|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: деца со аутизам
4.9.2010 19:17:29   
beki RR
user posted image user posted image user posted image user posted image Mnogu se izraduvav bucko,samo napred, da dade Gospod najgolem drdorko da stane.

Inaku, dobro ni dojde nazad.

(Одговор на членот bucko 1)
Непосредна врска до пораките: 176
   RE: деца со аутизам
4.9.2010 19:39:15   
Julie1
Добренидојде Буцко, наздравје одмор. Само убави вести да слушаме како напредува вашето сонце... Известувај не редовно и те чекаме и понатака на дружба и советување user posted image

_____________________________

And this is my beautiful life ...

(Одговор на членот beki RR)
Непосредна врска до пораките: 177
   RE: деца со аутизам
4.9.2010 22:22:43   
puzzle
ИЗВОРНА ПОРАКА: bucko 1
zdravo puzzle
ima roditeli vo drzavava koj pokusale da napravat nesto za decata so autizam samo mnogu tesko odat nestatai ne samo vo nasava drzava tuku i vo drugite balaknaski drzava no sepak za zal kaj nas e najmrtva tocka za razlika od drugite drzavi.najgolem problem za set__o ova e nefunkcioniranjeto na pravnata drzava i pravata na decata so pp i voopsto na pravata na decata.vo sekoj slucaj sekade po nesto po gradovive ima i imalo i se desava kade sto ima deca so pp ,no za zal set__o toa e mnogu malku zatoa sto ne moze roditel na dete so pp da resava pravni regulativi.sobiranjeto za druzenje na ovie roditeli i mene mi stoi kako ideja no gledam deka i taa mnogu tesko realizira.od toa gledam deka golem e brojot na ovie roditeli koi ne mozat javno da go prikazat problemot so nivnoto dete i da si priznaat samite deka imaat problem koj treba da go resavaat na koj ne mu se znae ishodot.poradi vakviot odnos na roditelite se krivi i instituciite kade sto nema nikakvo sovetuvaliste na roditeli koi se nosat so ovoj problem da im pomognat prvo na roditelite da mozat oni da zastanat na noze pa potoa da se borat za svoeto dete.



Jas samo prashav dali nekoj roditel napravil konkreten cekor? DA ili NE? Koga tolku dobro znaete shto im e potrebno na roditelite, vsushnost na vas, kade se problemite, zoshto ne prevzemete konkreten EDEN cekor? Zakonite poteknuvaat od potreba, inicijativa, tie se za gragjanite i poteknuvaat zaradi nivna potreba. Ako vie imate potreba od izmeni, dopolnuvanja, primena na zakon, zosto toa ne go pobarate? nemojte da cekate nekoj da se set__i na vas.....98 % od gragjanite vo RM ne znaat sto e toa autizam, nitu pak slushnale nesto za toa...ne gi interesira, nitu znaat deka toa e golem problem, a za nekoi lugje prav koshmar.....


< Поракaта ја уредил Julie -- 4.9.2010 23:35:56 >

(Одговор на членот bucko 1)
Непосредна врска до пораките: 178
   RE: деца со аутизам
5.9.2010 9:54:46   
beki RR
Пуззле, ако ја прочиташ темата од почеток до крај, ќе видиш дека буцко е еден од ретките родители кои сакаат нешто да направат.Постојано повикува на вклучување на другите родители за дискусија и разменување искуства.
Арно ама најверојатно на нродителите им треба време да се опуштат и да кажат, моето дете има проблем, дај кажете што правите вие па да видам што да правам и јас.
Да се признае проблемот и да се соочи човек е многу тешка работа,но кога тоа ќе го направи на вистинскиот пат е да најде решение.

Јас те поканувам во октомври во Охрид на информативна сесија за АБР метод. Наредната недела ќе имам детални информации за време и место.
Терапија е уникатна, како по пристапот така и по резултатите.

Се надевам дека ќе не дружиш на рр со твоите коментари и сугестии.Дај боже да ни се приклучат и други родители , па можеби и ќе можеме да се организираме за некакви активности.

(Одговор на членот puzzle)
Непосредна врска до пораките: 179
   RE: деца со аутизам
5.9.2010 10:08:18   
beki RR
Буцко, ми стигна книгата со СЦГ диетата. Има и многу рецепти.А исто така ми стигна и книгата за Доман техниката.
Твоето присуство на АБР информативната сесија е задолжително, па ако сакаш ќе може тогаш да ти дадам копии.
Ќе се потрудам информативната сесија да ја ставам во ден сабота, немој да не си дошолuser posted image

(Одговор на членот beki RR)
Непосредна врска до пораките: 180
   RE: деца со аутизам
5.9.2010 19:08:20   
bucko 1
ce dojdam se nadevam sigurno nedajboze sega ako ima nesto epten.mislam deka ce me druzat i uste edni roditeli so koi stapi i ti vo kontakt.i jas ce ti donesam nesto de ke vidis koga ke se vidime.

(Одговор на членот beki RR)
Непосредна врска до пораките: 181
   RE: деца со аутизам
4.11.2010 22:32:36   
bucko 1
da prosledam informacija vo sistina sega od 20 do 23 ke se vrsi snimanje na SPECT scan kamera.snimanjeto ke go vrsi dr.cem kinaci od turska.cenata so MR i SPECT zaedno so citanje na snimkite i konsultacija so doktorot e okolu 1250 evra ili samo SPECT so citanje i konsultacija 1000 evra.ovoj vid na snimanje tocno go locira i mestoto od kade doagaat epi napadi kaj odreden pacient kako informacija.
nie sega nema da odime na ovoj vid na snimanje poradi sto se pojavija dosta dobri napredoci kaj sinceto i sega za sega ke se drzime do toa sto ni dava rezultati.dobro se socijalizirame i se pojavi govor koj del e i funkcionalen sto e odlicno.

(Одговор на членот bucko 1)
Непосредна врска до пораките: 182
   RE: деца со аутизам
5.11.2010 11:05:22   
beki RR
user posted image user posted image user posted image Буцко, многу ми е мило. Само напред и држете се до тоа што дава резултати.

(Одговор на членот bucko 1)
Непосредна врска до пораките: 183
   RE: деца со аутизам
13.11.2010 20:52:03   
antonija
ej bucko, odamna se nemav vkluceno, pa sega preletav preku porakite....ona sto mi ,,zapna za oko,, se podobruvanjata sto gi imate kaj sinceto... aj pomogni mi da ne se vrakjam nazad- od sto dobivte dobri efekti i vo koj del...

user posted image user posted image user posted image za vas i vasiot junak

(Одговор на членот beki RR)
Непосредна врска до пораките: 184
   RE: деца со аутизам
1.12.2010 20:34:27   
bucko 1
se ubiv od pisuvanje eden tekst i na kraj serverot me iskljuci ama denovive pak ke se potrudam da go napisam za da ti odgovoram antonija

(Одговор на членот antonija)
Непосредна врска до пораките: 185
   RE: деца со аутизам
15.12.2010 23:26:13   
bucko 1
zdravo na site me nema vo posledno vreme.antonija prvo nesto sto napravivme koga se najdovme vo situacijata "razvoen problem"bese odenjeto kaj bioenergeticar bez nekoja posebna pricina,covek se ke proba da mu pomogne na svoeto dete.vo toj moment nisto drugo nemavme prezemeno kako aktivnost i ja sum vo celost uveren deka toj covek go resi spienjeto (vecerno)kaj maliot zatoa sto on nemase celosen son mislam na celo veceren bez da se razbudi i da seta ,da si igra itn.posle posetata na bioenergeticarot sin mi pocna da spie bez da se budi navecer i postepeno prestana i da pie navecer mleko ,caevi itn. koi moravme da mu gi davame za povtorno da go uspieme nekako.vtorata i bitna rabota bese sto brzo izlegovme od sokot i se fativme so edukacija okolu autisticniot spektar (ne kako nastanuva)tuku kako se leci (odnosno kaj praviot autizam kako se tretira).svesniot roditel e najgolemata pomos vo ovie momenti za deteto.seto toa e mnogu tesko da bides svesen pogotovo vo ovie uslovi kade sto nema nikakva pomos i edukacija za roditelot,no gospod ne poglednal i ni go dal internetotuser posted image .slednata rabota koja go priblizi do socijalizacija e gradinkata vo koja do pred nekoe vreme i nie prestojuvavme zaedno so nego vo zanimalnata(poradi prilagoduvanje ,a i kontroliranje na samiot nego na nacin kako sto bi trebalo da se raboti so edno takvo dete)zatoa sto kaj nas vo gradinkite vospituvacite ne se voopsto educirani za deca so posebni potrebi,a spored mene i ne se finansiski motivirani i se prenatrupani so deca ,taka da nema sansi da obratat vnimanie kolku treba i kako treba.tuka zapozna eden nov nacin na zivot pomegu decata ,nivnata igra,borbata za prevlast,imitacijata itn.so ovoj problem na grb svativ deka ona "ne go prakam detevo vo gradinka malo e nonstop se bolni" e dosta pogresno razmisluvanje.treta rabota sto ni se posreci bese sto gradinkata imase defektolog koj doaga na dve nedeli po ednas vo gradinkata, mnogu malku ama bolje ista nego nista.maliot ja prifati da ne recam uste odma i toa mi bese dovolen znak da predlozam da doaga i privatno doma da raboti so nego.tuka dobivme koncentracija i poleka smiruvanje do celosno iseduvanje bez stanuvanje od stolceto do cel eden skolski cas (sto mozebi e mnogu za negovata vozrast ,no moravme da grabame napredzatoa sto ne znavme so sto se borime).napravivme nekoi analizi i go promenivme nacinot na ishrana ,od ova ne znam sto sme dobile i dali sme dobile edino ako go vodime za dobivka toa sto ja oslabnav dobri 15kg.vo sekoj slucaj ishranata i za decata bez problemi spored emene e mnogu biten faktor koj site go zborat ,a retko koj go primenuva i ako go primenuva najcesto na pogresen nacin.od doktorite segde bevme prifateni ama nigde ne dobivme nisto.od tableti pieme omega vo pogolema koncentracija na dha vo odnos na epa,afa algi,vitamin c na swanson i homeopatski lekovi.kaj homeopatijata vo toa sto sum siguren e deka vidlivi rezultati kaj virusi ,gripovi ,nastinki imame bez da koristime nisto od klasicnata medicina ,a dali nesto od lekarstvata sto bea za govor i drugi raboti isto pomognale ne mozam da tvrdam.spored mene homeopatijata e dosta dobra rabota,nekoj ke kazat deka psihata poveke deluva otkolku homeopatskiot lek ama jas sum uveren vo zivo deka ne e taka zosto sin mi ima 3,4 godini i ne moze kaj nego da bide ona kao se napiv apce i mi pomina glavata ,a da apceto bilo od obicen seker.od neodamna odime i na logoped,posetuvame i ednas nedelno montesori pedagogija ama za ovie dve ne mozam uste nisto da kazam.i ne znam dali nesto pomogna i letniot odmor od 18 dena na cist vozduh vo selska idila bez guzvi samo opustenost i mir kade sto sin mi i pocna so prvite zborovi kako pile,daj i nesto taka.vo sekoj slucaj mislam deka sme na prav pat ,somnezite  za autizam poleka nekako pagaat vo voda(imalo gospod)i da se nadevame deka se ke si dojde na mesto do 6-ta godina kade sto bi bil glavniot prelom vo razvojot.toa ne znam sto drugo bi kazal vo momentov no znam deka nisto od ova ne bi bilo bez internetov kade sto nauciv mnogu i spodeliv iskustva i kontakti so mnogu luge(ne znaat kolkava greska  pravat onie roditeli koi otvoreno ne zastanat pred problemot sto go imaat i da se soocat so nego,a veruj nauciv i deka ima dosta takvi i toa ne samo kaj nas tuku na balkanov da recam).se nadevam deka mozebi ova moe iskustvo ke mu pomogne na nekoj drug da pocne da mu pomaga na svoeto dete ,a ne da misli sto ke recat drugite.antonija toa bi bilo se ako te interesira nesto drugo slobodno prasaj.

(Одговор на членот bucko 1)
Непосредна врска до пораките: 186
   RE: деца со аутизам
25.12.2010 8:56:09   
s.k.
Zdravo na site.Mnogu mi e milo sto ja pronajdov ringeraja,zatoa sto gledam deka ima mnogu roditeli sto se zainteresirani da im pomognat na svoite decinja.I moeto detence ima autizam i se trudam na sekoj mozen nacin da mu pomognam.Na 29.11. bevme vo sistina kaj  dr.Kinaci od Turcija na ednocasoven pregled.Ni dade da napravime nekoi ispituvanja isega cekame rezultati.Gi procitav site poraki od pocetok do kraj i posebno me zainteresira iskustvoto na bucko 1 so negovoto detence.
user posted image user posted image user posted image za gradinkata sto go primila detenceto.I jas go zapisav moeto since vo gradinka ama uste prviot den me otkacija.Mnogu me interesira kako se vika gradinkata kade sto odite i so koj defektolog rabotite.Pozdrav do site i cekam kolku sto e mozno pobrzo odgovor na prasanjata.user posted image

(Одговор на членот bucko 1)
Непосредна врска до пораките: 187
   RE: деца со аутизам
25.12.2010 20:18:03   
beki RR
Здраво с.к.
Добро ни дојде на рингерајаuser posted image
Рингераја е едно големо семејство.Се радуваме заедно, тагуваме заедно..споделуваме колку што можеме. Ме радува што стануваш дел од нашето семејство. Јас имам ќерка со церебрална парализа. Сите сме во иста каша, на кој му е повеќе забиберена, на кој помалку, но во основа секој еден од нас се бори за поубав и поквлитетен живот на своето дете.
Се надевам ќе ги споделуваш со нас твоите искуства и така заемно ќе си помагаме.
Што се однесува до градинката, колку што јас знам имаш законско право да го носиш детето во локалнта градинка. Жал ми е што веќе почна да се соочуваш со дискриминацијата која се спроведува врз лицата со посебни потреби.
Се надевам еден ден тоа ќе се промени.

Уште еднаш, добро ни дојде.Се надевам ќе ја збогатиш нашата рингераја со твоето присуство.Со задоволство ги очекуваме твоите коментари и сугестии.

(Одговор на членот s.k.)
Непосредна врска до пораките: 188
   RE: деца со аутизам
25.12.2010 21:20:46   
bucko 1
zdravo sk 
zborot autizam e sirok poim dali nekoj vi  vospostavil veke dijagnoza, kolkavo e vaset_o dete,dali ste napravile procena ako ste na koja vozrast go imaat proceneto neuropsihijatrite bi trebalo da barate da go zapiset_e vo takva grupa vo gradinka.toa so gradinkata e posebna prikazna da kazam imavme sreka i dobri ,dobri vrski.napisi ni nesto poveke za vasiot pat do sega ako sakas da gi spodelis iskustvata so nas.ako sakas mozes da me pobaras na na mob ti prativ br po pp se do 22.00 bilo koj den za nesto ako ti treba. 

< Поракaта ја уредил nadica -- 25.12.2010 21:39:11 >

(Одговор на членот beki RR)
Непосредна врска до пораките: 189
   RE: деца со аутизам
26.12.2010 17:41:25   
s.k.
Mnogu vi blagodaram na odgovorite.Inaku moeto since  sega ima 4,7 godini i uste ne zbori.Prvpat primetivme cudno odnesuvanje po 18 meseci,togas pocna da se povlekuva vo sebe,da stanuva agresiven i sakase da gleda samo crtani.Pred toa kazuvase po nesto(daj race,ajde pak..).Ja prasuvavme nasata maticna doktorka dali treba da prezememe nesto a taa ni rece deka ne e nisto strasno centarot za govor ne bil dovolno razvien imalo deca sto prozboruvaat pokasno.Koga deteto napolni 2,6 godini sama si pobarav uput do centarot za govor i sluh na klinika.Tamu gi pominavme site pregledi i na kraj ne upatija do zavodot za mentalno zdravje kaj simpo.Tamu odevme redovno na kontroli ama doktorkata ni davase samo terapija so lekovi sto nemaa nikakov efekt.Koga deteto napolni 4 godini ni dade dijagnoza disharmonicen razvoj so elementi na autisticno odnesuvanje.Koga ja prasav dali treba da posetuvame i nekakvi vezbi ni rece deka bile prenatrupani so deca pa ni zakaza duri za od septemvri.Togas slucajno stapivme vo kontakt soeden privaten defektolog koj doaga trpati nedelno i mu drzi casovi,ja smenivme ishranata i malku mu se namali agresivnosta,bevme i kaj doktorot od turcija,napravivme nekoi ispituvanja i sega cekame rezultati.
Takov bese nasiot pat a ako ima nesto novo ke ve izvestam.Ti blagodaram bucko 1 za telefonot,ako ne znaeme kako da prodolzime sekako ke se slusneme.

(Одговор на членот bucko 1)
Непосредна врска до пораките: 190
   RE: деца со аутизам
26.12.2010 23:03:31   
bucko 1
sk imas privatna poraka iskontaktiraj me

(Одговор на членот s.k.)
Непосредна врска до пораките: 191
   RE: деца со аутизам
3.1.2011 20:47:38   
antonija
bucko se utepav pisuvajki i ne mi pomina porakata.....

kako i da e, otpocetok i na kratko: fala sto si mi odgovoril, bas me interesirase sto ste pravele i od sto imate rezultati....

inace jas uste koga antonija imase 20 dena se ,,zaletav,, kaj eden iscelitel dojden od stranstvo, i iako ne veruvam vo takvi stvari, mislam deka prvite podobruvanja kaj antonija bea posle taa seansa....

odtogas imame koristeno samo ABR i od nego kako sto znaes imame super rezultati. se nadevam naskoro kje mozam da i ja ovozxmozam i vtorata grupa vezbi- iako nikako ne stigam da ja tretiram dovolno....

bevme na konsultacija za prana joga ama nemame koristeno nikakvi tretmani....

sakav da odam kaj eden joga ucitel koj mu pomagase na eden moj rodnina, ama nikako dovolno vreme i energija....

sakam da odime na homeopatija no ne sum odlucila kaj koja od dvete ,, doktorki,, za koi imam preporaka da se odlucam.... zasega sme na klasicna medicina pri nastinki...

koga sme kaj bioenergeticarot, skoro cuv za nekoj covek sto ne e od skopje pa bi sakala tamu da odam na konsultacija....

sakav da ti kazam okolu odenjeto vo gradinka- pocnavme da ja nosime antonija od 14 meseci i super prifati.... psihologot od razvojno bese pre\zadovolna koga cu deka ja prakjame (najgolem del od decata so posebni potrebi gi cuvat doma, ama jas bev cvrsto resena deka antonija kje odi vo gradinka).... tamu e super, mirna, si igra.... sega prooduva pa veruvam kje bide i uste pointeresno....

bidejki golemo iskustvo dobivam doma, mozam samo edno da kazam: jas mozam cel den da ja ucam da kaze ili napravi nesto, i kje dojdat batkovcite, kje i pokazat dvapati i ona toa go naucila vekje.... sakam da kazam- toa sto kje go nauci so igra i od svoite generaciski bliski, kje go nauci polesno i pobrzo nego jas so inka da i stavam... :)

falla za odgovorot, ako ima uste nesto kej te preprasam, eventualno za homeopatot i bioenergeticarot me interesira kaj kogo si odel

(Одговор на членот bucko 1)
Непосредна врска до пораките: 192
   RE: деца со аутизам
9.1.2011 1:21:56   
bucko 1
na ovaa stranica moze da poglednete cel eden film vo koj glavnata uloga ja igra autisticen tatko.dosta interesen film ,a i glumcite

klik

< Поракaта ја уредил nadica -- 9.1.2011 1:30:28 >

(Одговор на членот antonija)
Непосредна врска до пораките: 193
   RE: деца со аутизам
9.1.2011 17:48:15   
bucko 1
so pomos na topce imame uste eden nov tekst na makedonski

Аутистите може да се вклучат во општество- социјалниот живот



Аутизмот е психолошко пореметување кое со соодветна терапија може да се
поправи, смета dr. Aldo Spelic, кој своето искуство во работата со аутистични деца го претставил на
првиот конгрес на психијатри во Хрватск, Задар, а потоа и на предавањето кое е
организирано од страна на Друштвото Наши деца, во склоп на меѓународните денови
на групна анализа.



DR. ALDO SPELIC



Терапијата би требала да се почне уште во раното детство, со тоа што
родителите мора да прифатат дека во случај на аутизам се работи за психогенеза,
а не за органогенеза. Посебен допринос кон тоа даваат новите психолошки
истражувања поврзани со детскиот развој низ најраните емотивни односи со
мајката, чие разбирање има голема важност во превенцијата.

Аутизмот е психолошко пореметување кое со соодветна терапија може да се
поправи, смета dr. Aldo Spelic, кој своето искуство во работата со аутистични деца го претставил на
првиот конгрес на психијатри во Хрватск, Задар, а потоа и на предавањето кое е
организирано од страна на Друштвото Наши деца, во склоп на меѓународните денови
на групна анализа. Прикажувајќи ги резултатите од својата 15-годишна работа со
седум аутистични деца, Spelic ја претставил можноста за примена на психоаналитички пристап во терапијата
за овие деца. Неговото скуство овозможува развој на нов концепт во терапијата
за аутизам. Неговото истражување го потврдува приматот на психолошкиот фактор
во развојот на аутизмот, а тоа е од голема важност.Според податоците на
социјално здравствените истражување, во многу развиено земји аутизмот во
последните 30 години е во пораст, па за истражувањата во таа област како и
пронаоѓањето на вистинската терапија се вложуваат големи напори. Според
медицината аутизмот е биолошко пореметување на мозокот кој ги оштетува
комуникациските и друштвените вештини. Spelic смета дека тоа е психолошко пореметување кое се
манифестира со недостаток на вербална комуникација, говор, и социјален контакт
со потешкотии во моториката. Најголем проблем на личноста со аутизам е губењето
на реалноста, што значајно ја отежнува терапијата. Затоа првиот чекор е
воспоставување на контакт помеѓу терапевтот и пациентот. Преку сопственото искуство Spelic увидел некои специфични тераписки карактеристики, кои детерминираат
различни типови на терапии и задачи каде што со нивно препознавање, а потоа и
со нивно соодветно третирање се определува успешноста на целиот тераписки
процес. Терапијата би требала да се почне уште во раното детство, со тоа што родителите
мора да прифатат дека во случај на аутизам се работи за психогенеза, а не за
органогенеза. Посебен допринос кон тоа даваат новите психолошки истражувања
поврзани со детскиот развој низ најраните емотивни односи со мајката, чие
разбирање има голема важност во превенцијата. Примерите од неговите
психотерапии покажуваат дека аутистичните деца, со подолготрајна терапија може
да се вклучат во општеството и да станат корисни за истото. Со оглед на тоа
дека со овој проблем се бави низа години неговите пациенти се вклучиле во
образовниот систем па дури има и такви кои и основале работен однос. Затоа,
аутизмот очигледно не е болест туку состојба која може да се промени. Меѓутоа
патот е доста долготраен, а од самиот терапевт бара стручност, трпение, посветеност
на работата и личен контакт со лицето кое е на третман. Честата промена на
терапевти, дефектолози или психолози, што е пракса во нашиот образовен систем,
нема да даде добри резултати, а детето со такви промени нема да може да
напредува, вели Spelic. Доколку промената се прави според
аутизмот, со одговарачки третман за деца со тоа пореметување, може да се
очекуваат подобри резултати во неговото лечење.



izvor www.glasistre.hr

(Одговор на членот bucko 1)
Непосредна врска до пораките: 194
   RE: деца со аутизам
9.1.2011 19:51:31   
kikicka
a kako mozeme da go poznaeme autizmot kaj decata t.e kaj bebinjata

(Одговор на членот bucko 1)
Непосредна врска до пораките: 195
   RE: деца со аутизам
16.1.2011 11:38:47   
bucko 1
kikicka predhodno vo temata ima za znaci na autisticen spektar i kako moze da se primetat.ako ve interesira nesto konkretno prasajte ke se potrudam ako mozam da vi odgovoram.

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 196
   RE: деца со аутизам
19.1.2011 16:23:19   
jasminaiva
Почитувани
Конечно и јас да се вклучам во форумов. Прочитав нешто што стигнав за да видам што се случува и тука.
Јас имам нешто конкретно и директно:
Постои можност во Скопје да дојде и да одржи бесплатно предавање сертифицирано стручно лице (експерт-го мразам тој збор) за PECS - методот кој е еден од трите успешни и евалуирани бихејвиорални постапки кои се користат во работата со децата со аутизам. Иако тоа е бесплатно всушност Г-ѓата бара да и биде обезбеден превоз од Грција и назад за две лица, сместување и исхрана (2 полни пансиони) и секако нас ќе ни биде потребен простор и преведувач од англиски.
Ова е одлична можност за родителите и професионалците поблиску да се запознаат со овој метод а можеби и ќе се отворат нови патишта за соработка со жената со која подолго време се допишувам и разменувам мислења.
Постои само еден слободен термин во нивниот распоред и тоа во Март, за понатаму не знам....
Доколку некој може некако да се вклучи и да помогне сето ова да го организираме слободно пишете ми.
(помош од типот на: некој да поседува хотел, туристичка агенција-тие работи ми се спорни, останатото ќе можам да го организирам со мои контакти)
Кој има идеа слободно, со тоа што нема многу време....

(Одговор на членот bucko 1)
Непосредна врска до пораките: 197
   RE: деца со аутизам
20.1.2011 10:20:49   
beki RR
Драга јасминаива, добро ни дојде на рингераја.user posted image Ја поздравувам твојата иницијатива и ти посакувам успешна реализација. Жал ми е што не можам да ти помогнам(немам ни хотел ни туристичка агенција).
Дали праша во некој хотел, можеби ќе ти излезат во пресрет со некаков попуст или можеби ноќевања гратис...Прашај и во агенциите , и тие можат да дадат некаков попуст. Ќе се изненадиш колку хумани и добри луѓе има во нашата држава. Еве јас организирам АБР курсеви , не знам дали си запознаена со терапијата , извонредна е, дава резулттаи за сите деца, и навистина сум изненадена од тоа колку нашиот народ искрено сака да помогне. Не знам дали си мајка на дете со аутизам или си некое стручно лице, но мислам дека ако се обратиш до здруженијата на деца со ПОП, и тие од таму најверојатно ќе можат некако да помогнат. Од друга страна, можеш да ставиш некоја симболична цена за влез за предавањето , на тој начин ќе се собери нешто, а можеш и до некоја фирма да се обратиш за спонзорство.Тоа се моите идеи, ако имам уште некоја ќе ти пишам .

Поздрав .Се надевам на убаво дружење на рингераја.

(Одговор на членот jasminaiva)
Непосредна врска до пораките: 198
   RE: деца со аутизам
24.1.2011 13:46:21   
beki RR
Сакам со вас да споделам еден прекрасен текст, искуството на една мајка со нејзиното дете кое има развојни проблеми од аутистичен спектар. Едно сведоштво кое излегува од мајчината душа. Не го пропуштајте. Долг е, но како што рече мајката цитирам "Долг е , ама долг е и нашиот пат". 

Еве го текстот КЛИК

(Одговор на членот bucko 1)
Непосредна врска до пораките: 199
   RE: деца со аутизам
1.3.2011 17:15:34   
s.k.
zdravo beki
Go procitav tekstot i navistina bese mnogu dolg no mnogu ubav.Majkata napravila se sto moze za da mu pomogne na svoeto dete.Bi sakala da znam nesto poveke za ABR metodata i za homeopatijata.

(Одговор на членот beki RR)
Непосредна врска до пораките: 200
Страница:   <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?