|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Кога е вистинско време за домашен миленик?
11.3.2009 12:59:49   
nina
Дали мислите дека треба да им се купи милениче домашно на децата да створат навика и да се научат да се грижат за нешто додека се на предшколска возраст?
Според мене треба да ги добијат овие навики уште од мали


< Поракaта ја уредил Fiao RR -- 11.1.2013 11:32:20 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Кога е вистинско време за домашен миленик
11.3.2009 16:55:54   
Еца
Pa toa e super ideja,no sepak obvrskata e navistina golema.Momentalno cuvame samo ribi,inaku pred da se omazam cuvav kuce,pred toa macka,pa cuvav i zajak kako domasno milenice,samo ve molam bez smeenje i podobro ne probuvajte vie da cuvate doma zajak,zasto stanot ke vi go napraviuser posted image user posted image user posted image user posted image ludnicauser posted image user posted image user posted image

< Поракaта ја уредил Fiao RR -- 11.1.2013 11:32:34 >

(Одговор на членот nina)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Кога е вистинско време за домашен миленик
11.3.2009 17:28:37   
nina
user posted image ,no sepak e super custvoto da se cuva milenice kakvo i da e. Sekako toa ke e so nasa/vasa pomos no sepak ke ima nekoja navika.

< Поракaта ја уредил Fiao RR -- 11.1.2013 11:32:46 >

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Кога е вистинско време за домашен миленик
11.3.2009 18:05:47   
Julie1
Елена, а јас баш размислувам за едно зајче кукурајче да си земам. Ух ама нема да можам од кафез да го вадам.... Ме стави на мислење user posted image user posted image user posted image

< Поракaта ја уредил Fiao RR -- 11.1.2013 11:33:05 >

(Одговор на членот nina)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Кога е вистинско време за домашен миленик
11.3.2009 18:38:01   
nina
Па може Елена ке сака да ни каже што точно ке ни бидат обврските кон зајачето.Или пак што точно и се случило неа за да не се покаеш 

< Поракaта ја уредил Fiao RR -- 11.1.2013 11:33:21 >

(Одговор на членот Julie1)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Кога е вистинско време за домашен миленик
11.3.2009 18:51:23   
Еца
user posted image eve go,milo slatko zajace,ama...uf od kade da pocnam,prvo od toa jule deka e greota da go cuvas samo vo kafez ako veke zemes zajace za domasno milenice,a drugo moeto si imase slobodiicka do besvest,pa taka si pustase brabuski kaj sto ke stignese,si grickase od cvekinjata na moite roditeli,mockase vo istite(po sto pocinaa,greota cvekinjata),i taka bese ubavo dodeka moite set_o toa go toleriraa,a posle godina dena dojde denot na nasata razdelba user posted image Se razdeliv od mojot Gile koj inaku bese zenka i go dadoa na parenje,no potoa radost zosto Gile si dobi potomstvo user posted image Kako i da e dobro razmislete sto i kako ke zemete kako domasno milenice,zasto koga ke vi vleze pod koza,tesko e da se odvoite eden den. user posted image

< Поракaта ја уредил Fiao RR -- 11.1.2013 11:33:38 >

(Одговор на членот nina)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Домашни миленичиња
11.3.2009 20:46:34   
Blagica
така е, милениците знаат да влезат под кожа, стануваат дел од семејството.. user posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Домашни миленичиња
11.3.2009 20:50:11   
Blagica
Jas imam papagalce-tigrica za milenice i mnogu gubre pravi niz doma, ama poradoznalo i podruzeljubivo pilence nemam videno. I kako mozes da ne go sakas ? A koga na gosti ke dojdat moite vnuki pilenceto e glavna atrakcija i pricina plus za pocesto da me posetuvaatuser posted image

(Одговор на членот Blagica)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Домашни миленичиња
17.3.2009 23:24:01   
nina
Еве и јас да ви го кажам моето искуство со домашни миленици.Мојот дечко има сијамско маче кое се вика Теа.На почетокот не го сакав баш многу мачето но за многу кратко време го засакав премногу.Но тоа маче неможе а да не го сакате радознало е многу,кога доаѓаат во станот тоа на врата стои и ги пречекува,си игра многу со топчиња,влегува во пластични кесиња...има толку многу работи што прави па да не ви набројувам. одгледувањето е премногу едноставно му имаат ставено на балконот песок и храната со водата и стојат на посебно место внатре. Други обврски нема!Но за сијамските мачиња да знаете дека кај другите мачиња потребата за парење е три пати годишно кај овие е четири пати но тоа не е преголем проблем ако несакате да го парите, мачето на дечкоми е кастрирано. Со децата Теа е многу мирна не гребе не каса ако евентуално и здосадат на пример Мила ако ја малтретира многу се крие и не излегува. Па ако имате дилеми околу изборот за да чувате милениче тогаш земете сијамско маче и нема да згрешите.

< Поракaта ја уредил nina -- 17.3.2009 23:33:00 >

(Одговор на членот Blagica)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Домашни миленичиња
25.3.2009 14:10:18   
nina
Дали некој знае како да набавам камелеон во Скопје?

(Одговор на членот nina)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Домашни миленичиња
18.6.2009 8:35:51   
Еца
Истажувањата на британски научници покажуваат дека кај децата кои имаат „миленичиња" се развива појак имунитет, па се поотпорни на разни инфекции и поретко остануваат на боледување.
Психолозите го истакнуваат  значејњето што го имаат домашните миленичиња врз децата. Јелена Врањешевиќ, развоен психолог, вели дека животните на децата им се пред се, еден  вид играчки.
„Љубимците имаат неколку важни улоги во развојот на децата", вели таа и истакнува дека низ нив, кај малите деца се развива одговорност затоа што имаат нешто, за што треба да се грижат, да го хранат, чуваат, да го шетаат и сл.
Многу е важно на детето да му се исполни желбата и да му го купиме љубимецот што го посакува, а не да му наметнуваме друг.
Родителите одбегнуваат да му купат љубимец на детето, најчесто поради зголемувањето на обврските, хигиената како и фактот дека смртта на љубимецот може тешко да му падне на детето.
„Загубата и смртта се дел од животот и тоа децата треба да го научат и да го разберат", смета Јелена Врањешевиќ.
„Им советувам на родителите, доколку се во можност, да му купат милениче на своето дете и притоа многу е важно однапред да се договорат кои се обврските на детето, а кои на родителите"._____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот nina)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Домашни миленичиња
19.6.2009 12:40:32   
mami
хахахах Јуле има ново домашно милениче...има глувче и си го чува зад фрижидерот..Јуле срам да ти е , дај му пристоен дома на глувчетоuser posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Домашни миленичиња
19.6.2009 13:34:51   
Julie1
Mami да не сакаш да ти го подарам user posted image user posted image

_____________________________

And this is my beautiful life ...

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Домашни миленичиња
19.6.2009 13:52:11   
mami
не не имам јас домашно милениче, се вика Лукаuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image него ти викам тебе да се грижиш подобро за твоето, не е фер да го оставаш гладно па мора да се снаога да грицка кришум зад фрижидеротuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Julie1)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Домашни миленичиња
19.6.2009 16:00:39   
Julie1
Јас уште се мачам со глувчето. Играј си ти Мами, ама ако до вечер не се фати на лепак нема шанси око да склопам user posted image user posted image user posted image

_____________________________

And this is my beautiful life ...

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Домашни миленичиња
19.6.2009 18:52:42   
Еца
Јуле, мила до каде си со глувчето, да не се спријателивте па реши да си го чуваш user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Julie1)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Домашни миленичиња
19.6.2009 20:39:54   
Julie1
не Еленче уште ѕиркам да не се фатило на лепакот, нема спиење нокеска user posted image

_____________________________

And this is my beautiful life ...

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Домашни миленичиња
19.6.2009 20:56:52   
mami
user posted image user posted image user posted image Абе Јуле нели гледаш дека те сакаuser posted image ...ај сега сериозно- му стави малку сиренце на лепакот? и друго, изгаси светло во кујна и не го ѕиркај, и тие се плашат и осеќаат повеќе од луѓето па кога ке насети дека има некој не излегува...излези во град, прошетај остави го само, кога ке се вратиш сигурно ке биде фатено...ама сепак размисли да си го посвоишuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Julie1)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Домашни миленичиња
19.6.2009 21:09:41   
Julie1
Готово Мами се залепи глувчето, се збогував со него.....user posted image user posted image user posted image

_____________________________

And this is my beautiful life ...

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Домашни миленичиња
19.6.2009 21:35:48   
Еца
user posted image user posted image user posted image Јуле можеш мирно да спиеш и да сонуваш слатки соништаuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Julie1)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Домашни миленичиња
19.6.2009 21:40:26   
mami
ајде сега опушти се и уживај, само чувај си го лепакот, никогаш не знаеш кога пак ке имаш гостинuser posted image user posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Домашни миленичиња
28.6.2009 14:33:35   
Еца
Луѓе една риба(караш)која ја имам веќе 4 год. приметив дека се бори за живот.user posted image user posted image user posted image Ја галев во аквариумот, и таа почна да се враќа во живот и зборев(не сум лудаuser posted image )и не знаев што да правам, ја ставив посебно и во таа вода и додадов по малку витамин Б6 и ептен малку парацетамол, знае ли некој што да и правам?user posted image Не сакам да ми умреuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Домашни миленичиња
28.6.2009 15:00:38   
natasha
eli samo taka prodolzi so istata terapija,pa miz ti so ne ja izleci za so zavrsi sredno veterinauser posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Домашни миленичиња
28.6.2009 15:02:50   
milijana
eLENA..PROBAJ SO DVE TRI ZRNA MORSKA SOL.pROBAJ SO CISTA VODA..IZLADENA, PREVRIENA.Tolku mi e zal.Jas od 2000 cuvav edno kucence Laki(od vucjak i malteska pudlica(so pedigre)ama posle pet god mi umre.Nema da veruvate tokmu koga me oplodija.Vo avgust 30 2005.Tolku mnogu mi bese zal.In vitroto ne ni uspea..a i Laki mi umre.Vo toj period bev ,,kisna godina,,Sega vo dvor imam edna verna macka angorka(mesavina)ama mnogu mi e verna.Tolku macinja drugi rodi, edno nema u dvorov,a taa se tuka e pred vrata. Ja obozavam.Gi pozzz site ljubiteli na zivotni.Jas gi sakam site zivotinki..ama bas site...Ako bidam nekogas vo mojov dom so detence..sigurno ke mu ja prenesam mojata ljubov kon zivotnite..user posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Домашни миленичиња
10.7.2009 0:34:56   
mis.
Ние имаме папагалче тигрица џивџи кое Мартин го прекрсти во живко.Штета што немам повеќе време за да се дружам со него.Откако се роди Стефан малку ни е запоставен.Како девојче имав папагал го чувавме 8 год.Беше дресирано ни јадеше од уста,или на маса заедно со нас,застануваше на прст ако му го подадеш,сам излегуцаше и влегуваше во кафезот.Плачев цела недела кога умре.

(Одговор на членот milijana)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Dali?
Jana9

Dali imeto za vaset_o dete go dade?

Kumot (0%)

Vie (100%)


Број на сите гласови: 5

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!