|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
21.8.2010 0:56:33   
mama26
ИЗВОРНА ПОРАКА: nutelizza

Па врски да ти го стават детето во група во градинка, преполно е има многу деца.

Барем во Куманово.
    ako sega si otisla da go zpisuvas moze e kasno.obicno i tuka vo skopje e taka.moevo bese 4 meseca i mart mesec go zapisav lani edvaj.bez vrski.se napravi mesto se preselija roditelite so deteto.obicno nekoj mesec porano, pa posle brisovite.

(Одговор на членот nutelizza)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
21.8.2010 13:55:12   
Maca25
Ние исто со врски ја запишавме нина во јасли. немаше место, а и не ни требаа да примаат повеќе деца зошто и така веќе беа 15. Сега гледам 20 деца се во јасли, а од септември не знам уште колку ќе примат. Не знам каде ги собира сите тие деца, занималните па и не се баш големи. Се надевам дека од септ. ќе ги префрлат тие со 2 години во голема јасли па ќе има место за другиве дечиња.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
21.8.2010 23:31:47   
jovanka
ИЗВОРНА ПОРАКА: mama26

ИЗВОРНА ПОРАКА: nutelizza

Кои врски треба за во градинка лелееееuser posted image user posted image user posted image
Dokolku so vreme se podnese molba (toa e period april,maj,juni)togas i ne trebaat vrski dokolku denovive podnesuvate molba ke vi recat prepolno e nema mesto i togas vo potraga po vrski,ili ke si ja ostavite molbata dokolku nekoe mesto se oslobodi da bidete na spisokot za da ve povikaaat ama toa moze da fati i prolet.
Togas edinstvena alternativa ostanuvaat privatnite gradinki koi se so mnogu povisoka cena i retko koj moze da si gi dozvoli.


_____________________________

Zivotot e podarok a podarocite se za da se raduvame.

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
21.8.2010 23:32:18   
jovanka

Кои врски треба за во градинка лелееееuser posted image user posted image user posted image
Dokolku so vreme se podnese molba (toa e period april,maj,juni)togas i ne trebaat vrski dokolku denovive podnesuvate molba ke vi recat prepolno e nema mesto i togas vo potraga po vrski,ili ke si ja ostavite molbata dokolku nekoe mesto se oslobodi da bidete na spisokot za da ve povikaaat ama toa moze da fati i prolet.
Togas edinstvena alternativa ostanuvaat privatnite gradinki koi se so mnogu povisoka cena i retko koj moze da si gi dozvoli.



_____________________________

Zivotot e podarok a podarocite se za da se raduvame.

(Одговор на членот jovanka)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
22.8.2010 0:48:32   
nadica
јас во понеделник здравје ќе одам да прашам што и како треба и дали воопшто може да тргне надица од септември во градинка
се надевам дека нема да има проблем

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот jovanka)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
22.8.2010 2:02:10   
nutelizza
Абе имам поднесено молба уште во мај кај нас истакнуваат на 25 август кое дете кај оди и дали ке оди во некоја група. Туку со кого и да сум поразговарала сите ми викаат дека ако немаш никој не ти го примаат детето и дека за упис е сега како да запишуваш дете во средно полицајско или медицина.

.

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
22.8.2010 13:47:03   
mama26
ИЗВОРНА ПОРАКА: nutelizza

Абе имам поднесено молба уште во мај кај нас истакнуваат на 25 август кое дете кај оди и дали ке оди во некоја група. Туку со кого и да сум поразговарала сите ми викаат дека ако немаш никој не ти го примаат детето и дека за упис е сега како да запишуваш дете во средно полицајско или медицина.  greota toj sto nema vrska..user posted image bogdacuva sme narod

.

(Одговор на членот nutelizza)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
22.8.2010 13:52:41   
Viktori
ИЗВОРНА ПОРАКА: nutelizza

Абе имам поднесено молба уште во мај кај нас истакнуваат на 25 август кое дете кај оди и дали ке оди во некоја група. Туку со кого и да сум поразговарала сите ми викаат дека ако немаш никој не ти го примаат детето и дека за упис е сега како да запишуваш дете во средно полицајско или медицина.

.


лелееееееее се згазив од смеење ова кога го прочитав user posted image user posted image user posted image user posted image

мислам дека само кај нас највеќе врски се фаќаат детето џандар да ти биде! Ако се земе здраво за готово дека секој џандар е глуп  user posted image (не мора да значи нели, ама службата бара да немаат мозок за успешно да спроведуваат во спротивно за некои работи би имале грижа на совест) за жалење сме сите user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

< Поракaта ја уредил виктори -- 22.8.2010 13:53:06 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот nutelizza)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
22.8.2010 13:55:42   
mama26
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image more neznam sto covek treba da im napravi.ples po gaze na ovie nema da pali,treba nekoj kotek debel za site sto zimaat mito user posted image user posted image user posted image odnosno vrski user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
23.8.2010 12:49:43   
blue_blue
денес ги однесов прв ден децава во градинка (со врски бев- е..врските!) моите деца веќе нема да ја видат таа градника, таков безобразлук, нечуствителност, неорганизираност и незаинтересирианост немам видено! па после децата плачеле кога ги оставале родителите во градинка. Па и јас ќе плачам ако мене некој така ми направи! Накратко - ги однесовме (се јавив во петокот да прашам дал да ги донесам - ми рекоа - да), учителката која се појави немаше поима дека треба да дојдат нови деца, викна една друга која исто така немаше поима (во меѓувреме децава почнаа да се вознемируваат, инаку беа многу радосни што ќе одат да си играат сод руги деца), па двете ми се изнавикаа пред децата дека не може денес да ги носам децата во градинка и кој тоа мене ми рекол да носам деца во градинка, кога деца се носеле од 1 септември во градинка. Отиде едната да праша кај директорката, за тоа време другата установи дека децата се близначки, иако не и беше јасно како може тоа, кога се различни. Се врати другава, рече дека директорката рекла да ги примат и ми ги ги зема од рака (ми ги оттргна) и ги избутка во таа некоја си занимална. Јас замолив да влезам таму за да им објаснам на децата кај се, зошто се таму, ако им се мочка на кого д аму кажат и дека ќе ги земеме брзо. Она ми рече со дрзок тон дека не смеам да влегувам и децата вриштејќи ги убута внатре...На другава и текна тогаш да ме праша како се викаат. Ни број телефонски не ми побараа (го имало на пријавата за која они појма немаа кај е)...Кога ја викнав да и кажам дека децата знаат да кажуваат за мочкање, ме праша колку години имаат и ми одржа предавање дека она нема поима они во која група треба да бидат и дека ете затоа не се носеле деца сега него на 1 септември во градинка....Ги земав после 1 саат. Едната уште липташе. Другата ми кажа дека сестра и плачела а баба Бубе (таа е ваљда некоја си учителка - никој не најде за сходно да ми се претстави) и ја затворила вратата и не ја пуштала да излезе, а она сака да излезе...Ја прашав дали баба Бубе ја гушна и ја смири, она ми рече - не...јас ја смирим и ја гушкав, и викав дадо не плачи, мама тато дојдат да не земат...
Кога ги прашав овие учителкиве како биле - супер беа, не плачеа, ги смиривме...и не ги носете до 1 септември...мислам дека таму више никад нема да бидат однесени...ќе најдеме друга градинка каде ќе сакаат да ги чуваат...

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
23.8.2010 13:03:51   
marinka80
te molam pisi vo koj gradinka toa se slucuvalo da ne ima nekoja od nas tamu zapisano dete.mislam jas sega treba da go pustam maliot se potresov od situacijava abaska moevo ne znae dakaze i ne odiubavo

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
23.8.2010 13:31:25   
blue_blue
Во Орце Николов во Карпош 3, кај Лептокарија.

Колку и да имам разбирање за ситуацијава, ова мислам дека е недопустливо, особено зошто е прв ден. Шанса за втор прв впечаток не постои! За нас возрасни е непријатно кога ќе не стават некаде во нова средина во непознато, а не па за дете...некој да им се насмееше, да ги земеше за раче, да им покажеше дека се добредојдени,а не вака...А навистина беа радосни. Вчера славеа роденден, па уште беа под импресии, јас утрово се направив во весела атмосфера да се спремиме, точно на време ги однесов како што ми рекоа...А сега, со кое срце да им речам на децата пак да идат таму, што добро им се случило додека беа внатре?

Нека се организираат соодветно, нека се координираат директорката и учителките, има начини...Да ми речеа од 1 сеп, јас тогаш ќе ги донесев, мене ми е сеедно кога ќе тргнат само да бидат убаво прифатени за да сакаат пак да одат. Директорката специфично ми кажа да не ги носам од 1 сеп, пошто тогаш ќе било гужва и сите деца ќе плачеле. Кога и го кажав ова на таа учителката, таа ми рече - директорката може да ти кажува така дека она седи во канцеларија, овде кај што ги чуваме децата подруго е....Не знам, сигурно градинката е ОК, ова може да е изолиран случај, ама како да ги однесам пак таму децата? Јас немам веќе доверба да ги оставам таму.

(Одговор на членот marinka80)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
24.8.2010 9:39:49   
blue_blue
Нема да одат во таа градинка - решено. После траумата вчера, јас и мм решивме дека нашите деца ќе одат во друга градинка. Ќе ги запишеме во Мајски цвет на последна 24-ка, таму сите што имаат деца ептен се фалат. Ќе тргнат на 13-ти септември, па се надевам ќе имаат нормален почеток и ќе сакаат да одат.

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
24.8.2010 11:48:15   
Viktori
ау блу_блу, што збориш... дури криво ми е што ја пофалив градинката... ние имавме добро искуство...

_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
24.8.2010 12:08:01   
blue_blue
Виктори, ти си имала добро искуство, затоа си ја пофалила, нема зошто да ти е криво, таман работа...јас и други луѓе прашав, задоволни беа, и има едно чудо деца што одат таму и тие имаат родители сигурно им е убаво штом ги носат таму, кој ќе остави детето да му оди некаде кај што не му е добро. И мене директорката многу убав впечаток ми остави. Затоа велам - може е некоја случајност, во моментот така се десило, они биле затечени, директрката не им пренела, ама јас не можам да им дадам втора шанса, сепак се работи за доброто на моите деца. и мислам дека можеа на друг начин тоа да го средат, а не пред децата да повишуваат тон и да покажуваат нетрпеливост и нервоза...не можам да ти опишам со зборови колку бев вознемирена. Да бев сама може ете ќе речев преувеличав, ама и мм беше таму, он толкав маж кога се вознемири, стварно беше многу неубаво, јас на работа отидов после, цел ден грутка во стомак, морав да работам, ама во моментот кога излегов од работа буквално ми се слоши, едвај некако дојдов дома, мислам на улица ќе се онесвестев, а јас сум во принцип мирна личност и силна сум, не се лигавам, ама ова беше одвратно...Плус веќе еднаш ги вратија (као уште не завршиле со реновирање иако ми рекоа пред тоа дека на таа дата може да почнат да идат), мање више на ист начин, само тогаш беа во количка па ги тргнавме на страна да не видат што се случува и директорката излезе надвор да ми објасни дека не може да ги примат, ама пак беше враќање без претходно да ме известат...и сега веќе стварно не би имала мир да одат таму...ќе одат во другава градинка, па ваљда ќе им биде ОК, таму баба им ќе ги зема, плус на едни пријатели девојчето ќе оди таму, а они ептен со неа си играат и се надевам на подобар прием.

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
26.8.2010 0:04:50   
sinolicka
nie od 6 septemvri ke pocneme vo gradinka.a za vrski da ne zboruvam odvaj go zapisavme.mnogu sum isplasena i voznemirena neznam kako ke se snajde,dali ke go cuvaat ubavo, a plus se strami koga mu se mocka samo so mene i so tatko mu saka da mocka  a za kakanje da ne zboram mnogu e voznemiren. za toa najmnogu mi e strav  se nadevam na dobro

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
26.8.2010 8:56:01   
blue_blue
Sinolicka, од моето хорор искуство  што го опишав погоре (кое попатно се продолжи и денес кога мажот ми отиде да ги земе документите на децата и таа директорката немала поима кај се и не ги нашла, претурала по цела маса и не излегле - значи ако требаше да ми се јават кога ги оставив таму во понеделникот немаше да имаат никаков број од нас) би те советувала да го направиш следново (јас така планирам да направам во другава градинка каде ќе ги носам).

Да одиш ден пред да го носиш детето во градинка и да зборуваш 10 мин директно со учителката кај која ќе биде детето. Да и ги кажеш сите навики на детето, да прашаш што те интересира, итд. на раат зошто дента кога ќе го носиш она нема да има време да те сослуша, ги пречекува сите деца и е во гужва..Да и кажеш дека инсистираш таа да биде на врата кога ќе го донесеш детето и дека ќе останеш 10 - 15 минути внатре во занималната да му објасниш на детето кај е, зошто е таму, кај се мочка, итд...Кога он малку ќе се заигра ти ќе си одиш и ќе дојдеш да го земеш за 1 саат, најмногу 2. Остај они што ќе ти држат предавања дека возрасни не пуштале во занимална - твое дете е, ќе правиш што е најдобро за него. Дента кога ќе дојдеш да го донесеш дојди со бомбоњера и дај и ја на учителката со некој глуп изговор у стил - на благо да тргне или така нешто. Кого и да прашав од луѓе што имаат деца во градинка ми рекоа дека учителките очекуваат да им се донесе од време на време кафе, благо итд, и да им се каже колку се они супер за им се придаде на важност и да ти го гледаат детето ко што треба. Мене ова ми е ептен глупо, ама чим е за дете ќе го направам, па ја со арно да биде се....

(Одговор на членот sinolicka)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
26.8.2010 20:46:11   
Maca25
блу_блу навистина ми е чудно што ти рекле да се врати по еден саат да ги земеш девојчињата. јас кога прв пат ја однесов нина во градинка, ми рекоа дека ќе остане само 15 мин, а јас треба да ја чекам во чекалната. Требаше да ја однесам во време кога учителките не се на пауза, кога имаат слободни активности со децата, а не да ги ранат или пресоблекуваат па да немаат време да му посветат на новото дентенце. Секое ново детенце доаѓа во осебно време, а не 2 нови во исто па да не знаат што да им прават. Сега не знам како ѓе биде од септ. кога во еден ден ѓе бидат применимногу нови дечиња. Нина уште не беше убаво проодена кога ја однесов и секој ден една недела ја оставав од 15 мин до пола саат. тек втората недела остана нина 2 саати во градинка.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
27.8.2010 8:42:12   
blue_blue
Маца25, таа ми рече да дојдам за два саати или ќе ми се јавеле тие - зависи како ќе се однесувале децата. Мене и мм не не држеше место и решивме по 1 саат да одиме да ги земеме. Инаку кажав - мене ми се изнавикаа зошто не сум ги донела на 1 сеп, значи они планираат сите деца нови да им дојдат на 1 сеп. Нема никаква логика, ама оди докажи им. Затоа нема да ги носам веќе никогаш во таа градинка, се надевам во Мајски цвет ќе имаме убав почеток и ќе им биде добро.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
27.8.2010 23:33:50   
lila30
Bas me potrese iskustvoto na blue_blue,se nadevam deka nie ke pomineme podobro.Razgovarav so pedagogot itaa mi rece da ja donesam vo Ponedelnik posle 9 zosto plackite vise se zavrseni i decata se zaigrani.Priemot kaj pedagogot bese odlicen se nadevam deka i ucitelkite ke bidat taka prijatni,ne gi zapoznav zosto seuste bea na odmor.vo vrska so guzvite za zpisuvanje prednos imaat decata na koj dvajcata roditeli se vraboteni,toa stoi vo zakonot za socijalni grizi.

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
28.8.2010 1:06:59   
sinolicka
blue-blue fala mnogu  ke napravam taka inaku i dvete vospitacki gi znam licno a kako ke pomineme ke vidime.matej e mnogu miren no i plasliv e kako srnicka mi e strav da ne go isplasat nesto.ke odnesam i nesto blago od iskustvo so vnukata znam kolku im se bitni  podarocite pozdr

(Одговор на членот lila30)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
10.9.2010 9:49:33   
blue_blue
Во понеделник тргнуваат во градинка во Мајски цвет, на последна 24-ка во Тафталиџе 2...денес бев пак да се договорам со наставничката, се надевам дека ќе имаме понормално искуство од она во Орце Николов. Наставничкава ми кажа да ги донесам во занималната сама (а не да ги оставам на врата), пред вратата на занималната имаат закачалки (веќе им ги напишала  имињата, уште ми се извини што не биле убаво напишани - не стигнала, ама денес ќе ги средела сите убави да биле) и таму да оставиме ранчето и да им облечеме патичиња, па ако сакаме да поседиме 5-10 минути дур се опуштат. Ми рече обавезно да ги земеме во 9:30, доста ќе им било за прв ден... Ај се надевам дека ќе прифатат нормално се ова и дека нема како Маца25 да ми бидат една недела у градинка, две дома...

(Одговор на членот sinolicka)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
4.10.2010 13:54:54   
sandravlae

ИЗВОРНА ПОРАКА: nutelizza

Па врски да ти го стават детето во група во градинка, преполно е има многу деца.

Барем во Куманово.

izgleda i tuka e isto,kolku se iznervirav podnesov aplikacija vo juni za da go zapisam od 1 oktomvri i odan tamu pri kraj na septemvri i mi vikaat nema mesto,kako moze koga od juni mi e podnesena aplikacija pa bar da se javat da kazat da si baras resenie bezobrazni

(Одговор на членот nutelizza)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
4.10.2010 15:35:14   
amelbebe
postarite 2 deca od 9 meseci gi davav vo gradinka,ova malovo e doma so mene ili dodeka rabotev baba mu go cunajgolemoto ,a sega e maz non stop placese dur go nosev,plackite traeja do 6 god,sekoj den ista pesna imavme se so plackiuser posted image

(Одговор на членот sandravlae)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
25.10.2010 13:43:59   
Џесика
И ете, толку бидна градинката наша, неполни 2 недели... денес бев да го отпишам, па и се чудат вработените „откај закачил пневмонија???“ ко да не знаат дека 3 деца само од неговата група завршија во болница... налет... следно запишување... не се знае кога, уплав имам веќе, а толку се радував на градинката, и бргу ја прифати, ама ете здравјето на син ми е најбитно, ќе се снаоѓаме некако кога ќе се вработам...user posted image

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот amelbebe)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?