|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
8.12.2011 22:50:10   
miana
pocnavme od tri ipol godinki

(Одговор на членот bebe82)
Непосредна врска до пораките: 126
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
8.12.2011 23:31:17   
Maca25
бејби бамп, жали се кај учителките или кај одговорите (секогаш има една воспитувачка која е главна). Ако не оди и до кај дирекоторот. Па за твоето дете се работи. Ама прво разговарај со учирелките и ако одма нема промена тога одма кај директор.
Почни да ги потпишуваш пелените кои ги праќаш во градинка, ако не сакаш туѓу да му ставаат на твоето дете. Кажи им дека имаш докторска препорака да ми се менува на детето почесто пелена, убаво да се брише и да се мачка со крема. Кај нас го прават ова учителките. Едно од девојчињата си имаше проблем со ранички на газето кога се врати од одмор, и учителките кај ја одвикнуваа од пелени, уште и после секое одење во тоалет ја мијеа и ја мачкаа со посебна крема.
Разговарај, кажи им се што тука на нас ни кажа и види дали ќе има некое подобрување.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 127
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
9.12.2011 8:23:07   
AnnaMolly RR
бејби бамп, убаво ти вика Маца, потпишувај си ги пелените. На пелените на Филип СЕКОГАШ кога ќе го земам од градина пишува Филип. Таму учителките сами им ги потпишуваат. Евентуално ако случајно снема пелени, па му ставаат друга додека го земам.
Млеко во неговата градинка не им даваат, ни нивно ни никакво. За пресоблекување не се баш за пофалба, ама ај. За пиење - намерно не им даваат често да пијат течности зашто нормално, тоа значи повеќе мочкање и почесто менување пелени, а воспитувачките не сакаат да го прават тоа. ЛЕтоска секој ден го земав дехидриран Филип, мртов жеден. Само со половина шишенце сок за цел ден! Дома по 300 мл течност во еден здив пиеше.
Во ниедна градина не е идеално, секаде има нешто што не ни чини. Јас дури и сакав да го префрлам во друга градинка летоска, ама тој толку си ги сака учителките што и дома нон стоп ги збори. И си остана таму.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 128
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
9.12.2011 10:31:03   
Luci
На 8 месеци и 4 дена почнавме во градинка-јасли, без никакви плачкиuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 129
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
11.12.2011 15:00:24   
Tanjicka
Luka pocna na 8 meseci i 24 dena

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 130
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
11.12.2011 15:21:21   
zaklina
син ми почна да оди од 14 месеци. плачки, викање и што уште се не правеше. морав да учам за сесијата и остана таму 2 месеци. после летоска си беше дома и сега е во друга градинка. ама не да ги сака овие учителки, душа дава за нив. можам слободно да кажам дека се зависи од учителката дали детето ке ја сака градинката или не. сите земаат иста плата ама не сите се однесуваат добро со децата. кога детото ги сака учителките значи добро му е таму. и обратно user posted image

(Одговор на членот Tanjicka)
Непосредна врска до пораките: 131
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
15.12.2011 23:19:53   
baby_bump
Почнаа тие сами да и ги потпишуваат пелените, барем тој проблем е решен, ама сега во просториите најверојатно е премногу жешко, и детето се поти па целото боди е поплавено околу потпишанотот име, дури и на мешето се пренесува бојата од мократа пелена, ама што да се прави.
Го заздравевме црвенилото полека, полека. Можеби со секојдневното укажување ме сфатија дека нема да препуштам на случај и дека ќе бидам упорна. Сега повторно ми е чудно, како на почетокот, како може секој ден да трошат по 3 пелени за 6 часа, кога знам со сигурност дека ја пресоблекуваат само еднаш, преку сила два пати за тие 6 часа, ама нека им биде....почнавме едно пакување од 54 пелени да го трошиме за помалку од десет дена, а не како порано за две, две ипол недели.
Сега најнов бисер што учителката го кажала на мм кога ја земал од градинка е дека детето било недружељубиво и себично, дека сакала цело време да си игра сама во креветче а не со останатите деца, потоа имало некое мече со кое таа си играла уште од почетокот кога сме ја донеле и сега не го давала на другите деце и плачела ако некој и го земе како да е само нејзино............му велам да мм, што не и кажа на учителката: добро ќе зборам со неа и ќе и кажам да не прави веќе така (13месеци дете), мислам стварно учителката ни е многу јак психолог.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 132
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
15.12.2011 23:28:54   
Viktori
Трабало маж ти да и каже дека е на него метната. Демек и он е таков намќор, немало да и текне да мрчи друг пат. Едни психолози што се у пм user posted image
Па себично, недружељубиво бре бре... Море батали ги таму, нека и ја затне муцката на време инаку до крај ќе ги слушаш бисерите нивни.

_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.

(Одговор на членот baby_bump)
Непосредна врска до пораките: 133
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
15.12.2011 23:38:30   
libra.n
Сакам да почнам на точно една година да ја носам. Уште од сега страв ме фаќа, мислам дека ќе плачам повеќе од неа на разделбата првите денови...може и неделиuser posted image

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 134
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
14.6.2012 13:02:31   
sandriana RR
Tina pocna so gradinka,te, jasli od 9 polni meseci,i eve , veke ja pomina adaptacijata za 10tina dena. Moze e seushte rano, no dosega sum zadovolna od toa kao ja prifati gradinkata i ucitelkite.

(Одговор на членот libra.n)
Непосредна врска до пораките: 135
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
14.6.2012 13:11:54   
AnnaMolly RR
сандриана, и син ми на таа возраст почна да оди во јасли. За максимум две недели се адаптираше со спиење и се. Еве сега има 2 години и без апсолутно никаков проблем си оди во градинка. Дури и за викенд ми бара да го носам.

Јас сепак мислам дека што помали се децата, полесно се адаптираат на секоја промена, па така и на градинката.
Со среќа и пиши ни како ќе напредувате!

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 136
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
30.8.2012 0:52:28   
vaska14
Ve molam za nekoj sovet dragi roditeli. Mojot sin sega ima 3 godini i 4 meseci, prv pat vo gradinka go pushtiv na 1 god i 4 meseci go stavija vo 1 jasli grupa, kratko odeshe ne celi dva meseci i go otpishavme smetavme deka e mal i se rabole nekolku pati. Narednata godina na 2 god i 4 meseci vo istata gradinka go zapishavme go stavija vo 2 jasli, ne se pobunivme smetajki deka taka e posledovatelno spored godinite odeshe tamu tri meseci pa napravivme pauza zimoto koga beshe mnogu ladno, potoa proletta ushte dva meseci odeshe, celo vreme ostanuvashe pola rabotno vreme do 12h. Letoto Juni mesec koga najaviv deka nema da go nosime za vreme na letnite meseci mi kazaa deka ne e problem od Septemvri si prodolzuva ponatamu vo mala grupa. E sega koga se blizi vremeto za poaganje vo gradinka se podzamisliv zashto vo mala grupa da odi so 3 god i 4 meseci ???? Spored razvojot, navikite ne treba da bide so deca pomali od nego, naprotiv moze i so povozrasni. Se obiduvam da dobijam odgovor no nema, edinstveno ako e poradi neredovnoto odenje i kratkite prestoi, no toa ne bi trebalo da bide pricina. Ako ima nekoj vakvo slicno iskustvo neka go spodeli. Sakam na fin nacin da se razberam so vrabotenite i odgovornite vo gradinkata no nekako ne se zarbirame user posted image

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 137
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
30.8.2012 8:40:23   
vezilka RR
vaska14 да не мислеле прва мала во градинка. Значи не во јаслениот дел, туку во градинка, нели има прва мала, втора, мала и така натака. Иначе ние почнуваме од понеделник со точно една година и девет месеци..

(Одговор на членот vaska14)
Непосредна врска до пораките: 138
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
30.8.2012 8:53:05   
majmunce
можам слободно да кажам дека се зависи од учителката дали детето ке ја сака градинката или не. сите земаат иста плата ама не сите се однесуваат добро со децата. кога детото ги сака учителките значи добро му е таму. и обратно 


matej pocna od 16 meseci v gradinka so mnogu placki i sea na sabajle koga go nosam placi eve eden mesec odi ama se uci dobar e blagodarenie na ednata ucitelka drugata ni e namkor i sekoj den ima zabeleski milion za moevo dete kako drugata ne se zali samo ednata ama mnogu ne ja reckam i sea gledam si legna na brasnoto postojano velese palci zemajte go porano ne me ostava sekade pofaka eeeeeee so ocekuva taa da sedi i nisto da ne pravi, jas i velev dobro i sea ne zboruva na sekoe taa si gleda porano da go zemam da i se namalat za rabota hmmm

_____________________________

И кога ти е најтешко не покажувај слабост. Има лоши луѓе кои од рушевините на твојата среќа ќе изградат споменик на нивната победа!

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 139
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
30.8.2012 9:00:24   
Emanuelapp
Јован почна в градинка од 1г. и 2 месеци . Супер се адаптира и со спиење и со јадење уште од вториот ден го оставав и по 8 саати, многу сум задоволна од негувателките и воспитувачката во поглед на јадење и преслекување , никогаш не сум го зела со туѓ памперс. Конечно заврши одморот во нашата градинка па од први почнуваме повторно. И се согласувам со Анна Моли дека помалите дечиња полесно се прилагодуваат на новата средина.

(Одговор на членот majmunce)
Непосредна врска до пораките: 140
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
30.8.2012 9:11:46   
Lokica1
Vaska14 razgovaraj so vospituvackite ili so direktorkata na gradinkata spored vozrasta tvoeto dete treba da posetuva vtora mala grupa, kerkami vo oktomvri ke polni 3 godini i ke bide vo vtora mala grupa, do sega bese vo prva mala. Kaj nas podelbata e spored kalendarskata godina znaci site deca koi se rodeni vo 2009god ke odat vo vtora mala.
Inaku i nie pocnavme na 1god i 4meseci, dve nedeli imase placenje i odbivanje da odi, sega e presrekna i bara da odi kaj drugarcinjata da si igra so niv.

(Одговор на членот majmunce)
Непосредна врска до пораките: 141
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
30.8.2012 10:10:16   
Andriance
До која возраст децата се во јасли??? јас Андреј планирам да го пуштам од март...од тогаш ќе има 1,5 година...мислам дека уште ќе биде во јасли нели??? треба да иде во фамозната градинка во Ново Лисице кај Лазо...ама мислам дека за јасли за запишување е полесно..башка уште сега фаќаме врски user posted image

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот Lokica1)
Непосредна врска до пораките: 142
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
30.8.2012 10:24:09   
sandriana RR
Јасли се до 2 години мислам,а за полесно или потешко запишување во јасли или други групи-зависи од градинката,нема правило...user posted image Како и да е, врски не се на одмет user posted image

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 143
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
30.8.2012 14:09:46   
Felly RR
Vaska14, разговарај со одговорните да го стават во соодветна група. Во градинката кај што одиме ние, М е во втора мала сега од септемви а има 2 години и 8 месеци. Лани беше во прва мала. А за во јасли и јас мислам дека е полесно, пред се зошто многумина не сакаат да ги носат децата во градинка пред да наполнат 2-3 години. Па затоа има повеќе места во јасли.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 144
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
30.8.2012 17:24:41   
mami2
vaska14 и кај нас е иста сосотојба, ќерка ми на 2г и 5 м ќе оди во јасли. Јас пресметував и не ми излегуваше - затоа што ќе оди уште 4 години во градинка а има пет групи да помине. Минатата недела прашав и ми објаснија дека групите ги прилагодиле према календарската возраст, онака како што се поаѓа во деветолетка.
Сега во нашата градинка групите се вакви:
родени 2011 прва јасли
2010 втора јасли
2009 мала група
2008 средна и
2007 голема група.

Веројатно во градинката на Felly има поинаков систем, а кај нас е овој.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 145
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
30.8.2012 22:25:54   
Felly RR
мами2, и кај нас е слично, само наместо две групи јасли има две мали групи.

јасли - 2011
прва мала - 2010
втора мала -2009
средна - 2008
голема - 2007

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот mami2)
Непосредна врска до пораките: 146
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
31.8.2012 8:55:53   
vezilka RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: mami2

vaska14 и кај нас е иста сосотојба, ќерка ми на 2г и 5 м ќе оди во јасли. Јас пресметував и не ми излегуваше - затоа што ќе оди уште 4 години во градинка а има пет групи да помине. Минатата недела прашав и ми објаснија дека групите ги прилагодиле према календарската возраст, онака како што се поаѓа во деветолетка.
Сега во нашата градинка групите се вакви:
родени 2011 прва јасли
2010 втора јасли
2009 мала група
2008 средна и
2007 голема група.

Веројатно во градинката на Felly има поинаков систем, а кај нас е овој.И кај нас е ваква поделбата. Значи утврдивме, разликата е во тоа дали има две групи јасли или една. Ако има две јасли, значи тие деца родени 2010 оваа година ќе бидат во јасли, ако има една, тогаш се во прва мала.

(Одговор на членот mami2)
Непосредна врска до пораките: 147
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
31.8.2012 9:34:50   
AnnaMolly RR
Филип веќе е во прва мала. Така вчера ми рече учителката. Роден е 2010 година.

јасли - 2011
прва мала - 2010
втора мала -2009
средна - 2008
голема - 2007

Вака како кај Фели е распоредот и во градинката на Филип. Само не ми е јасно зошто различни поделби на групите во различни градинки?

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 148
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
31.8.2012 9:54:25   
Slagjana
Секоја градинка си врши поинаква поделба во зависност од бројот на децата кои се на слична возраст. Во нашата градинка моментално е вака:

јасли - 2011
прва мала - 2010 (од мај до декември)
втора мала - од октомври 2009 до април 2010
трета мала - 2009 (до септември)
средна - 2008
голема - 2007

Ќерка ми сега е во втора мала, а оди во градинка точно 1 година. 6 месеци беше во јасли и 6 месеци во прва мала група.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 149
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
31.8.2012 13:08:20   
Felly RR
Слаѓана вие значи за една година, три групи сменивте. А навистина е така зависно од децата си ја прават поделбата.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Slagjana)
Непосредна врска до пораките: 150
Страница:   <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Dali?
Jana9

Dali veruvate vo ljubov na prv pogled?

Da (60%)

Ne (20%)

Ponekogas (20%)


Број на сите гласови: 5

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!