|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Адаптирано млеко
12.7.2010 18:51:31   
AnnaMolly RR
jas Filip od pocetok go hranam so adaptirano mleko. Prvo kupiv humana 1, vednas ja prifati i bez problem jadese. Pa vidov tuka deka go preporacuvate Hip pro biotik, probav i so toa. Mislam deka od nego 100 pati poveke grcevi imase bebenceto, a i go fati epten tvrda stolica, pa se vrativme na humana. Veke od olku komentari ne znam sto sledno da probam, nekoj vika edno, nekoj drugo... sega citam nekoi negativni komentari za humanata deka imalo od razlicni zemji i deka ednoto bilo za ponapredno bebe i ke probame so laktovit pa da vidime kako ke odi. 

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 176
   RE: Адаптирано млеко
12.7.2010 23:17:29   
baby mama
Земав хипоалергено млеко на НАН и несакаше да го пие, па така сега и ставам по малце во кашичките. Пошто вујна му на мм е педијатар и се консултирав со неа. Е сега во зеленчуковите кашички и ставам малце путер и пошто и тој има млеко не ми покажува реакција, па можно е и на некој конзерванс да е алергична. Така ми кажа женава. Првпат слушнав за ова user posted image


_____________________________

Always kiss your children goodnight - even if they''re already asleep.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 177
   RE: Адаптирано млеко
14.7.2010 0:54:10   
mama maca
ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка

mama maca, незнам како е со адаптираното млеко, зошто дојам, но можам да побарам Новалак во Прилеп, ако сакаш и да ти го испратам?

Fala mn. Paleska no veke pocnavme so drugoto pa ke vidime kako ke napreduva.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 178
   RE: Адаптирано млеко
14.7.2010 1:03:10   
mama maca
ИЗВОРНА ПОРАКА: veda

Mama maca, jas go prihranuvav iprvoto a i vtoroto so NAN_1 i mi se napravija kako cucinjauser posted image    Probaj so HUMANA mnogu go falat, sega momentalno na maloto mu davam humana -9 za diareja i zadovolna sum. Dosta se kvalitetni . POZDRAV I NE SE SEKIRAJ  I MOETO BESE KAKO OD ETIOPIJA AMA SEGA E KAKAO KROFNA ( i zagrizena sum no sprotivno od koga bese malo,zosto sega e veke debelka user posted image )


Fala Veda veke pocnavme so Aptamil go prifati bez probem.Inaku i jas prvoto dete go hranev so Nan 1 i Nan 2 i super se popravase po 1 i 200 gr. ama eve na ova pomalovo ne mu odgovara.Sepak ne se site deca isti.Samo losoto e toa sto mnogu eksperimentirame so formulive i neznam kolku e toa dobro za nasite deca.

(Одговор на членот veda)
Непосредна врска до пораките: 179
   RE: Адаптирано млеко
14.7.2010 1:12:49   
mama maca
ИЗВОРНА ПОРАКА: Тања

Mama maca јас само ќе ти препорачам да не се преоптеретуваш премногу со тежината. Знам (од искуство) дека си опседната со тоа заради малата родилна тежина но најважно е детето да е здраво и нормално да се развива. Кога тогаш ќе ја достигне тежината на своите врсници.  Еве мојата ќеркичка се роди уште помала, 1460 а падна на 1290 па полека полека си напредува а јас ја хранам само со мајчино млеко.
Опушти се, одбери една формула и уживај со твоето сонценце. Гушки за вас.


user posted image user posted image user posted image Fala mnogu Tanja I user posted image za vas sto ste uspeale da cicate.Nema nisto poubavo od majcinoto mleko a pogotovo za pomali bebenca na koi im treba pojak imunitet a koj se steknuva prirodno samo od majcinoto mleko.

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 180
   RE: Адаптирано млеко
31.7.2010 11:10:28   
Vigora
Moeto since ima odvaj 2 meseci, a veke ne mu se dovolni 120 ml HIPP. Na sekoj obrok prvo go dojam pa mu davam HIPP, pa koga ke go ispie place kratko vreme za poveke, pa se smiruva . Dali znaci deka 120 m Dali e vo red da mu davam veke od 120 ml na obrok na toku mala vozrast? Po kolku pijat drugite deca na taa vozrast?user posted image

(Одговор на членот Rossana)
Непосредна врска до пораките: 181
   RE: Адаптирано млеко
31.7.2010 14:31:23   
Felly RR
Секое дете е различно Вигора, некое дете може пие помалку ама затоа бара да пие почесто, а друго дете може ќе испие повеќе па затоа е сито подолг период. Ти не гледај што пишува на кутијата - колку шишиња млеко, и колкава количина, гледај што бара твето дете. И мислам дека наместо да и даваш повеќе HIPP пробај да и даваш повеќе да цица, На секој подој давај и да цица од двете гради, па потоа давај и Ад

< Поракaта ја уредил Felly -- 31.7.2010 14:35:25 >


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Vigora)
Непосредна врска до пораките: 182
   RE: Адаптирано млеко
31.7.2010 23:19:18   
Тања РР
Вигора има една формула по која се пресметува колку млеко приближно треба да пие детето.
Количината на испиено млеко во 24 часа(во мл) = 150 х тежина на детето (во кг)

Е сега некои деца пијат повеќе некои помалку. Јана пиеше и повеќе од ова а јас никако не и ограничував. Колку сака детето, толку нека пие.


_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 183
   RE: Адаптирано млеко
4.8.2010 12:06:04   
Vigora
Ti bagodaram Tanja, ova mnogu mi pomogna!

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 184
   RE: Адаптирано млеко
4.8.2010 12:18:45   
Vigora
Ti blagodaram! Se trudam taka da pravam, no pri sekoe doenje deteto ke pocica mnlku i ke mu zaspie na grada, a koga ke mu go dadam sisenceto so adaptirano siroko gi otvora ocickite, si pie i na krajot bara uste! Jas se trudam da go zadrzam i cicanjeto sto podolgo, no me plasi deka so tek na vreme ke imam se pomalku mleko (sto e normalno i da se ocekuva). Dali ako se izmolzuvam, bi pomognalo da se zadrzi mlekoto podolgo vreme?

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 185
   RE: Адаптирано млеко
4.8.2010 12:31:18   
Felly RR
Кога беше помалечко и моето бебе така заспиваше, и докторката ми рече дека тоа може од умор да заспива и затоа доењето не смее да трае подолго од 5-7 минути, па јас така на почетокот и давав да цица 5 минути од едната града, и потоа ја префрлав на другата. И додека не се нацица од кај мене, не и давав од шишенце, зошто стварно и е полесно да си го истрга млекото од шише отколку да цица, и потоа ако така се навикне ќе си го бара само полесното. 

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Vigora)
Непосредна врска до пораките: 186
   RE: Адаптирано млеко
4.8.2010 12:47:21   
Leonida
ИЗВОРНА ПОРАКА: Vigora

Ti blagodaram! Se trudam taka da pravam, no pri sekoe doenje deteto ke pocica mnlku i ke mu zaspie na grada, a koga ke mu go dadam sisenceto so adaptirano siroko gi otvora ocickite, si pie i na krajot bara uste! Jas se trudam da go zadrzam i cicanjeto sto podolgo, no me plasi deka so tek na vreme ke imam se pomalku mleko (sto e normalno i da se ocekuva). Dali ako se izmolzuvam, bi pomognalo da se zadrzi mlekoto podolgo vreme?



Да, ако се измолзуваш ќе го задржиш млекото, дури може и да ја зголемиш количината. Илмолзувај се после секое доење.
Јас ја ставав да цица секогаш кога ќе сакаше, често ми се случуваше да заспие па ќе ја тргнев. Може е малку мачно додека си фатите ред но мислам дека треба да настојуваш да го доиш, а АД пополека да го исфрлиш од употреба. Постепено и смирено, без нервози. Пии повеќе течности, јади убаво и посвети му се максимално. Може ќе бара често, но тоа не треба да те чуди. Така е додека се фати ред.

(Одговор на членот Vigora)
Непосредна врска до пораките: 187
   RE: Адаптирано млеко
4.8.2010 12:58:01   
Vigora
Samo me plasi da ne e premnogu docna za zgolemuvanje na kolicinata? Moeto dete ima 2 meseci. Sto mislis?

(Одговор на членот Leonida)
Непосредна врска до пораките: 188
   RE: Адаптирано млеко
4.8.2010 13:03:25   
Тања РР
Воопшто не е доцна. Ќе имаш период и понатаму кога млекото ќе се намалува но со почести подои, зголемување на внесот на течности, боза, чај за доилки....ќе го враќаш. Јас и ден денес (по 7,5 месеци) кога сум под стрес го намалувам млекото и потоа применувам агресивни методи за да го повратам. Не грижи се, пробај да се опуштиш и млекото само ќе надојде.

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот Vigora)
Непосредна врска до пораките: 189
   RE: Адаптирано млеко
5.8.2010 15:16:36   
emma1
ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly

Кога беше помалечко и моето бебе така заспиваше, и докторката ми рече дека тоа може од умор да заспива и затоа доењето не смее да трае подолго од 5-7 минути, па јас така на почетокот и давав да цица 5 минути од едната града, и потоа ја префрлав на другата. И додека не се нацица од кај мене, не и давав од шишенце, зошто стварно и е полесно да си го истрга млекото од шише отколку да цица, и потоа ако така се навикне ќе си го бара само полесното. 


Felly od koga pocna da go dohranuvas bebceto. Mene na 4m mi rekoa pomalku da mu davam adaptirano mleko posle cicanje, ne na sekoj podoj ama 2-3 pati dnevno. probuvam ama mnogu tesko ide, prvite nekolku pati ispivase po malku okolu 20-30ml ( mi rekoa da mu pravam po 60ml pa kolku ispie tolku), i toa samo ako e pospan inaku ic ne sakase da pie. poslednive nekolku dena voopsto ne saka, navecer posle cicanje ke si zaspie probuvam da mu dadam sisence se budi i se nervira od siseto. pocnav da mu stavam pomalku vo kasickite preku den ama neznam dali mu e dovolno. ne mi se veruvaa deka e problem siseto bidejki voda i cajce pie od sise bez problem. mozebi se najaduva dovolno od cicanje ama pak od vreme na vreme ima ponekoja zelena stolica sto e znak deka ne e najaden ubavo i toa mnogu me sekira. dr. mi kaza da ne se opteretuvam bidejki ne e tolku slab so tezina megutoa za razlika od prethodnite meseci e na nekoja dolna granica.
inaku cica obicno na 2-2.5 saati megutoa znae nekogas i porano da pobara, osobeno ako cica mnogu kratko prethodno. se plasam deka nikako nemozam nekoj red ubav da mu fatam :(

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 190
   RE: Адаптирано млеко
11.8.2010 22:25:38   
Felly RR
Јас почнав да ја прихранувам уште од втората недела бидејќи немав доволно млеко и слабо напредуваше во тежина, и после секој подој и давав адаптирано млеко. На почетокот пиеше по 40 мл, ама исто како кај тебе, и Матеа не сакаше после секој подој да пие АД, па некогаш и правев пауза, 15 мин, пола саат после подојот и давав АД, а пак навечер кога спиеше и кога ќе се разбудеше никако не сакаше да пие од шише, и само си цицаше. Сега и давам еднаш во денот.
Пробај и ти малку со пауза меѓу подојот и шишето, и давај му кога ќе сетиш дека цица пократко
П.С. извини,јас дури сега ти пишувам, цела недела немав интернет


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот emma1)
Непосредна врска до пораките: 191
   RE: Адаптирано млеко
12.8.2010 8:06:43   
emma1
nema problem fala na odgovor vo sekoj slucaj :)
sega pocnav 1 dnevno da mu davam samo AD mleko, ne pie poveke od 100-120ml ama vazno go pie taka. veke posle cicanje ne ni probuvam. prvo pocnav da mu davam AD mleko okolu 7 prikvecer pa posle pred spienje i navecer samo cicanje. ama denovive pocnav od sabajle da mu davam mleko, i nekako kako poubavo da mi spie navecer. cudna rabota neznam moze i ne e do toa, ama mnogu pocna da kaka navecer sto prethodno ne pravese, a ovie 2 dena otkako mu davam nautro povtorno mu e pomirno meset_o, mozda mu e potesko toa mleko dodeka mu se navikne stomaceto.
utre ke go nosam na kontrola i na merenje pa ke vidam kako ke treba da teram ponataka, jas sakam i ponatamu da go dojam, mi e strav ako pocesto mu davam AD mleko deka ke mi sopre moeto :)

< Поракaта ја уредил emma1 -- 12.8.2010 8:07:48 >

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 192
   RE: Адаптирано млеко
17.8.2010 18:58:13   
skorpijana
moite bliznacinja se 1 mesec cicaat i posle sekoj podoj gi dohranuvam okolu 90 grama ali mislam deka ne i e dovolno bidejki za kratko vreme se gladni smukaat prsti so mislete vie?

(Одговор на членот emma1)
Непосредна врска до пораките: 193
   RE: Адаптирано млеко
18.8.2010 14:16:13   
Felly RR
Јас мислам за да провериш дали се гладни направи им повеќе од 90мл, на пр. 120 и види колку ќе испијат.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот skorpijana)
Непосредна врска до пораките: 194
   RE: Адаптирано млеко
31.8.2010 19:02:05   
lukas
moite bliznacinja se 1 mesec cicaat i posle sekoj podoj gi dohranuvam okolu 90 grama ali mislam deka ne i e dovolno bidejki za kratko vreme se gladni smukaat prsti so mislete vie?



skorpijana i moeto pravese taka,i jas prodolziv da mu davam 90 plus,ne mu davaj poveke od 90 barem jas taka mislam,tie samo toa go znaat da baraat so muceto...pozz sepak zborni si so pedijatarot,ama tie ke ti recat sigurno deka mu e dosta 90,gledaj poke na grada stavaj gi..pozz


_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 195
   RE: Адаптирано млеко
31.8.2010 19:07:39   
lukas
vlegov vo temava za da prasam nesto ajde poisksni mamicki kazete mi vie.uste nekolku dena ke mu davam na sin mi aptamil 2 e sega vbo nego pisi da mu davam 3 pati na den,a sin mi se razbudva vo 06h i mu davav 150 vestacko od kecot,pa posle vo 10 se razbudva mui davam kasicka ovosna posle vo 12 mu davam 180 ml od kecot aptamil za nankanje,kaj 14 i pol h  mu davam zelencukova kasicka,posle kaj 18 hpak 180ka i posle pred spienje navecer vo 21 h,180ka aptamil 1.e sega kokego vnesam aptamil 2 treba da go prepravam rasporedot,kazete mi vie kako pravevte so aptamilot 2 ka posto se dava tri pati na den...pozz ve molam za odgovor..da bese barem 4 pati vo 24 casa..

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 196
   RE: Адаптирано млеко
1.9.2010 8:52:46   
blue_blue
Не знам колку цицаат, ама моиве беа исто така на цицање и дохрана и на таа возраст пиеа дохрана 45 мл ХИП 1. После некое време (мислам на околу 3 месеци) пиеа 65 мл, а 95 пиеа многу ретко, на некоја возраст од 6-7 месеци или акко не се нацицаа. Моите цицаа по 30 -40 минути (ама преку вештачка брадавица) и јадеа 4 пати во 24 саати од кога направија 2 месеци (навечер ги одвикнав од цицање), а пред тоа 5 пати во 24 саати (4 преку ден и 1 во сред ноќ). Напредуваа ептен убаво. Мислам дека не треба да претеруваш со вештачко млеко, ама сепак ти си знаеш. Ако си сигурна дека плачат оти се гладни тогаш можеби не цицаат доволно.

ИЗВОРНА ПОРАКА: skorpijana

moite bliznacinja se 1 mesec cicaat i posle sekoj podoj gi dohranuvam okolu 90 grama ali mislam deka ne i e dovolno bidejki za kratko vreme se gladni smukaat prsti so mislete vie?

(Одговор на членот skorpijana)
Непосредна врска до пораките: 197
   RE: Адаптирано млеко
1.9.2010 9:00:13   
oliva
lukas moze da davas 4 pati neka bide po 150,jas davav do pred nekoja nedela,sega voopsto ne saka mleko da pieova dvojkata e poveke penlivo

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 198
   RE: Адаптирано млеко
1.9.2010 10:47:18   
Felly RR
Лукас, а зошто да даваш само три пати? Јас мислам дека тоа зависи од количината што ја пие. Јас на мојата ќеркичка и давам HIPP 2, два пати на ден, ама и цица 2 пати. И јас сега видов на кутијата пишува 2-3 оброци млеко на ден, ама да беше само на HIPP сигурно ќе и давав 4 пати, зошто си пие 150мл. Да пиеше по 200мл може и 3 ќе и беа доволно.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 199
   RE: Адаптирано млеко
1.9.2010 11:10:55   
lukas
lukas moze da davas 4 pati neka bide po 150,jas davav do pred nekoja nedela,sega voopsto ne saka mleko da pieova dvojkata e poveke penlivo



isto i ti davase aptamil 2,i davase po 150,4 pati na den ili?


Лукас, а зошто да даваш само три пати? Јас мислам дека тоа зависи од количината што ја пие. Јас на мојата ќеркичка и давам HIPP 2, два пати на ден, ама и цица 2 пати.


moeto mu davam samo ednas na den da cica,nemam mnogu mleko,zatoa...dobro pak ako ne ke davam od sabajle vo 6 adaptirano vo 12 pred spienje i preku den ke se lazime de so za rucek zelencukova kaj 6 so biskviti i posle vecerta pred spienje pak so aptamil taka e najubavo razmisluvav i taka ke napravam pa ke vidam kako ke prifati gazdata...pozz i fala vi na odgovorite..pozz


_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 200
Страница:   <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?