|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  15 16 [17] 18 19   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Адаптирано млеко
17.7.2011 16:17:41   
AnnaMolly RR
Мамапи, прво оди и на оваа сестрата што ти го рекла ова и врзи и два шамари. Па како смее тоа да го рече на новопечена мајка! Мене Филип ми се роди на 13 јуни лани. И јас веднаш со адаптирано го хранев. И во рок од неполни 2 месеци (значи од средина на јуни до август) во најжешкото му сменив 4 адаптирани млека! Па еве го здрав и жив е. Нормално е доенчињата различно да реагираат на различно млеко. Давај барем недела дена од млекото, па после би требало да се стабилизира организмот.
Јас почнав со Хумана, па Хип, Нан и на крај со Лактовит, па тоа го користев најдолго време пред да го префрлам на кравјо.

Не се секирај, ништо не му е на бебето, му треба време да се навикне на млекцето.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот mamapi)
Непосредна врска до пораките: 401
   RE: Адаптирано млеко
19.7.2011 9:46:52   
Maris
Da ti kazam sto znam jas za novoto mleko na HiPP. Isto e kako prethodnoto samo malku podobreno. So ispituvanja videle deka vo majcinoto mleko ima kombinacija na probiotik i prebiotik i sega koga se e tolku naprednato uspeale kombinacijata da ja vmetnat vo adaptirano mleko. Novoto mleko na HiPP Combiotic e NAJblisko do majcinoto, bidejki samo toa e so pro i pre. Drugite se ili so pro ili so pre biotik. A za stolicata normalno e, i ke se stabilizira, celta e da bide kako senf konzistencija ni tecna ni tvrda, isto kako kaj doeno bebe. Zaradi promenite vo sostavot e normalno da ima drug vkus, megutoa podobren i bebenceto ke ti se navikni. Ova so moite soznanija od toa sto imam vo apteka kade sto rabotam, a gi imame site mleka. Komentarot na sestrata e mnogu strog. Navistina ne se preporacuva promena na mleko ako se e vo red, megutoa takva izjava koja ne ni sakam da ja povtoram e premnogu. Normalno e vo pocetok da reagira na nov vkus, megutoa toa e sepak istoto mleko i bebenceto tvoe ke se navikni bidejki ne ni znae drug vkus na mleko. Se nadevam ti pomognav, pisi kako ste sega. Pozdrav! user posted image
ИЗВОРНА ПОРАКА: mamapi

Offfff mamicki dajte sovet zasto veke ke puknam!Bebceto mi e 3 nedeli,cicase samo 1 nedela i posle se prefrlivme na hipp 1 probiotik!Odese se ok ama pred 3 dena idam vo zegin da zemam mleko i mi davaat hipp ama opakovkata druga,aptekarkata veli od sega hipp 1 probiotikot ke bide vo vakva ambalaza,nova e ne se sekiraj mlekoto e isto,pisuva na nego probiotik plus praebiotik demek za polesno da ide vo wc!Arno ama moeto bebe ovaa hrana poinaku ja podnesuva!So staroto hipp imase tvrda stolica,a sega so ova pa epten tecna,kako prolivce,pocna po malku i da mi povraka od ova mleko i neznam sto da pravam,dali da mu go smenam!Prasav edna sestra koja raboti na detsko odelenie vo bolnicata kaj nas,mi vika ne si igraj na ovie gorestini nemoj da mu menuvas mleko na bebeto,pa moze da ti umre za 24 saati!!!!!!!Luge ne spijam cela nok i bdeam vrz detevo samo gledam da ne povrati ili da ne odi proliv,nemam mir!Ve molam za sovet mamicki!!!!!!


(Одговор на членот mamapi)
Непосредна врска до пораките: 402
   RE: Адаптирано млеко
19.7.2011 10:03:58   
dostickage
Nema pricina za panika.Normalno e da ima reakcija od novoto mleko.Bebce od tri nedeli i da cica normalno e da bljucne.Loso e ako koga povrakja sprica i go povratuva celo mleko.E ako taka pravi nekolku pati po red togas da ,mlekoto treba da se promeni.Kolku sto gledam toa ne e slucaj kaj tebe.
Kaj mene sin mi ceo vreme e na AD mleko.Od Pre Nan koga prejdovme na NAN1 , pocna so tek na vreme da ne go podnesuva,te da povrakja ekstremno,da sprica na 50cm,strasno.Napravi taka dva tri pati po red,vo isti den neli i vednas mu smeniv mleko.Vo megjuvreme imase ekstremni bolki vo stomaceto.Grcevi sto ne mu pominuvaa so nisto.
Preminav na Aptamil1 i bese super.Nisto od navedenoto.I den denes e na Aptamil3 i ima 13 meseci.

(Одговор на членот Maris)
Непосредна врска до пораките: 403
   RE: Адаптирано млеко
20.7.2011 21:57:58   
mamapi
Fala mamicki,poleka se naviknuvame na novoto mleko,ne go povratilo do sega onaka ekstremno mlekoto kako fontana,ona obicna povrakanica ima,ona sto mu e visok da recam!Imase mnogu grcevi bebceto,ama zemav espumisan kapki i mu gi stavam vo mlekoto,pa nekako podobro e!Denes bevme na kontrola kaj pedijatar,za edna nedela bebceto se popravilo 300 grama sto e super rece doktorot!Po mirna sum sega i mnogu fala za sovetite mamicki!!!

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 404
   RE: Адаптирано млеко
20.7.2011 22:08:06   
zlatcetomoe
mamicki,
moeto bebce e na doenje i na dohrana Hipp 1, me interesira ako nekoja od vas ima vakvo iskustvo po kolku ml pie vaseto bebe, na kutijata pisuva golemi kolicini 210 ml za nejzinata vozrast 2 mesec, no moete bebe pie po 100ml posle doenje, pa si velam da ne e malku?
Poz

(Одговор на членот mamapi)
Непосредна врска до пораките: 405
   RE: Адаптирано млеко
20.7.2011 22:31:43   
Calypso
Zlatcetomoe, и син ми е на доење и дохрана со Novalac, уште од првиот месец (поточно, малку пред да наполни месец дена), и по совет на педијатар после секое цицање му давав само по 30 мл, а понекогаш и 60 мл, ако сакаше повеќе. Само навечер пред спиење му давав цел оброк од адаптирано млеко, и тоа прво 90 мл, а сега веќе и 120 мл (има 4 месеци). Јас мислам дека 210 мл е многу за бебе од 2 месеци, но можеби грешам, колку што знам, најголемата доза е до 120 мл, а после 3 месеци се зголемува до 150-180 мл. Инаку, ако на бебето му треба уште млеко, тоа само ќе ти каже, т.е ќе плаче. Е сега, јас бев упорна, и работев на тоа да си го зголемам млекото, т.е да му овозможам што повеќе да цица, и тоа вроди со плод, па сега не му давам адаптирано млеко после секое цицање, туку само два оброци, наутро доза од 90 мл, и навечер пред спиење доза од 120 мл, а преку ден и ноќе си цица без проблем. И фала му на Бога, на 4 месеци имаме 6кг со 61 цм (а се роди 2760гр со 49цм). Верувај ми, бебето само ќе ти каже ако сака уште user posted image


_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот zlatcetomoe)
Непосредна врска до пораките: 406
   RE: Адаптирано млеко
20.7.2011 23:09:12   
zlatcetomoe
Ti blagodaram Calipso

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 407
   RE: Адаптирано млеко
23.7.2011 20:24:44   
heba
isto i jas kombiniram od kako padna na tezina a beshe samo na cicanje ubacivme i ad mleko aptamil prvo preku den vo sekoj obrok so shpric i stavav od strana dodeka cicashe pa se nauchi poarno da vleche od gradata i zoshto mi beshe strav ako pocnam so cucla odma deka kje me odbie a sega i davam naveshe r 60 ml  posle cicanje i uspeva da zaspie inaku samo so cicanje moze kje zaspie ama samo vo race i ne podolgo od 30 min :)) vazno e bebeto da cica kolku tolku :))

(Одговор на членот zlatcetomoe)
Непосредна врска до пораките: 408
   RE: Адаптирано млеко
24.7.2011 13:54:05   
Elce
И јас и давам дохрана со хипп 1,гледам повеќе да цица,ама се случува да немам доволно млеко и му давав на почеток ми пиеше по 20 мл или 30 мл,ама ретко се случуваше еднаш на 24 часа,сега има месец и една недела,вчера испи 50 мл,а денес дури 80 мл,што ме зачуди да не му е многу,се плашев да не го исповрати.Како е најдобро и колкава количина е најдобро да му се дава на оваа возраст?

(Одговор на членот heba)
Непосредна врска до пораките: 409
   RE: Адаптирано млеко
24.7.2011 17:22:33   
heba
elce pishuva vo upatstvoto deka na mesec dena eden obrok treba da e 90  ml taka da ne e ich mnogu ne se sekiraj , jas i davam po 60  navecher ama nemi zaspa nokjeska kako minatite pa kje i pokacham 90ml ona cica samo od prvoto mleko posle koa kje treba da vleche povekje ja mrzi i se nervira plache pa koa kje i dadam od aptamilot i doagja taman! sega i plus caj bekutan

(Одговор на членот Elce)
Непосредна врска до пораките: 410
   RE: Адаптирано млеко
27.7.2011 15:35:13   
mamapi
mamicki me interesira dali nekoj od vas go rani deteto,znaci ne go dohranuva,so hipp 1?Me interesira po kolku mu davate na vaseto bebe?Moeto deneska napolni 1 mesec i pie po 135ml mleko na jadenje i jade na sekoi 3 saati!Arno ama veke 2 dena pocnuva da bara i na sekoi 2 saati!Dodeka da dojde vremeto za hranenje detevo mi se ubiva od placenje,ama ne smeam da go ranam na 2 saati,sepak ne e majcino mlekovo?Ima nekoj sovet?

(Одговор на членот heba)
Непосредна врска до пораките: 411
   RE: Адаптирано млеко
27.7.2011 15:49:42   
miana
Mozno e da ne e gladno,mozno e da ima grcevi- sega e vo taa faza user posted image
Naredno odenje na pedijatar ( se nadeva naskoro) prasaj kolku smees maksimum da davas i na kolku vreme..Probaj so cucla lazlivka..Mislam deka mozes poveke da mu dades ama ne sum sigurna..Vidi ako imas nekoja kniga doma za bebinja -procitaj.Jas imam kniga megutoa ne sum doma i nemozam da vidam sega..

(Одговор на членот mamapi)
Непосредна врска до пораките: 412
   RE: Адаптирано млеко
27.7.2011 23:02:47   
Felly RR
мамапи, пробај до наредното доење давај му чајче. 135мл ми изгледа доволно за толкаво бебе. МАтеа првиот месец колку што паметам пиеше максимум 80 мл, некаде на 3 месеци пиеше 120 мл. НО сепак и секое бебе е различно. Ти најдобро ќе си процениш дали му е доволно, или бара повеќе.


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот mamapi)
Непосредна врска до пораките: 413
   RE: Адаптирано млеко
28.7.2011 9:06:16   
Calypso
Мамапи, можно е да плаче поради грчевите. Истото се случуваше со малото на золва ми, и тоа си пиеше само адаптирано млеко. Почнуваше да плаче после два саати и золвата пак и правеше млеко, а детето го повраќаше. На лекар и рекоа дека плаче поради грчевите, а не затоа што е гладна. Може да е исто и со твоето бебенце, колку што знам уште немате ни месец дена. Пробај со чајче или вода, можеби малото е жедно?! Сепак, сега владеат високи температури, и на сите ни е потребна вода, истото важи и за бебињата, посебно ако не се на мајчино млеко. Јас колку што знам, бебињата што се на адаптирано млеко треба да пијат и водичка, не само поради горештините, туку и поради можноста да фатат запек од млекото. И гледај, чајчето да биде со што помалку шеќер. На пример, пробај го чајот од коморач на Хип.

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 414
   RE: Адаптирано млеко
30.7.2011 16:45:58   
cece333
пробај со малку вода послем секој оброк,ама јас мислам дека детето е гладно.Истото се случва и со моето бебе и кога ќе му додадам уште млеко се смирва,тоа е проблемот со АД млеко не знаеме колку сака да испие во моментот можи 90 мл можи 110,ако цица ќе си земи колку што му треба.

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 415
   RE: Адаптирано млеко
1.8.2011 14:04:13   
kate_
Здраво мамички, јас сум нова на форумов и сакав да прашам нешто....Мојата ќерка има четири месеци а за две недели морам на почнам на работа....Млеко имам но ете морам на работа, па сакав да ве прашам што да и давааат додека сум орсутна, дали да се одмолзувам или да и давааат адаптирано млеко и кое...до сега е само на доење? поздрав

(Одговор на членот cece333)
Непосредна врска до пораките: 416
   RE: Адаптирано млеко
1.8.2011 14:16:05   
Natuska85
Кате ако имаш млеко,одмолзувај се и нека и даваат во шишенце од твоето,мислам најпаметно ќе ти е.Земи си пумпица и стерилни чашки и немаш мака.

Инаку добредојде на рингерајаuser posted image ,можеш да ни се претставиш тука


_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот kate_)
Непосредна врска до пораките: 417
   RE: Адаптирано млеко
2.8.2011 18:10:36   
kate_
Natuska85 RR
Fala Natuska85 RR na mislenjeto, ama kolku bi mozela so odmolzuvanje za nejze da i e dovolno za 8 saati neznam......i jas si mislev deka e toa najdobro, no neznam dali ke i stigne....sepak fala na mislenjeto.

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 418
   RE: Адаптирано млеко
3.8.2011 15:35:45   
libra.n
Zenski, edno prasanje: bebeto mi e dve nedeli, do sega go doev ama veke ne mu e dovolno, oslabena mi e 350 gr. od koga si dojdivme od bolnica. Denes bevme na pedijatar i mi dade hip1 samo ne mi kaza okolu doziranjeto. Kolku ml.treba da i davam i dali smeam da go delam prasakot? 

(Одговор на членот kate_)
Непосредна врска до пораките: 419
   RE: Адаптирано млеко
3.8.2011 15:43:14   
Pepelaska *
либра.н пишува на самото пакување како да дозираш и да мериш и мораш да се придржуваш на упатствата, по месеци е означено, а инаку на таа возраст мислам дека моето пиеше околу 30 мл скоро по секое доење. Не те сфаќам како да го делиш прашакот?

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот libra.n)
Непосредна врска до пораките: 420
   RE: Адаптирано млеко
3.8.2011 15:44:31   
mamicka77
ИЗВОРНА ПОРАКА: libra.n

Zenski, edno prasanje: bebeto mi e dve nedeli, do sega go doev ama veke ne mu e dovolno, oslabena mi e 350 gr. od koga si dojdivme od bolnica. Denes bevme na pedijatar i mi dade hip1 samo ne mi kaza okolu doziranjeto. Kolku ml.treba da i davam i dali smeam da go delam prasakot? 

libra.n moras da go prasas pedijatarot javi mu se ako ne mozes da otides do ordinacija toj ke ti kaze sprema kilazata sto e bebeto edna moja rodnina bidejki i bese predvreme rodeno i i snema mleko dodeka da go vratat doma i go hranese so NAN  mislam deka na sekoj dva saata po 150 gr mu davase i kako rasnese so kilazata mu zgolemuvase toa mora pedijatarot da ti go kaze


(Одговор на членот libra.n)
Непосредна врска до пораките: 421
   RE: Адаптирано млеко
3.8.2011 15:47:06   
mamicka77
ИЗВОРНА ПОРАКА: kate_

Здраво мамички, јас сум нова на форумов и сакав да прашам нешто....Мојата ќерка има четири месеци а за две недели морам на почнам на работа....Млеко имам но ете морам на работа, па сакав да ве прашам што да и давааат додека сум орсутна, дали да се одмолзувам или да и давааат адаптирано млеко и кое...до сега е само на доење? поздрав

ako si imas mleko najubavo e da se odmolzuvas i da im go davaat toa ima se prodavaat takvi kesi za cuvanje na mlekoto i na koja temperatura bidejki mislam deka ne smee vo bilo sto da go cuvas mlekoto

(Одговор на членот kate_)
Непосредна врска до пораките: 422
   RE: Адаптирано млеко
3.8.2011 15:58:20   
libra.n
ИЗВОРНА ПОРАКА: Pepelaska###

либра.н пишува на самото пакување како да дозираш и да мериш и мораш да се придржуваш на упатствата, по месеци е означено, а инаку на таа возраст мислам дека моето пиеше околу 30 мл скоро по секое доење. Не те сфаќам како да го делиш прашакот?


Na pakovanjeto pisuva samo deka treba da se dozira 27 gr.prasok so 180 ml. voda, ama toa i e mnogu, pa prasanjeto mi bese dali mozam prasakot da go podelam oti celo paketce e 27 gr.i ako treba samo 30 ml. jas celo sise go frlam znaci.

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 423
   RE: Адаптирано млеко
3.8.2011 16:07:26   
Pepelaska *
колку што памтам јас едно лажиче ставав од тоа што е во кутијата во некаде 40 мл вода 2 во 60 и 3 во 120 а 180 син ми не пиеше многу е тоа за толкаво бебе.Јас користев хип 1 розово пакување , ова е моето искуство ама сепак консултирај се и со педијатар

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот libra.n)
Непосредна врска до пораките: 424
   RE: Адаптирано млеко
3.8.2011 22:40:08   
Elce
ИЗВОРНА ПОРАКА: libra.n



Na pakovanjeto pisuva samo deka treba da se dozira 27 gr.prasok so 180 ml. voda, ama toa i e mnogu, pa prasanjeto mi bese dali mozam prasakot da go podelam oti celo paketce e 27 gr.i ako treba samo 30 ml. jas celo sise go frlam znaci.

 
Либра н.точно знам на какво пактче мисли од ХИпп значи внатре има 27 г,или скоро 8 лажички дозерки,јас имав таква лажичка од Нан,ти можеби немаш.значи 27 г во 180 мл вода или 13,5 г во 90 мл вода,јас на керка ми и правам во 45-50 мл вода околу 6,5 или7 г прашак поточно и ставам 2 дозерки. во 90 мл вода и ставам 4 дозерки,јас така си го измерив прашакот,инаку да го отворам и го чувам затворено со штипка за нареден пат,ама Сара веке не сака да го пие,вчера и купив Нан и тој не сака да го пие,може и е доволно моето млеко,мислам дека е гладна ама плаче изгледа најмногу од грчеви што има.

(Одговор на членот libra.n)
Непосредна врска до пораките: 425
Страница:   <<   < Претходна страница  15 16 [17] 18 19   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  15 16 [17] 18 19   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?