|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Премин градинка-училиште
4.5.2010 16:50:48   
mis.
Јас прашав во градинка и ми кажаа дека уписите почнале и ми стана чудно како тие немаат никаква обврска да ги исвестат родителите.user posted image Усни ми кажа дека требаат извод,лекарско и лична карта.Добро што прашав и тоа немаше самата да ми го каже.user posted image

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Премин градинка-училиште
4.5.2010 17:45:11   
Viktori
Па не знам дали имаат законска обврска, ама ако ништо друго според мене е тотално неетички и непрофесионално да не известиш мајка на дете кое треба да биде прваче, за упис на училиште, дотолку повеќе што знаат дека има уписен рок, а не на кој како ќе му текне. И после им биле важни децата.user posted image

_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Премин градинка-училиште
4.5.2010 20:34:59   
kiki_riki

ИЗВОРНА ПОРАКА: виктори

Па не знам дали имаат законска обврска, ама ако ништо друго според мене е тотално неетички и непрофесионално да не известиш мајка на дете кое треба да биде прваче, за упис на училиште, дотолку повеќе што знаат дека има уписен рок, а не на кој како ќе му текне. И после им биле важни децата.user posted image

i jas sosema slucajno doznav deka upisite se pocnati i morav po luge da se rasprasam sto dokumenti trebaat, me buni ova so taa potvrda za vakcina se placa li so kniska li se vadi ili kako?


_____________________________

ne pravi go na drugite ona sto ne sakas tebe da ti go pravat

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Премин градинка-училиште
4.5.2010 21:18:34   
Viktori
мислам дека се плаќаше 250 денари, ама не ме држи за збор, за лани ова време ти кажувам user posted image

_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот kiki_riki)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Премин градинка-училиште
5.5.2010 0:49:34   
mis.
Мислам дека се вади потврда од матичен,иста каква што се вади кога детето ти тргнува во градинка.

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Премин градинка-училиште
27.4.2011 11:34:41   
Tanjat7880
Eve se spremam za upis vo ucilishte,za nekolku dena pocnuva upisot a jas seushte ne sum odlucila dali ke bide klasicna, celodnevna ili prestoj!Ima li nekoja druga mamicka koja zapishuva dete vo prvo?Nie ke odime vo Ljuben Lape i so Gospod napred!

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Премин градинка-училиште
27.4.2011 12:51:02   
ferdunde
Tanjat eve jas zapisuvam prvace godinava i veke bev vo ucilisteto Kiril P.( Kisela Voda) i se rasprasav i generalno sum zadovolna od uslovite ( prilagodeni ucilin, prilagodeni sanitarni cvorovi za nivnata vozrast sto vo poveketo ucilista ne e taka) i sega od 1vi Maj treba da odime zaedno so detusko za testiranje i da gi odneseme potrebnite dokumenti.

pozdrav i so gospod napred se nadevam deka se ke bide vo najdobar red

(Одговор на членот Tanjat7880)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Премин градинка-училиште
27.4.2011 13:04:24   
Tanjat7880
A kakva nastava odlucivte da posetuva deteto Ferdunde?Kaj nas uslovite se prosecni,bitno mi e shto mi izgleda bash cisticko i sredeno i dali znaesh dali treba vakcinalniot karton da se odnese ili samo potvrda od maticen za primeni vakcini?

(Одговор на членот ferdunde)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Премин градинка-училиште
27.4.2011 13:38:35   
Sarah
Moeto dete e vo Januari rodeno i jas imav cueno deka moze da se bira tie sto se januari dali sakame da gi pratime so 5 i pol ili 6 i pol. Jas sakam da si go pratam so 6 i pol sto znaci da cekam. Ke mi dadat li ili mora da odi? Kakvo e vaseto iskustvo? Ima li nekade kade sto moze da se zalime za vakviot zakon? Navistina ne mi se dopaga, pa iako e kako zabavisna nastava sepak gradinkata si e drugo i smetam deka decata ne se emotivno zreli tolku rano da odat vo skolo. i sakam da se zalam? KAj mozam da go napravam toa? vie sto mislite? Neli poubava bese osmoletkata? i sto se postignuva so ovaa devetoletka? Samo ke imas kup decinja vo oddelenie koi ke bidat i po edna godina razlika vo godini. Lele mnogu prasanja ama mnogu sum revoltirana.

(Одговор на членот Tanjat7880)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Премин градинка-училиште
27.4.2011 13:57:47   
ferdunde
Tanjat odlucivme celodnevna zosto nema koj da mi go zema pred 17:00h

pozdrav

(Одговор на членот Tanjat7880)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Премин градинка-училиште
27.4.2011 14:40:12   
Lokica1
Sarah, mislam deka sega decata gi zapisuvaat po kalendarska godina taka da ovaa godina se zapisuvaat decinja sto se rodeni 2005god, tvoeto ako e 2006 januari ke go zapises za narednata godina. Mislam deka e taka no sepak raspitaj se.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Премин градинка-училиште
27.4.2011 15:08:13   
Yummy Mammy
ИЗВОРНА ПОРАКА: Sarah

Moeto dete e vo Januari rodeno i jas imav cueno deka moze da se bira tie sto se januari dali sakame da gi pratime so 5 i pol ili 6 i pol. Jas sakam da si go pratam so 6 i pol sto znaci da cekam. Ke mi dadat li ili mora da odi? Kakvo e vaset_o iskustvo? Ima li nekade kade sto moze da se zalime za vakviot zakon? Navistina ne mi se dopaga, pa iako e kako zabavisna nastava sepak gradinkata si e drugo i smetam deka decata ne se emotivno zreli tolku rano da odat vo skolo. i sakam da se zalam? KAj mozam da go napravam toa? vie sto mislite? Neli poubava bese osmoletkata? i sto se postignuva so ovaa devetoletka? Samo ke imas kup decinja vo oddelenie koi ke bidat i po edna godina razlika vo godini. Lele mnogu prasanja ama mnogu sum revoltirana.


Kolku sto mene mi e poznato, sekade na zapad skolite pocnuvaat so 5 godini, so toa sto prvata godina e podgotvitelna. Se sekavam deka uste pred 10 godini koga bev bebisiterka vo London, zadolzitelno bese decata da trgnat vo gradinka na 3 godini, a vo uciliste na 5. Nemase cuvanje od babi i dedovci i zeni po doma dodeka deteto ne napolni 7 godini. Ama zatoa i samata nastava bese mnogu fleksibilna i prilagodena na vozrasta. Iskreno jas sum mnogu ZA toj sistem, no ne znam kako kaj nas set_o toa e sprovedeno vo praksa. Mojata e rodena vo dekemvri i ke ja pratam vo gradinka od esen, so nepolni 3, i vo uciliste so nepolni 6. I jas sum taka trgnata vo skolo i nisto ne mi fali. :-)

< Поракaта ја уредил Yummy Mammy -- 27.4.2011 15:09:47 >


_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Sarah)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Премин градинка-училиште
27.4.2011 15:21:39   
ferdunde
I zaboraviv Tanjat mene mi rekoa samo potvrda za primeni vakcini od maticen lekar ne i kartonceto za vakcinacija

pozdrav

(Одговор на членот Tanjat7880)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Премин градинка-училиште
9.5.2011 14:14:10   
skorpijana
i jas go zapisav sin mi na uciliste programata sto ke ja ucat ne e teska a i bas za nivna vozrast e mene ne mi se veruva deka sin mi ke trgne na uciliste mi se cini deka e seuste maluser posted image user posted image

_____________________________

zivej go sekoj dena kako posleden

(Одговор на членот ferdunde)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Премин градинка-училиште
10.5.2011 11:54:39   
anedespo
ИЗВОРНА ПОРАКА: Sarah

Moeto dete e vo Januari rodeno i jas imav cueno deka moze da se bira tie sto se januari dali sakame da gi pratime so 5 i pol ili 6 i pol. Jas sakam da si go pratam so 6 i pol sto znaci da cekam. Ke mi dadat li ili mora da odi? Kakvo e vaseto iskustvo? Ima li nekade kade sto moze da se zalime za vakviot zakon? Navistina ne mi se dopaga, pa iako e kako zabavisna nastava sepak gradinkata si e drugo i smetam deka decata ne se emotivno zreli tolku rano da odat vo skolo. i sakam da se zalam? KAj mozam da go napravam toa? vie sto mislite? Neli poubava bese osmoletkata? i sto se postignuva so ovaa devetoletka? Samo ke imas kup decinja vo oddelenie koi ke bidat i po edna godina razlika vo godini. Lele mnogu prasanja ama mnogu sum revoltirana.


I moeto e rodeno na granica i trebase lani da go zapisam, megjutoa jas sama si otidov kaj psihologot i porazgovaravme deka e vo interes na deteto na odi uste edna godina vo gradinka zasto go vidov deka e nespremen a i podobro e da bide najstaro vo grupa otkolku najmalo pa da zaostanuva i da nabiva kompleksi. Toa se pravi so potvrda od Centarot za mentalno zdravje. Eve sega ovaa godina se zapisavme vo Vera Ciriviri Trena i denes bevme na testiranje. Go pomina ama dobivme napomena da crta poveke i da ja vezba rakata.
A ako vie ste trgnale vo skolo porano ne znaci deka e toa pravilo i za Vaseto dete. Pa jas imam 2 deca i dvete se razlicni. Ne treba da se postavuvaat stereotipi , tuku sekogas da se gleda najdobriot interes za decata.

(Одговор на членот Sarah)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Премин градинка-училиште
10.5.2011 14:54:02   
Sarah
Fala anedespo za odgovorot. A kazi mi so koj psiholog pravis muabet? So toj od gradinkata ili so toj od skoloto kaj sto treba da se zapise? I kakva e taqa potvrda? Izvini ako mozes da mi kazes uste ova. fala

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Премин градинка-училиште
16.9.2013 14:48:27   
Felly RR
Ајде мамички на првачиња, како се снајдоа вашите дечиња со преминот од градника во училиште? Се навикнаа ли?
Што мислите - на кои дечиња им е полесно да се прилагодат, на оние кои оделе во градника или пак сметате дека градниката нема голема улога во тоа?

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот vesna_kr)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Премин градинка-училиште
16.9.2013 19:52:42   
Annabel
Јас малку се плашев зашто немаме другарчиња од нашата градинка, т.е.има само едно девојче со кое е заедно уште од јасли и се најдобри другарки. Јас повеќе се плашев од фактот што во одделението повеќето деца се од иста градинка и ќе си бидат како една мала тајфа, па ќерка ми нема да може да допре до нив, но баш денес учителката ја пофали дека е друштвена и со сите комуницира user posted image

Многу сака да оди на училиште, ја сака наставничката, толку е среќна што сама си го спрема ранчето за следниот ден.

Се на се, може да кажам дека преминот од градинка во училиште ни беше успешен user posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 68
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?