|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  20 21 22 [23] 24   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Колку спие вашето бебе?
30.3.2015 16:03:50   
hopeless
ИЗВОРНА ПОРАКА: lukajana RR

И бебе Ј спие ноќе 10-12 часа во кои три пати цица во сон ама јас тоа не го сметам за преспиена цела ноќ.Преспиена ноќ ке биде кога нема да цица додека спие и кога и мене нема да ме будиuser posted image


Во право си. Ама се додека не се буди наспана, како вчера, и тоа што се буди често само за цицање е супер. user posted image

< Поракaта ја уредил hopeless -- 30.3.2015 16:09:44 >

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 551
   RE: Колку спие вашето бебе?
23.4.2015 19:12:56   
Mihaela 2010
Novorodence bi trebalo da spie od 16-20 cada dnevno.moevo postojano spie.preku den a navecer znae da se razbudi nakaj 10 i da gnjavi dva casa

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот hopeless)
Непосредна врска до пораките: 552
   RE: Колку спие вашето бебе?
23.4.2015 19:18:48   
Malecka23
Marko celo vreme nana osven koga mu e nesto kako grcevi ili saka da zdrigne.Iako nekolku pati se sluci da vo 3h sabajle ke ispie mlekce i si meditira ne place go ostavam taka i po nekoe vreme sam si zaspiva

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 553
   RE: Колку спие вашето бебе?
23.4.2015 20:58:42   
Mihaela 2010

ИЗВОРНА ПОРАКА: Malecka23

Marko celo vreme nana osven koga mu e nesto kako grcevi ili saka da zdrigne.Iako nekolku pati se sluci da vo 3h sabajle ke ispie mlekce i si meditira ne place go ostavam taka i po nekoe vreme sam si zaspiva

Isto i moevo.vo niedno vreme znae da okokori oci pet bankiuser posted image i aber da si nema od spienje.ke posedi nekoe vreme i ke vresne za mleko

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 554
   RE: Колку спие вашето бебе?
26.4.2015 17:53:16   
matejgoran
здравоо, јас сум нова тука :)
Со спиењево немаме мака баш.. Матеј ко се роди, додека цицаше спијаше по 15 мин и стануваше со плачење и цел ден и цела нокќ беше така, ова траеше 2 недели. Потоа откако почнавме со хумана до 2 месеци стануваше само еднаш навечер во 3 и во 7 се расонуваше, преку ден спиеше на секој 2 саати по 3 саати сон. Од 2 месеци наваму, нојче ич не се разбудува, легнува кај 10 отприлика до 8 на сабалје. Потоа за преспивање, еднаш во 10ч еднаш во 2ч па во 5ч (пресивањето е некогаш 45 минути, можи сат сат и пол, зависи од гужвата околу него и како е изморен) и некогаш издржува до 9 и пол, некогаш преспива уште еднаш и во 10 и нешто заспива вечерта :)
Се детално ви раскажав, како шо видов некои примери :)

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 555
   RE: Колку спие вашето бебе?
26.4.2015 18:32:04   
deluxe

ИЗВОРНА ПОРАКА: matejgoran

здравоо, јас сум нова тука :)
Со спиењево немаме мака баш.. Матеј ко се роди, додека цицаше спијаше по 15 мин и стануваше со плачење и цел ден и цела нокќ беше така, ова траеше 2 недели. Потоа откако почнавме со хумана до 2 месеци стануваше само еднаш навечер во 3 и во 7 се расонуваше, преку ден спиеше на секој 2 саати по 3 саати сон. Од 2 месеци наваму, нојче ич не се разбудува, легнува кај 10 отприлика до 8 на сабалје. Потоа за преспивање, еднаш во 10ч еднаш во 2ч па во 5ч (пресивањето е некогаш 45 минути, можи сат сат и пол, зависи од гужвата околу него и како е изморен) и некогаш издржува до 9 и пол, некогаш преспива уште еднаш и во 10 и нешто заспива вечерта :)
Се детално ви раскажав, како шо видов некои примери :)Dobro no dojde Matejgoranuser posted image
Bebusko e super,ti si naspana mamauser posted image Normalno e DA ima period I koga me spie,no najvazno od se e da ima red I tocno vreme koga treba DA se spie.Mora disciplina za bebusko da si fati reduser posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот matejgoran)
Непосредна врска до пораките: 556
   RE: Колку спие вашето бебе?
26.4.2015 23:12:38   
lukajana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: matejgoran

здравоо, јас сум нова тука :)
Со спиењево немаме мака баш.. Матеј ко се роди, додека цицаше спијаше по 15 мин и стануваше со плачење и цел ден и цела нокќ беше така, ова траеше 2 недели. Потоа откако почнавме со хумана до 2 месеци стануваше само еднаш навечер во 3 и во 7 се расонуваше, преку ден спиеше на секој 2 саати по 3 саати сон. Од 2 месеци наваму, нојче ич не се разбудува, легнува кај 10 отприлика до 8 на сабалје. Потоа за преспивање, еднаш во 10ч еднаш во 2ч па во 5ч (пресивањето е некогаш 45 минути, можи сат сат и пол, зависи од гужвата околу него и како е изморен) и некогаш издржува до 9 и пол, некогаш преспива уште еднаш и во 10 и нешто заспива вечерта :)
Се детално ви раскажав, како шо видов некои примери :)


Ти си среќна жена user posted image колку сакам и јас да се пофалам на темаваuser posted image
Добредојде на рр ,се читаме на другите теми

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот matejgoran)
Непосредна врска до пораките: 557
   RE: Колку спие вашето бебе?
27.4.2015 17:28:25   
IvanaJovana
Aj i jas tuka da go spodelam moeto iskustvo ..Navecer jovana ja kapam okolu 9 i odma zaspiva do kaj 12 uste ednas ke pobara da jadi i posle toa si spie do kaj 5 6 nasabajle cica i prodolzuva do 8 najkasno..Preku den seuste nemame fateno red sekoj den e razlicno.Sepak nemozam da se pozalam za spijanjeto bidejki od koga sme doma samo prvite dva tri dena ne mi spiese i posle toa vaka si terame .Inaku e 3 meseci user posted image user posted image

(Одговор на членот hopeless)
Непосредна врска до пораките: 558
   RE: Колку спие вашето бебе?
1.6.2015 11:52:28   
blond
Малата е три недели, од 24часа, она спие по 20часа. Ноќно време се буди 2-3-4 пати за цицање, зависи кога-како, но пак си продолжува да спие. Наутро е будна 1-2саата и навечер околу бањање исто толку.

(Одговор на членот IvanaJovana)
Непосредна врска до пораките: 559
   RE: Колку спие вашето бебе?
2.6.2015 10:14:52   
Maggie May
Moeto zverce e 15meseci i si spie po 10 12 h navecer.legnuvame kaj 20.30-21.00 i do sabajle 06.30 7.00, za vikendi koga sum pokraj nego znaeme i do 9.00 da prodolzime .ako se razbudi ednas ako ne ich, si spieme cela vecer..mama e naspana mama od negovi si 2meseci fati red i dobro e terame user posted image

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 560
   RE: Колку спие вашето бебе?
2.6.2015 14:52:18   
Melanija RR
Maggie May user posted image мраво и за големиот дечко user posted image

Добре дојде на Рингераја ,ти посакувам убава дружба и споделени искуства user posted image можеш да ни се претставиш ТУКА

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Maggie May)
Непосредна врска до пораките: 561
   RE: Колку спие вашето бебе?
26.6.2015 12:02:39   
bucko mal
Mamicki kolku spijat vashite dechinja okolu tretata godina, dali preku den prespivaat.
M ima 2,9 meseci, veke dva meseci ne go stavam preku den da prespie a navecer spie okolu 12 saati.
Denskoto spienje go prekinav bidejki mnogu tesko mi zaspivashe pa navecer pokasno ke si legnese I mnogu poveke preku nok se budeshe.
Sega odi vo krevet od 7 do 8 najkasno I nasabajle se budi sam super raspolozen. Porano nekako samo so placenje stanuvashe I nasabajle I preku den koga prespivashe.
E, sega ima denovi koga odvaj izdrzuva, na primer denes. Vo 5 saatot go fati kriza odvaj izdrza. Me interesira kolku spijat vashite dechinja na ovaa vosrast.

< Поракaта ја уредил bucko mal -- 26.6.2015 12:06:38 >


_____________________________

You have to dream if before you can do it.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 562
   RE: Колку спие вашето бебе?
27.6.2015 0:04:40   
lukajana RR
Bucko mal кај мене Л преспиваше преку ден до 4 години и ако не преспие беше ужасен.Едноставно ке земеше шишето со млеко и сам одеше да спие,ама кога го откажа млекото престана да спие преку ден а ноќите убаво и мирно си ги преспиваше .
Мислам дека убаво ти спие сепак 12 часа не се малку спиење за дете на таа возраст е таман а и да би спиел преку ден ке скрати од ноќното спиење и пак ке дојде на тие саати.Така да како му одговара така нека прави битно да сте наспаниuser posted image

< Поракaта ја уредил lukajana RR -- 27.6.2015 0:09:10 >


_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 563
   RE: Колку спие вашето бебе?
27.6.2015 9:34:54   
sandriana RR
И Тина од лани, значи околу 3та година, преку викенд ретко преспива дење.
Преку недела е во градинка и мора да дремне таму после ручекот, но кога е дома се поретко е денското спиење.
Кај нејзе нема многу влијание дали преспала или не, навечер после 21ч ја фаќа веќе криза за спиење.

Илина, на 9 месеци преспива 2-3 пати дење по половина час во просек, и ноќе зависно од периодот - се буди 2-3 пати во просек, за цицање, освен ако нема некој скок во разовој или заб на повидок, па да се буди на секој саат user posted image .

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 564
   RE: Колку спие вашето бебе?
27.6.2015 15:46:52   
mommy_angels RR
А има 3,3г и сеуште преспива секој ден.Досега има прескокнато2-3 пати и е неподнослива.Само плаче,се лути,нервозна е и ме доведува до работ на живците.Со еден збор-потрбен и е тој попладневен сон.Наутро станува околу 6.30-7,напладне спие околу час до два и навечер во 21-21.30 е во кревет.Јас сум презадоволна со овој распоред.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 565
   RE: Колку спие вашето бебе?
20.7.2015 21:06:07   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: gina

sakav da ve prasam dali vasite bebinja se posapni moevo denes od dva satot spie i nikako da go razbudam na dvapati cicna i sega pak cicna ama ne se opuluva si spie vecerva ce si sedime ili imame tema i za ova_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 566
   RE: Колку спие вашето бебе?
5.8.2015 22:46:56   
MamaKiki
bebule posle 6-7 mesec pocna red nekakov da faka vo spienje pred toa maka macevme nadvor uste mesecina ke imashe a nie gledavme crtani si igravme so plisani igracinja , pesni peev , vo relaksator se nishavme i slicno...
na zolvami malata do 2 godini imashe vakvi noki stanuva vo 3-4 nokta i skoka na trambolina user posted image ne sekoja nok ama nekolku pati mesecno user posted image
sega zaspiva okolu 10 spie do 6 i pol prosek poveke od 8 nema spieno do sega se nadevam zimava ke pocni user posted image stanuva nekolku pati za nishanje oti nemirno spie, a okolu 2 do 4 za mleko kemka...
denski prespiva 2 pati po saat vreme odprilika
otkako vleze vo 11 mesec zaspiva od 11-12 i posle rucek od 15-16
a pred troa maka macev da mu ukinam mleko vo 9 sabajle eve nekolku dena mi uspeva da ne mu dadam iako se buntova
inaku vo 9 prvoo prespivanje mu beshe da ne mozes da go prosetas vo kolicka do park ke stani vo zeskoto i vrtise niz sobi cel den user posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 567
   RE: Колку спие вашето бебе?
14.1.2016 0:24:26   
srculence1
Zdravo
Mamicki pomagajte,imam bebe devojce napolnivme 6 meseci no od 1 den imame problem so spienjeto,
Na pocetokot bea grcevi i ja nosev cel den i noc vo race,potoa se navikna i prodolzivme so nosenje vo race,koga napolni 5 meseci pocnavme so nemlecna dohrana i od togas e mnogu pogolem problemot.Dnevno spie 2 pati po 3o minuti a navece odvaj zaspiva kaj 23-24h i se budi na sekoj 1 sat i celo vreme cica.Bebeto super napreduva,imame 9kg
Jas vece sum premorena,uste malku i ce pojdam na rabota i ne znam kako ce izdrzam
Preko den saka sekogas nekoj da e do nea,se igra,lazi napred i nanazad,se kreva da stane i podsednuva po malku a spie najmnogu 2 pati po 30min
KAko e mozno da ne i e potrebno spienje i da e odmorna i nekogas vo 2h preko noc da lazi i da se igra
Vi blagodaram mnogu
pozdrav do site

(Одговор на членот MamaKiki)
Непосредна врска до пораките: 568
   RE: Колку спие вашето бебе?
14.1.2016 10:14:59   
sandriana RR
srculence1, еве ТУКА имаме тема за НЕМИРЕН СОН, можеш да прочиташ и други искуства и совети.
Јас имав таков проблем со големата ќерка, кој траеше до 19 месеци - кога го прекинавме доењето.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот srculence1)
Непосредна врска до пораките: 569
   RE: Колку спие вашето бебе?
14.1.2016 16:28:26   
lukajana RR
Srculence 1 добредојде на Р-раја user posted image овде можеш да се советуваш со многу други мајки со слични проблеми.
И јас имав ваков проблем и тогаш решение најдов во цуцла лажливка а кога ке ми здосадеше нишкање ја оставав да спие во количка каде за чудо спиеше по два часа преку ден .
Такви се бебињата ,ги оставаат мајките без сон user posted image ама брзо се забораваат непреспиените ноќи

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 570
   RE: Колку спие вашето бебе?
1.4.2016 9:14:09   
MM15
Zdravo na site. Kako sto gi citam nanazad postovite mislam deka kaj mene e nekako obratno od sve. Malata mi e 7m. Od prv den kako dojdovme doma bese bajce. Kako da nemame bebe, ne placese ic spiese recisi non stop so budenje za cicanje, si zaspivase ili na cicanje ili sama. Ja nauciv i na cucla deka so prvoto mnogu se namaciv mnogu bese tezok kako bebe. Znaci vaka si terase dokaj 3m so toa sto normalno namaluvase na spienje. I posle toa znaci dokaj 4, 5m preku den zaspivase lesno ili so cicanje ili so cucla sama nekogas se slucuvase da i bide tesko da se uspie ama samo ke ja zemev i vednas se smiruvase. Za nadvor da ne pravime muabet edno krugce vo kolicka i ke si zaspiese i znaese duri i po 4 saati da otspir. Poslednove mesec dena a posebno poslednive 2 nedeli preku den stana uzas. I se prispiva trlja ocinja stanuva nervozna a mbogu tesko zaspiva. Duri i so cicanje mnogu cesto ne se uspiva, sedecki da ja drzam da ja niskam nesaka, da lezam do nea da ja galam nisto i na kraj stoecki vo race ona ispravena so glavce na ramo posle podolgo vreme zaspiva. Duri i nadvor ova mi se slucuva ke ja vozam 1 saat prvo e mirna i.kako i se prispiva ja faka nervoza i pak vo race. Mi se place da vi kazam grbot mnogu me boli toa mi e posledica od brat i sto minizrasna vo race. Se nadevam deka ke smeni od ivaa losa navika mnogu vreme vo denot mi odi samo na uspivanje a imam uste edno dete ako e 6g i on si ima potrebi nemam vreme da go sredam. Na pocetokot tolku mi bese lesno a sega se pomacno i toa e samo poradi zaspivanjeto. Za navecer da ne se zalam ne e tolku loso ima denovi no voglavno si napravi nekoj red. Zaspiva nakaj 8 najkasno i se budi obicno 6 ili 6.30 so prethodni 2-3 bedenja za cicanjea mnogu brgu i se prispiva posle toa nakaj 7.30 do 8 e veke nervozna epten. Preterav so posuvanje ama denovive mi e mnogu tesko se osekam kako uzasna majka sto ne znae da si go sredi deteto i da.mu fayi red (posebno poradi toa stonso prvoto od prv den go imav ovoj problem i denje i noke). Pa moram nekade da se ispukam malkuuser posted image

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 571
   RE: Колку спие вашето бебе?
1.4.2016 14:22:23   
sandriana RR
MM15, во принцип како растат, помалку имаат интерес за спиење. Односно, им се спие, ама поинтересно е да се гледа и да игра. На таа возраст, кога веќе седат самостојно, разбираат и комуницираат, повеќе сакаат активности, отколку сон. И денското спиење е покусо веќе, од она што било дур биле мали бебиња. И со моите деца, во таа фаза после 6 месеци, стануваа се потешки за денско заспивање. Малата (18 месеци) се уште ја нишам во раце за денско спиење.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот MM15)
Непосредна врска до пораките: 572
   RE: Колку спие вашето бебе?
1.4.2016 15:34:15   
MM15
Oflele znam vtoro mi e a so prvoto uste poveke maka imav ama od start. Da premnogu se vozbudeni se im e interesno. Moevo tesko se smiruva. Denes lezev so nea nekoe vreme probuvav taka lezecki da se uspieme ma nema sansi mislam deka cela spalna ja svrtr naopacki i posle veke pocna da kenka pa ja krenav i pobrgu mi zaspa. Samo sto koga mi e sin.mi doma nemozam vaka ne saka toj da sedi sam vo soba i ide po mene a ona koga go gleda nego uste poveke zbesnuva. Bar da sakase niskanje vo raka ama sedecki ne da stojam user posted image . Aj iste se nadevam deka ke smeni

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 573
   RE: Колку спие вашето бебе?
4.4.2016 12:53:56   
gina
MM15 i kaj nas ista pesna nikako red nemozam da fatam koga se rodi prvite tri meseci neznaev ni den ni nok imase strasni grcevi ne placese 2-3 sati tuku po 12-18 sati se skrenav i posle se smiri eden perio prespivase od 12-13 i posle od 15-18 nekogas do 19 i ja odmarav i dama fakav rabota i sega od krajot na 6m nizto ne ni se znae vo cetvrtok pravime 9 m denski nikako da spie dvapati po polasat pa sega renovirat nesto vo kukata kaj deverot lupat i sega po 15 min spie i toa so pistenje dur zaspie i zabite go macat mislam deka ce se skrenam

< Поракaта ја уредил lolla RR -- 7.4.2016 12:13:05 >

(Одговор на членот MM15)
Непосредна врска до пораките: 574
   RE: Колку спие вашето бебе?
4.4.2016 21:12:05   
Hopeful RR
Мами, не се нервирајте, бебињата имаат сто фази, само што си фатиле ред, ќе сменат нешто.
Јас сум опседната со спиењето, и исчитав се што може да се најде на нет, нарачав специјални книги, и некако фаќам ред. Според ова што го пишувате и двете, мислам дека доцна ги легнувате. Односно, кога веќе тријат очи, зеваат и кенкаат, а тек па да плачат, доцна е и мноогу потешко заспиваат тогаш. Пробајте да направите пресек кога во денот го прават ова, ќе видите некакво повторување, и потоа успијте го бебето пола саат претходно. Оди полесно, не е преуморно и нервозно и полесно заспива. Ајде пробајте па пишете user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 575
Страница:   <<   < Претходна страница  20 21 22 [23] 24   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  20 21 22 [23] 24   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Dali vi se dopaga ova ime?
omorfo89

Dali vi se dopagja imeto Kiparissia? (imeto na svekrvami)

Da (19%)

Ne (81%)


Број на сите гласови: 209

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!