|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Идеална телесна тежина
22.6.2009 7:43:34   
Еца
Идеалната телесна тежина можете да ја пресметате по Демол формулата.

за мажи:
                          TВ - 150         А - 20
ИТТ=(ТВ- 100) -  ________ +  ______
                             4                   4


за жени:      
                             ТВ -  150          А  -  20
ИТТ = (ТВ - 100) -  ________  +    _______
                                2.5                   4

ИТТ  е идеална телесна тежина
ТВ    е телесна висина во см
А      се годините

Формулите се користат за возраст од 20 до 50 години.

Дали вие имате идеална телесна тежина, или сте малку во плус или минусuser posted image


< Поракaта ја уредил Elena -- 22.6.2009 7:44:17 >


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Идеална телесна тежина
30.6.2009 9:21:01   
Еца
Совети за идеална телесна тежинаО
*Проверете го вашиот индекс на телесна тежина. Веќе има начин како да пресметате.
*Не се мерете со убавиците од медиумите. Манекенките, актерките и пејачките најчесто се премногу слаби и затоа не може да им бидат пример на жените од соседството.
* Дајте си доволно време за слабеење. Намалувањето на вишокот килограми бара време. Затоа бидете стрпливи и упорни. Во спротивно ќе се доведете во состојба на фрустрација и обесхрабреност, а тоа нема да ви ги даде посакуваните резултати.
*Внимавајте на мастите. Првин утврдете колкав процент на масти внесувате сега во организмот, а потоа консултирајте го вашиот матичен лекар, а не сосетката Дана, колкав процент треба да внесувате здрави масти, за организмот да функционира нормално.
*Вашата тежина ќе се менува. И прифатете го тоа! На вашата тежина делува секој пријатен или непријатен настан од вашиот живот. Прифатете ги сите промени, затоа што само тие се постојани.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Идеална телесна тежина
30.6.2009 9:26:30   
mami
кај мене нервозата е главен фактор..колку повеке се нервира толку повеке слабеам и моментално сум во узасна состојба и морам да ставам некое кило на мене ама нешто тешко ми одиuser posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Идеална телесна тежина
30.6.2009 14:02:15   
mis.
Mami и јас бев порано многу слаба но не јадев редовно и секоја вечер си легнував гладна и тоа не ми претставуваше проблем.Јадев еднаш или два пати во ден многу малку и никако да качам ни грам.сакав да се поправам а да не јадам,немав апетит.А сега можам слон да изедам и не знам да се сопрам.Јадам редовно стално препурувам по фриждерот се нешто грицкам имам редовни оброци доручек ручек вечера и како да солабамuser posted image Пробај со редовен режим на исхрана без прескокнување на оброци и мислам ќе имаш резултати.И без нервоза тоа обавезно.Има ли некој заслужен на овој свет за да се нервираш?Никој верувај ми.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Идеална телесна тежина
30.6.2009 14:07:44   
mami
ма јас сум ужас..имам денови кога јадами повеќе оброци во текот на денот ама има денови, најчесто ПМС денови кога ништо не ставам во  уста, буквално цел ден сум на едно парче леб или нешто, ама не ми се јаде...а ноке премногу сум уморна за да јадам..немам сила откако ке го заспијам Лука, сакам само да си легнам пред комп и да изгледам некој филми толку. ама ке морам да направ нешто брзо пошто ке треба да обновувам гардероба инакуuser posted image user posted image

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Идеална телесна тежина
29.8.2009 20:34:32   
Лејди
Девојки кажувајте начин освен вежбање нормално како да го симнам мешето?
Немам кој знае колку голем стомак зошто сум и релативно малечка 1.60 и тежам 50 кг.
ама си имам мешенце и тоа баш делот под папокот.user posted image
Ужасно ме живцира, цело лето го вовлекував од срам, неможам веќе така.
Кажете ми ако знаете некои финти да го стопам салцево.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Идеална телесна тежина
11.9.2009 15:42:43   
profesorica
Хаха лејди ме насмеа.Со 50 кг ти треба супер да изгледаш.И јас секогаш сум имала проблеми со мешето.Еве ти совет кој мене ми помагаше:Врти хулахоп, вози велосипед, прави стомачни склекови и трчај со кеса околу стомак.Тоа ми помагаше мене.Јас ако се здебелев секогаш тоа беше мојот стомак, зборам општо без разлика на бременоста.

Инкау по формулава ми испаѓа 63 кила а јас сум некаде 62 или така нешто.Добра била формулава user posted image


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Лејди)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Идеална телесна тежина
11.9.2009 21:13:31   
milijana
Мојата бројка излезе 10,25..што значи тоа??Инаку после три ин витра..се пореметив тотално.Од тезина 55(идеална за мене..па и 60кг ми стојат супер) дојдов до 85..е сега со зелени цаеви со лепка..едвај полека-полека стигнав до 75..ама јадам како пиленце..онака како што јадам постојано.Хормоните биле опасна работа..па морам постепено.маж ми ме критикуваше некое време..не навикнат на дебела зена..ама виде невиде дека здравје ми е во прашање па само ме тера да јадам..ама нема јадење.Ааааа..од 55 на 85..тескотиии невидени.Висока сум 165..кој знае како ке си стигнам до мојата тежина..Позз..

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Идеална телесна тежина
11.9.2009 21:28:43   
Bogdancanka
Milijana и јас од три неуспешни инвитро и јас се пореметив имав килажа која никогаш не сум имала али сега се вратив во нормала до пред една година бев и многу слаба а сега пу пу како ми тргнало идам пак нагоре со килажата инаку јас правев инвитро во 2004 и цела бев отечена се гледаше вештачки поправена .....а сега пак сакам да идам на инвитро али ме плаши ова пак да не станам како меца....поз значи не си само ти

< Поракaта ја уредил Bogdancanka -- 11.9.2009 21:29:50 >

(Одговор на членот milijana)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Идеална телесна тежина
11.9.2009 21:36:39   
milijana
позз..леле колку ме утеши..фала на прекрасните зборови.Јас сакам уште еднаш да одам на ин витро и реков..последно ке биде..неможам повеке да поднесам коментари од некој кој не ми ја знае состојбата ,,Леле колку си се здебелила,,Ако биде..нека биде..и толку...ке си го гледам здравјето.Маж ми ..гледам не откажува од мене..хахаха..(мала шала)..пијам зелен чај..се движам..малку јадам..па сега ке видиме.Позз и секое добро..белки ке се стигне онаа идеална тежина..ако не..тоа е..!!!

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Идеална телесна тежина
11.9.2009 21:50:35   
Bogdancanka
па нормално ако се стигне стигне ако не здравје само нека биде успешно тоа е побитно а за тежината со тек на време се намалува верувај...полека се ке биде и мене ми беше преку глава од коментари али како што реков пред една год пак бев слаба и за тоа добивав ком леле каква си ...на што личиш....ни така ни така а сега како што реков пак се поправив али не многу бар јас така се тешам и кази ми кај мислиш да идеш на инвитро?

(Одговор на членот milijana)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Идеална телесна тежина
11.9.2009 22:06:03   
milijana
Закажав кај Поповик во систина за 23сеп..па ке видиме.Требаше денес да одиме..ама имав состанок на раб..па друго и морав да одложам.А..и не сум ослабена како треба.Поминаа три месеци од последното неуспешно..мака мачам со кг..ке видам Поповик што ке рече..а сакам преку фонд..па ке видиме..сега за сега пијам чај..белки нема да штети на забременувањето вештачко..ама за пуста идеална тежина..ни леб ни вода..хаха..Едно време и крвта ја ослабев..затоа сега со чај покушавам..не си играм со здравјето од хемоглобин 14 дојдов до 10..и се отрезнив малку..и цвекло јадам..па ке видиме..добро било за тежината??Кој знае??

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Идеална телесна тежина
11.9.2009 22:30:29   
delfinka
samo od invitro se popravivte ili i so inseminacija?
i jas sum bucka no site mi velat deka mnogu ubavo mi stoi
dosega nesum imala poteskotii i problemi okolu zdravjeto no si imam zeölba da oslabnam barem 5-10kg,iako treba mnogu poveke........

_____________________________

sekoj e blagosloven ako veruva vo boga

(Одговор на членот milijana)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Идеална телесна тежина
11.9.2009 23:25:07   
nadica
леле страм ми е да кажам колку сум над идеалната телесна тежина user posted image

ама ќе се вратам во нормала (барем така се тешам)по одбивањето на ќерка ми ќе се ставам на диета user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот delfinka)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Идеална телесна тежина
11.9.2009 23:43:44   
milijana
mnogu ubavo si napisala ,,Covekot se raga dobar po priroda,,
Vikaat jadi, pij, smej se , raboti si..i nemaj gajle..zdrav covek e onoj koj imal konstantna telesna tezina..ni se popraval..nitu oslabuval.Eee..i jas si bev taka dodeka ne pocnav so ovie hormoni.Ne sum cula deka nekoja se popravila od inseminacija..ama sekoj organizam razlicno reagira.Ajde..pa sega..covek ..zdrav neka bide..pozz devojki..

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Идеална телесна тежина
12.9.2009 9:12:47   
profesorica
Ххаха вчера се мерев и ми испадна точно како во формулата и мм вика ај израчунај за мене и кога испадна 77 му е идеална тежина а он има 93 хахахха се скинав од смеење како изреагира вика:па ова нема шанси овие раменици со таа килажа нема да издржат бла бла хаха...
ова ме поттикна да Ве прашам, дали вашиот мажја има идеалната тежина според формулата најгоре?


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот milijana)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Идеална телесна тежина
12.9.2009 13:17:51   
mis.
Иако последниве денови ослабнав 5 кг сеуште имам вишок 3,6 кг.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Идеална телесна тежина
12.9.2009 13:54:25   
Bogdancanka
mis а како успеа да намалиш 5кг и за колку време? јас сакам барем 5 да намалам се трудам али нешто слабо ми иде позззз

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Идеална телесна тежина
12.9.2009 14:00:25   
mis.
Јас како ги намалив вие никогаш така да не ги намалите.Почина мојата мајка.Ги изгубив на 5 дена.

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Идеална телесна тежина
12.9.2009 14:04:56   
Bogdancanka
леле извини баш ми е жал да знаев немаше ни да прашам сега се осекам некако глупо извини ми поз

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Идеална телесна тежина
17.9.2009 2:56:53   
daniel
pa zavisi od visinata zlatna sredina

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Идеална телесна тежина
28.9.2009 15:30:24   
mami
аууу, според ова треба да имам 74 кила...малку многу за мене...никогас нема да стигнам до тој идеал..ке бидам пресрекна ако стигнам до 60user posted image

(Одговор на членот daniel)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Идеална телесна тежина
28.10.2009 12:15:35   
arh_diz
Ke stignes mimi nikogas ne vikaj nemozes. No spored mene jadenjeto ne sekogas e hlaven faktor za nasata tezina. Eve jas posle spontan abortus leb i blago voopsto nejadam a jada 1-2 pati dnevno znaci posle 6 nikako a se popraviv 2 kg i nikako da gi namalam.Duri nekogas se slucuva da sum cel den na ovosje ili zelencuk

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Идеална телесна тежина
28.10.2009 22:33:11   
Mila na mama
user posted image Формулава е наместена за да не теши и радува. user posted image user posted image user posted image

_____________________________

love u all

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Идеална телесна тежина
29.10.2009 10:16:44   
elle
Мене ми испадна 10+ (ама бремена сум во 9 ти месец), а на мм 35+user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image .Се смеевме вчера, а он си замислува дека е идеаленuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Сезони.
Admin

Во која сезона е родено вашето дете?