|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Како деца игравме...
26.5.2010 15:05:00   
arh_diz
Jas igrav mnogu lastik , narodna dzamlii , zmurka , serva
Koga ke se potsetam samo na tie vreminja

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Bitolcanka)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Како деца игравме...
26.5.2010 17:05:41   
amelbebe
eeeeeeeeee ima mnogu igri sto nasite deca ne gi ni znaat:gamija,igri bez granici,lastik.jaze,narodna,daj care vojsku,zmurka i kradenje slivi i krusiuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Како деца игравме...
26.5.2010 17:10:46   
nadica
kradenje slivi i krusi


а па тоа главна игра на сите времиња user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот amelbebe)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Како деца игравме...
26.5.2010 22:02:52   
melody
Lastik do nad usi skokav ,a vezbav lastikot na dve stolici doma i se sekavam kolku ja gnjavev majka mi za da mi go kupi  za da mozam da vezbam zatoa sto sakav rekord vo skokanje da srusamuser posted image .... i kolku majka mi se nervirase sto koga ke zavrsev so skokanje ne go pribirav lastikot i stolicite nego stoea taka cel den za da mozam da vezbam,sirota majka mi odese po mene i pribirase user posted image .... i kolku im tropav na komsiite odozdola siroti lugeuser posted image ... i kolku se nervirav ako edno od devojcinjata e povisoko a drugoto ponisko pa sakas da zabusis da skokas od kaj poniskoto pa ti vikaat eeee ne moze taka ne se igrauser posted image ....dzamija,narodna, brkanica, zmurka plocka,rasipan telefon i drugi veke ne se ni sekavamuser posted image

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Како деца игравме...
13.7.2011 22:53:57   
mila mama
Народна, лепчиња, ластик, брканица, жмурка, местевме портмоне на конец и им го тргавме на луѓето од под рака user posted image user posted image user posted image user posted image , им пуштавме лименки врзани на конец и обесени на гранка над глава user posted image user posted image user posted image Ех денови си беа тоаuser posted image

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот melody)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Како деца игравме...
14.7.2011 12:03:57   
AnnaMolly RR
Игравме претежно измислени игри, две од омилените ни беа Штрумфови и Избегана куќа user posted image user posted image user posted image

А од стандардните игравме жмурка, плочка, ластик секако, врзувавме јаже од еден до друг двор преку улица навечер и стававме ќеса на средина, ѕвоневме по комшии и бегавме user posted image

< Поракaта ја уредил AnnaMolly -- 14.7.2011 12:04:23 >


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Како деца игравме...
9.8.2011 15:59:28   
Mihaela 2010
Oooooo najubav period mi bese koga bev dete.Bev mnogu srekjno dete,bevme golemo drustvo i mislam deka nemase igra sto ne ja igrav,od lastik do kamaj kamaj,plocka,odbojka,servis,bezbol,zmurki,zdrven dedo,pa se natprevaruvavme vo trcanje,glumevme,pravevme dve ekipi i gi glumevme makedosnkite narodni prikazni.
Za badnik odevme na kolede,mislam deka nisto ne si skratuvavme.Iskreno posakuvam i kerka mi da go dozivee toa,iako za zal malku potesko,denesnive deca daj im kompjuter i cel den ke okapaatuser posted image

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Како деца игравме...
9.8.2011 16:04:18   
zapce
Iskreno posakuvam i kerka mi da go dozivee toa,iako za zal malku potesko,denesnive deca daj im kompjuter i cel den ke okapaat user posted image
ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010



Баш така внуката од прв братучед има 5 години и отиде на одмор со баба и и дедо и и поголемата сестричка во бунгалов во Андон Дуков и првиот ден почнала да плаче, немало компјутер тамуuser posted image


_____________________________

Ако не сум за себе - кој ќе биде за мене?
Ако сум само за себе - што сум јас?
Ако не сега - кога?

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Како деца игравме...
9.8.2011 21:10:06   
mama26
nisto.se tepav i toa so maski user posted image mashkodanka

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот zapce)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Како деца игравме...
9.8.2011 22:41:46   
Felly RR
...многу игри што се погоре спомнати: жмурка (или по прилепски мижитатара user posted image ), ластик, народна, плочка (куцкамен user posted image ), а и многу игравме планuser posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Како деца игравме...
9.8.2011 22:45:40   
Felly RR
Сега од претходната страница се потсетив, и Пипни стој се играше.user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Како деца игравме...
29.11.2012 11:11:21   
gorda2
Ластик, криенка, народна, плочка...
Имам дечиња, некои игри не ми текнуваат точно како беа, а за некои не сум ни чула (пр. џамија?!?)
Може ли кога ќе споменувате некоја игра што не е ластик/ криенка / плочка и да опишете како се играла? user posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Како деца игравме...
27.12.2012 10:24:09   
Ikana
Јас моето детство го поминав во играње жмурка, народна, ластик, џамија, камај-камај, цигари (брканица), се менувавме со ливчиња, си игравме со барбики, а жмурката ја имавме усовршено до левел експерт...имено сите со облакавме во црно, носевме и црни капуљачи во сред лето...тоа беше спетаклuser posted image

Горда, џамија се игра на тој начин што учесниците се делат во 2 групи, на земја се црта еден квадрат, и во секое ќоше се става по една плочка (камен) како и во средината. Еден од секоја група ги брка другите со топка, и ако ги удри излегуваат од играта, додека поентата е да се наместат сите плочки една врз друга во средина на квадратот. Кој успее тоа да го направи е победник.

Слободно нека ме исправи некој ако утнав некое правило за играње џамија, не се сеќавам веќе толку добро.user posted image

< Поракaта ја уредил Ikana RR -- 27.12.2012 10:25:31 >

(Одговор на членот gorda2)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Како деца игравме...
27.12.2012 10:45:17   
Ring
Mizdupka (krienka, zmurka ), klinplocka (plocka ), celik camak (sum zaboravila kako bese ), narodna, Pipni stoj...(pola od izrazite se od Istocna Makedonija )
Mnoooguu si igrav so drugarkite so kukli vo dvor...ke postelevme po edno kebence sekoj vo svoj dvor i si igravme, si odevme na gosti, si igravme majki
Eh ...sto ubavo detstvo imavuser posted image user posted image ...Kerka mi koga ke porasne ne veruvam ni pola od ovie igri da gi nauci , i bas ke mi bide krivo...denesnite deca ne si igraat kako nie sto sme igrale user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Како деца игравме...
27.12.2012 10:46:34   
mama toci
Citajki ve,me vrativte vo detstvoto....eh,bezgrizni denovi kade li ste?!Kolku mi falat denovite so site ovie igri...Da dopolnam,imavme i edukativni-brza geografija,besilka...

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Како деца игравме...
29.12.2012 15:04:54   
Pepelaska *
Еее, се потсетив на детството, игравме ластик, шарка, газана, игри со топка, криенка брканица Ова на лето а на зима игравме дома монопол, ризик, не лути се човече карти , со барбики и што ли уште не.

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Bitolcanka)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Како деца игравме...
30.12.2012 0:02:21   
elenak
Еј а колку беше интересно тоа ѕвонење на броеви така од памет и терање мајтап со луѓето user posted image Уште немаше идентификатори тогаш и лесно беше. Се претставуваме како вработени во Телеком и ги теравме луѓето да мерат колку е долг кабелот од бандерата до телефонот, некои постари ни веруваа па се трудеа кутрите user posted image А игри за надвор имаше многу, збирам фото, криенка (мижимала на гевгелиски), ластик, шише user posted image , многу беше убаво нашето детство ама децава сега за жал тешко надвор излегуваат.


_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Како деца игравме...
30.12.2012 0:05:13   
Beatris
ИЗВОРНА ПОРАКА: elenak

Се претставуваме како вработени во Телеком и ги теравме луѓето да мерат колку е долг кабелот од бандерата до телефонот, некои постари ни веруваа па се трудеа кутрите user posted image .



Хахаха сум заборавила на ова user posted image user posted image user posted image  Ептен слатко ме изнасмеа user posted image

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Како деца игравме...
13.3.2013 19:46:14   
Melanija RR
Ластик секогаш ни беше хит, плочка,жмурка,камај,сервис,народна,џамлии ...... е што убави и безгрижни времиња

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Како деца игравме...
13.3.2013 20:13:05   
Џесика

ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

Ластик секогаш ни беше хит, плочка,жмурка,камај,сервис,народна,џамлии ...... е што убави и безгрижни времиња

Исто... пред некој ден децава мои извадија ластик и коа се разрипаа... верујте едвај се воздржав да не им ги покажам „македонските“ user posted image

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Како деца игравме...
13.3.2013 20:18:30   
Bilence2
Haha, vikavme duhovi so drugarkite....lELEEEE posle ne mozevme da spieme od strav da ne ostanal duhot doma.user posted image

_____________________________

A baby makes love stronger, the days shorter, the nights longer, savings smaller and a home happier.

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Како деца игравме...
13.3.2013 20:20:50   
temjanuska75
Ластик, камај, џамија и глумевме дека сме амазонкиuser posted image

(Одговор на членот Bilence2)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Како деца игравме...
13.3.2013 20:22:02   
bilbilce
brkanica (pipni stoj pipni begaj), narodna, mizitatara, mnogu cesto i fudbal si igrav (poveketo bea maski vo moeto maalo) user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Bilence2)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Како деца игравме...
13.3.2013 20:24:17   
hopeless
Ластик, одбојка, џамија.
И една игра што ни ја наложи ситуацијата зашто ни ја копаа улицата за нова канализација и со недели бевме затрупани со земја и си игравме Чувари на плажатаuser posted image user posted image user posted image Е тоа беа денови

(Одговор на членот bilbilce)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Како деца игравме...
13.3.2013 20:29:17   
hopeless
Сега се присетувам. Моето детство беше пред и по војната и бидејќи сум од Тетово, отидовме кај баба ми на село. Таму ми се чини ми помина најубавиот дел од мојот живот.
Игравме се, се прскавме со вода на среде пат, до 23 часот не се прибиравме дома.
Најинтересни ми беше што тогаш беа актуелни шпанскиве серии па се преправавме дека сме некој лик од сериите. Со машките си испраќавме писма, кисневме на дожд, абе многу убаво детство сум имала

(Одговор на членот hopeless)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?