|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Премин градинка-училиште
24.3.2010 22:05:19   
mis.
април и ние од септември ќе бидеме првачиња.колку бргу порасна, не ми се верува.

(Одговор на членот April)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Премин градинка-училиште
24.3.2010 22:09:11   
April
ИЗВОРНА ПОРАКА: mis.

април и ние од септември ќе бидеме првачиња.колку бргу порасна, не ми се верува.


да, па уствари мартин е и постар од калија...
ко вчера да проодуваше, прозборуваше и сл...а сега со ранецот на грб...сонциња

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Премин градинка-училиште
24.3.2010 22:12:06   
mis.
Вие сте родени 2005 год? Ако е така можеш да го одложиш за една година

(Одговор на членот April)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Премин градинка-училиште
24.3.2010 22:15:31   
April
ИЗВОРНА ПОРАКА: mis.

Вие сте родени 2005 год? Ако е така можеш да го одложиш за една година


да, ама јануари...разговарав и со учителката во градинка и со психологот од училиштето каде ќе учи, ми рекоа да ја запишам оваа година, сепак прво одд. е како забавиште, ако оди следната год. може да и'  е досадно...
во кое школо ќе го запишете?

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Премин градинка-училиште
24.3.2010 22:17:44   
mis.
не знам треба убаво да се распрашаме но о секој случај ќе биде целодневна.Една од опциите ни е Стив Наумов во Автокоманда

(Одговор на членот April)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Премин градинка-училиште
24.3.2010 22:21:06   
April
мислам дека е ок школо...на наши пријатели синчето им е прваче - целодневна, ептен се задоволни... 

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Премин градинка-училиште
24.3.2010 22:21:12   
Tanja K.
April nemoj mnogu da mu ja mislis,ti kazuvav pustaj obavezno.Ama i da sakas i da nesakas od skoloto ke vi stigne pokana za upis.Se delat vo site gradinki.I stom ke ti stigne pokana ,nema beganje.Inaku ke i bide super,a ti mama (kako dogo kvasec,ke rastes od radostuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image ).Si znam po sebe.

(Одговор на членот April)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Премин градинка-училиште
24.3.2010 22:26:34   
April
Фала, Тања. И јас искрено мислам дека ќе биде ок, иако малку ми е страв што ќе биде најмала...сепак она во градинка оди во средна група, а за тие од големата вика "големите" иако со нив ќе оди во школо...

(Одговор на членот Tanja K.)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Премин градинка-училиште
24.3.2010 22:33:48   
Tanja K.
Nema vrska toa dali e najmala ili e najgolema.Bitni se uspesite.Znaes neli nie se prefrlivme vo vtoro i sega avtomatski sme najmali.No pred izvesno vreme ,dojde od skolo i bila vo trite najdobri po matematika.Na mama matematicarkata,ama i na tato da ne place user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
Sala na strana muabetot e koga ke dojde i ke ti kaze deka ja pofalile za bilo sto,toa e uspehot.

(Одговор на членот April)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Премин градинка-училиште
19.4.2010 21:25:35   
April
се ближат уписите за новите првачиња user posted image

user posted image не сте ни свесни колку брзо растат...

(Одговор на членот Tanja K.)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Премин градинка-училиште
23.4.2010 15:56:02   
zami
Jas denes bev vo skolo kaj pedagogot, bidejki mitko treba da bide prvace, otidov da se rasprasam okolu celodnevna i klasicna ili dneven prestoj. Ama vo nasevo skolo (Vlado Tasevski vo Kozle) nema dneven prestoj a i klasicna ke odat na smeni sto voopsto ne mi se dopaga za tolku mali deca taka sto definitrivno sme za celodnevna.

Ama, toa sto me iznervira (normalno nesto mora) e deka koga prasam kako ke gi grupiraat decata bidejki od gradinka ima tri grupi na deca koi ke se zapisuvaat vo skolo i dali ke moze da si ostanat barem nekoi drugarcinja zaedno TAA mi odgovori deka ,, tie gi grupirale decata prema strukturata na decata i nivnite sposobnosti,,

Ako jas dobro citam megu redovi znaci deka od prvo odd. ke bidat decata diskriminirani po nekoj osnov.

Kazete mi dali nekoj imal iskustvo i sto da pravam, nie sme nekolku majki cii deca odlicno se druzat veke pet god vo gradinka i stvarno bi sakale da decata vo novata sredina imaat barem stari drugarcinja, mislam deka taka mnogu polesno ke prifatat se sto ke im se slucuva od septemvri.


_____________________________

Allways look on the bright side of life!

(Одговор на членот April)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Премин градинка-училиште
23.4.2010 16:10:54   
mis.
зами и ние се спремаме за прваче.многу е важно учителката да биде доволно добра и да му даде основа во образованието.Треба и јас да одам до дошло овде кај нас да се распрашам.Ние во близина имаме школо со класична и дневен престој но бидејќи јас сакам целодневна ќе морам да го преќам во школо подалеку од дома и сигурно ќе биде со нови другарчиња.Можеби ќе има негативен ефект што нема да учи со децата од мало но убавини од сите страни нема.Уште размислуваме дали во населба или не баш заради таа оделеност  сегашните другарчиња.Ајде некоја мамичка со искуство да ни каже user posted image

(Одговор на членот zami)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Премин градинка-училиште
25.4.2010 22:21:03   
April
ИЗВОРНА ПОРАКА: zami

Jas denes bev vo skolo kaj pedagogot, bidejki mitko treba da bide prvace, otidov da se rasprasam okolu celodnevna i klasicna ili dneven prestoj. Ama vo nasevo skolo (Vlado Tasevski vo Kozle) nema dneven prestoj a i klasicna ke odat na smeni sto voopsto ne mi se dopaga za tolku mali deca taka sto definitrivno sme za celodnevna.

Ama, toa sto me iznervira (normalno nesto mora) e deka koga prasam kako ke gi grupiraat decata bidejki od gradinka ima tri grupi na deca koi ke se zapisuvaat vo skolo i dali ke moze da si ostanat barem nekoi drugarcinja zaedno TAA mi odgovori deka ,, tie gi grupirale decata prema strukturata na decata i nivnite sposobnosti,,

Ako jas dobro citam megu redovi znaci deka od prvo odd. ke bidat decata diskriminirani po nekoj osnov.

Kazete mi dali nekoj imal iskustvo i sto da pravam, nie sme nekolku majki cii deca odlicno se druzat veke pet god vo gradinka i stvarno bi sakale da decata vo novata sredina imaat barem stari drugarcinja, mislam deka taka mnogu polesno ke prifatat se sto ke im se slucuva od septemvri.



немам коментар за одговорот на педагогот user posted image

јас мислам да инсистирате да бидат заедно...не ми е јасна структурата и способностите user posted image

(Одговор на членот zami)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Премин градинка-училиште
25.4.2010 22:23:58   
April
ИЗВОРНА ПОРАКА: виктори

Програмата е безвезна. Во прво одделение не прават буквално ништо Само вежбаат графомоторички вежби и препознавање на букви. И на повеќето деца кои биле во градинка им е досадно. Додека во второ е пренатрупано. Пишување, собирање, одземање, со премин, со разложување, уште множење и делење им фали. и то user posted image



програмата во прво одд. одговара на забавиште, бидејќи тоа се деца кои би требало да посетуваат забавиште (според возраста), а второ одд. деветолетка е она прво одд. кое сите ние го посетувавме...
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Премин градинка-училиште
26.4.2010 9:24:57   
Viktori
да, затоа и напишав дека на децата што оделе во градинка сега им е досадно.
Наставничките не знаат што да им прават на децата, па принтаме од дома листови да имаат занимација до 3 во училиште.



_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот April)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Премин градинка-училиште
26.4.2010 10:34:58   
zami
ИЗВОРНА ПОРАКА: виктори

Најискрено да ви кажам единствена светла точка во училиштето беше тоа што си беше со другарчињата од градинка, оти со тоа ударот од промената градинка-училиште беше скоро тотално амортизиран. Испадна дека сменија само занимална со училна и учителка со две наставнички, ама децата си беа тие. Од двете групи во градинка едно одделение.
Негативности колку сакаш.




Toa i mene mi bese poentata, ti blagodaram na informaciite,
Ama kazi mi kako uspeavte vo toa da se site zaedno ili vo vaseto skolo toa im e normalno da taka gi prevzemaat decata. Vo koe skolo odat tvoite decinja?


_____________________________

Allways look on the bright side of life!
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Премин градинка-училиште
26.4.2010 22:07:07   
Viktori
Во Лазо Трповски учат. Тоа е училиште во карпош 3. Имаат целодневна, и класична + дневен по желба.
Инаку училиштето има малку деца што се запишуваат, па има една паралелка класична и една целодневна. И ние мајките кога децата завршуваа со градинката и пред тестирањето, се договоривме децата сите да ги запишеме во целодневна.



_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот zami)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Премин градинка-училиште
27.4.2010 10:30:14   
mis.
Кога е тестирањето кај децата?

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Премин градинка-училиште
27.4.2010 13:06:42   
Viktori
Би требало во текот на мај. Ако одите во градинка, ќе ве известат од таму. Се закажува телефонски тестирањето, барем кај нас беше така.
И не е тестирање, туку обичен разговор со децата. Каде живееш, кога си роден, омилена боја и сл.


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Премин градинка-училиште
27.4.2010 14:43:29   
zami
Mene mi kazaa deka posle 1 Maj ke pocnat so testirawe, a nas najverojatno ke ni istaknat spisok vo gradinkata koj koga da dojde

_____________________________

Allways look on the bright side of life!

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Премин градинка-училиште
4.5.2010 9:24:28   
April
Зами и Мис, бевте на тестирање? Ние следната недела најверојатно, оваа недела кашламе...user posted image

(Одговор на членот zami)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Премин градинка-училиште
4.5.2010 14:12:19   
mis.
Кај нас во градинка ништо не се зборува за тестирање а нема ни ништо објавено на врата,абер немаат овие нашивеuser posted image Зар веќе е време за тестирање,почнаа веќе низ школите?

(Одговор на членот April)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Премин градинка-училиште
4.5.2010 14:29:33   
Viktori
а да се јавиш сама и да си закажеш во училиштето? не мора да ги чекаш од градинка...
не за друго туку да не се пополнат одделенијата...кај нас ништо не се знае саглам user posted image


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Премин градинка-училиште
4.5.2010 14:32:14   
pacuvce
Да и јас сама си отидов во училиштето...Бидејќи овде кај нас е тепачка,па и јас се плашев случајно да не извисиме нешто...

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Премин градинка-училиште
4.5.2010 14:32:59   
mis.
имаш право утре одам во автокоманда да прашам и оваа кај нас што е па да одлучиме и да го однесам на тестирање.Ако чекам од градинката септември ќе дојдеuser posted image Еве ни за завршна претстава абер немаат,катастрофа.

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?