|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  20 21 22 23 [24]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Колку спие вашето бебе?
7.4.2016 12:14:16   
lolla RR
гина, дел од твојот пост префрлив ТУКА, во тема Како се снаоѓате околу обврските во домот и чување на детето

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 576
   RE: Колку спие вашето бебе?
8.4.2016 11:54:00   
lolla RR
Моето веќе дете од 14м почна да спие само по еднаш на ден. И тоа некогаш само по 1 саат. Веќе оди и се му е интересно и со сета сила одбива да биде успиен. Навечер во 8-9 веќе е капнат (и јас со него), но преку ден сметам дека уште му треба спиење два пати, само да најдам начин да го излажам вториот пат да дремне малку.

И сеуште менува, таман мислиш ред си фатил, нешто ново има.

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 577
   RE: Колку спие вашето бебе?
12.4.2016 10:06:01   
MM15
Eve bi ti opisala kako i odi spienjeto preku den. Od pon.do petok stanuva rano, obicno se budi kenkava pred 6 cica pa zadremuva pak. Ama okolu 6:30 pocnuvame da se razmrduvame, maz mi za na rabota sin mi za gradinka i ona se budi obavezno. Samo sto ke gi ispratam mm i sinceto najkasno dokaj 8 pak zaspiva. Spie obicno 1 saat max pa stanuva. Jadenje igranje i veke nakaj 11 i se prispiva trlja ocinja pocnuva da stanuva nervozna. Togas ako zaspie isto spie okolu 1 saat. Posle imame aktivnosti nadvor go zemame golemiot odngradinka setanje dokaj 2:30-3. E posle toa e obicno najgolemata borba za zaspivanje. Tuka veke izdrzuva i dokaj 4 saati budna i tesko zaspiva. Posle koga ke zaspie se budi pak za 40m do 1 saat ama so placemje ovojpat i koga ke ja zemam odma zaspiva na ramo ☺ pa posle se dospiva uste malku. Navecer ja legnuvam rano dokaj 8:30 najkasno zavisi koga stanala posledniot pay. E toa i e shemata vo posledno vreme. Za vikend obicno menuva idejki pospivame malku poveke i se i se izmestuva ama toa e. So 2 deca mnogu e potesko da mu napravis red na maloto poradi obvrski so drugoto. Inaku i jas sum opsednata so spienje bidejki imav mnogu maka so golemiot. Gledam i jas koga ke pokaze prvi znaci za spienje da ja zaspijam ama bo posledno vreme se potesko odi. Se ja interesira i znae.mnogu da se vozbudi pa potesko se smiruva

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 578
   RE: Колку спие вашето бебе?
12.4.2016 11:17:37   
lolla RR
ММ15 не знам штои има чудно во распоредот на спиење, мене ми личи одличен, сличен на нашиот кога Л беше таа возраст, па не може само да спие. Тешко е кога се полузаспани кенкави и не сакаат да заспијат, но тоа колку читав е заради скоковите во развој, свесноста за се околу нив, нов клучен чекор во развој итн.

Да додадам, во тој период обично имаат 2-4 дремки преку ден кои може да варираат од 15мин до 2-3 часа. Широк дијапазон бидејки сите се различни.



< Поракaта ја уредил lolla RR -- 12.4.2016 11:19:32 >

(Одговор на членот MM15)
Непосредна врска до пораките: 579
   RE: Колку спие вашето бебе?
12.4.2016 11:24:14   
MM15
Ne ne rekov deka e nesto los ama dosta varira. Jas tuka poveke go pocnav razgovorot okolu toa kolku tesko pocna da zaspiva vo posledno vreme. Eve ja i denes pak zafrkava i se spie i se place a se butka se buni nemozam nikako da ja zaspijam ama toa e deca ☺

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 580
   RE: Колку спие вашето бебе?
12.4.2016 11:34:04   
lolla RR
MM15 потполно те разбирам, но бидејки ти е второ, знаеш дека тие го менуваат распоредот некогаш и неделно. Важно е да се среќни весели здрави нели, мал период од животот се вакви ке помине (утеха за тебе и за мене).

И кај мене Л во тој период престана да заспива на цице, само во раце, потоа смени, сакаше да лежи и да запсие, па пак на цице итака... менуваат во навиките мали се уште. Бубни ја твојата принцеза и секојпат кога ке се нишкате или цицате а нема да заспие мисли си на тоа како време поминато само за вас две и дека кога ке има 15 години нема да сака ни 1мин да те погушка (јас така правам) user posted image

(Одговор на членот MM15)
Непосредна врска до пораките: 581
   RE: Колку спие вашето бебе?
12.4.2016 11:35:35   
MM15
Tuka si apsolutno vo pravo ☺

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 582
   RE: Колку спие вашето бебе?
21.5.2016 10:08:45   
Kvisko
Дајте некој совет за заспивање денски. Ј сега почна да се успива со возење во количка ама ќе му стане мала корпата па не знам како би го успивала понатаму. Инаку престана да се успива на цице или ептен ретко тоа се случува денски, само ноќе заспива така. Некогаш сака да заспива во раце ама тоа е пренапорно за грбот.

< Поракaта ја уредил Kvisko -- 21.5.2016 10:10:16 >

(Одговор на членот MM15)
Непосредна врска до пораките: 583
   RE: Колку спие вашето бебе?
21.5.2016 15:05:51   
gina
kviskio i nie se uspivame vo kolicka preku den i navecer pa se prefrlame vkrevetce

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 584
   RE: Колку спие вашето бебе?
22.5.2016 8:48:12   
Felly RR
Kvisko, ни јас немам некој совет, хехее, ние до пред некој месец, т.е. дури го собираше, се успивавме во релаксатор. Сега ако не заспие со цицање, и прави проблем, го успивам во нишалка.
За ноќно спиење, си заспива сам, ама сега е поголем и почна и за тоа да прави проблеми. Пред некој ден го легнувам, гасам светло се спремно за спиење, тој не сака - се исправа. Го оставив да седи в креветче, и одма престана лутењето, го придржував само за грпчето, и јас лежам до него, тој седи во темница. Едно време го сетив, почна да ми се навалува, и само го спуштив user posted image Си заспа во седењеuser posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 585
   RE: Колку спие вашето бебе?
23.5.2016 13:17:23   
Hopeful RR
Квиско, кај нас и денското и ноќното заспивање се во креветче, со тоа што до нивни 10 месеци не правеа проблем - цицаа, па ги легнував со млекце и заспиваа. Но потоа почна тешко да им станува денското спиење, пошто поголеми, сакаат да си играат и сега одеднаш некој доаѓа и вика - ќе спиеш. Плус се одбија на 11 месеци и некако нагло им доаѓа легнувањето, но мора да се спие.

Ј е полесен генерално, го легнувам, се врти, се трти и најчесто со млекце заспива, но М се повеќе сака во раце. Си го пие млекцето во кревет, понекогаш заспива, ако е преморен, но бидејќи јас не чекам да се преморат и ги легнувам претходно за да спијат подобро, си сака и гушкање и шеткање во раце. Сега за сега не ми е тешко, знае да стане напорно, но не е страшно, и јас се тешам со на Лола муабетот дека кај да е ќе порасне па ќе го молам да се гушкаме user posted image Плус, знаејќи колку е битно спиењето, си викам - што ако се помачам јас, битно е тие да имаат ред и да спијат.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 586
   RE: Колку спие вашето бебе?
4.6.2016 16:01:52   
gina
moeto vkrevetce sto ubavo si zaspivase go legnuvav i izlagav se si poguga i ce zaspie e sega ne se isporava i stanuva i do nego da stojam ne pa de ne mi padbne od krevetce go stavam vo kolicka pa sega pocna eve edna nedela se budi nike vo 3 ,30-4 pa go zemam kaj nas vkrevet se prefrla navaka na taka i zaspiva i pak go stavam vkrevetce se plasam da ne se otkaze od krevetceto

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 587
Страница:   <<   < Претходна страница  20 21 22 23 [24]
Страница: <<   < Претходна страница  20 21 22 23 [24]
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?