|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
17.3.2011 14:40:31   
gelce
[nie trgnavme vo gradinka so 13 meseci sega sme na 4 godisna vozrast, za tie koi imaat drugo resenie ne im preporacuvam gradinka ....izvor na bakterii i virusi, od septemvri 3 dena vo gradinka 15 doma po sekoe odenje zakacuvame nova bakterija sega mi go cuva zena pa da vidime kako ke bide

(Одговор на членот denim)
Непосредна врска до пораките: 101
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
17.3.2011 14:57:04   
riba79
denim,imam dve drugarki koi imaat bliznacinja ednite se rodeni vo fevruari a drugive vo mart..vo gradinka trgnaa na 1 i 6 meseci i na pocetokot nastinuvaa ama toj period traese do dekemvri kaj ednite a akaj drugive do mart..sreka ednata drugarka ne rabotese a ziveese so svekrva pa taka imase koj da gi cuva..a drugata odese na rabota ama koga bea bolni gi cuvase taa so pomos na majka i koj ne rabotese.kako i da e za bliznacinja koga se bolni treba dve zeni da gi cuvaat..ama sreka toj period mislam deka i kaj tebe bi trael kratko zatoa sto dali deteto ke go pustis na 1 ili 4 g toa ke nastinuva se dodeka ne stekne imunitet(ova mi go kaza mojot d-r).a ova kombinacija gradinka i zena mislam deka ke ti bide dobra.pozdrav

(Одговор на членот denim)
Непосредна врска до пораките: 102
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
18.3.2011 15:17:56   
Anabanana
Marko trgna vo gradinka od septemvri, znaci na 3 godisna vozrast. Jas od sekogas sum bila za dete da se prati vo gradinka, da bide tamu so decinja, da uci pesnicki i niza drugi raboti ...ne za drugo, i navika da stekne za se. I super ni trgna. Placese nasabajle samo edna nedela, ama ne oti ne mu se odelo u gradinka, tuku duri da go fatime redot za stanuvanje rano nasabajle. Posle nedela dena stanuvanjeto ni stana pesna. E sega faka sekakvi virusi i nastinki, ama pa kako ke ojaca ako ne pomine se toa ... No generalno, sum si zadovolna od vospituvackite, i milio mi e sto Marko se vklopi mnogu brzo so drugite decinja vo grupata. 

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 103
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
17.4.2011 22:58:01   
bebe82
А само да прашам дали мора детето да се запише во септември во градинка или може од било кој месец ???

(Одговор на членот Anabanana)
Непосредна врска до пораките: 104
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
17.4.2011 23:22:09   
annie
кај нас децата ги праќаме во градинка само ако немаме избор и нема кој да ни ги чува!!!
во Белгија школо за мали или градинка е задолжително од 2 и пол годишна воздраст на детето само ослободено е ако детето уште мочка во гакички.инаку мајките што работат имаат само 3 месеци породилно и децата ги пракаат во градинки многу мали па и тие се деца и се многу поздрави и поотпуштени од нашите коги си ги учиме да си седат во нашиот скут и да не ни се пуштат од фустанот дур да наполнат 18 годиниuser posted image !!!
јас сум дефинитивно за градинки од мали!

(Одговор на членот bebe82)
Непосредна врска до пораките: 105
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
18.4.2011 0:05:38   
Viktori
ИЗВОРНА ПОРАКА: bebe82

А само да прашам дали мора детето да се запише во септември во градинка или може од било кој месец ???

може од кој било месец, ако има место!
За повеќето кај нас септември  е почеток на се! Па и на градинката. Затоа што се ни работи на резерва цело лето user posted image
Инаку моите поаѓаа во градинка март-април некаде. Септември има многу нови деца и е хорско пеење, а преку лето има намален број на воспитачки. И на деца додуша, па и август не е така лош за упис.

< Поракaта ја уредил виктори -- 18.4.2011 0:06:10 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот bebe82)
Непосредна врска до пораките: 106
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
18.4.2011 0:17:16   
bebe82
додуша
ИЗВОРНА ПОРАКА: виктори

ИЗВОРНА ПОРАКА: bebe82

А само да прашам дали мора детето да се запише во септември во градинка или може од било кој месец ???

може од кој било месец, ако има место!
За повеќето кај нас септември  е почеток на се! Па и на градинката. Затоа што се ни работи на резерва цело лето user posted image
Инаку моите поаѓаа во градинка март-април некаде. Септември има многу нови деца и е хорско пеење, а преку лето има намален број на воспитачки. И на деца додуша, па и август не е така лош за упис.


Фала многу user posted image . Мислев се почнува само од септември.

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 107
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
18.4.2011 13:19:09   
blue_blue
denim, Моите се во градинка од 2 години. Мислам дека нема многу разлика дали ќе тргнеа на 2, на година ипол или на 3. Они додека беа дома не беа никогаш од ништо болни, значи ни затнат нос немаа. Очигледно е дека на кој аи да тргнат возраст треба да им помине предиот на прилагодување. Најзезнато со близнаци е што се разболуваат ланчано едната, па одма другата или во исто време, значи имаш две кенкави деца за чување, па памти кој кога треба кој лек да го пие, итд...Мој совет ти е да идат во градинка, ама да имаш жена, баба на расаполагање која ќе ги чува секој пат кога ќе мора по недела, две три да останат дома за да закрепат од болести. И давај им нешто од тие сирупите за имунитет (јас им давам Киндер имун и мислам дека стварно има ефект), или види да ги однесеш на хомеопат уште пред да се разболат да ги знае па кога ќе фатат некоја болештија да не ги клукаш со антибиотик. Моиве веќе скоро два месеци имаат бактерија во нос и немам намера да им давам орален антибиотик оти нема гаранција дека ќе се излечат, а со антибиотски капки и инхалација со гентамицин не им се лечи, па утре се закажавме на хомеопат - неколку пријателки ми рекоа дека навистина има ефекти, па ќе пробам тоа и ќе се вратиме пак во солена соба на едно 10 третмани.

ИЗВОРНА ПОРАКА: denim

Gradinkata kako ustanova od vospitno- obrazoven karakter ja respektiram maksimalno i sekogas sum za odenje vo gradinka poveke otkolku za cuvanje po doma so babi i gledanje Turski serii. Kerka mi odese vo gradinka polni 4 god. i mnogu sakase da odi a jas bev vo sekoj pogled prezadovolna. No, sega sum vo dilema za malive bliznacinja... Koga ke se vratam na rabota tie ke imaat 13 mess. i mi se cini deka ke bidat mnogu mali za vo gradinka, babi nemame na raspolaganje vo sekoe vreme, a zena koja i da e, ne znam kako bi izlegla na kraj so dve deca sto prooduvaatuser posted image  Jas gi zapisav vo gradinka i mene periodot na adaptacija mi e poznat i ke pomine, znaci toa ne mi predstavuva griza, tuku mi e grizata okolu nastinkite. Kakvi se Vasite iskustva so tolku mali deca? Vo sekoj slucaj mislam da napravam nekoja kombinacija zena + gradinka user posted image  

(Одговор на членот denim)
Непосредна врска до пораките: 108
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
18.4.2011 14:24:37   
podarok
За секој случај провери затоа што јас user posted image го запишав од септември затоа што во јули и август не примале нови, биле по одмориuser posted image , а во јуни ке има 6м, неможам да го пуштам. Можеби тоа е индивидуално за секоја градинка затоа провери за сигурна да си бидеш.

(Одговор на членот bebe82)
Непосредна врска до пораките: 109
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
18.4.2011 15:42:39   
bebe82
ИЗВОРНА ПОРАКА: podarok

За секој случај провери затоа што јас user posted image го запишав од септември затоа што во јули и август не примале нови, биле по одмориuser posted image , а во јуни ке има 6м, неможам да го пуштам. Можеби тоа е индивидуално за секоја градинка затоа провери за сигурна да си бидеш.


Fala podarok, vo sekoj slucaj ke prasam

(Одговор на членот podarok)
Непосредна врска до пораките: 110
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
18.4.2011 23:01:57   
sinolicka
blue-blue za homeopat nemam mnogu soznanija. kade ke gi nosis. dali ke go podelis iskustvoto so nas.jas sum zadovolna od pedijatarot ama sum poveke za lecenje bez antibiotik.posledniot pat vo gradinka zakacivme virus so temperatura i lesna opstukcija i 2 amoksiklava ispivme. ai dobro pominavme pred toa so zinat se lecevme.ke cekam da vidam dali si zadovolna

(Одговор на членот bebe82)
Непосредна врска до пораките: 111
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
5.5.2011 12:37:24   
bebe82
ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly

Филип ќе тргне во јасли од 4 април. Малечок е ама немам кој да го чува по цел ден сум на работа и јас и мм, свеки има незгодна смена од 14 до 22 навечер секој ден, а мајка ми си има нормална работа. Значи мора во јасли.
Е сега само ме интересира колку време отприлика им треба за адаптација на дечињата во јасли? Има ли некој вакво искуство?
Инаку ќе оди во градинката 13 Ноември кај кружниот тек кај паркот. Многу луѓе ми ја препорачаа, како и Маца25 па ги послушав и таму го запишавме.



Бидејќи веќе одите во градинка, ме интересира што правите со исхраната???
Што јаде, му даваат ли кравјо млеко.

Јас бев во градинка да видам за упис, ама заборавив тоа да прашам.



(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 112
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
6.5.2011 11:30:59   
Mamickaa
Девојки помагајте!

Незнам дали е тука соодветно да го пишам ова,но ако треба преместете го,се извинувам однапредuser posted image

Малата се обидов да ја запишам во Бубамара градинката,но ми рекоа немало место,од Септември,а мене сега ми треба,зашто сакам да почнам со работа...ќе Ве молам ,ако некој може да ми помогне,не мора баш во таа ама во близина некоја градинка,значи реон Лисиче,да не знаете да има некаде слободно место,или пак преку некоја врска,ќе ви бидам ептен благодарна ако ми го направите тоа добро дело(лелее како да барам хуманитарна помош,недај Боже,не ми се верува дека за градинка барам врски,какво време дојде,без врски ништо,дури и за градинка ц ц)

Поздрав мамички,имајте пријатен ден!user posted image

(Одговор на членот bebe82)
Непосредна врска до пораките: 113
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
6.5.2011 12:14:55   
AnnaMolly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: bebe82

ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly

Филип ќе тргне во јасли од 4 април. Малечок е ама немам кој да го чува по цел ден сум на работа и јас и мм, свеки има незгодна смена од 14 до 22 навечер секој ден, а мајка ми си има нормална работа. Значи мора во јасли.
Е сега само ме интересира колку време отприлика им треба за адаптација на дечињата во јасли? Има ли некој вакво искуство?
Инаку ќе оди во градинката 13 Ноември кај кружниот тек кај паркот. Многу луѓе ми ја препорачаа, како и Маца25 па ги послушав и таму го запишавме.



Бидејќи веќе одите во градинка, ме интересира што правите со исхраната???
Што јаде, му даваат ли кравјо млеко.

Јас бев во градинка да видам за упис, ама заборавив тоа да прашам.






Му даваат кравјо млеко, ама Филип од неполни 5 месеци е на кравјо. Ако не пие твоето кравјо, ќе им кажеш.
А инаку јаде се, нема нешто што не пробал освен јаготки, капини и слично. Ама убави јадења прават барем во градинкава, на влезот има распоред за оброци за две недели унапред и ќе видиш, ако нешто не јаде твоето бебенце, кажи им и друго нешто ќе му дадат. А инаку само знам дека млеко од шише не им даваат.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот bebe82)
Непосредна врска до пораките: 114
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
6.5.2011 13:30:25   
bebe82
ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly



Му даваат кравјо млеко, ама Филип од неполни 5 месеци е на кравјо. Ако не пие твоето кравјо, ќе им кажеш.
А инаку јаде се, нема нешто што не пробал освен јаготки, капини и слично. Ама убави јадења прават барем во градинкава, на влезот има распоред за оброци за две недели унапред и ќе видиш, ако нешто не јаде твоето бебенце, кажи им и друго нешто ќе му дадат. А инаку само знам дека млеко од шише не им даваат.




Благодарам многу на брзиот одговорuser posted image . А ако не пие кравјо, ќе треба да им однесам Аптамил да и го прават (што ми е малку веројатно) или нема да пие млеко цел ден?


И јас се мислев да ја запишам во 13 Ноември, ама ќе ја запишам во Н.Н.Борче-клан на Кочо Рацин.



(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 115
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
6.5.2011 20:38:19   
AnnaMolly RR
Мислам дека нема да и даваат адаптирано. И јас ги прашав дали може да им носам млеко да му даваат, ама рекоа дека не може зашто не можеле на секое да го греат, па да го чуваат во фрижидер, ќе се расипело... И така кога ќе дојдеме дома му даваш цело шише млеко, па пред спиење пак. 

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот bebe82)
Непосредна врска до пораките: 116
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
6.5.2011 22:33:21   
bebe82
ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly

Мислам дека нема да и даваат адаптирано. И јас ги прашав дали може да им носам млеко да му даваат, ама рекоа дека не може зашто не можеле на секое да го греат, па да го чуваат во фрижидер, ќе се расипело... И така кога ќе дојдеме дома му даваш цело шише млеко, па пред спиење пак. 


Фала ти за советот AnnaMolly, ќе го применам и така ќе правам user posted image

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 117
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
27.7.2011 23:56:07   
Felly RR
Ние планираме од септември да почнеме да ја носиме Матеа во градинка. Ќе има 20,5 месеци.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот bebe82)
Непосредна врска до пораките: 118
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
24.9.2011 11:44:36   
Felly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: majmunce

.... OD KOLKU POCNAVTE DA GI OSTAVATE OD KOLKU MESECI?


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 119
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
24.9.2011 11:47:44   
Felly RR
Мајмунче јас еве погоре сум пишала, а инаку секоја мајка според ситуацијата и потребите, некој порано некој подоцна, има мајки што и на 9 месеци почнуваат да ги носат, ако нема кој да го чува, и ако немаш можност за жена да плаќаш, тогаш и во градинка може да почнете.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 120
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
24.9.2011 12:18:13   
JovanaJ
Mislam deka najdobro vreme da se pusti dete vo gradinka e posle 3 godinsna vozrast, normalno dokou uslovite dozoluvaat, odnosno dokolku ima koj da gi cuva. Se konsultiravme so mnogu pediatri (vo toj period koga se mislevme koga da go pustime) i site go imaa istoto mislenje. Iako dali ke se razboluva mnogu ili ne zavisi od imunitetot na samoto dete, sepak posle tretata godina mnogu poveke e zajaknat imunitetot nego porano, sigurnao i sami ste go zabelezale na svoite deca.
Da ne ja spomenuvam sostojbata vo nasite gradinki. Vo nekoi zemji mozebi odat od pomala vozrast i sl., ama sostojbata na gradinkite ne e sigurno ista kako tuka, so edna vospituvacka i edna neguvatelka za 30 deca! UZAS! Znaci nemoze da se generalizira i pravi takva sporedba. Pedagozite duri naglasuvaa deka i smislata kaj decata za zaednicko druzenje i igra isto taka pocnuva da se javuva posle 3-tata godina.
Licno nie go pustivme deteto na 3.5 godini, i mislam deka ne zgresivme. Sega veke edna godina odi vo gradinka. So toa sto lani bevme sekoj 5 den bolni. Sekogas nekoja bakterija fakase. Prv pat pocna da go boli uvo koga trgna vo gradinka, po samo nekolku dena :), pa temperatura..i sl. Mesecno ednas bevme so antibiotik. Znaci edna nedela odese, 3 doma, sreka imame koj da go cuva inaku neznam kako bi ostanuvala doma sekoj mesec po dva pati na boleduvanje. Sega eve gledam malku po stanuva poizdrzliv, veke dva meseca odi bez prekin user posted image .
Moe mislenje so ogled na nasite gradinki i sostojbata vo niv, najdobro bi bilo da se odi posle 3-tata godina.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 121
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
8.12.2011 16:38:51   
baby_bump
Во градинка моето дете тргна на 13 месеци, до тогаш од 8 месеци ја чуваа моите и навистина се беше супер.
Но, мајка ми ненадејно се разболе и мораше за само 2 дена да се одлучиме што ќе правиме.
По неколку консултации со другарки, пријателки, решив да не ја одберам најдобрата градинка, зашто таму имаше по 20 деца во јасли а и според зборовите на некои пријателки сите градинки се исти, туку ја избрав таа што ни беше најблиску до дома и каде што имаше само 10-15 деца во групата и погрешив.
Веќе еден месец оди во градинка и до сега имаше 2 пати висока температура, носот не престана да тече до сега, уште од вториот ден, некаде после првата недела и се појави пеленски осип и цревенило на газето, па и за тоа бевме на доктор, пролив има нон стоп и јас уште малку мислам дека ке спобудалам.
Па добро бе луѓе зар е многу да побарам од учителката да не става од туѓите пелени (изговор- не можела да ги разликува) или да и побарам даму го даде шишето со чајче кое инаку дома нон стоп го пие, (изговор- не сакало течности детето), или да го пресоблекува кога ќе биде покакано?
Па верувајте преку еден ден целосно сите алишта од горе до долу се покакани и размачкани, газето е жар црвено, а има и една раничка која едвај заздравува сигурно здобиена од стругање на засушена кака од газето.
Нашето млеко ни подразно не и го даваат, морало да пие од нивното млеко (кој знае какво), нашето е превриено кравјо млеко, ставено во наше шише, мислам дека нема да им се скрши раката ако го земат од ташничката млекото или чајчето за детето да не биде жедно. Ама не, не смееле млеко од надвор да даваат, за да не дојде до труење??? Јас ќе си го отрујам детето??? Тоа била политика на градинките, ништо не можеле да направат. пфффффффффф
Епа јас значи сум будала што со месеци ја одвикнував од адаптирано на кравјо, сега може одма да прејде на нивното, тоа не е ништо страшно, веднаш од еден тип на друг тип млеко, пак ќе речам којзнае какво, којзнае како го чуваат и како го даваат на детето, кога тоа знае да пие само од шише!!!!
Тотално сум разочарана, пробав да им кажувам кога ја носам малата, само ми викаат добро. Се нанервирав кога ја видов раничката и им велам почесто менете ја пелената, вика пак добро и пак си тераат по старо. Ми велат многу луѓе, не ги лути, ти го чуваат детето!!! На работа мора да одам, жена за чување е скапа, и сега јас сум во состојба каде немам избор! И затоа некој да си прави како што сака? Епа јас тоа не го разбирам, не можам да го прифатм. Немам намера да го носам од градинка до градинка!!
Детето супер се навикна, плачеше само кога ќе ја оставиме првата недела инаку, не, барем така ми кажуваат..................а за другото барам некој совет од поискусни мамички, како да се справам со овие проблеми??

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 122
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
8.12.2011 17:10:59   
nadica
леле навистина незнам како да ти помогнам со советuser posted image  што би било најдобро
сите ние имаме домашни проблеми кои не оптеретуваат и понекогаш ни сметаат при извршувањето на работните обврски ама сепак нивна работа е да се грижат за мали и слатки дечиња
јас фала богу немав таков проблем сега некогаш знае Н да ми каже дека Шарко стое во ќош за немирните деца и сл ама дека не е пресоблечена или не е избришана не се случило
сепак се зависи од карактерот и човечноста на воспитувачките

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот baby_bump)
Непосредна врска до пораките: 123
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
8.12.2011 17:29:12   
Viktori
baby_bump, а да им кажеш на воспитувачките дека имаш проблем. На двете заедно и да им кажеш дека си задоволна од се освен од тоа погоре што си напишала. А можеш и да кажеш исто така дека сте биле на лекар за газето и дека лекарот ви кажал дека газето е разрането од нехигиена. Па ако не вроди плод жали се бе кај директорот. Мислам нема зошто да не појдеш ка одговорниот. Ќути ти го чуваат, важи само ако ти го чуваат.

во врска со храната, значи барем овде, храната, млекото, овошјето е со гаранција свежо и исправно! Исто така и кај нас не даваа ништо од дома да се внесува и јас лично мислам дека тоа е правилно. Не може 20 деца сите од дома да си носат, а и во градинките температура е 30 степени, навистина има шанса да се расипе млекото и после да биде криво нивното "неисправо" млеко.

< Поракaта ја уредил Viktori RR -- 8.12.2011 17:33:14 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 124
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
8.12.2011 22:30:40   
bebe82
Јас пак сум презадоволна. Носам и водичка, и млекце и чајче од дома и се и даваат. Пелените знам дека се нејзините бидејќи учителките им ги потпишуваат со име, бидејќи еден носи дајперс, еден памперс, и да не се мешаат. Кога ја пресоблекувам дома на пелената го пишува името.

Сега ќе дојде искапана, или пропуштила пелената, ама пак и јас дома додека ја чував, ќе ја ранам ќе ми капне на бенкичето, ќе се покака па дур да ја пресоблечам пропуштила пеланата и сл.

А за болестите е се индивидуално. И на нас ни тече носот 3 месеци, ама тоа е. Идеално нема. Само да не дојде но нешто пострашно. Имунитетот мора да го јачаме.

Ако не, смени ја градинкава. Мислам дека се е до личноста. Учителките на мојта ќерка се ПРЕКРАСНИ .user posted image

< Поракaта ја уредил bebe82 -- 8.12.2011 22:32:56 >

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 125
Страница:   <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Dali?
Jana9

Dali moze da ima posledici od epiduralnata anestezija?

Da (0%)

Ne (17%)

Mozebi (83%)


Број на сите гласови: 6

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!