|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
23.7.2013 11:24:34   
Elena Eli
Pocituvana Dr.,
Imam since dve godini i tri meseci i pred 6-7 meseci zabelezav deka ponekogas koga sedi gi nprekrstuva nozinjata i gi stiska edno vrz drugo se dodeka ne se ispoti. Pretpostavuvam deka ne go boli nisto zatoa sto ne place ine se zali, a i dokolku si igra cel den voopsto nema da pravi taka ili ako cel den e nadvor.
Poslednive dva meseci e kaj baba mui dedo mu na planina i tie mi kazuvaat deka mnogu cesto go pravi toa. Go odnesov na lekar i doktorkata mi rece deka ne e nisto strasno, ima takvi slucai, ednostavno toj osoznal deka koga pravi taka mu e ubavo(kako da ima nekoj vid erekcija) i zatoa prodolzuva taka da pravi. Ni rece deka ne treba da mu vikame da ne pravi taka ili da go karame, tuku koga ke go zabelezime da go zaigrame i da mu go odvleceme vnimanieto.
Me interesira sto mislite vie za ovoj problem?
Vi blagodaram, pozdrav

(Одговор на членот Dr.BiljanaSpirkoska)
Непосредна врска до пораките: 101
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
23.7.2013 12:10:38   
mamicka1514
Поз..Док.

Имаме проблем со крвта имам син 10 месечно слабокрвен матичната докторка му даде сируп ФЕРУМ ЛЕК да пие цел месец. После еден месец отидовме на контрола нисто од тој сируп пак му даде сируп ЛЕГОФЕР. сега пред една недела бев на контрола пак иста му е крвта незнам што да направам дајте некој лек ако знаете

(Одговор на членот Elena Eli)
Непосредна врска до пораките: 102
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
24.7.2013 21:19:35   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: Elena Eli

Pocituvana Dr.,
Imam since dve godini i tri meseci i pred 6-7 meseci zabelezav deka ponekogas koga sedi gi nprekrstuva nozinjata i gi stiska edno vrz drugo se dodeka ne se ispoti. Pretpostavuvam deka ne go boli nisto zatoa sto ne place ine se zali, a i dokolku si igra cel den voopsto nema da pravi taka ili ako cel den e nadvor.
Poslednive dva meseci e kaj baba mui dedo mu na planina i tie mi kazuvaat deka mnogu cesto go pravi toa. Go odnesov na lekar i doktorkata mi rece deka ne e nisto strasno, ima takvi slucai, ednostavno toj osoznal deka koga pravi taka mu e ubavo(kako da ima nekoj vid erekcija) i zatoa prodolzuva taka da pravi. Ni rece deka ne treba da mu vikame da ne pravi taka ili da go karame, tuku koga ke go zabelezime da go zaigrame i da mu go odvleceme vnimanieto.
Me interesira sto mislite vie za ovoj problem?
Vi blagodaram, pozdrav

Pochituvana,
Ova vo sushtina i ne e problem..Obichna pojava koja e minliva so tek na vreme..Bitno e da pravite da se odvleche vnimanieto, no ne i da mu doznavate do znaenje na sincheto deka toa ne e vo red..Znachi ne go sprechuvajte,zakanuvajte ili kaznuvajte..Spored Frojd toa e faza koja e del od nashiot zhivot i kje mine...BEZ GRIZHI...Pozz i sekoe dobro ...user posted image

(Одговор на членот Elena Eli)
Непосредна врска до пораките: 103
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
24.7.2013 21:24:41   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: mamicka1514

Поз..Док.

Имаме проблем со крвта имам син 10 месечно слабокрвен матичната докторка му даде сируп ФЕРУМ ЛЕК да пие цел месец. После еден месец отидовме на контрола нисто од тој сируп пак му даде сируп ЛЕГОФЕР. сега пред една недела бев на контрола пак иста му е крвта незнам што да направам дајте некој лек ако знаете

Pochituvana,
Ona shto nie najchesto go davame vo nashata ambulanta e Sir.Ferrumlek koj se dozira ednash vo den za razlika od Legofer i se dava posle jadenje,znachi so hrana i sekako tabl.Vit C zaradi podobro resorbiranje ( vnes) na zhelezoto vo gradba na eritrocitot( crevena krvna kletka )...Doziranjete e ednash na den i toa 3 mg/kg TT ili spored indikacija ako e mnogu slab Hemoglobinot i mozhe povisoka doza od preporachanoto..No nikako za vreme na antibiotska terapija...Znachi ako e 10 meseci i okolu 9 kg treba da pie 3 ml ..Mnozhete so vrednosta na kilogramite i kje dobiete doza( 3x9 = 27 priblizhno 30 ) shto znachi 3 ml zashto sirupot sodrzhi 50 mg na 5 ml,ili kazhete kolku e tezhinata pa jas kje Vi presmetam ...Pozz i sekoe dobro ...user posted image

(Одговор на членот mamicka1514)
Непосредна врска до пораките: 104
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
27.7.2013 12:51:26   
lady_bug
Pocituvana DR
Imam since od 2 god.do sega (da cuknam vo drvo)ne sme imalee nekoi problemi strasni no me zagrizuva koga odi so levoto nogce go krivi pomalku navnatre ama epten malku inaku sekogas go sledam koga odi i trci ne e tolku strasno no me zagrizuva do sto bi mozelo da e toa dali treba da mu zemam nekoi sandalcinja koi toj del ke go drzat pravo...nz
Vi blagodaram odnapred,ve molam da mi pomognete

(Одговор на членот Elena Eli)
Непосредна врска до пораките: 105
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
27.7.2013 13:44:15   
mommy_angels RR
Почитувана Др.Москова,
Ќерка ми е 16 месеци.Ние мака мачиме со сува кашлица,која од време е преминува во продуктивна.Брисеви чисти,крвна слика во ред ,ама кашлањето никако да престане.Со инхалации поминува,два три дена е во ред и после тоа повторно,ама не накашлување,туку постојано кашлање од кое не може да спие.Пробав и со Лоратидин и тој ја смирува.Ја имам приметено дека кашлицата станува поинтензивна кога времето е ветровито или кога ќе се испоти.Е сега ме интересира дали ова е можна алергија(инаку на храна до сега нема покажано алергии) или нешто друго?
поздрав

(Одговор на членот lady_bug)
Непосредна врска до пораките: 106
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
27.7.2013 15:37:12   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: lady_bug

Pocituvana DR
Imam since od 2 god.do sega (da cuknam vo drvo)ne sme imalee nekoi problemi strasni no me zagrizuva koga odi so levoto nogce go krivi pomalku navnatre ama epten malku inaku sekogas go sledam koga odi i trci ne e tolku strasno no me zagrizuva do sto bi mozelo da e toa dali treba da mu zemam nekoi sandalcinja koi toj del ke go drzat pravo...nz
Vi blagodaram odnapred,ve molam da mi pomognete

Pochituvana,
Spored mene ne se raboti za nekoj problem so nozheto,smetam deka tuka treba da se povnimava na obuvkite koi gi nosi...Znachi nezavisno shto e dali toa se patichinja ili sega sandalchinja ,tie treba da se oblozheni so anatmoska vloshka koja kje go drzhi samoto stapalo i skochen zglob ispraveno...Vo, sluchaj da ne pomogne toa,Vi sovetuvam da se konsultirate so ortoped, ili vo forumov ringeraja,vo delot ortoped kje Vi odgovori...Iskreno ,nie so nashite pacienti sme imale takvi sluchai i toa se sluchuva sekogash koga deteto e oblecheno so obuvki koi nemaat anatomska vloshka ,a toa e sluchaj sega vo letniov period,sandalchinjata vo delot skochen zglob se polabavi i zatoa deteto go dvizhi nozhenceto na vnatre bidejkji podlogata od obuvkata go dozvolila toa...Sigurna sum deka patiki so anatomska vloshka nema da go prodolzhat problemot,iako ne smetam deka ima nekakov problem..Pozz i sekoe dobro ....user posted image

(Одговор на членот lady_bug)
Непосредна врска до пораките: 107
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
29.7.2013 17:38:07   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: mommy_angels

Почитувана Др.Москова,
Ќерка ми е 16 месеци.Ние мака мачиме со сува кашлица,која од време е преминува во продуктивна.Брисеви чисти,крвна слика во ред ,ама кашлањето никако да престане.Со инхалации поминува,два три дена е во ред и после тоа повторно,ама не накашлување,туку постојано кашлање од кое не може да спие.Пробав и со Лоратидин и тој ја смирува.Ја имам приметено дека кашлицата станува поинтензивна кога времето е ветровито или кога ќе се испоти.Е сега ме интересира дали ова е можна алергија(инаку на храна до сега нема покажано алергии) или нешто друго?
поздрав

Pochituvana,
Vetrot e losh za sekoe dete,nezavisno od godishnoto vreme- odgovori Dr Moskova....Sir.Loratadin kje si piete izvesno vreme ( 15-tina ) denovi i ochigledno se raboti za alergiska priroda na kashlica koja treba da se potvrdi so odenje vo Institutot po belodrobni zaboluvanja kaj decata Kozle Skoje,nezavisno od vozrasta na deteto Vashe iako e mala , no najverojatno se raboti za alergija na inhalatorni alergeni ( polen,korov,muvla,domashna prashina i sl) ...Toa se zborovite na D-r Irena Moskova,a pishuva D-r Biljana Spirkoska.....Pozz i sekoe dobro ..Se nadevam deka kje se otkrie prichinata na taa produktivna kashlica...user posted image

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 108
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
29.7.2013 18:18:14   
mommy_angels RR
Ви благодарам на одговорот,го ценам мислењето на двете докторки работата е што покасно видов дека повеќе докторки се вклучени,па затоа ја имам потенцирано др.Москова ....тогаш ќе ги посетиме во Козле оти ова не се трпи

(Одговор на членот Dr.BiljanaSpirkoska)
Непосредна врска до пораките: 109
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
30.7.2013 13:19:21   
Ververicka
Zdravo Doktorke,
Imam eden problem so moeto 2.5god since. Od pred nekolku meseci zabelezav kaj nego neprijaten zdiv posle spienje. Otkako ke se najadese miirsot isceznuvase. No poslednive denovi ne e samo posle spienje, tuku postojano, vo pomal intenzitet. Redovno gi mieme zabite, mozebi ne bash sekoj den, no mislam deka ne e povrzano so zabite. Procitav nesto na interent deka moze da e pokazatel na bakteriska, gabicna infekcija pa duri nekade pisuva i shekerna bolest. Inaku fizicki si e dosta aktiven, znaci nemozam da zabelezam nesto porazlicno od prethodno, raspolozen e, se smee, si igra.
Me interesirase Vaseto mislenje, koja bi mozela da e pricinata, sto da prevzememe, kakvi ispituvanja da napravime.
Vi blagodaram odnapred.

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 110
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
30.7.2013 14:49:40   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: mommy_angels

Ви благодарам на одговорот,го ценам мислењето на двете докторки работата е што покасно видов дека повеќе докторки се вклучени,па затоа ја имам потенцирано др.Москова ....тогаш ќе ги посетиме во Козле оти ова не се трпи

Pochituvana,
Zakazhete pregled vo Kozle i me interesira ishodot od alergoloshkite testovi,kako i mozhnata terapija koja kje Vi bide dadena...Pozz....user posted image

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 111
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
30.7.2013 14:56:21   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ververicka

Zdravo Doktorke,
Imam eden problem so moeto 2.5god since. Od pred nekolku meseci zabelezav kaj nego neprijaten zdiv posle spienje. Otkako ke se najadese miirsot isceznuvase. No poslednive denovi ne e samo posle spienje, tuku postojano, vo pomal intenzitet. Redovno gi mieme zabite, mozebi ne bash sekoj den, no mislam deka ne e povrzano so zabite. Procitav nesto na interent deka moze da e pokazatel na bakteriska, gabicna infekcija pa duri nekade pisuva i shekerna bolest. Inaku fizicki si e dosta aktiven, znaci nemozam da zabelezam nesto porazlicno od prethodno, raspolozen e, se smee, si igra.
Me interesirase Vaseto mislenje, koja bi mozela da e pricinata, sto da prevzememe, kakvi ispituvanja da napravime.
Vi blagodaram odnapred.

Pochituvana,
Prvo najmnogu e bitno odrzhuvanje na sekojdnevna higiena na usnata praznina..Znachi posle obrok nemora mienje na zapchinja,tuku gargarenje so voda i plukanje na istata,ako Vasheto sinche sorabotuva...Izbegnuvajte mnogu slatko -blago ,zashto toa ja pravi sredinata vo ustata pogodna za rast i namnozhuvanje na bakterii i gabichki...Okolu toa shekerna bolest, kje treba da imate i drugi simptomi,kako stomachna bolka,nenapreduvanje,enormno zgolemeno pienje na voda i zasileno mokrenje,neprijaten miris i na mochkata pa mozhnost za miris vo ustata na aceton kako rezultat na mnogu pokachen sheker vo krvta..Napravete edna obichna glikaemia ( ispituvanje na sheker vo krv) so bockanje vo prsteto-ova Vi go pishuvam samo kolku da ne se grizite,zashto ne mislam deka e toa, obichna mochka ( sreden mlaz), i bris od jazik,nos i grlo...Brisot mislam deka kje ni e od polza vo Vashiot sluchaj..Ako ne e nishto od ova, videte shto se sluchuva so mlechnite zapchinja i samo Vasha konsultacija so stomatolog ....Pozz i sekoe dobro ...user posted image

(Одговор на членот Ververicka)
Непосредна врска до пораките: 112
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
30.7.2013 15:41:33   
Ververicka
Vi blagodaram na informaciite i sovetite.
Pozdrav

(Одговор на членот Dr.BiljanaSpirkoska)
Непосредна врска до пораките: 113
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
2.8.2013 16:16:44   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ververicka

Vi blagodaram na informaciite i sovetite.
Pozdrav

Pochituvana,
Da dodadam deka mirisot vo usna praznina ili zdivcheto na deteto mozhe da e od hranata koja prethodno ja jadelo...Samo edno izhdrignuvanje i mirisot od zheludnik se otslikuva vo usnata shuplina...Smetam deka ne e nekoj problem...Slobodno za bilo shto konsultirajteme ,otkolku da otvarate na internet i da se plashite od mozhnite dijagnozi povrzani so spomenatite simptomi...Jas stojam na Vasha strana i sum del od lugjeto odgovorni za grizhata na Nashite deca.....Patem,srekjen praznik denes...Pozz i sekoe dobro .....user posted image

(Одговор на членот Ververicka)
Непосредна врска до пораките: 114
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
6.8.2013 23:28:56   
mosa
Pozdrav pocituvana doktorke

Moeto since ima 4godini i 2meseca .do pred nekolku dena si jadese se znaci ne pravese nikakov problem ,tuku naprotiv odlicno se hranese .No pred 2dena povrakase ,toa uspeav da go soprano, znaci od vcera ne povraka .Po preporaka na maticnata davav Humana -elektrolit i vitamin b ,no sega moeto dete ne saka da jade.Deneska na svoja inicijativa ispi 2casi mleko (1nasabajle, 1vecerva ),no sakam da ve prasam dali mozam da mu rastvoram sumlivi tableti so vitamun c zaradi imunitetot i mozebi ke mu go pottikne apetitot .ili podobro ke bide da mu dadam cedevita ,ili mizebi imate sovet sto drugo da mu davam .




Vi blagodaram mnogu cekam vas sovet

_____________________________

BRAKOT vsusnost e fensi zbor za posvojuvanje vozrasno masko dete koe ne e sposobno da se grizi samoto za sebe!!!

(Одговор на членот Dr.BiljanaSpirkoska)
Непосредна врска до пораките: 115
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
7.8.2013 2:07:39   
ivoni4ka
pozdrav doktorke sakam da ve prasam na koj nacin sirup ili kapki mozam da ja podobrav krvnaa slika na mojata 19 mesecna kerka prvo i bese 79 hgb, pa piese legofer, ama mnogu problemi i pravi so meseto cela nok amo placese, rezultat go prekinav, potoa pievme referum koj posle 2 meseca pienje isto pocna mnogu tvrdo da kaka, i pak problemi so meseto, sega hgb i e 95 sto e pak malku, gledam da jade skoro sekoj den ovosje i obavezno salata od cveklo morkov i nekolku kapki limon, seme od kpriva i varam kako caj bidejki na drug nacin ne saka da go jade, i zaboraviv nikako sok ne pie, probav so aronija ne ja saka, pamet nemam veke, mnogu slabo mi jade, mislam deka e od anemijata sto ja ma, barem nekoj sirup ili kapki ama da ne pravat problem so mese poz i vi blaodaram

_____________________________



(Одговор на членот mosa)
Непосредна врска до пораките: 116
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
7.8.2013 10:55:20   
mamicka1514
Поз..

Тежината му е 8,700г. и со тежината имам проблем секој системаски преглед што ќе му направат само по 300 грама ќе се здебели. Дозирањето на легофер му давам два пати на ден по 7,5мл и тоа пред јадење му давам.

ПОЗЗЗЗ.. Фала за одг.

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 117
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
12.8.2013 13:05:27   
kate21kp
Zdravo,
imam since 3 god., imase fimoza na penisot. Doktorot ja izvrsi procedurata i se e vo red, no zabelezuvam deka koga j aotvara glavickata se pojavuva od dolu nesto belo. Pri kapenje go otvarame da go izmieme ubavo, no sepak se pojavuva pak, potocno beloto se javuva najdolu na pocetokot na glavickata. Dali toa e normalno ili oznacuva nekakva infekcija?
Pozdrav

(Одговор на членот Dr.BiljanaSpirkoska)
Непосредна врска до пораките: 118
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
12.8.2013 19:22:35   
kukla*
почитувани имам голем проблем со мојата 2 годишна ќеркичка, ќе бидам малку поопширна, Ве молам за внимание. Се роди во седми месец и бргу напредуваше до година беше многу напредна и др. Двојаков рече дека ги стасала врсниците. После првата година прв пат на првиот одмор доби стафилокока на крајниците, пиеше антибиотик, потоа доби настинка и се спушти на дишните патишта- доби бронхитис. после тој следуваше уште еден, па уште еден, па повторно и така секој месец пиеше по една доза антиботик. Редовно ја носев на доктор и во козле на специјалист, никој не ја задржа на болничко лекување- сметаа дека нема потреба. таа продолќи со настинки кои задолжително и се спуштаа совоспаление на дишните патишта и нормално следува терапија од антибиотици. ги испробавме сите од лекоклар, аугментин, амоксиклав па до панцеф 2 пати. Имунитетот и опадна и сега и се појави кандида на грлото. помогнете ми со совет како да и го подобрам мунитетот. ве молам за помош

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 119
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
19.8.2013 19:45:58   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: mosa

Pozdrav pocituvana doktorke

Moeto since ima 4godini i 2meseca .do pred nekolku dena si jadese se znaci ne pravese nikakov problem ,tuku naprotiv odlicno se hranese .No pred 2dena povrakase ,toa uspeav da go soprano, znaci od vcera ne povraka .Po preporaka na maticnata davav Humana -elektrolit i vitamin b ,no sega moeto dete ne saka da jade.Deneska na svoja inicijativa ispi 2casi mleko (1nasabajle, 1vecerva ),no sakam da ve prasam dali mozam da mu rastvoram sumlivi tableti so vitamun c zaradi imunitetot i mozebi ke mu go pottikne apetitot .ili podobro ke bide da mu dadam cedevita ,ili mizebi imate sovet sto drugo da mu davam .




Vi blagodaram mnogu cekam vas sovet

Pochituvana,
Jas se izvinuvam,no zaradi godishnite odmori ne nemashe nekoe vreme na forumot...Okolu apetitot ima premnogu preparati...Jas neznam za sto se rabotelo i od koja priroda bilo povrakjnjeto no mozhni se povekje prichini...Ako e stomachen virus oporavuvanjeto e pobavno i treba da bidete maksimalno trpelivi..Apetitot kje se vrati poleka poleka shtom kazhuvate deka deteto si jadelo dobro prethodno ...Okolu pottiknuvanje na apetit slobodno mozhete da odite so tabletki za shmukanje Pikovit 4+ ili Sir.Multisanostol ednash dnevno 8 ml...Sekako deka e dobro davanje i na Cedevita,no smetam deka treba da se izbegnuva sumliva tabletka rastvorena vo voda,zaradi drznanje na zheludcheto , osobeno shto samiot vitamic C e askorbinska kiselina....Pozz i sekoe dobro..Apetitot poleka no sigurno do sega e vraten,,,Pishuvam so zadocnuvanje ....Sorry....user posted image

(Одговор на членот mosa)
Непосредна врска до пораките: 120
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
19.8.2013 19:50:35   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: ivoni4ka

pozdrav doktorke sakam da ve prasam na koj nacin sirup ili kapki mozam da ja podobrav krvnaa slika na mojata 19 mesecna kerka prvo i bese 79 hgb, pa piese legofer, ama mnogu problemi i pravi so meseto cela nok amo placese, rezultat go prekinav, potoa pievme referum koj posle 2 meseca pienje isto pocna mnogu tvrdo da kaka, i pak problemi so meseto, sega hgb i e 95 sto e pak malku, gledam da jade skoro sekoj den ovosje i obavezno salata od cveklo morkov i nekolku kapki limon, seme od kpriva i varam kako caj bidejki na drug nacin ne saka da go jade, i zaboraviv nikako sok ne pie, probav so aronija ne ja saka, pamet nemam veke, mnogu slabo mi jade, mislam deka e od anemijata sto ja ma, barem nekoj sirup ili kapki ama da ne pravat problem so mese poz i vi blaodaram

Pochituvana,
Nashto iskustvo dosegashno govori seka imame odlichni rezultati od Sir.Ferrum lek od Lek Ljubljana koj se dozira 3mg/ kg TT, zaedno so tabl.Vit C ,posle obrok ednash dnevno...Davajte Vie vo ishrana se shto napomenavte od ovoshja i zelenchuci za podobruvanje na krvna slika no od matichniot pedijatar neka Vi go pishat Ferrum lek od Lek firmata ( kako dextrifferon ),ako sluchajno se javat tegobi( t.e za da ne se javat ) obavezno kje dodavate nekoj probiotik zaradi mesheto kako prashok Normia 1 na den rastvoren vo mala kolichina na technost ...Jas sum sigurna deka so toa kje se podobri i HgB-ot i nema da imate problem so varenje na hrana nitu tvrda stolica...Pozz i sekoe dobro ...user posted image

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 121
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
19.8.2013 19:54:14   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: mamicka1514

Поз..

Тежината му е 8,700г. и со тежината имам проблем секој системаски преглед што ќе му направат само по 300 грама ќе се здебели. Дозирањето на легофер му давам два пати на ден по 7,5мл и тоа пред јадење му давам.

ПОЗЗЗЗ.. Фала за одг.

Pochituvana,
Jas neznam za koja vozrast se raboti ,no ako e posle 4 mesec,napreduvanjeto vo TT ne odi kako vo prvite 3 meseci od zhivotot koga nastanuva dupliranje vo kilazha...Znachi sakam od Vas da mi kazhete vozrast i vrz osnova na toa i TT kje napravime percentilna kriva na rast koja kje ni ukazhe kako napreduva a ubavo i da ja TD ( telesna dozhina ) za da vidime kako napreduva za vozrasta ....Sigurno so legoferot i vit C mu davate ,i toa ubavo e 2 pati zaradi podobro iskoristuvanje na zhelezoto od organizmot...Pozz i sekoe dobro..user posted image

(Одговор на членот mamicka1514)
Непосредна врска до пораките: 122
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
19.8.2013 19:56:59   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: kate21kp

Zdravo,
imam since 3 god., imase fimoza na penisot. Doktorot ja izvrsi procedurata i se e vo red, no zabelezuvam deka koga j aotvara glavickata se pojavuva od dolu nesto belo. Pri kapenje go otvarame da go izmieme ubavo, no sepak se pojavuva pak, potocno beloto se javuva najdolu na pocetokot na glavickata. Dali toa e normalno ili oznacuva nekakva infekcija?
Pozdrav

Pochituvana,
Jas smetam iako ne mozham da pretpostavuvam deka najdobro e posle dilatiranje ( shirenje ) na kozhichkata za dobro otvaranje na glavcheto od penisot da nema nikakov iscedok,no najdobro e toa pak da se vidi da ne ima ostanato del ( makar i malku) od kozhichkata koj pak se slepil za glavcheto pa taka pravi takov problem...Obavezna konsultacija so urolog...user posted image

(Одговор на членот kate21kp)
Непосредна врска до пораките: 123
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
19.8.2013 20:03:16   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: kukla*

почитувани имам голем проблем со мојата 2 годишна ќеркичка, ќе бидам малку поопширна, Ве молам за внимание. Се роди во седми месец и бргу напредуваше до година беше многу напредна и др. Двојаков рече дека ги стасала врсниците. После првата година прв пат на првиот одмор доби стафилокока на крајниците, пиеше антибиотик, потоа доби настинка и се спушти на дишните патишта- доби бронхитис. после тој следуваше уште еден, па уште еден, па повторно и така секој месец пиеше по една доза антиботик. Редовно ја носев на доктор и во козле на специјалист, никој не ја задржа на болничко лекување- сметаа дека нема потреба. таа продолќи со настинки кои задолжително и се спуштаа совоспаление на дишните патишта и нормално следува терапија од антибиотици. ги испробавме сите од лекоклар, аугментин, амоксиклав па до панцеф 2 пати. Имунитетот и опадна и сега и се појави кандида на грлото. помогнете ми со совет како да и го подобрам мунитетот. ве молам за помош

Pochituvana,
Jas neznam dali Vashata kjerkichka odi vo gradinka..Ako toa e da, normalni se vakvi nastinki i probuvanje na mnogu antibiotici...No i da ne odi,ako ima kontakt so dechinja od gradinka i ako e so mn antibiotici normalno e da se namali imunitetot..Jas bi Vi preporachala od Oktomvri do Dekemvri vo kontinuitet od 3 meseci, Caps.Broncho-vaxom 1x1 sekoj den, pri shto pochnuvame od 1-vi Oktomvri do desetti ,pa 20 dena pauza,potoa od 1-vi Noemvri do 10-ti povtorno taka i tretiot mesec t.e Dekemvri povtorno 10-dnevna doza so po edna kapsula dnevno...Sodrzhat liofilizat od bakteriski soevi koi se najchesti predizvikuvachi na gorno i dolno respiratorni infekcii ,taka kje ja zashtitime najdobro , i plus ako e potrebno i 1 merna lazhichka prashok Kinderimun ( Dr Wolz) koj vo svojot sostav ima vitatmini od B grupata,kolostrum,i inulin koj ja podobruva crevnata flora...Znachi i edniot i drugiot preparat mozhe vo kombinacija ako e taka losho iskustvoto so mnogu chesti bronchiti...Pozz i sekoe dobro ...user posted image

(Одговор на членот kukla*)
Непосредна врска до пораките: 124
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
6.9.2013 19:39:00   
Bilence2
Почитувана докторке,
Мојот син има 7 години, а последниве две години многу често му тече крв од носот. Вообичаено е тоа по спиење, и протекува крв и кога ке пикне прст во носот но и кога ќе кивне или еве како денес само што се исправи од лежечка положба.
Ме интересира дали течење крв од носот може да е предизвикано од алергиска реакција на полен? Вчера ја косеа тревата во училишниот двор па се прашувам дали има тоа некаква врска? Дали треба да направиме испитувања некакви? Вообичаено има добар имунитет, крвта му е исто така јака, така што не знам што би можело да предизвикува толку често крварења од носот?
Благодарам.
Поздрав

_____________________________

A baby makes love stronger, the days shorter, the nights longer, savings smaller and a home happier.

(Одговор на членот Dr.BiljanaSpirkoska)
Непосредна врска до пораките: 125
Страница:   <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?