|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   До кога переме одвоено?
5.6.2009 9:25:58   
mami
баш ме интересира..до кога да се перат нашите и неговите алишта одвоено?јас почнав од време на време да ги мешам, бидејќи ги перам со истиот прашак, ама пак нешто ме јаде дали го правам вистинскотоuser posted image

< Поракaта ја уредил AnnaMolly RR -- 16.2.2012 15:52:55 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: до кога переме одвоено?
5.6.2009 9:59:48   
Еца
Некаде до година јас ги перев нејзините алишта одоено, и потоа почнав да ги перам заедно, единствено што сменив е тоа што ставав помалку омекнувач, или нејзините по перењето ги поминував низ уште една вода (на раце)

< Поракaта ја уредил Elena -- 5.6.2009 10:00:22 >


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: до кога переме одвоено?
5.6.2009 14:05:05   
Боцко
ние никогаш не сме переле одвоено.
од првиот месец сите алишта заедно ги переме. омекнувачот беше бебешки а детергентот тео бебе првиот месец. потоа се нормално. никогаш никакви алергии и реакции. мојата логика ми вели дека нема потреба од двоење, прашок вода, машина, температура, плакнење. ништо не останува ако добро се испере со добар детергент. освен тоа, побрзо се навикнуваме еден на друг.

_____________________________

Sometimes it is the people who no one imagines anything of, who do the things that no one can imagine.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: до кога переме одвоено?
5.6.2009 23:55:20   
niki
A jas seuste i gi peram nejzinite posebno, osven farmercinja niv gi peram so nasite bidejki se malku za da napolnam masina. I mislam deka cel zivot ke i gi peram posebno. Mislam kako da peram nejzini gakicki so moi gaki bre, pa imam HPV i sekakvi bakterii zakacuvame, zar da me jade crv i nejze da ne ja zarazime. Mornici me lazat sega koga go pisuvam ova, moze sum luda, ama sto fali i da i gi peram posebno. Koga ke soberes postelina peskiri banjarki i alista taman mi se polni masinata so nejzini i ne gledam pricina zosto bi gi mesala so nasi alista.

(Одговор на членот Боцко)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: до кога переме одвоено?
5.6.2009 23:58:57   
niki
Jas seuste i gi peram odvoeno i voopsto ne razmisluvam da gi mesam so nasite. Me lazat mornici pri pomislata da stavam nejzini gakicki so moite, so senesto se zarazuvame zar da me jade crv i nea da ja mislam da ne zakaci nesto od nas. A koga ke si soberam postelina, banjarce, alista taman mi se polni masinata i ne gledam zosto bi gi mesala so nasite.

(Одговор на членот Боцко)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: до кога переме одвоено?
16.6.2009 15:07:35   
linaJana
јас ги перам заедно затоа што ги перам или на 60, а повеќето на 90 степени.а имам прочитано дека бактериите изумираат над 60степени. така да нема потреба од одделување

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: до кога переме одвоено?
23.6.2009 19:31:44   
Big mama
"по налог" на свекрвата алиштата од малото требало до година да се перат на рака (кој примитивизам), па какопослушна снаа ја послушав и ги перев на рака до 6 месеци или поточно додека болките во грбот се интензивираа, по тоа станав помалку послушна снаа и почнав да ги перам алиштата во машина одвоено. Емили сега има 13 месеци и сеуште алиштата и ги перам одвоено (во машина) user posted image да нема забуна user posted image

(Одговор на членот linaJana)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: до кога переме одвоено?
23.6.2009 19:34:48   
mami
на ракаuser posted image ајдеееее..ова сеуште не сум го слушнала...арно си издржала 6 месеци

(Одговор на членот Big mama)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: до кога переме одвоено?
24.6.2009 8:41:17   
Еца
Јас еве го очекувам бебето и се мислоам дали уште од почеток да ги перам алиштата на бебето со нашите, мислам на 95 степени, тоа се се унишува , се врие, па што има везе дали ке бидат одвоено перени?user posted image Што мислите луѓе?

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: до кога переме одвоено?
24.6.2009 8:50:27   
mami
ае на почетокот, зборам првите 2 месеца, кога прља една машина за еден ден и можеш посебно, ама веќе после тоа зоштоuser posted image јас чекав до 9-10 месеци, ама па и нашите ги перам на 90 значи се се уништува, па немам секогаш доволно алишта за само негова машина да пуштам, а сигурно нема да перам на рака

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: до кога переме одвоено?
7.9.2009 10:36:28   
profesorica
Ние дека кога Дамјан имаше 5 месеци почнавме да живееме со свекрва ми и свекор ми они си переа се заедно а претодно перев одвоено.Сега кога пак сме сами си перам се заедно.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: до кога переме одвоено?
7.9.2009 11:01:32   
katence
jas za dvete peram odvoeno od nas,ne deka nesakam da gi mesam so nasite no si imam nekoj red eden den alistata na decata drug nasi.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: до кога переме одвоено?
7.9.2009 22:39:27   
Aleksandra
Jas sarenite alista gi peram na site zaedno, dodeka belite alista na decata ne gi mesam so moite i na mm tuku gi peram so carsavi i peskiri i posle toa obavezno beliot ves ba decata go pominuvam so pegla.

(Одговор на членот katence)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: до кога переме одвоено?
20.9.2009 9:30:26   
mami
леле луѓе незнам дали е од омекнувачот ама Лука цел ми е исфрлан по раменцата...како вруќици кога имаше само ова се ситни брумчиња и не се испакнати туку како точки, рамни со кожата..Пред некој ден ми снема од омекнувачот кој го користам од кога е роден и купив друг. После тоа му се појавија..можно е да му е од што го сменив омекнувачотuser posted image

(Одговор на членот Aleksandra)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: до кога переме одвоено?
20.9.2009 15:44:58   
Bile
Jas peram odvoeno alista bidejki nekako mie suga da peram dolen ves na kerka mi so nas. Jas imam candida i samata pomisla deka moze da se prenese (sto jas licno ne veruvam) na dolniot ves i deteto. A inaku mnogu mi e polesno za da se napolni masinata da se stavam site alista zaedno no sto e tuka e.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: до кога переме одвоено?
21.3.2010 12:05:18   
Палешка РР
Сеуште перам одвоено и не знам кога да почнам да ги перам заедно алиштата на Миа со нашите. Мислам дека е рано user posted image
Кога почнавте вие?

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Bile)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: до кога переме одвоено?
21.3.2010 12:17:45   
Mila na mama
Јас перам оддвоено. Еднаш неделно таман се собира 1 машина на Мила облека и ги перам посебно и нејзините пешкири и постелнина и не мислам да ги мешам, нема потреба.

_____________________________

love u all

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: до кога переме одвоено?
21.3.2010 12:39:20   
BEBICA
Jas gi peram odvoeno seuste i ne mislam da gi mesam.Inaku za Monika sekoj vtor den pustam masina.Mm me zeza ne tolku sto se prsljavi tuku jas ne sakam ni edna flekicka na nea da ima.Bolna sum so perenjevo.Lele ista majka mi sum stanalauser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: до кога переме одвоено?
21.3.2010 12:44:52   
Матеа

ИЗВОРНА ПОРАКА: Mila na mama

Јас перам оддвоено. Еднаш неделно таман се собира 1 машина на Мила облека и ги перам посебно и нејзините пешкири и постелнина и не мислам да ги мешам, нема потреба.


Исто така и јас. И не мислам ни понатаму да ги мешам алиштата. Инаку тоа што Лука е нафрлан така по раменцата е од омекнувачот Мами, и не знам зошто користите омекнувач за децата. Тој никако не смее да се употребува, посебно кај user posted image НИКАКО!!!. Алиштата треба да се перат само со прашок за user posted image а не со прашок за возрасни. Тоа треба секој педијатар да го потенцира, без разлика колку е добра машината за перење или прашокот. Не смее да се користи АРИЕЛ, ГОНГ или било кој друг прашок за user posted image , поради тоа што ја иритира бебешката кожа и подоцна се јавуваат алергии, на кои прво ќе се сомневате дека се од храна.

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: до кога переме одвоено?
21.3.2010 12:45:40   
Весна
Јас никако нема да ги перам со нашите, барем не до две години. Шубе ми е.

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: до кога переме одвоено?
21.3.2010 15:50:04   
melody
Nejzinite alistenca ne gi peram so nasite i mislam deka i vo idnina toa nema da go pravam.

(Одговор на членот Весна)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: до кога переме одвоено?
21.3.2010 17:07:25   
niki
Сеуште ги перам нејзините алишта посебно, со прашок за бебиња и исто таков омекнувач и така и ќе продолжам. Од внимание штета нема.

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот melody)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: до кога переме одвоено?
21.3.2010 17:22:12   
Еличка
Мислам до година и нешто ги перев посебно од нашите. Мислам дека доволно е до година. После е претерување.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: до кога переме одвоено?
21.3.2010 17:45:20   
Maca25
Алиштата на Нина ги перам одвоено и ќе продолжам така да ги перам. Користам еден прашок за перење уште од раѓање и не сум го сменила. А омекнувач ставам, но многу малку и тоа бебешки. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Еличка)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: до кога переме одвоено?
21.3.2010 18:09:04   
lale
Do tretiot mesec alistata na Jovana gi perese svekrvami na raka ne gi stavavme vo masina,posle tretiot mesec alistata na malata gi perevme so nasite alista na mene i na mm vo masina i ne gledam nekoja pricina zosto da ne i gi mesam nejzinite alista so nasite,peram so bonuks i stavam omeknuvac ornel i se e super so malata nikogas ne mi se isfrlala. 

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?