градинка веќе 2 години и сеуште се разболува многу често. Пие Имунобор кидс за имунитетот 1 месец и Пиковит пребио. А антибиотици пие 1 до 3 сирупи месечно. Пред 3 недели заради висока t 40 степени, кашлица и леукоцити 20 му препишаа сируп Оспен да пие 2 недели на 8 саати, а потоа само навечер (превентивно user posted image ) Една недела беше здрав со чисти брисеви само со малку кашлица за потоа повторно да крени t 40 степени и леукоцити 12. За високата t секогаш му ставаат инекции (мислам со Дексазон), а сега примаше и Гарамицин само 1 ден, а потоа продолжи со сируп Панцеф и Фликсоназе спреј во нос (кој ни му тече ни му е затнат). Алерго тестови не му се препорачани, ниту пак некое подетално испитување освен крвна слика и брис од нос и грло. Дали ваквата терапија ви изгледа во ред, или сметате дека пие премногу антибиотици и што предлагате да се испита? Ви благодарам

(Одговор на членот MACKITA)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
25.11.2012 15:09:42   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: evamaks

dravo , imam since 5.5 godini, no vece podolgo vreme se zali na boli vo stomakot mislam na taka blagi bolki vo razlicen period od denot, ponekogas mislam deka e kako uzrecica zasto istovo go koristi koga ete mu davam zdrava hrana ili koga ne saka da jade odredeno jadenje pa veli me boli stomacevo kaj pupcevo nekade vo toj del od stomakot se zali najcesto. Isto taka sakam da naglasam deka toj najcesto vrsi nuzda samo doma no ne i vo gradinka ne saka da i kaze na ucitelkata , ili na drugo mesto dokolku sme na gosti, i koga ce bide doma ce izvrsi nuzda no nekogas toa mzoe i da se preskokne den ili dva da izvrsi nuzda. Mnogu sum zagrizena pa ce ve molam da mi odgovorite dali e ete odredenata bolka kaj papcevo sto ja custuuva detevo se dolzi na neredovnoto izvrsuvanje nuzda i neli cekanje da si dojde od gradinka doma sto znaci skoro pola den ce si go stega stomaceto ili pak s e dolzi na nesto drugo i dali i koi pregledi da da gi izvrsam za da ja najdam vistinskta pricina z a negovata bolka, i sekako sakam da istaknam deka vo situacii koga ce rece ete ne mozma da jadam takvo jadenje me boli stomacevo , ne znaci deka ako mu dadam nekoe negovo omileno jadenje moze da go zidee i ce mi kaze togas da ama me boli samo malku i taka.......i isto taka znaci bolkite sto mi gi spomnuva sincevo ne mu precat vo igarta zabava i sl znaci ne s etakvi bolki kako koga imame stomacen virus i sl koga voopsto ne mzoe da jade ili ne saka da si igra........zatoa sum dosta zgarizena zasto ete s e plasam ada ne e nekoja infekcija li , slepo crevo ili e smao onaka psiholski, zatoa Ve molam odgovorete dali se potrebni nekoi testovi ili slicno za da mozam da bidam sigurna za stose raboti . Vi blagodaram mnogu

pochituvana,
Toa shto vasheto sinche pochesto se zhali na bolki vo mesheto, nemora da e simulacija ( iako i toa ide voo predvid) ,no do takov zakluchok kje dojdeme samo ako se iskluchi sekakva druga organska prichina...Ona shto Vie treba da pochnete da go ispitate e da se zeme komletna laboratorija od vena na sabajle nagladno ( kompletna krvna slika, Sedimentacija, sheker vo krv, urea ,kreatinin , enzimi na crn drob - AST,ALT ) i da ne zaboravime urina- obavezno zashto chestopati urinarni infeksii mozhe da odat so takvi bolku koi vie gi opishuvate ...Pvichno kje se napravi toa ,pa od rellultatite ako e se vo red..Kje napravite ispituvanje i na bakterija vo zheludnik- tn CLO test.... Ako e toj test pozitiven no i vi trebaat konkretni vrednosti kje vidi pedijatarot dali e pokachena vrednosta i kje go tretira toa ....Ako ne e pokachena vrednosta kje napravite i eho na stomaki bubrezi...Mozhe da pochnete da koristite praparat kako FIBRI toa e kako gumena bombona za regulacija na stolica...ednash denot so dzvakanje i so mnogu technost posle toa.....Za da bide toa slepo crevo kje pochne da se zhali na gadenje,povrakjanje ,pokachena temparatura, bolka koja prvo e okolu papok a potoa se spushta nadolu nakaj desna cipa i duri i zaseganje so bolka na desna noga .....Znachi seto ova treba da se ispita i da se proceni shto ponatamu....Duri idi vo predvid ,ako e samo zapek-opstipacija da se napravi RTG ispituvanje so Bariumova kasha se so cel da se vidi kakvo e debeloto crevo i tenkite vkluchuvajkji i zzheludnik..Dalii ima dobra pasazha-pominuvanje na kontrastot urendo niz creva ili ima nekade stop...No mora d avnimavate i na hranata , pochesti obroci i pomalku ....Ako imate nejasnotii okolu ovie ispituvanja ,prashjate povtorno,Vi stoime na raspolaganje ....Pozz..user posted image

(Одговор на членот evamaks)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
25.11.2012 15:22:00   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: MACKITA

Поздрав до докторките user posted image еве и јас имам две прашање. Мојот син има 2,5 гдини пред неколку дена ми се жалеше на стомачето со што истиот ден поврати само што му понудив да јади.цел ден беше кемкав и вецерта ми крена температура а наредните 2 дена имасе приливче. Температура немаше во наредните дена. Му давав дитална храна ама ние и онака имаме слаб апетит јади само ограничени јадење и така кога не е арен не јади воопшто. дена јадеше ориз компив и сега не сака да ги навиди. Кога ке го седнам да јади ми вели дека го боли мешето и почнува да се дави и она што ке го касни( едвај) ке ми го поврати. Дури и од самата миризба на храната почнува да се гади. Инаку е весел разигран го пуштив во градинка таму јади без дапротестира не се зали на ништо а кога да дојдиме дома и му понудам да јади одбива а ако со 300 маки касни поцнува да се дави и ке поврати и ми вика дека го боли месшето. Дали му е надразнет желудникот ?Од неодамна поцнав да му давам ацерола дали е можно да му е од витаминот? А и пред 15тина дена пиеше Broncho vaxom имаше бактерија мораксела во носето и пиевме 10 дена сега паузираме па пак ке пиеме усте 10 дена, дали е можно несто да е од овие таблети или ацеролата или му е на психицка база па само мене ми глуми да не јади ама како и се гади и ми поврака?
Другото прашање е за хемангиом на лицето на син ми. Го има едно 5 месеци прво беше точка која почна да расти и сега е колку семка од лимон да речам испакнато е и со јако црвена боја. Еднаш го скина и толку многу крвареше 2 саати едвај застана и пак му израсна. Бевме на неколку места ни рекоа да го оперираат заради што може пак да го скини инаку му е под окото од надворешниот агол и многу често го фака кога си ги трие очињта. дали ваквите хемагиоми имаат тенденција да се намалат и да исцезнат да поцекаме за операција или колку бобрзо поарно ве молам за Ваше мислење. Искрено многу сум за грижена и ако треба да се оперирадали ке се исчисти како што треба да не се појави пак и со општа анестезија дали има ризик по детето..дали воопсто е неопходно да се оперира?
Се извинувам на моите обемни прашања.
Однапред Ви благодарам
Поздрав

Pochituvana,
okolu prvoto prashanje ,prvo mislam deka ne e od Brocho -vaxomot , no acerolata mozhe malku da se prekine zashto e chist vitamina C,koj i na onaka nadrzneto stomache mozhe da ja zasili bolkata ...Znachi dve nedeli prekin so Acerola...Vtoro,mozhe da e seshte nadrazneto zheludnicheto i crevata od prethodnata virusna infekcija , pa kje treba da davash probiotik-na primer neka odi slobodno Caps.Linex forte ednash dnevno ,sodrzhinata isturtete ja vo malku technost ( chaj ili voda) i da ja ispie...Nema vrska dali e pred ili posle jadenje ...Drugo,ispitajte povtorna krvna slika i mochka ,zashto urinarni infekcii kaj mali deca mozhe da odat samoo so bolka vo meshe ....soberete urina i vednash na mikroskposko ispituvanje ....Ako e vo red ,okej...Potoa mozhe da se napravi edno eho na stomache i bubrezi ( ne smeta toa nikako- nema zrachenje da se plashite ) ...No jas smetam deka mozhno e deka crevata posle prolivot ja namalile svojata normalno prisutna bakteriska flora koja mozhe da se nadopolni so probiotikot koj go spomenav...
2.Hemangiomot ne e strashen - toa e proshireni krvni kapilari ...no zaradi lokacijata ,pod oko , mozhe da pravii kozmetski problem....Sledete za negov porast vo golemina ,merete dimenzii , shirina i dilchina , i mislam deka e rano za hirushka intervencija osven ako e toa neophodno kako chesto cheshkanje i kinenje na istiot ...Mozhe da se namali hemangiomot da,da podizbledne,no mislam deka e malo deteto za operiranje osven ako mn smeta i ako chesto go chepka...Videte anestezijata e neophodna kaj bilo koja intervencija , mora da e opshta bidejkji se raboti za malo dete ....No,pak kje povtoram seto toa kje se realizira ako ima indikacii - chesto krvarenje ako go trie i kine ..Potrebno e kosultacija so Oftalmolog za podetalni informacii i nivno mislenje ....Pozz do Vas .. i ako imate nejasnotii slobodno pak prashajte ......user posted image

(Одговор на членот MACKITA)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
25.11.2012 15:33:41   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: Slagjana

user posted image за докторките што одвоиле време да одговараат на нашите прашања. Е сега и јас да поставам едно. Се работи за 4 годишно дете кое оди во градинка веќе 2 години и сеуште се разболува многу често. Пие Имунобор кидс за имунитетот 1 месец и Пиковит пребио. А антибиотици пие 1 до 3 сирупи месечно. Пред 3 недели заради висока t 40 степени, кашлица и леукоцити 20 му препишаа сируп Оспен да пие 2 недели на 8 саати, а потоа само навечер (превентивно user posted image ) Една недела беше здрав со чисти брисеви само со малку кашлица за потоа повторно да крени t 40 степени и леукоцити 12. За високата t секогаш му ставаат инекции (мислам со Дексазон), а сега примаше и Гарамицин само 1 ден, а потоа продолжи со сируп Панцеф и Фликсоназе спреј во нос (кој ни му тече ни му е затнат). Алерго тестови не му се препорачани, ниту пак некое подетално испитување освен крвна слика и брис од нос и грло. Дали ваквата терапија ви изгледа во ред, или сметате дека пие премногу антибиотици и што предлагате да се испита? Ви благодарам

Pochituvana,
Ako ima Vasheto dete chesti infekti spored ova shto vi ego kazhuvate jas predlagam dokolku e mozhno da se pauzira gradinka odredeno vreme , i sigurna sum deka istite kje namalat ...Ako e toa mozhno se razbira...Treba da se vidi za kakov infekt stanuva zbor,dali e toa vospalenie na dishni patishta predizvikano od mikroorganizam ili alergiski obstruktiven bronhit shto bi baralo ponatamoshi isleduvanja,kako odenje do Institut za belodrobni zaboluvanja kaj deca za da se napravat alergotestovi ...Shtom vi dale da prskate Flixonase mozhebi se somneva Pedeijatarot na alergiski rinit koj isto taka treba da se dokazhe..No mislam deka e neophodno da se napravat dva tipa na testovi koi vkluchuvaat i inhalatorni i nutritivni alergeni za da bideme sigurni za shto se raboti a potoa da davame antibiotici ....Kompletno ispituvanje na ushi ,nos i grlo kaj Spec . po ORL za da se iskluchi ili potvrdi zaseganje na nosna sluznica ili sluznica na grlo i krajnici ....No ako sega pie nekoj od sirupite za alergija treba da se prekinat barem 7 dena za da se napravat site ovie alergoloshki ispituvanja ........Pozz do Vas.......A inaku okolu imunitetot ako ne dale rezultat Caps.Immuno bor kids ,mozhe da se odi so podobri praparati kako Caps.Broncho-Vaxom koi se pijat vo tek na 3 meseci,so toa shto sekoj mesec pie 10 dena ,pa pravime 20 dena pauza,potoa nareden mesec pak prvite 10 dena i tretiot mesec istotaka ....Za bilo koe nedorzabiranje slobodno pak da ne kosultirate .... Makar i posle spreovedenite ispituvanja ..... Obavezno pred da se pojde na alergoloshki ispituvanja napravete i mikroskopsko ispituvanje na mochka oti vospalenie na bubreg mozhe da odi so visoka temaperatura i malaksanost .....Da vidime da ne se raboti za nekoj urinarna nfekcija ....Pozz .......user posted image

(Одговор на членот Slagjana)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
29.11.2012 11:52:49   
miana
Јас и на оваа тема да поставам прашање..
Имам 5 годишна керкичка и вчера на неколку наврати и течеше крв од носот.
Во последно време и тече носот,неешто како настинка,но не и тече многу.Час тече,час не..
Кажете ми од што може да е предизвикано течењето на крв од носот и какви испитувања би требала да направам?Патем Ве молам да ми кажете каде се наоѓа Вашата ординација и дали работите со плави картони? Ви благодарам

(Одговор на членот Dr.BiljanaSpirkoska)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
29.11.2012 12:21:29   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Јас и на оваа тема да поставам прашање..
Имам 5 годишна керкичка и вчера на неколку наврати и течеше крв од носот.
Во последно време и тече носот,неешто како настинка,но не и тече многу.Час тече,час не..
Кажете ми од што може да е предизвикано течењето на крв од носот и какви испитувања би требала да направам?Патем Ве молам да ми кажете каде се наоѓа Вашата ординација и дали работите со плави картони? Ви благодарам


Pochituvana,techenjeto na krv od nosot mozhe da e od nekolku prichini:
1.EDNA od najchestite e chepkanje na nosot so prstinjata ,shto mozhe da povredi eden splet od kapilari vnatre vo nosot
2.Virusna infekcija,kako shto kazhuvate de i teche de ne ...
3.Problem so vreme na krvarenje i vreme na koagilacija na krv..Znachi ne se zgrutchuva krvta dovolno brzo,za shto ,za da iskluchime takov problem Vie kje napraviite takvo ispituvanje,so llaboratoriski upat kje vi ispitaat takvo vreme na krvarenje i vreme na koagulacija..Ispitajte go toa i za vredostite informirajte me,...Pa kje se dogovorime shto i kako ponatamu...Do togash davajte vit.C vo pogolemi kolichini( istiot pomaga vo zazdravuvanje na techenje na krv,...Znachi gi stega krvnite kapilari ...) ...Pozz
NASHATA ORDINACIJA SE naogja vo Prilep , na ul.Marksova bb ,vo sklop na Zdravasteb dom...Da,RABOTIME SO SINI KARTONI ....POVELETE...makar i da se vidime ....pozdravche...user posted image

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
29.11.2012 14:37:18   
vezilka RR
Би сакала да поставам едно прашање. Кога, на која возраст би требало да биде првата контрола на стоматолог и очен лекар?

(Одговор на членот Dr.BiljanaSpirkoska)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
1.12.2012 14:32:59   
Admin
Прашање од elephant

bi sakala da ja prasam dr.irena moskova za sovet. moeto dete ima 4 godini i cesto se razboluva. odi vo gradinka 2 godini. postojano mu tece noseto kasla i kreva visoka temperatura za koja go bockaat so garamicin. a potoa pie antibiotik. pred 2 nedeli piese ospen povtorno krena temperatura i sega pie pancef i letizen i fliksonaze sprej. alergiski ispituvanja ne se izvrseni.mi rekoa deka ne mora ako nema nisto na gradi. mislam deka e stetno sto e postojano e na jaki antibiotici.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
2.12.2012 13:34:30   
penelopa
Добар ден имам едно прашање до д-та. Имено син ми има 2 години и е алергичен на јајца- и на белка и жолчка. Сакам да прашам дали таа алергија е пречка за да му дадам мед или прополис да проба. Многу ми е страв од можни несакани последици и незнам како воопшто да му дадам дали најпрвин капка на кожата или капка да лизне. Ве молам за совет. Благодарам однапред.

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот Admin)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
2.12.2012 16:20:49   
zlatcetomoe
Почитувани,
би сакала да ми помогнете околу следниот проблем, ќерка ми има 18 месеци, на 9 месеци тргна во градинка и од тогаш често се разболува. Лежевме и во Козле поради пневмониа. Оттогаш со мали прекини користевме Летизен(околу 7 месеци), инхалации со Вентолин, поради сомнеж за постоење на алергија иако алерго тестовите од Козле беа негативни.Последниве месеци не се разболува толку често но ме интересира, на своја рака го прекинавме Летизенот, некако ми изгледаше предолга неговата употреба, се разболе(секрет во нос и кашлица)после употреба на антибиотик кашлицата се стабилизира, но навечер сепак добива напади на кашлица кои траат оклу 15 мин и завршуваат со повраќање шлајмови(ова трае веќе две недели)крвната слика и ЦРП се супер, јаде, весела е, дали овие повраќања се нормални или пак повторно се крие пневмонија и дали да продолжиме со Летизенот.
Извинете за долгиот пост, однапред ви благодарам

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
4.12.2012 12:14:50   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

Би сакала да поставам едно прашање. Кога, на која возраст би требало да биде првата контрола на стоматолог и очен лекар?

I dvata pregleda bi mozhele da se izvrshat shtom deteto pochne da sorabotuva ( znachi posle navrsheni dve godini )...Prvoto nosenje na stomatolog mozhe da se napravi shtom izleze prvata mlechna denticija znachi mlechnite zapchinja da se pojavat,osven ako se ima problem pa toa bara dopolnitelna konsultacija i porano ona shto go velime cirkularen karies koj se javuva od premnogu pienje sok koj se e samo sok ne e ,znachi veshtachki boi ,aromi i zasladuvachi ...a okolu ochen pregled mozhe da se napravi isto posle vtora god osvena ako ima nekoi vidlivi promeni kako na primer strabizam ( iskrivuvanje na sharenicata ) shto bara obavezen pregled kaj oftalmolog...Dali dovolno bev jasna neznam...ako sakate mozhe i so konkreten primer da razgovarame ..pozz ii sekoe dobro ...user posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
4.12.2012 12:19:55   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: Admin

Прашање од elephant

bi sakala da ja prasam dr.irena moskova za sovet. moeto dete ima 4 godini i cesto se razboluva. odi vo gradinka 2 godini. postojano mu tece noseto kasla i kreva visoka temperatura za koja go bockaat so garamicin. a potoa pie antibiotik. pred 2 nedeli piese ospen povtorno krena temperatura i sega pie pancef i letizen i fliksonaze sprej. alergiski ispituvanja ne se izvrseni.mi rekoa deka ne mora ako nema nisto na gradi. mislam deka e stetno sto e postojano e na jaki antibiotici.

Pochituvani,
ova se zborovite na Dr.Irena Moskova:
1.Chestite razolivanja na Vashteo dete mozhe da se predizvikani od odenje vo gradinka ,,...znachi ako se raboti za dete koe e chesto bolezhlivo mozhe da se razmisluva za napushtanje na poseta na gradinka isvesen vremeski period..
2.Obavezno da se napravat alergoloshki ispituvanja i toa i na inhalatorni i na nutritivni alergeni ,,,znachi najdobro e poseta do Institutot za belodrobni zaboluvanja Skopje kade mozhe da se otkrie mzhnata alergoloshka prichina za chestite infekti( ne e tochno deka ne se pravat ako nema nishto na gradi- toa e pogreshno) ...Sekako da se napravat ...
3.Ako se raboti za infekt deteto mora da e postaveno na antibiotik zashto i samata alergija e mozhnost na psotoechkiot shlajm da se razmnozhat patogeni bakteriii i da predizvikaat nekoe akutno zaboluvanje ....
Pozz od mene i od D-r Moskova....Sekoe dobro ...user posted image

(Одговор на членот Admin)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
4.12.2012 12:23:20   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: penelopa

Добар ден имам едно прашање до д-та. Имено син ми има 2 години и е алергичен на јајца- и на белка и жолчка. Сакам да прашам дали таа алергија е пречка за да му дадам мед или прополис да проба. Многу ми е страв од можни несакани последици и незнам како воопшто да му дадам дали најпрвин капка на кожата или капка да лизне. Ве молам за совет. Благодарам однапред.

Pochituvana,
alergijata na jajce( belka i zholchka ) ne e prichina za toa deka i medot ili propolisot mozhe da predizvikaat nesakani posledici...Preporakata e sekoe dete da se ogranichi na primena na med,kikiritki,propolis do 7 godina..No mozhe da probate zashto da ne..Ako vidite deka nema nikakov problem so davanjeto na med ,zashto da ne dadete..Na primer jas( Dr Biljana ) sum alergichna na jajce( belka) no toa ne e prichina jas da ne jadam med i propolis ,bash istoto go preferiram....Ako se javi nekoja promena na kozha ili alergiska kashlica toa kje znachi stop i za med i za propolis - toa bi znachelo alergija na polen avtomatski ..No ako ne se pojavi nishto slobodno davajte...Pozz ...user posted image

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
4.12.2012 12:27:31   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: zlatcetomoe

Почитувани,
би сакала да ми помогнете околу следниот проблем, ќерка ми има 18 месеци, на 9 месеци тргна во градинка и од тогаш често се разболува. Лежевме и во Козле поради пневмониа. Оттогаш со мали прекини користевме Летизен(околу 7 месеци), инхалации со Вентолин, поради сомнеж за постоење на алергија иако алерго тестовите од Козле беа негативни.Последниве месеци не се разболува толку често но ме интересира, на своја рака го прекинавме Летизенот, некако ми изгледаше предолга неговата употреба, се разболе(секрет во нос и кашлица)после употреба на антибиотик кашлицата се стабилизира, но навечер сепак добива напади на кашлица кои траат оклу 15 мин и завршуваат со повраќање шлајмови(ова трае веќе две недели)крвната слика и ЦРП се супер, јаде, весела е, дали овие повраќања се нормални или пак повторно се крие пневмонија и дали да продолжиме со Летизенот.
Извинете за долгиот пост, однапред ви благодарам


pochituvana,
smetam deka ne treba sami na svoja raka da prekinuvate so Letizenot ( osobeno shto kazhuvate deka navecher ima napadi na nokjna kashlica ) ,zatoa e i negovata primena ...shtom CRP-to e vo ramki na normala nie nemate akuten infekt no imate nekoja kashlica so shlajm koja go onevozmozhuva da spie...Pretpochitam upotreba na letizen nekoe vreme bez da se prekine a potoa da se napravat ispituvanja na enzimite na crniot drob ( AST i ALT ) koi kje ni kazhat dali lekot ima l vlijanie na crniot drob shto bi znachelo kje sledi li prekin na sirupot ili ne ....Povrakjanjata na shlajm ne treba da se slushuvaat ..ne se krie pnevmonija tuku toa e alergiski opstruktiven bronhitis koj bara primena na antihistaminik kakov shto e Letizenot...Pozz...user posted image

(Одговор на членот zlatcetomoe)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
7.12.2012 18:09:02   
elephant
Dr. Moskova blagodaram na iscrpniot odgovor. no povtorno istiot problem posle 10 dena pancef moeto dete krena temperatura i ne,stavija na lendacin. ispitavme venska krv CRP e pozitivno a serumskoto zelezo e 8. za alergo test mi rekoa nema potreba sekako lekovite bile fliksotide i fliksonaze. momentalno sme samo na lendcin no seuste kasla. me interesira dali moze alergija da e pricina za visoka temperatura

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
9.12.2012 16:35:02   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: elephant

Dr. Moskova blagodaram na iscrpniot odgovor. no povtorno istiot problem posle 10 dena pancef moeto dete krena temperatura i ne,stavija na lendacin. ispitavme venska krv CRP e pozitivno a serumskoto zelezo e 8. za alergo test mi rekoa nema potreba sekako lekovite bile fliksotide i fliksonaze. momentalno sme samo na lendcin no seuste kasla. me interesira dali moze alergija da e pricina za visoka temperatura

pochituvani,
Ova se zborovite na D-r Moskova ,posle zavrshuvanje na infektot i terapujata so Lendacin ,a i smiruvanje na CRP-to , obavezno da se napravat alergo testovi no potrebna e pauza so Letizenot koj go primate.....Ne se samo Flixotide i Flixonase ima i drugi lekovi ,no podobro podolgo vreme Flixotide i Flixonase otkolku postojano bolezhlivo dete i plus na agresivna terapija....Infektite kje se razretchat ako se utvrdi vistinskata priroda...Alergijata sama po sebe ne e prichina, no taa e stimulus na postoechkiot shlajm da se razmnozhat patogeni bakteriii pa da pravat Pneumonii koi mora da se lechat venski.....Jas sakam shto e mozhno pobrzo podobruvanje na sostojbata i odenne na alergo test....So toa kje se skratat i namalat makite .....pozz..

(Одговор на членот elephant)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Кога започнавте да го дохранувате вашето бебе?
Sasha24

Кога започнавте да го дохранувате вашето бебе?

3 месеци (33%)

4 месеци (33%)

6 месеци (33%)

подоцна (0%)


Број на сите гласови: 3

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!