|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
25.10.2010 14:40:49   
mama26
jas neznam decava od sto se tolku nezni...moevo isto taka od 4 meseci 3 bese doma bolen...samo sto ne stigna i toj do pnevmonia go izvadiv od tamu.a tuka pak od samo edno drugarce odma prefati...bogdacuva..user posted image drugarcevo bese 3 dena bolno moevo 2 nedeli posle negouser posted image

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
25.10.2010 14:43:40   
mama26
doktorkata mi kaza deka i od obicna kaslica deca nastinuvaat ,nemora da e so temperaturi i sl...i ako se pazime taka mu se gradi imunitet, a ne so sirupi...navodno posle 6 god ke bil mnoogu pootporen ako do togas se pazime.pa ke vidimeuser posted image

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
26.11.2010 13:02:50   
karolina
Мила има 15 месеци од 1-ви ќе оди во градинка

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
26.11.2010 21:49:40   
sone

Dragi majki eve go i moeto iskustvo. Za zal pred 10 godini diplmirav na eden od tehnickite fakulteti za da sedam doma.Sin mi go pustiv vo gradinka so polni 13 meseci. Toa bese oktomvri 2008.Sega ima 3 godini polni. Nedela dena koga go ostavavme placev i jas (se razbira ne pred nego).Mnogu mi bese tesko. Prvata nedela go ostavav po 3-4 sati a posle mi rekoa deka e super i go ostavav do 14h, a veke podolgo vreme go zemam nekogas vo 15:30 ili 15:45h.Godina dena placese.Bukvalno sekoj den.Prestana da place lani vo noemvri.Zborot mi e: Na pocetokot imav griza na sovest. Kako toa jas sedam doma, a deteto vo gradinka. Jas sum inace bez majka (od golema pomos mi e tatko mi), a svekrva mi seuste odi na rabota. Mojot stav e i da bese majka mi ziva i svekrva mi vo penzija jas nemase da dozvolam da mi gi cuvaat.Se soglasuvam za mala pomos, cuvanje na nekolku saati, nekogas (ali mnogu retko i prespivanje za vikend).Se parsuvam i den denes sto ke mu pravev jas doma. Ke trcav po nego: nemoj da pipas ova, nemoj da pipas ona, ne tamo toa e dzis, ke se izgoris.Dali ke imav vreme za sebe i dali voopsto ke mozev da go naucam na nesto kako sto vo gradinka se uci. Znam deka na taa mala vozrast i ne moze da se uci koj znae sto za razlika od sega koga ima 3 godini. Bitno deteto mi bese zgrizeno super, i bese so decinja. Ne se kaam voopsto. Vtoroto mi e sesute bebence 7 meseci, ama zdravje od april i ona ke odi. Togas ke ima veke 1 godina. Inake uste ova da vi kazam deka prvata zima se soocuvavme so mnogu virozi, visoki temperaturi. 5 dena vo gradinka 25 dena doma, i se taka cela zima. Lani zimata koga bese aktuelen svinskiot grip cela zima odese vo gradinka, ako malku noseto ke potecese ama odma urgirav so soodvetna lokalna terapija. Duri i letno vreme si odi vo gradinka. Pauza pravime samo koga odime na odmor na letuvanje. Ne se kaam. presrekna sum.Najmal e vo grupata i treba da e vo pomala grupa,ama radi toa sto e dosta napreden on e vo pogolema. Ova leto bas pred da napolni 3 godini pocna da ja kazuva bukvata "r", mnogu cisto zboruva i gramaticki jasno. Majki morame da bideme malku egoisticni i za sebe. Ako sakame da im sluzime na decata i ponataka vo zivotot treba da mislime i na nas. Nemojte ve molam da me razberete pogresno.Ova e moe razmisluvanje.Sekoj si ima svoj stav i go pocituvam tudziot, ama jas sum za toa da decata da odat vo gradinka da se socijaliziraat so drugite decinja.Ne se izlagajte na dopolnitelni trosoci da vi gi cuvaat drugi zeni (osim ako navistina nemate drug izbor).Nema poubavo za mene koga sinceto mi raskazuva sto ravele vo gradinka, koga ke mi zapee pesnicka, koga ke mi raskazuva kako jadele...i mal milion dogodovstini...Pozdrav do site majki i ve molam ova e samo mal sovet do vas, a sepak vie si odlucuvate i nikoj ne sakam da mi zameri.


P.S. Ova go prevzedov od "Bolesti koi ni gi nosi gradinkata"

Jas sin mi go prativ so polni 13 meseci.Sega bebceto ima 7 meseci i 26 dena,pa za nekoj mesec i nea ke ja dadam vo gradinka. Aj izvinete me mozebi temava sto ja prefril i ne e soodvetna za forumot.

(Одговор на членот karolina)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
26.11.2010 22:26:03   
nadica
еве ме и на оваа тема
надица почна во градинка од септември и супер и идеше само на почеток плачеше, а потоа со задоволство стануваше
неколку пати се разболе но ништо страшно или неочекувано многу јасно додека да створи имунитет дека почесто ќе се разболува е и предходната недела се разболе ама предходно 3 дена плачела во градинката (три пати до сега има кренато температура и 3-те пати деновите пред да крене температура е кенкава и раздразлива)  тоа ми го кажаа воспитувачките и јас го кажав на мм и свеки и тие решија дека доволно било дружењето на ќерка ми со деца јас секако не одам на работа па може и дома да ја чувам user posted image  а тоа што веќе зборува чисто, и што не се плаши од непознати и што знае да се заигра со други деца и што знае многу работи кои јас дома не би можела да и ги пренесам така како во градинката не се важи и не се смета user posted image user posted image user posted image

инаку надица тргна на две полни години во градинка и јас со сите сили ќе се борам за во февруар-март да тргне повторно

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот sone)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
27.11.2010 15:50:10   
Maca25
Нина тргна во јасли на година и 2 месеци. Прооде на 11.4, а веќе на 18.4 почна да оди во јасли. Искрено немаше да ја запишам толку мала, да не требаше да завршам со студиите. Немавме никаков проблем при тргнувањето. Воопшто не плачеше, беше пресреќна кога ќе ја видеше негователката Ане. Одеше една недела и одма се разболе. Но, тоа не не предомисли мене и мм, решивме дека е подобро за неа да створи имунитет и да се сружи со дечиња на нејзина возраст отколку да седи дома. Но, полека почнуваме да го менуваме мислењето. Нина од 7 месеци одење во градинка, нема изодено еден цел месец. Постојано е болна, кога мала настинка, кога бронхопневмонија....да не набројувам се.
Сега искрено се мислам дали од пон. да оди пак.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
18.2.2011 13:03:21   
mamamoni
Софија е сеуште мала но на есен планираме да ја носиме во градинка на неполна годинка, уште од сега ме фаќа страв но мора да се навикнува

_____________________________

Daughters are another version of yourself, but only better !

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
18.2.2011 13:12:28   
Maca25
Денес кога ја однесов ќерка ми во градинка донесоа едно бебенце малечко, 10 месеци. Срце. Живо среќно што оди кај децата. Тоа им е најмало во групата па сите го пазат. Мајата ми кажа дека е она дома, не оди на работа, но го носи во градинка за да се навикнува полесно, затоа што она планира да се вработи. Сега се пожали што бебенцето одма и се разболело, но тоа е, 20 деца во група, на 2 нос им тече, 2 кашлаат, и толку им треба, одма префаќаат и здравите. Ќе го пребродиме и тоа, првата година е таква.
Имам пишано неколку поста погоре, дека ќерка ми едвај има месец дена изодено во градинка, ама секој пат кога ќе ја вратам се подолго и подолго останува здрава, фала богу. Полека но сигурно ојачува.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот mamamoni)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
18.2.2011 14:51:47   
stojanoskad
mojot sin trgnuva vo gradinka za mesec i pol so nepolni 8 meseci.Porodilnoto mi zavrsuva togas i nema koj da mi go cuva,znaci mi ostanuva samo gradinkata.
ke bide najmal ne samo vo grupata tuku vo gradinkata.
Se obidov da najdam sekakov drug nacin no se uste ne znam koj osven ovoj neli.
A mornici me lazat samo od pomislata.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
18.2.2011 22:33:56   
blue_blue
нема ништо страшно во градинка, освен болестите. Баш напротив на децата им е есупер да си се со деца на нивна возраст и да имаат ред. А што е до болестите периодот на прилагодување н аорганизмот на бактерии и вируси од милион деца мора да го поминат, дали на 8 месеци, на две години или на пет, сеедно...секој ќе ти каже дека кога детето прв пат му се измешало со поголема група на деца првите 6 месеци до 1 година повеќе било болно него здраво. Е сега дали е порано тоа да биде на 8 месеци или на 3, 5 години не знам. од една страна е подобро со постаро дете дека знае да ти каже што му е и да се разбереш со него за пиење лекови, ама па од друга страна баш дека разбира не сака да му земаат крв, не сака да пие лек, не сака да се тушира при висока температура итд..Моите тргнаа во градинка на 2 години. Освен сега последниов пат пред 4 недели кога навистина се разболеа фино (мада ете две деца, близначки па кај едната помина брзо и со малку температура, кај друата се разви до брохопнеумониа со цела недела висока температура и со пиење Панцеф прв пат во живот доби антибиотик и тоа одма волку јак), првиве шест месеци еве ги поминаа со некои настинки, ништо посебно страшно. Така да нема правило и со болестите....не значи дека баш од се ќе се разболе и тешко ќе помине

(Одговор на членот stojanoskad)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
19.2.2011 9:47:48   
stojanoskad
ИЗВОРНА ПОРАКА: blue_blue

нема ништо страшно во градинка, освен болестите. Баш напротив на децата им е есупер да си се со деца на нивна возраст и да имаат ред. А што е до болестите периодот на прилагодување н аорганизмот на бактерии и вируси од милион деца мора да го поминат, дали на 8 месеци, на две години или на пет, сеедно...секој ќе ти каже дека кога детето прв пат му се измешало со поголема група на деца првите 6 месеци до 1 година повеќе било болно него здраво. Е сега дали е порано тоа да биде на 8 месеци или на 3, 5 години не знам. од една страна е подобро со постаро дете дека знае да ти каже што му е и да се разбереш со него за пиење лекови, ама па од друга страна баш дека разбира не сака да му земаат крв, не сака да пие лек, не сака да се тушира при висока температура итд..Моите тргнаа во градинка на 2 години. Освен сега последниов пат пред 4 недели кога навистина се разболеа фино (мада ете две деца, близначки па кај едната помина брзо и со малку температура, кај друата се разви до брохопнеумониа со цела недела висока температура и со пиење Панцеф прв пат во живот доби антибиотик и тоа одма волку јак), првиве шест месеци еве ги поминаа со некои настинки, ништо посебно страшно. Така да нема правило и со болестите....не значи дека баш од се ќе се разболе и тешко ќе помине

se soglasuvam gradinkata ne e strasna neli.Megutoa strasno e stanuvanjeto na ke napisam 8 mesecno bebe(MA DA NEMA DA IMA I TOLKU)vo 5.30 znaci bas mora taka za neli bar natamu da moze tatko mu da go odnese so kola.Strasno mi e i vrakanjeto nazad koga toa mora da se napravi so avtobus i toa da go napravi majka mi (zosto drug nacin i nema)ona ke go zema posle rabota od pricina sto mazot mi raboti cel den ili skoro cel den, a moeto rabotno vreme e specificno(rabotime 12 ili 24 saati).
E sega velis tvojte trgna na 2 godini i odeja neli.E mojot sin na 8 meseci sigurno nema da bide prooden,znaci pred avtobus vo race.
Gi spomnuvas i bolestite sto gi nosi gradinkata i tuka si vo pravo.Pa mene ova mi e vtoro dete i veruvaj tocno znam sto nosi gradinkata (od postariot sin neli)
I znaes sto uste mi e strasno?Vo seta ova prikazana treba da napravam mesto i za nego(pogolemiot sin)da napravam bukvalno cudo za da go organiziram,ke bidam zadovolna i samo so negovoto odeje i vrakanje na skolo, ili par da bide zgrizen.
Etuka verojatno ke pomislis i reces ,pa zemi si zena.Finasiski ne sum mokna tolku.

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
19.2.2011 13:21:14   
sandravlae
Apsolutno se soglasuvam i jas sedam doma (baram rabota)a Marko trgna vo jasli na 13 meseci eve veke 4 meseci odime a so spienje posledniov mesec i sme prezadovolni go zemam vo 3 3 ipol i e bubalce doma najaden naigran a eve denes sabota ne e vo gradinka i na glava ni se kacuva saka da igra ....jas mislam deka gradinkite se idealni za deca dobro po nekoe virusce temperatura ama se gradi imunitet.

(Одговор на членот sone)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
19.2.2011 14:09:46   
majka 79
ИЗВОРНА ПОРАКА: stojanoskad

se soglasuvam gradinkata ne e strasna neli.Megutoa strasno e stanuvanjeto na ke napisam 8 mesecno bebe(MA DA NEMA DA IMA I TOLKU)vo 5.30 znaci bas mora taka za neli bar natamu da moze tatko mu da go odnese so kola.Strasno mi e i vrakanjeto nazad koga toa mora da se napravi so avtobus i toa da go napravi majka mi (zosto drug nacin i nema)ona ke go zema posle rabota od pricina sto mazot mi raboti cel den ili skoro cel den, a moeto rabotno vreme e specificno(rabotime 12 ili 24 saati).
E sega velis tvojte trgna na 2 godini i odeja neli.E mojot sin na 8 meseci sigurno nema da bide prooden,znaci pred avtobus vo race.
Gi spomnuvas i bolestite sto gi nosi gradinkata i tuka si vo pravo.Pa mene ova mi e vtoro dete i veruvaj tocno znam sto nosi gradinkata (od postariot sin neli)
I znaes sto uste mi e strasno?Vo seta ova prikazana treba da napravam mesto i za nego(pogolemiot sin)da napravam bukvalno cudo za da go organiziram,ke bidam zadovolna i samo so negovoto odeje i vrakanje na skolo, ili par da bide zgrizen.
Etuka verojatno ke pomislis i reces ,pa zemi si zena.Finasiski ne sum mokna tolku.ohhhhhhhhhh, maki ke macis. te zalam navistina ke ti bide mnogu tesko. no toa e sto da se pravi. ama Gospod ke si navrti.
jas imam komsivka sto nema ni majka ni svekrva, nemase koj da i go cuva detenceto. i od tolku malecko go nosese vo gradinka.
pa i kako se pogodi mnogu retko i se poboluvase, a i ako se pobolese bez komplikacii so edno sirupce i ozdravelo.
a ti sto rabotis , kakvo e toa rabotno vreme?

_____________________________

mudriot covek ne kazuva se sto misli, tuku misli i razmisluva se sto ke kaze.

(Одговор на членот stojanoskad)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
19.2.2011 18:07:48   
misticia
големата ја однесов прв пат во септември  (две години и 10 месеци), имавме еден неуспешен обид летото во Струга

во моментот мислев дека ако можев од лани подобро ќе беше, ама сега ми се гледа комплетно во ред како што си е

незнам дали ќе можам и другата да ја чувам дома до 2 и пол години, таа има 10 месеци сега

еве барам работа, зависи како ќе се снаоѓаат старите со неа па ќе видиме

кога би можела и со неа исто би направила како со првата(Одговор на членот majka 79)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
19.2.2011 19:26:13   
stojanoskad
ИЗВОРНА ПОРАКА: majka 79

ИЗВОРНА ПОРАКА: stojanoskad

se soglasuvam gradinkata ne e strasna neli.Megutoa strasno e stanuvanjeto na ke napisam 8 mesecno bebe(MA DA NEMA DA IMA I TOLKU)vo 5.30 znaci bas mora taka za neli bar natamu da moze tatko mu da go odnese so kola.Strasno mi e i vrakanjeto nazad koga toa mora da se napravi so avtobus i toa da go napravi majka mi (zosto drug nacin i nema)ona ke go zema posle rabota od pricina sto mazot mi raboti cel den ili skoro cel den, a moeto rabotno vreme e specificno(rabotime 12 ili 24 saati).
E sega velis tvojte trgna na 2 godini i odeja neli.E mojot sin na 8 meseci sigurno nema da bide prooden,znaci pred avtobus vo race.
Gi spomnuvas i bolestite sto gi nosi gradinkata i tuka si vo pravo.Pa mene ova mi e vtoro dete i veruvaj tocno znam sto nosi gradinkata (od postariot sin neli)
I znaes sto uste mi e strasno?Vo seta ova prikazana treba da napravam mesto i za nego(pogolemiot sin)da napravam bukvalno cudo za da go organiziram,ke bidam zadovolna i samo so negovoto odeje i vrakanje na skolo, ili par da bide zgrizen.
Etuka verojatno ke pomislis i reces ,pa zemi si zena.Finasiski ne sum mokna tolku.ohhhhhhhhhh, maki ke macis. te zalam navistina ke ti bide mnogu tesko. no toa e sto da se pravi. ama Gospod ke si navrti.
jas imam komsivka sto nema ni majka ni svekrva, nemase koj da i go cuva detenceto. i od tolku malecko go nosese vo gradinka.
pa i kako se pogodi mnogu retko i se poboluvase, a i ako se pobolese bez komplikacii so edno sirupce i ozdravelo.
a ti sto rabotis , kakvo e toa rabotno vreme?

rabotam kako med.sestra vo edna nasa bolnica,a rabotnoto vreme mi e takvo bidejki jas sum primena za smenska sesta ili za dezurstva.
Sepak fala ti za podrskata.
Decata se zivotna smisla i jas navistina veruvam deka so gospod napred ke porasnat site pa i mojte neli!

(Одговор на членот majka 79)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
20.2.2011 8:59:48   
baby mama
Од понеделник ќерка ми тргнува во градинка на 16 месеци user posted image .Во групата инаку  се 10 дечиња.Малку сум вознемирена,исплашена како ќе биде ама се трудам да не мислам негативно. Сигурно ќе и биде позабавно со дечиња,одошто со бабите, па од досада да незнае што да направи.


_____________________________

Always kiss your children goodnight - even if they''re already asleep.

(Одговор на членот stojanoskad)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
20.2.2011 16:29:24   
mosa
Dobro dragi moj........
Tokmu ova prasanje me maci veke podolgo vreme.Valentino ima 1god i 9meseci(21mese)i do sega ne sum go pstila vo gradinka.Sakam da go zapisam no se plasam kako ke se prilagodi toj na sredinata.Jas do rabotev so nego.Si proode na 12 meseci i zboruvame dovolno cisto za svojata vozras.Si igrame so kocki,citame knigi,si igrame so igracki vozime tocak,jade se naedbivaanikakva hrana(osven ponekogas sto se molime za jadenje),Obavezno si spime na rucek,i veke poznav da go seduvam na noksir.No sepak kako majka zabelezav deka moeto dete e popovleceno od drugite deca.Bidejki sega e pogolem i moze da si igra so ostanatite deca zabelezuvam deka nekako e povlecen.Vaka koga e sam e se ok ,no toa sto koga ke se smesa pomegu decata se povlekuva me plai.Mnogu sakam da odi vo gradinka i verojatno ke moram da go zapisam bidejki mojte odat na rabota,a svekor mi i svekrvami ziveart vo selo,no sepak se plasam dali ke moze da se prilagodi na sredinata bidejki e plasliv.Usete do bebe bega od nepoznati luge.Ne sakam seto ova da bide za nego stresno.nesakam uste poveke da go isplasam i so strav da odi vo gradinka.Sekako ke probam,no........................user posted image

_____________________________

BRAKOT vsusnost e fensi zbor za posvojuvanje vozrasno masko dete koe ne e sposobno da se grizi samoto za sebe!!!

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
20.2.2011 17:27:56   
vesna1
Baby mama a vo koja gradinka ja nosite sto ima samo 10 decinja?

(Одговор на членот mosa)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
21.2.2011 11:43:00   
baby mama
Vo Korcagin ja nosam.Denes prviot den i bese ok.Ostana pola saat i si igrase so decinjata, ne placese.Utre ke ostane 2-3 saati. 

_____________________________

Always kiss your children goodnight - even if they''re already asleep.

(Одговор на членот vesna1)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
21.2.2011 12:41:39   
Lokica1
Eve vtora nedela kako kerkami odi vo gradinka, ja prativ na polni 16meseci, seuste odi do 11 i baba i ja zima, no od narednata nedela ke ostanuva po cel den. Koga ja ostavam sabajle place no brzgu se smiruva, cekam pred vrata dodeka da se smiri :) inaku nema da mozam da rabotam, celo vreme vo nea ke mislam. Malku sme teski za jadenje no ovie denovi i doma neska da jade pa od sabajle do 11 sme samo na mleko. Inaku noseto veke pocnuva da ni tece, neminovno e. Se nadevam deka periodot na adaptacija dobro ke go pomineme vo smisla na naviknuvanje na nova sredina i so nastinkite. Inaku vo gupata ima vo prosek po 7-8 decinja, sto e odlicno.

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
16.3.2011 13:02:20   
podarok
Денеска го запишав user posted image во градинка, каде што одеше постариот. Но проблемот е во тоа што ми рекоа од 1 септември а трудничкото ми завршува во јули. Калкулирам со одмор боледување но многу денови се сепак. Незнам дали да инсистирам на упис порано, затоа што лани во истата не и го примија бебето на братучетка ми.Прашањето ми е дали сте запознати со ова правило, дали тоа самите вработени го прават затоа што се летни одмори, помалку персонал но од минативе години знам дека во тој период одат и многу малку деца.

(Одговор на членот Lokica1)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
16.3.2011 13:24:33   
Maca25
По правило децата летно време не запишуваат и не отпишуваат деца од градинка. Тоа ми го река во градинката каде што оди ќерка ми. Во летниот период работат со помалку воспитувачки и затоа не запишуваат нови деца. Но пробај, потруди се да се снајдеш некако и да го примат детенцето.
А тоа дека не одат многу деца летно време не е баш точно, затоаш што лани кај ќерка ми воспитувачките се бунеа (да, се бунеа) што цела груша доаѓаше во месец јули. Они сакале да одморат!! user posted image


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот podarok)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
16.3.2011 13:32:45   
AnnaMolly RR
Филип ќе тргне во јасли од 4 април. Малечок е ама немам кој да го чува по цел ден сум на работа и јас и мм, свеки има незгодна смена од 14 до 22 навечер секој ден, а мајка ми си има нормална работа. Значи мора во јасли.
Е сега само ме интересира колку време отприлика им треба за адаптација на дечињата во јасли? Има ли некој вакво искуство?
Инаку ќе оди во градинката 13 Ноември кај кружниот тек кај паркот. Многу луѓе ми ја препорачаа, како и Маца25 па ги послушав и таму го запишавме.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
16.3.2011 14:54:25   
Maca25
Aна Моли јас мислев дека ќе оди во 13 Ноември кај Песталци. Јас значи цело време за таа ти зборував.
Инаку за адаптацијата, кај секое дете различно, има деца кои од 3 ден го оставаат на спиење а има и такви кои 2 недели им треба да одат по 2-3 саати дневно. Во принцип кај нас по една недела е адаптацијата, односно една недела најпрво по 1 саат па се зголемува времето.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
17.3.2011 14:28:41   
denim
Gradinkata kako ustanova od vospitno- obrazoven karakter ja respektiram maksimalno i sekogas sum za odenje vo gradinka poveke otkolku za cuvanje po doma so babi i gledanje Turski serii. Kerka mi odese vo gradinka polni 4 god. i mnogu sakase da odi a jas bev vo sekoj pogled prezadovolna. No, sega sum vo dilema za malive bliznacinja... Koga ke se vratam na rabota tie ke imaat 13 mess. i mi se cini deka ke bidat mnogu mali za vo gradinka, babi nemame na raspolaganje vo sekoe vreme, a zena koja i da e, ne znam kako bi izlegla na kraj so dve deca sto prooduvaatuser posted image  Jas gi zapisav vo gradinka i mene periodot na adaptacija mi e poznat i ke pomine, znaci toa ne mi predstavuva griza, tuku mi e grizata okolu nastinkite. Kakvi se Vasite iskustva so tolku mali deca? Vo sekoj slucaj mislam da napravam nekoja kombinacija zena + gradinka user posted image  

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Koe prezime go odbirate.
ancesvoeto go zadrzuvam (14%)

negovoto (54%)

i dvete (26%)

so "prisila" negovoto (6%)


Број на сите гласови: 123

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!