|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
13.9.2013 11:11:06   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bilence2

Почитувана докторке,
Мојот син има 7 години, а последниве две години многу често му тече крв од носот. Вообичаено е тоа по спиење, и протекува крв и кога ке пикне прст во носот но и кога ќе кивне или еве како денес само што се исправи од лежечка положба.
Ме интересира дали течење крв од носот може да е предизвикано од алергиска реакција на полен? Вчера ја косеа тревата во училишниот двор па се прашувам дали има тоа некаква врска? Дали треба да направиме испитувања некакви? Вообичаено има добар имунитет, крвта му е исто така јака, така што не знам што би можело да предизвикува толку често крварења од носот?
Благодарам.
Поздрав

Pochituvana,
Obichno, od iskustvo,davanje na preparati za prskanje vo nos kako topichni inhalatorni kortikosterodi ( preparati koi deluvaat samo na nosna sluznica ) kaj alergiski reakcii od polen mozhe da predizvikaat krvarenje od noseto..So ogled deka imate dobra krvna slika ,znachi i dobar Hemoglobin,kolichinite na istechena krv se mali..Najverojatno se raboti za sla kapilaren splet koj predizvikuva krvarenje i samo od promena na polozhba ,pri stanuvanje,no najverojatno toa splet od kapilari vo noseto vekje e povred,od chepkanje vo noseto..Za da znaeme deka ne se raboti za bolest treba da se ispita vreme na krvarenje i vreme na koagulacija , od prsteto i po dobivanje na vrednostite kje mi kazhete dali se tie vo normalni granici..A,inaku za da se dokazhe toj ranliv kapilaren splet najdobro e pregled od specijalist za uvo,nos i grlo, kako bi se videlo dali ima povreda na spletot i kako bi se toa reshilo..Dodeka da pojdete na pregled, davajte mu na sincheto 2 x 1/2 tableta VIT.C od 500 mg , iako ne ja znam tezhinata na deteto..Ispitajte gi tie vreminja koi Vi gi kazhav i kazhete mi gi rezultatite od istite... Se chitkame ..Pozz i skeoe dobro..user posted image

(Одговор на членот Bilence2)
Непосредна врска до пораките: 126
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
13.9.2013 11:23:15   
AnnaMolly RR
Докторке, имам и јас едно прашање.
Имам проблем со преголем апетит кај син ми . Има 3 години и 3 месеци и во последно време јаде многу. На пример за појадок обилно јаде, лепче со нешто намачкано плус цела чаша јогурт, некогаш јаде и по три кришки леб или многу палента, кајгана или нешто друго, значи обемно. ЦЕЛО ВРЕМЕ е во трчање и движење. За ужинка јаде нешто лесно, а исто така убаво и обилно руча. Полно чиниче манџа, плус салата. Леб за ручек никогаш не јаде. Втората ужинка му е овошје, овошен јогурт. За вечера пак јаде бајаги, некогаш се случува и по двапати да јаде во рок од саат време.
Инаку, има 3 години и 3 месеци, висок е 100 см, тежок 17,6 килограми.
Гледам да јаде што поздраво, меѓутоа загрижена сум да не му остане ова и во иднина па да имаме проблеми со гојазност. Сега јас (и другите околу нас) сметам дека не е дебел, туку нормален за негова возраст.
Не му давам ништо за поттикнување имунитет, од витамински препрарати само рибино масло перли + витамин ц преку зимата.
Што би ме посоветувале?

< Поракaта ја уредил AnnaMolly RR -- 13.9.2013 11:25:14 >


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Dr.BiljanaSpirkoska)
Непосредна врска до пораките: 127
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
17.9.2013 22:13:03   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

Докторке, имам и јас едно прашање.
Имам проблем со преголем апетит кај син ми . Има 3 години и 3 месеци и во последно време јаде многу. На пример за појадок обилно јаде, лепче со нешто намачкано плус цела чаша јогурт, некогаш јаде и по три кришки леб или многу палента, кајгана или нешто друго, значи обемно. ЦЕЛО ВРЕМЕ е во трчање и движење. За ужинка јаде нешто лесно, а исто така убаво и обилно руча. Полно чиниче манџа, плус салата. Леб за ручек никогаш не јаде. Втората ужинка му е овошје, овошен јогурт. За вечера пак јаде бајаги, некогаш се случува и по двапати да јаде во рок од саат време.
Инаку, има 3 години и 3 месеци, висок е 100 см, тежок 17,6 килограми.
Гледам да јаде што поздраво, меѓутоа загрижена сум да не му остане ова и во иднина па да имаме проблеми со гојазност. Сега јас (и другите околу нас) сметам дека не е дебел, туку нормален за негова возраст.
Не му давам ништо за поттикнување имунитет, од витамински препрарати само рибино масло перли + витамин ц преку зимата.
Што би ме посоветувале?

Pochituvana,
Jas denes izrabotiv percentilna kriva za rastot na Vasheto dete i spored krivata sledi zakluchok deka e toa vo normala so visina i tezina za vozrasta..Ona na shto treba da se vnimava e da se otsranat docnite vecherno obroci,osobeno ako pokraj mleko jade i drugo... Inaku izbegnuvajte sekakov vid na hrana koja sodrzhi boi,konzervansi ,aditivi, sokovi koi se samo boja a nikako 100 % vitamini , mozhe da ima povekje obroci , kade kje ima i parce leb no da ne s epreteruva..Salati,zelenchuk ii ovoshje vo izobilstvo... I polesna hrana...No nokjnite jadenja da se iskluchat sosem..Inaku na deteto nema potreba od davanje nishto za zasiluvanje na imunitet... Faktichki vie i so samite perli od ribino maslo mu go zajaknuvate imunitetot , a kaj nekoi deca e zabelezhan zasilen apetit od vit . C ...Znachi sega za sega nema za shto da se grizhite....Vasheto dete e vo normala za vozrast vo odnos na tezhina i visina ...Pozz i sekoe dobro ...user posted image

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 128
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
20.9.2013 13:24:31   
miana
Почитувана Докторке.
Моето девојче кое има 5 ипол години од време навреме се жали од болки во стомачето. Не се тоа некои сериозни болки,не се витка,не плаче и сл. Минатата недела два дена се жалеше поинтензивно ,јас знаејки дека има стомачен вирус во нашето опкружување,и давав чај од нане. Престана да се жали неколку дена и еве вчера повторно на неколку пати ми се пожали како ја боли стомачето. Апетитот и е намален,а други промени нема. Дијареа нема,Т нема. Инаку појде во прво одделение и минатата недела на систематски преглед прими МРП вакцина. Ве молам,доколку можете да ми одговорите,како да постапам? Не се жали постојано,не плаче,не се витка..Исто како да се тоа некои краткотрајни грчеви. Што треба да испитаме и дали треба да ја однесам на лекар? Дали еова нешто алармантно или пак што би можело да биде? Што освен чајче да и дадам за стомачето? Ви благодарам за одвоеното време и за одговорите.

(Одговор на членот Dr.BiljanaSpirkoska)
Непосредна врска до пораките: 129
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
24.9.2013 11:41:01   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Почитувана Докторке.
Моето девојче кое има 5 ипол години од време навреме се жали од болки во стомачето. Не се тоа некои сериозни болки,не се витка,не плаче и сл. Минатата недела два дена се жалеше поинтензивно ,јас знаејки дека има стомачен вирус во нашето опкружување,и давав чај од нане. Престана да се жали неколку дена и еве вчера повторно на неколку пати ми се пожали како ја боли стомачето. Апетитот и е намален,а други промени нема. Дијареа нема,Т нема. Инаку појде во прво одделение и минатата недела на систематски преглед прими МРП вакцина. Ве молам,доколку можете да ми одговорите,како да постапам? Не се жали постојано,не плаче,не се витка..Исто како да се тоа некои краткотрајни грчеви. Што треба да испитаме и дали треба да ја однесам на лекар? Дали еова нешто алармантно или пак што би можело да биде? Што освен чајче да и дадам за стомачето? Ви благодарам за одвоеното време и за одговорите.

Pochituvana,
Me interesira dali bolkata vo stomacheto i e posle primanje na MRP , koja vakcina e isto taka po sostav sklop na tri virusi..Ona shto jas bi Ve posovetuvala e da se napravi edna krvna slika i mochka ,da se vidi dali ima promeni vo mochkata ako e toa vo red,najdobro e da se odi so odredeno vreme na kesichki probiotik ili Caps.Normia ednash na den barem 2 sedmici..Ako nema podobruvanje kje pravite sekako eho na stomacheto i kje se vidi dali ima i kade nekoe vospalenie,ama jas mislam deka nema osobeno shto i nema pokachena temperatura ...Da se obrne vnimanie na toa zashto i e namalen apetitot ili mozhno e da se javat i drugi simptomi..Okolu hrana ,najdobro e neshto lesno pokraj chaj nane,bez sheker, supa so morkov,oriz, kompirche vareno, flashirana voda ... Znachi nishto so sila...A vo megjuvreme da se ispitaat rabotite koi vi gi nabroiv duri mozhe i CRP da s enapravi za da vidime dali stanuva zbor za nekoj infekt ...Pozz i sekoe dobro ...user posted image

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 130
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
25.9.2013 16:03:02   
Iva26
Pocituvana doktorke,
Povtorno Vi se obrakam so istiot problem,
znaci maka macime so bruncenca na liceto koi se javija i na nozete i racinjata na nadvoresnite strani,verojatno e atopicen dermatit.Bidejki sme na vestacko mleko,mu go smeniv so hipoalergeno maka macevme da go prifati malku i oslabna no sepak fala bogu mi uspea nekako.Ima i so nego redovna stolica i nema grcevi.Imame 2 i pol meseci,veke go imame problemov eden mesec,tezime 5kg.Go mackam so eucerin crvenq linija kupka i losion.Prasanjeto mi e dali moze da se pojavi alergiska reakcija od limon,mu davav po edna kapka dve koga ikase?Doktorot na vakcina veli 90% e od limonot ne e od mlekoto.Problemot e sto ne mu davam veke,mu go smeniv i mlekoto,mackam so kremive,mu gi peram alistata na raka,i veke nz sto dr da napravam.Inaku znam deka toj e tesko resliv problem,jas imam dermatit no na nervna baza,koga sum isplasena ili vozbudena cela se nafrluvam no za minuda dve gi snemuva bruncinjata.Isto problem e sto i jas pocnav da se nafrluvam so bebeto zaedno koga ke go vidam od panika i strav.Inaku cel e na mene so problematicna koza,na ist den sme rodeni,i poznavajki se sebe strav me faka.Dali ima nadez?Dali moze da se podobri posle izvesno vreme ili ako do sega nema podobruvanje moze ne e do alergiskata reakcija na mlekoto ili limonot?Veke edna nedela pie hipoalergeno mleko.dali rezultatot ke se vidi mozebi podocna?Dali moze da se pojavi od cajce Bekutan?Zbuneta sum skroz.Ve molam ako mozete da mi pomognete.Vi blagodaram odnapred.

(Одговор на членот Dr.BiljanaSpirkoska)
Непосредна врска до пораките: 131
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
25.9.2013 16:20:48   
Iva26
Samo da se nadovzrzam,pie hipoalergeno na Hipp,mozno li e i od toa da ima reakcija?
Da ne treba da pie mleko bez mleko,ili i toa se sveduva na hipoalergeno mleko.Inaku dok mi posoci da si go pie staroto (Hipp combiotik) i da pie Normia koja sorzi Lactobacillus fermentum probiotik(sto pretpostavuvam go sveduva mlekoto na hipoalergeno bidejki e bakterija koja ja susbiva laktozata),no jas od stav mu go smeniv posle dosta maka uspeav.Dali i sega da mu davam Normie,piese po pola prasoce vo cajce na den?Se nadevam nema da me sovetuvate da pie mleko bez mleko,oti go spobudalev detevo dodeka go prifati novoto mlekce,so staroto napreduvase super,ke videme sega so ova,15 dena gram ne se popravi dodeka probuvav so novoto mleko,se nadevam za negovo dobro bea site makaiSe izvinuvam na dolgoto obrazlozuvanje na problemot,no so netrpenie go cekam Vasiot odgovor i mn Vi blagodaram.

(Одговор на членот Iva26)
Непосредна врска до пораките: 132
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
26.9.2013 22:07:13   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: Dr.BiljanaSpirkoska


ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Почитувана Докторке.
Моето девојче кое има 5 ипол години од време навреме се жали од болки во стомачето. Не се тоа некои сериозни болки,не се витка,не плаче и сл. Минатата недела два дена се жалеше поинтензивно ,јас знаејки дека има стомачен вирус во нашето опкружување,и давав чај од нане. Престана да се жали неколку дена и еве вчера повторно на неколку пати ми се пожали како ја боли стомачето. Апетитот и е намален,а други промени нема. Дијареа нема,Т нема. Инаку појде во прво одделение и минатата недела на систематски преглед прими МРП вакцина. Ве молам,доколку можете да ми одговорите,како да постапам? Не се жали постојано,не плаче,не се витка..Исто како да се тоа некои краткотрајни грчеви. Што треба да испитаме и дали треба да ја однесам на лекар? Дали еова нешто алармантно или пак што би можело да биде? Што освен чајче да и дадам за стомачето? Ви благодарам за одвоеното време и за одговорите.

Pochituvana,
Me interesira dali bolkata vo stomacheto i e posle primanje na MRP , koja vakcina e isto taka po sostav sklop na tri virusi..Ona shto jas bi Ve posovetuvala e da se napravi edna krvna slika i mochka ,da se vidi dali ima promeni vo mochkata ako e toa vo red,najdobro e da se odi so odredeno vreme na kesichki probiotik ili Caps.Normia ednash na den barem 2 sedmici..Ako nema podobruvanje kje pravite sekako eho na stomacheto i kje se vidi dali ima i kade nekoe vospalenie,ama jas mislam deka nema osobeno shto i nema pokachena temperatura ...Da se obrne vnimanie na toa zashto i e namalen apetitot ili mozhno e da se javat i drugi simptomi..Okolu hrana ,najdobro e neshto lesno pokraj chaj nane,bez sheker, supa so morkov,oriz, kompirche vareno, flashirana voda ... Znachi nishto so sila...A vo megjuvreme da se ispitaat rabotite koi vi gi nabroiv duri mozhe i CRP da s enapravi za da vidime dali stanuva zbor za nekoj infekt ...Pozz i sekoe dobro ...user posted image

Болките во стомачето се појавија после примањето на вакцината МРП. Но еве сега веке не се жали на стомачето..Јас секогаш давам спробиотик во вакви случаи ( болки во стомак, промени на столица и при користење на антибиотик). Апетитот се врати,сега се е во ред.Вам Ви благодарам што секогаш сте тука да не посоветувате.

(Одговор на членот Dr.BiljanaSpirkoska)
Непосредна врска до пораките: 133
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
26.9.2013 22:43:47   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: Iva26

Samo da se nadovzrzam,pie hipoalergeno na Hipp,mozno li e i od toa da ima reakcija?
Da ne treba da pie mleko bez mleko,ili i toa se sveduva na hipoalergeno mleko.Inaku dok mi posoci da si go pie staroto (Hipp combiotik) i da pie Normia koja sorzi Lactobacillus fermentum probiotik(sto pretpostavuvam go sveduva mlekoto na hipoalergeno bidejki e bakterija koja ja susbiva laktozata),no jas od stav mu go smeniv posle dosta maka uspeav.Dali i sega da mu davam Normie,piese po pola prasoce vo cajce na den?Se nadevam nema da me sovetuvate da pie mleko bez mleko,oti go spobudalev detevo dodeka go prifati novoto mlekce,so staroto napreduvase super,ke videme sega so ova,15 dena gram ne se popravi dodeka probuvav so novoto mleko,se nadevam za negovo dobro bea site makaiSe izvinuvam na dolgoto obrazlozuvanje na problemot,no so netrpenie go cekam Vasiot odgovor i mn Vi blagodaram.

Pochituvana,
Ova shto mi go kazhuvate mnogu povekje mi lichi na kontakten dermatitis ( kontakt alergija) otkolku alergija na hrana od ednostavna prichina shto mlekoto koe go davate Hipp HA 1 , znachi e ipoalergena hrana,no veruvajte hranata pri varenje ,ne pominuva samo niz sistemot za varenje tuku odi i vo cirkulacija,i od tamu ako e alergija na mleko vo sluchajov ne bi imale nie brunxhinja samo na lice,race i nozhinja,togash kako mozhe da se zaobikolu teloto ( meshe i grpche), sledi deka bi trebalo da vnimavate so koj detergent gi perite alishtata...Perenjeto na raka ne znachi kompletno otstranuvanje na detrgent,zashto treba da se plavat alishtata i toa vo mashina za perenje ( da se stavi mashinata na dvojno plavenje ) i stavanje na detergent bukvalno kolku edno kapache od Coca Cola i po mozhnost d ane koristite omeknuvach...Najdobro e da probame taka pa kje mi kazhete za rezultatite...Eve na primer zemete Nila detrgent za VOLNA ... A okolu limonot toa kje beshe samo kratkotrajna reakcija ,bidejkji navistina citrusni ovoshja ne se davat do 6 mesechna vozrast,zaradi mozhnost od pojava n alergija,no po prekinuvanjeto na konsumiranje ,alergiskiot isip ako e od limonot kje se smiri, no ovde i ponatamu perzistira... Pozz i sekoe dobro...user posted image

(Одговор на членот Iva26)
Непосредна врска до пораките: 134
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
1.10.2013 17:29:59   
mama_mkd
dobar den imam edno prasanje se raboti za dete od 20 meseci zensko eve veke edna nedela i mirisa mokracata seuste nosi pampers i pocesto preku den se drzi za pelena i vika ja boli prvo pomisliv deka me laze ama eve veke pomina nedela dena me interesira dali e od nastinka ili se raboti za nekoja bakterija dali moze nesto da ja mackam ili da ja nosam da i zemat mokraca do sega ne se slucilo vakvo nesto i ne znam od sto moze da i bide i me interesira dali moze da e od voda od cesma vesela e si igra se smee normalno jade normalno vnesuva tesnosti ve molam za odgovor

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 135
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
1.10.2013 23:23:52   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: mama_mkd

dobar den imam edno prasanje se raboti za dete od 20 meseci zensko eve veke edna nedela i mirisa mokracata seuste nosi pampers i pocesto preku den se drzi za pelena i vika ja boli prvo pomisliv deka me laze ama eve veke pomina nedela dena me interesira dali e od nastinka ili se raboti za nekoja bakterija dali moze nesto da ja mackam ili da ja nosam da i zemat mokraca do sega ne se slucilo vakvo nesto i ne znam od sto moze da i bide i me interesira dali moze da e od voda od cesma vesela e si igra se smee normalno jade normalno vnesuva tesnosti ve molam za odgovor

Pochituvana,
Najdobro e da se zeme mochka so urin kesa ili ako vekje kazhuva za mochkanje vo sterilna chashka zemete mochka i odnesete na laboratorisko ispituvanje...Toa kje ni dade otprilika informacija okolu toa dali postoi ili ne urinarna infekcija ,koja e dosta chesta i ne smee da ne se prepoznae,ili mozhebi e obichna nastinka pa zatoa i samiot miris od mochkata e takov... Ispitajte obichna mochka i kazhetemi go rezultatot,pa potoa kje se dogovorime shto i kako...Mozhe da postoi stomchna bolka od voda od cheshma ,bidejkji e bunarska, pa zatoa najdobar pokazatel kje e ispituvanjeto na mochkata, mozhe tuka i zemanje na edna obichna krvna slika od prste ...Pozz i ochekuvam rezultati ..user posted image

(Одговор на членот mama_mkd)
Непосредна врска до пораките: 136
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
1.10.2013 23:26:03   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana


ИЗВОРНА ПОРАКА: Dr.BiljanaSpirkoska


ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Почитувана Докторке.
Моето девојче кое има 5 ипол години од време навреме се жали од болки во стомачето. Не се тоа некои сериозни болки,не се витка,не плаче и сл. Минатата недела два дена се жалеше поинтензивно ,јас знаејки дека има стомачен вирус во нашето опкружување,и давав чај од нане. Престана да се жали неколку дена и еве вчера повторно на неколку пати ми се пожали како ја боли стомачето. Апетитот и е намален,а други промени нема. Дијареа нема,Т нема. Инаку појде во прво одделение и минатата недела на систематски преглед прими МРП вакцина. Ве молам,доколку можете да ми одговорите,како да постапам? Не се жали постојано,не плаче,не се витка..Исто како да се тоа некои краткотрајни грчеви. Што треба да испитаме и дали треба да ја однесам на лекар? Дали еова нешто алармантно или пак што би можело да биде? Што освен чајче да и дадам за стомачето? Ви благодарам за одвоеното време и за одговорите.

Pochituvana,
Me interesira dali bolkata vo stomacheto i e posle primanje na MRP , koja vakcina e isto taka po sostav sklop na tri virusi..Ona shto jas bi Ve posovetuvala e da se napravi edna krvna slika i mochka ,da se vidi dali ima promeni vo mochkata ako e toa vo red,najdobro e da se odi so odredeno vreme na kesichki probiotik ili Caps.Normia ednash na den barem 2 sedmici..Ako nema podobruvanje kje pravite sekako eho na stomacheto i kje se vidi dali ima i kade nekoe vospalenie,ama jas mislam deka nema osobeno shto i nema pokachena temperatura ...Da se obrne vnimanie na toa zashto i e namalen apetitot ili mozhno e da se javat i drugi simptomi..Okolu hrana ,najdobro e neshto lesno pokraj chaj nane,bez sheker, supa so morkov,oriz, kompirche vareno, flashirana voda ... Znachi nishto so sila...A vo megjuvreme da se ispitaat rabotite koi vi gi nabroiv duri mozhe i CRP da s enapravi za da vidime dali stanuva zbor za nekoj infekt ...Pozz i sekoe dobro ...user posted image

Болките во стомачето се појавија после примањето на вакцината МРП. Но еве сега веке не се жали на стомачето..Јас секогаш давам спробиотик во вакви случаи ( болки во стомак, промени на столица и при користење на антибиотик). Апетитот се врати,сега се е во ред.Вам Ви благодарам што секогаш сте тука да не посоветувате.

Pochituvana,
Kako i da e ,jas sum mnogu srekjna ako site majki go vnesat probiotikot kako neshto shto e neophodno vo sekojdnevieto ,osobeno so nachinot i vidot na hranata koja denes ja jadime... Mora nekoj da ni ja sreduva crevnata flora ....user posted image za probioticite ...Pozz i sekoe dobro ....

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 137
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
23.10.2013 16:27:07   
deluxe
Почитувана докторке!!При последниот преглед заборавив да прашам колку капки Д3 треба да му давам на син миuser posted image Има 14 месеци,11 кг.До сега му давав по 3 капки Пливит Д3,таа доза ни беше дадена од ортопед на 8 месечна возраст.Моментално пие Пиковит Пробио, кој исто така има Д витамин во составот.Е сега дали треба да појачаме поради зимскиот период што доаѓа?или да намалиме поради Пиковитот ? user posted image


_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Dr.BiljanaSpirkoska)
Непосредна врска до пораките: 138
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
26.10.2013 13:57:10   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: deluxe RR

Почитувана докторке!!При последниот преглед заборавив да прашам колку капки Д3 треба да му давам на син миuser posted image Има 14 месеци,11 кг.До сега му давав по 3 капки Пливит Д3,таа доза ни беше дадена од ортопед на 8 месечна возраст.Моментално пие Пиковит Пробио, кој исто така има Д витамин во составот.Е сега дали треба да појачаме поради зимскиот период што доаѓа?или да намалиме поради Пиковитот ? user posted image


Pochituvana,
Ako kontinuirano go piete Pikovit preaebio sirupot i davate D3 po tri kapki,toa i kje ostane.Nema potreba od zgolemuvanje na kolichinata na Vit.D ...Pozz i sekoe dobro.user posted image

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 139
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
30.10.2013 13:29:40   
stellica
почитувана докторке,
имам ќеркичка 2 год и 7 мес.при последната посета на ортопед(во јуни оваа година) докторката ни рече повеке да не користиме вигантол,и следна контрола ни закажа дури кога ке наполни 4 ипол до 5години.дали мислите дека сепак треба во зимскиот период да давам од капките или доволно е ако давам некој мултивитамински сируп како пиковит и сл?

(Одговор на членот Dr.BiljanaSpirkoska)
Непосредна врска до пораките: 140
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
2.11.2013 14:20:52   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: stellica

почитувана докторке,
имам ќеркичка 2 год и 7 мес.при последната посета на ортопед(во јуни оваа година) докторката ни рече повеке да не користиме вигантол,и следна контрола ни закажа дури кога ке наполни 4 ипол до 5години.дали мислите дека сепак треба во зимскиот период да давам од капките или доволно е ако давам некој мултивитамински сируп како пиковит и сл?

pochituvana,
Spored Svetska zdravstvena organizacija i zdruzhenie na pedijatri , potrebno e vnesuvanje na Vit.D vo oblik na sol.Vigantol ili Sol.Plivit D3 do napolneta 3 godishna vozrast, a potoa vo tek na zimskiot period ,koristenje na nekoj multivitamisnki sirup kako Pikovit IQ ,kade ima masni kiselini, i toa dovolno e 5 ml na den, vo kontinuitet ,vo tek na zimskite meseci...Ako toa e odgovor na Vashiot ortoped, predlagam pienje na nekoe od multivitaminskite sirupchinja,zaradi prevencija od virusni i bakteriski infekti ...Pozz i sekoe dobro...user posted image

(Одговор на членот stellica)
Непосредна врска до пораките: 141
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
15.11.2013 10:04:58   
slavicav
Pochituvana!
Sakav da ve prasham za apchinjata respivaks no gi preporachaa za imunitet,dali moze da gi pieme?Inaku do sega pieshe imuno b na erba vita ama nemozeme veke da go najdeme po aptekive.Kashlame chesto odnosno od letoto ke i se smiri so inhalacii so fizioloshki i pulmikord no po nekoe vreme pak pochnuva da kashla.Brisevite i krvta i se dobri a i nishto nema na gradite.Pa zatoa mi gi preporachaa apchinjata respivaks,no jas ne sum sigurna dali da gi piemeuser posted image Ili pakneshto drugo???
Vi blagodaram mnogu odnapred!

(Одговор на членот Dr.BiljanaSpirkoska)
Непосредна врска до пораките: 142
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
18.11.2013 11:30:43   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: slavicav

Pochituvana!
Sakav da ve prasham za apchinjata respivaks no gi preporachaa za imunitet,dali moze da gi pieme?Inaku do sega pieshe imuno b na erba vita ama nemozeme veke da go najdeme po aptekive.Kashlame chesto odnosno od letoto ke i se smiri so inhalacii so fizioloshki i pulmikord no po nekoe vreme pak pochnuva da kashla.Brisevite i krvta i se dobri a i nishto nema na gradite.Pa zatoa mi gi preporachaa apchinjata respivaks,no jas ne sum sigurna dali da gi piemeuser posted image Ili pakneshto drugo???
Vi blagodaram mnogu odnapred!


Pochituvana,
Sirupot Imuno B na erbavita koj ste go piele,e odlichen,neznam zashto go nema po aptekite,a pienjeto na tabl.Respivax ili Caps.Broncho-vaxom e pozhelno osobeno kaj deca koi imaat chesti dolnorespiratorni infekcii,a Vie odluchetese koi od ovie dve da gi piete...Respivaxot se zemaat na gladno,20 dena so 10 dena pauza vo rok od tri meseci,a CAps.Broncho-vaxom 10 dena so 20 dena pauza,istotaka vo kontinuitet od 3 meseci...Mozhe da se javi kivanje,techenje na sekret od nos,potkashluvanje vo tek na pienjeto na ovie preparati,no toa ne e prichina da se prekinat...Nivnoto zemanje obezbeduva sprechuvanje ili poblaga slika na bakteriski infekcii vo tek na 6 meseci,koga pak mozhe da se povtorat..Znachi 2 pati godishno...Pozz i sekoe dobro...user posted image

(Одговор на членот slavicav)
Непосредна врска до пораките: 143
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
24.11.2013 14:46:50   
miana
Почитувана Докторке. Би Ве замолила за одговор.
Мојата керка има неполни 6 години. Оди во прво одделение. Во петокот почна да исфрла сипаници, нема многу и лесно ги поминуваме,но имаме проблем што на вагината има неколку сипаници и тие и прават голем проблем. Како да ги третираме овие сипаници?

(Одговор на членот Dr.BiljanaSpirkoska)
Непосредна врска до пораките: 144
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
25.11.2013 20:40:42   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Почитувана Докторке. Би Ве замолила за одговор.
Мојата керка има неполни 6 години. Оди во прво одделение. Во петокот почна да исфрла сипаници, нема многу и лесно ги поминуваме,но имаме проблем што на вагината има неколку сипаници и тие и прават голем проблем. Како да ги третираме овие сипаници?

Pochituvana,
Za mesta kako shto e i taa sluznica( odnosno lezii koi lachat serozen sekret) najdobro e da zemete Spray Cytelium i da aplicirate so prskanje na mestata nekolku pati dnevno,se so cel da se isushat,ako ste sigurni deka e toa Varicella...Za kratko vreme bi trebalo da se zasushat ...Pozz i sekoe dobro...user posted image

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 145
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
26.11.2013 22:00:50   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: Dr.BiljanaSpirkoska


ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Почитувана Докторке. Би Ве замолила за одговор.
Мојата керка има неполни 6 години. Оди во прво одделение. Во петокот почна да исфрла сипаници, нема многу и лесно ги поминуваме,но имаме проблем што на вагината има неколку сипаници и тие и прават голем проблем. Како да ги третираме овие сипаници?

Pochituvana,
Za mesta kako shto e i taa sluznica( odnosno lezii koi lachat serozen sekret) najdobro e da zemete Spray Cytelium i da aplicirate so prskanje na mestata nekolku pati dnevno,se so cel da se isushat,ako ste sigurni deka e toa Varicella...Za kratko vreme bi trebalo da se zasushat ...Pozz i sekoe dobro...user posted image


Doktorke,moze li da mi kazete posle kolku vreme otkako ke izlezat sipanicite smeam da ja izbanjam kerkami?

(Одговор на членот Dr.BiljanaSpirkoska)
Непосредна врска до пораките: 146
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
26.11.2013 23:02:58   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana


ИЗВОРНА ПОРАКА: Dr.BiljanaSpirkoska


ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Почитувана Докторке. Би Ве замолила за одговор.
Мојата керка има неполни 6 години. Оди во прво одделение. Во петокот почна да исфрла сипаници, нема многу и лесно ги поминуваме,но имаме проблем што на вагината има неколку сипаници и тие и прават голем проблем. Како да ги третираме овие сипаници?

Pochituvana,
Za mesta kako shto e i taa sluznica( odnosno lezii koi lachat serozen sekret) najdobro e da zemete Spray Cytelium i da aplicirate so prskanje na mestata nekolku pati dnevno,se so cel da se isushat,ako ste sigurni deka e toa Varicella...Za kratko vreme bi trebalo da se zasushat ...Pozz i sekoe dobro...user posted image


Doktorke,moze li da mi kazete posle kolku vreme otkako ke izlezat sipanicite smeam da ja izbanjam kerkami?

Pochituvana,
Neophodno e da pochekate dodeka da zasushat tie vesiculi ( meurchinja so technost),i da ne dozvolite da se cheshaat.Inaku shtom se isushta dovolno i bidat na nivo na kozha mozhe da se mie,toa e otprilika nakaj 7-10 dena,znachi nesmeete da se kapite,od prichina shto od Varicella mozhe da ostanat luzni,na shto osobeno treba da vnimavame,inaku tie krusti ( lushpesti promeni na kozhata) ako dojdat vo kontakt so voda,mnogu lesno mozhe da se otkornat,i ete Vi luzna...Pochekajte nedela dena...Pozz i sekoe dobro...user posted image

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 147
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
28.11.2013 9:49:03   
miana
ИЗВОРНА ПОРАКА: Dr.BiljanaSpirkoska


ИЗВОРНА ПОРАКА: miana


ИЗВОРНА ПОРАКА: Dr.BiljanaSpirkoska


ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Почитувана Докторке. Би Ве замолила за одговор.
Мојата керка има неполни 6 години. Оди во прво одделение. Во петокот почна да исфрла сипаници, нема многу и лесно ги поминуваме,но имаме проблем што на вагината има неколку сипаници и тие и прават голем проблем. Како да ги третираме овие сипаници?

Pochituvana,
Za mesta kako shto e i taa sluznica( odnosno lezii koi lachat serozen sekret) najdobro e da zemete Spray Cytelium i da aplicirate so prskanje na mestata nekolku pati dnevno,se so cel da se isushat,ako ste sigurni deka e toa Varicella...Za kratko vreme bi trebalo da se zasushat ...Pozz i sekoe dobro...user posted image


Doktorke,moze li da mi kazete posle kolku vreme otkako ke izlezat sipanicite smeam da ja izbanjam kerkami?

Pochituvana,
Neophodno e da pochekate dodeka da zasushat tie vesiculi ( meurchinja so technost),i da ne dozvolite da se cheshaat.Inaku shtom se isushta dovolno i bidat na nivo na kozha mozhe da se mie,toa e otprilika nakaj 7-10 dena,znachi nesmeete da se kapite,od prichina shto od Varicella mozhe da ostanat luzni,na shto osobeno treba da vnimavame,inaku tie krusti ( lushpesti promeni na kozhata) ako dojdat vo kontakt so voda,mnogu lesno mozhe da se otkornat,i ete Vi luzna...Pochekajte nedela dena...Pozz i sekoe dobro...user posted image


Почитувана докторке,Ви благодарам што секогаш сте тука за нас и нашите прашања.
Ве заморив овој пат,но би сакала да Ве прашам уште нешто.
Веќе 6 дена поминаа откако ги исфрливме сипаниците, детето престана да качува температура, но минатата ноќ во спиењето детето почна да се тресе. Имаше треска. Нејзиното тресење ме разбуди. Ја запрашав зошто се тресе, а таа ми рече дека и е ладно. Температурата во собата беше 22 степени, таа облечена во дебели пижами и дебело кебе. Ја земав кај мене во кревет,почнав да ја греам, но почна да се жали дека ја боли стомачето. Треската на моменти како да исчезнуваше, но сепак ја имаше. Станав и дадов една таблетка Б6 и полека се смири. Немаше покачена температура. Имате ли некакво објаснување за оваа треска? Има ли поврзаност со сипаниците? Дали и болките во стомачето се поврзани со сипаницата? Исто така детето овие три дена има многу непријатна миризба на устата. Ги миеме забчињата по неколку пати ,но миризбата не исчезнува? Ве молам посоветувајте ми што да превземам? Не сакам да ја однесам кај нејзината докторка сега бидејки мислам дека сипаницата е сеуште заразна, не сакам да се најдам во ситуација останатите пациенти што чекаат кај докторката да се плашат од нас, а и керками од пудрата е како снешко user posted image
Што ми предлагате вие? Како да постапам? Трескава минатата ноќ навистина ме замисли. Ке Ви бидам благодарна ако ми одговорите по сите прашања. Ви посакувам убав ден

< Поракaта ја уредил miana -- 28.11.2013 9:50:35 >

(Одговор на членот Dr.BiljanaSpirkoska)
Непосредна врска до пораките: 148
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
1.12.2013 12:29:43   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: Dr.BiljanaSpirkoska


ИЗВОРНА ПОРАКА: miana


ИЗВОРНА ПОРАКА: Dr.BiljanaSpirkoska


ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Почитувана Докторке. Би Ве замолила за одговор.
Мојата керка има неполни 6 години. Оди во прво одделение. Во петокот почна да исфрла сипаници, нема многу и лесно ги поминуваме,но имаме проблем што на вагината има неколку сипаници и тие и прават голем проблем. Како да ги третираме овие сипаници?

Pochituvana,
Za mesta kako shto e i taa sluznica( odnosno lezii koi lachat serozen sekret) najdobro e da zemete Spray Cytelium i da aplicirate so prskanje na mestata nekolku pati dnevno,se so cel da se isushat,ako ste sigurni deka e toa Varicella...Za kratko vreme bi trebalo da se zasushat ...Pozz i sekoe dobro...user posted image


Doktorke,moze li da mi kazete posle kolku vreme otkako ke izlezat sipanicite smeam da ja izbanjam kerkami?

Pochituvana,
Neophodno e da pochekate dodeka da zasushat tie vesiculi ( meurchinja so technost),i da ne dozvolite da se cheshaat.Inaku shtom se isushta dovolno i bidat na nivo na kozha mozhe da se mie,toa e otprilika nakaj 7-10 dena,znachi nesmeete da se kapite,od prichina shto od Varicella mozhe da ostanat luzni,na shto osobeno treba da vnimavame,inaku tie krusti ( lushpesti promeni na kozhata) ako dojdat vo kontakt so voda,mnogu lesno mozhe da se otkornat,i ete Vi luzna...Pochekajte nedela dena...Pozz i sekoe dobro...user posted image


Почитувана докторке,Ви благодарам што секогаш сте тука за нас и нашите прашања.
Ве заморив овој пат,но би сакала да Ве прашам уште нешто.
Веќе 6 дена поминаа откако ги исфрливме сипаниците, детето престана да качува температура, но минатата ноќ во спиењето детето почна да се тресе. Имаше треска. Нејзиното тресење ме разбуди. Ја запрашав зошто се тресе, а таа ми рече дека и е ладно. Температурата во собата беше 22 степени, таа облечена во дебели пижами и дебело кебе. Ја земав кај мене во кревет,почнав да ја греам, но почна да се жали дека ја боли стомачето. Треската на моменти како да исчезнуваше, но сепак ја имаше. Станав и дадов една таблетка Б6 и полека се смири. Немаше покачена температура. Имате ли некакво објаснување за оваа треска? Има ли поврзаност со сипаниците? Дали и болките во стомачето се поврзани со сипаницата? Исто така детето овие три дена има многу непријатна миризба на устата. Ги миеме забчињата по неколку пати ,но миризбата не исчезнува? Ве молам посоветувајте ми што да превземам? Не сакам да ја однесам кај нејзината докторка сега бидејки мислам дека сипаницата е сеуште заразна, не сакам да се најдам во ситуација останатите пациенти што чекаат кај докторката да се плашат од нас, а и керками од пудрата е како снешко user posted image
Што ми предлагате вие? Како да постапам? Трескава минатата ноќ навистина ме замисли. Ке Ви бидам благодарна ако ми одговорите по сите прашања. Ви посакувам убав ден

Pochituvana,
So ogled na dobrata temperatura vo sredinata kade prestojuva deteto od 22 stepeni,negovoto dobro oblekuvanje,treskava bi znachela pokachena temperatura za koja vie kazhuvate deka ne bila,a neznam dali e taka,so ogled na toa shto ne znam dali ste ja izmerile...No kako i da e ,ako sostojbata negova e dobra ( nema treska povekje,jade,pie,dobro raspolozhenie)nema shto da pravite ponatamu.No sekoe nejzino povtoruvanje vo tek na bolest kako shto e i ovaa virusna infekcija znachi komplikacija dali e toa vospalenie na grlo,pneumonia ili problem so crevna flora bara ponatamoshni isleduvanja kako shto e pregled sekako i pravenje na krvna slika za da se vidi dali e i koja komplikacija od Varicella ...Pozz i sekoe dobro...user posted image

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 149
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
2.12.2013 21:10:06   
miana
Докторке повторно јас.
Не сум некој досаден родител, но ете сега ситуацијата ми е таква да морам да се консултирам со Вас и да Ви досадувам Вам.
Кај керками денес приметивме ( односно самата си кажа ) дека има некоја промена позади увото,малце подоле према вратот како поткожно топче кое се чувствува на допир.
Ова многу ме исплаши,а со оглед на ситуацијата во која се наоѓа детево ( сипаници ) не можам да ја однесам веднаш на кожен лекар и затоа би Ве замолила да ми кажете што би можело да биде ова поткожно т.н. топче ? Дали има потреба веднаш да ја носам на кожен лекар или да почекам додека сипанициве целосно ги снема па да можам да ја избањам конечно. Сакавда Ве прашам и кога би можела да ја избањам со шампон? Веќе изминаа 10 тина дена откако излегоа сипаниците и сеуште по телото има неколку закоравени сипаници. Дали смеам веке да ја бањам со шампон или не? Ви благодарам што ми одвојувате од Вашето ценето време за да ми одговорите.
Ви посакувам се најдобро!!!

(Одговор на членот Dr.BiljanaSpirkoska)
Непосредна врска до пораките: 150
Страница:   <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?