|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  35 36 37 38 [39]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Првото запче
19.9.2015 16:47:40   
lolla RR
Hopeful bravo za J da vi se mnozat i redat bisercinja. Nema pravilo za zapcinja ocigledno sekke bebe e prikazna sam za sebe.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 951
   RE: Првото запче
19.9.2015 17:43:41   
Felly RR
Честитки за првото запчеuser posted image user posted image user posted image нека се нижат бели како бисерчиња, ајде па и бато да се пофали во темаваuser posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 952
   RE: Првото запче
19.9.2015 22:36:31   
sandriana RR
Честитки за запчето, нека излегуваат лесно! Црвчиња, до заби стасаа бе user posted image

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 953
   RE: Првото запче
21.9.2015 9:46:45   
Kvisko
Hopeful честитки. Да ви се мноѓат запчиња и среќни моменти. user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 954
   RE: Првото запче
23.9.2015 15:28:28   
tincule
Епа ние првото забче го извадивме уште пред да влеземе во шестиот месец и тоа заедно со двојката и ептен се радувавме. Еве сега сме 14 месеци и луѓе не знам што да мислам ама нас ни фалат уште 4 шестки, значи и петки почнавме да вадиме имаме тројки и четворки, со кецовите и двојките одма ги извадивме и не знам имам вундеркид за заби. Има некоја мама со иста ситуација ко мојава user posted image
Инаку Hopeful честито за забчето user posted image и со лесно да ги вади и другите забчиња.

< Поракaта ја уредил tincule -- 23.9.2015 15:29:18 >

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 955
   RE: Првото запче
28.9.2015 22:14:27   
Isabella
Син ми има 13 мес. и има осум заби, четири горе, четири долу. Сега му растат уште четири. Не мислам дека е рано, туку дека е нормално...

< Поракaта ја уредил Isabella -- 28.9.2015 22:18:54 >

(Одговор на членот tincule)
Непосредна врска до пораките: 956
   RE: Првото запче
29.9.2015 11:47:14   
sandriana RR
сега сме 14 месеци и луѓе не знам што да мислам ама нас ни фалат уште 4 шестки, значи и петки почнавме да вадиме имаме тројки и четворки, со кецовите и двојките одма ги извадивме и не знам

tincule, овде има распоред на никнење на запчиња во вид на статија, а ОВДЕ имаме дискутирано за искуства со дечињата.
Колку знам, 6ки никнуваат после менување на млечните заби, ако не се лажам.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот tincule)
Непосредна врска до пораките: 957
   RE: Првото запче
29.9.2015 15:59:03   
blue_blue
tincule, млечни шестки нема...млечни заби раснат до петки, а шестике се првите трајни заби што излегуваат од 6-години натаму кога и почнуваат да се менуваат млечните заби...

Hopeful, честитки за јуначето мало, нека му се здрави сите идни заби што ќе израснат после ова прво и многу здрава храна да си јаде со нив.


На моите заби многу доцна им излегоа, мислам дека првиот се појави на некои 11 месеци...и еве и млечниве тешко се менуваат. Кај едната нема ни еден паднат од млечните, ниту една шетска изникната а има 7 години и 1 месец. Кај другата сите 4 шестки изникнаа уште лани, а до сега има паднато 4 млечни заби и два трајни изникнати


ИЗВОРНА ПОРАКА: tincule

ама нас ни фалат уште 4 шестки


(Одговор на членот tincule)
Непосредна врска до пораките: 958
   RE: Првото запче
4.1.2016 20:09:01   
MajaLeon
Здраво, мамички сакам да прашам. Леон има 5 месеци последниве неколку дена многу е вознемирен и многу се лигави, рацете 24/7 му се во уста, плаче дури и се поцрвенува од плачење, нема температура. Дали ова може да бидат знаци за никнување на првото запче? Ве молам совет . Благодарам од напред. user posted image

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 959
   RE: Првото запче
25.2.2016 0:00:19   
Anita car
Kolku vreme e potrebno za da niknat vtorite kecovi?

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 960
   RE: Првото запче
25.2.2016 9:48:46   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Anita car

Kolku vreme e potrebno za da niknat vtorite kecovi?

Како мислиш - втори? Горните?
Нема правило, може истиот месец кога никнале долните, може да поминат и неколку месеци дури се појават горните единици. Индивидуално е никнењето.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Anita car)
Непосредна врска до пораките: 961
   RE: Првото запче
26.2.2016 19:50:04   
gina
i kaj nas prvoto zapce nikna na 6m i edna nedela a vtoroto krajot na 6m dolu kecovite
ama sme nervozni sega vkraj nepcinta nababreni neznam od kade ce mu izlezat drugite user posted image kazuvajte so sto gi mackate izgleda nisto ne pomaga kaj nas se cesa so lazackata i toa ckripi neznam kako da mu pomognam

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 962
   RE: Првото запче
26.2.2016 20:42:08   
sandriana RR
И помошта при никнење зависи од дете - не на сите исто помага user posted image
Дентинокс или некое друго гелче од аптека, бело вино - тоа е она што јас сум користела.
Многу бебиња виделе добрина од килибарните ланчиња, ТУКА има дискутирано за нив.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 963
   RE: Првото запче
26.2.2016 21:56:03   
gina
i jas pocnav da mackam so belo vino imam i dva gela od apteka ama neznam kolku deluvat

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 964
   RE: Првото запче
20.6.2016 16:30:11   
Veronica_Lia
Mojov decko ima 6 meseci, a prvoto zapce mu probi dva dena pred da napolni 6 :) kako edna tocka mu e, ushte ne e izlezeno skroz, eve vekje 5 dena taka.. nekolku dena pred da mu probie placheshe premnogu denje nokje sve dodeka da zaspie, mnogu se maceshe za greota... sega otkako mu probi zapceto go mackam na nepcata so eden gel na Dr.Plant, majka mi mi go donese i mn e efikasen, pa probajte, sigurno nema da e na odmet .. pozz

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 965
   RE: Првото запче
20.6.2016 22:18:48   
Hopeful RR
Секое бебе е различно во однос на вадење заби, во смисла на болка и тегоби, и од нашето искуство, гелчињата не помагаат многу многу. Ј извади заби многу рано, на 4-5 месеци, и сега на 13 има 12 заба, и кај него се одеше лесно и безболно, преку ноќ му никнаа. Знае да покенка, ама не повеќе од ден два. За разлика од него, М извади многу подоцна, накај 10-11 месеци, сега има едвај 4, и за сите беше драма невидена, со температури, кенкања, болење, и дури и парацетамол.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Veronica_Lia)
Непосредна врска до пораките: 966
Страница:   <<   < Претходна страница  35 36 37 38 [39]
Страница: <<   < Претходна страница  35 36 37 38 [39]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?