|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Циста colli media
1.2.2013 0:08:26   
Ema_
Не знам дали некој досега пишувал на оваа тема, јас барем не успеав да прочитам.. знае ли некој нешто повеке на оваа тема? Имал ли некој искуство досега со овој вид на циста collimedia што се појавува најчесто кај децата, ве молам споделете го вашето искуство!

< Поракaта ја уредил Fiao RR -- 1.2.2013 9:41:16 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Циста colli media
1.2.2013 13:35:51   
Fiao
Јас навистина за ова прв пат слушам, но многу ме интересира какви симпртоми има и каде се наоѓаа та циста? Имате ли вие ваков проблем или? Се надевам дека ќе се најде некој на форумов кој ќе сподели некоја корисна информација на оваа тема

(Одговор на членот Ema_)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Циста colli media
1.2.2013 13:40:06   
miana
И јас прв пат слушам...Баш ме интересира и што е ова ???user posted image

(Одговор на членот Fiao)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Циста colli media
16.2.2013 2:14:30   
Ema_
Е па вака.. прво Ви се извинувам што не бев присутна последниве 2 недели, верувајте ми бев во шок. На мојата керкичка и се појави мала грутка на вратот со големина на лешник, на средината, медијално, некаде над душникот. Прво мислевме дека се работи за жлезда, ама сепак ми беше чудно, се консултиравме со нашиот педијатар во Систина, ни го кажа неговото мислње, не испрати кај специјалист кој го потврди истото! Се работи за вродена циста... да кажам со попрости зборови уште во ембриогенезата (значи не родено), во текот на создавањето на тироиидната жлезда која преку каналче кое после тоа се затвара, се спушта до своето место пред да се роди бебето.. Е сега од непознати причини (не е разјаснето зошто) тоа каналче не се затворило и преку него се слевале течности од усната шуплина и се направила циста! Таа циста таканаречена colli mediana не била многу опасна.. додека не се инфицира и почнува да тече! Сепак операција е неизбежна. Јас бев во шок.. не можев да се помирам со тоа дека треба да се оперира.. целосна анестезија.. Побаравме мислење од друг специјалист.. истото ни го кажа! Тие 2 недели не знаев што да правам, барав на нет.. ништо особено не најдов, читав стручна литература, ништо не можеше да ме смири! Помислував на најлошо .. секогаш сум била оптимист, ама ова сега ...
Операцијата помина одлично, останавме само 2-3 дена во болница, мислам дека нема да има ни лузна на вратот, имаат сега некои нови методи.. има две мали прозирни конци од двете страни на резот.. ама ке паднат самите!
Мислам дека ова многу ме смени и ме зајакна, со оглед на тоа што се видов во болница, какви дечиња и со какви повреди, нашево како да не беше ништо .. ама мајка е една ..
Ве поздравувам

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Циста colli media
22.5.2013 23:00:55   
LenceA
Ema te molam kazi mi na koja vozrast e kerkickata? istiot problem go imame i nie, dveipol godinki e, ne posovetuvaa da pocekame posle tretata godina.

(Одговор на членот Ema_)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Циста colli media
6.6.2013 12:51:59   
Ema_
Zdravo LenceA .. prvo da ti se izvinam sto ne ti odgovoriv za brzo vreme, rabotata..obvrskite doma si go pravat svoeto!!
Koga ja napravivme operacijata Marija imase 2,5 godini, iako bev mnogu potresena za toa kako ke se odvivaat site raboti okolu nea, se pomina odlicno! Zafatot go napravi dr. Aleksandar Hristov vo Gradskata Bolnica sv. Kliment Ohridski, so celosna anestezija! Samata operacija traese okolu eden saat i polovina do dva maksimum, posle toa ne zadrzaa uste eden den i si dojdovme doma! Za vozrasta nieden doktor ne ni spomena nisto. Ni bese kazano deka ne e itno da se napravi vednas .. najverojatno zatoa sto bese otkriena dosta rano.. nemase vospalenie.. infekcija, sepak nie sami resivme da reagirame vednas da se otstrani zatoa sto samo od sebe ne moze da se povlece cistata.. moze da tlee so meseci .. i odednas da se inficira i da se vlosi sostojbata!
Ako sakas pisi mi vo privatna poraka .. moze i da se slusneme .. da si porazgovarame!

Pozz.. Vi posakuvam se najdobro.. i so lesno! user posted image

(Одговор на членот LenceA)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Циста colli media
14.11.2013 17:42:08   
deluxe

ИЗВОРНА ПОРАКА: TARA1

Дали до сега некој имал искуство со циста на вратот или поточно cista colli mediana?_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Ema_)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Циста colli media
14.11.2013 18:43:58   
TARA1
A osven vo gradska da ne znaete na koi drugi odeli ja pravat ovaa intervencija?

(Одговор на членот Ema_)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Циста colli media
26.3.2014 11:00:49   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: mihailmice

Zdravo jas sum nova i neznam dali treba ovde da ja pratam porakata, ama po forumot nemozev da najdav.
Sinko ima 3.5 god i na vratot na grloto od navdoresna strana mu se pojavi topce so golemina na lesnik(cista coli medijana)user posted image Piese dve dozi na amoksiklav ama ne se povlece i nekolku doktori ni rekoa deka lekarstva ne pomagaat i deka mora da se otsrani hirurski, za da ne pravi problem vo organizmot so gnoenje, rekoa deka e lesen zafat i deka se srekava cesto, i posle hirurski zafat ne se pojavuva povtorno. na 25.04.2014 ni zakazaa. Kako sto se blizi vremeto me faka se poveke panika,
Ima li nekoj so vakvo iskustvo

Imajte ubav den_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот TARA1)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Циста colli media
10.6.2022 15:22:50   
Sannyshine
Ова било одамна, ако видите Ве молам да ве исконтактирам некако. Благодарам!


(Одговор на членот Ema_)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Циста colli media
10.6.2022 15:29:47   
Sannyshine


ИЗВОРНА ПОРАКА: Ema_

Zdravo LenceA .. prvo da ti se izvinam sto ne ti odgovoriv za brzo vreme, rabotata..obvrskite doma si go pravat svoeto!!
Koga ja napravivme operacijata Marija imase 2,5 godini, iako bev mnogu potresena za toa kako ke se odvivaat site raboti okolu nea, se pomina odlicno! Zafatot go napravi dr. Aleksandar Hristov vo Gradskata Bolnica sv. Kliment Ohridski, so celosna anestezija! Samata operacija traese okolu eden saat i polovina do dva maksimum, posle toa ne zadrzaa uste eden den i si dojdovme doma! Za vozrasta nieden doktor ne ni spomena nisto. Ni bese kazano deka ne e itno da se napravi vednas .. najverojatno zatoa sto bese otkriena dosta rano.. nemase vospalenie.. infekcija, sepak nie sami resivme da reagirame vednas da se otstrani zatoa sto samo od sebe ne moze da se povlece cistata.. moze da tlee so meseci .. i odednas da se inficira i da se vlosi sostojbata!
Ako sakas pisi mi vo privatna poraka .. moze i da se slusneme .. da si porazgovarame!

Pozz.. Vi posakuvam se najdobro.. i so lesno! user posted image

Ве молам да ве контактирам некако...


(Одговор на членот Ema_)
Непосредна врска до пораките: 11
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:


Анкета

Спорт
Jana9

Што спортува вашето дете?

Кошарка (7%)

Фудбал (33%)

Тенис (27%)

Одбојка (0%)

Ракомет (20%)

Карате (13%)


Број на сите гласови: 15

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!