|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Сок
28.3.2012 15:59:21   
mila mama
Сок не пие воопшто. Преку ден гасиме жед само со вода, навечер млеко и вода. Овошје јаде секој ден иначе.

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 176
   RE: Сок
29.4.2012 16:53:06   
Felly RR
За лупење на овошјето тука.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 177
   RE: Сок
27.10.2012 22:20:00   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: vesnab

mamicki, dali im davate cedeni sokovi na vasite bebinja ili kupuvate >>>??? jas sim za se shto e prirodno, iako sum citala deka cedenite sokovi treba za brzo vreme da se ispijat inace ovosjeto ispushtalo toksini i nemalo nishto od vitaminite, naprotiv bilo sheteno , no shto e so konzervansite vo gotovite sokcinja ??? shto mislite vie za ova ???



_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 178
   RE: Сок
27.10.2012 22:26:45   
Felly RR
Ние сме сега веќе поголеми, ама и цедени сокови сум давала и купечки. Кога и цедам, секако гледам веднаш да го испие.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 179
   RE: Сок
27.10.2012 22:29:04   
mila28
Jas mu spremam prirodno cedeni sokovi(od portokal,jabolko i morkov mu e omileno sokce) Ne deka ne sum davala i kupecki na hipp megutoa tie ne gi saka voopsto, a ovie doma sto gi spremam gi obozava user posted image

i mu davam d ago ispie vo rok od 30 min do 1 h potoa ne


< Поракaта ја уредил mila28 -- 27.10.2012 22:30:34 >


_____________________________

Your children will become what you are; so be what you want them to be

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 180
   RE: Сок
1.11.2012 13:22:48   
anaana
sok piese samo na pcetokot koga pocnavme da probuvame vkusovi. posle nekako leka poleka prestana. voda mislam deka moze da ispie 2 sisinja ali sok ne. caj pie, mleko obozava ali sok ne. sto znam moze ne i se svigja vkusot. i domasen i kupecki ne saka. inace imame skoro 8 meseci. tetrapak ne sum i dala nikogas samo tie na hipp, frutek i bebevita. i normalno domasni.
ke vidime moze pokasno ke saka sega zasega poveke voda :)

(Одговор на членот mila28)
Непосредна врска до пораките: 181
   RE: Сок
1.11.2012 21:21:02   
Bethany
И моето синче нејќе сокови, всушност ништо течно освен вода!
Му нудим од време на време различити, воопшто не е заинтересиран. Ми беше жал летото што нејќеше , се се мислев дали внесува доволно течности, па и да го освежеше малку, ама не.
Ама мислам дека кога ќе биде поголем ќе сака да пие, нели, па кое дете не пие сокови? user posted image

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 182
   RE: Сок
1.12.2012 10:57:47   
zzaa
i kerka mi mnogu retko pie sok i toa dali 50 ml cela nedela ke ispije

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 183
   RE: Сок
22.1.2013 12:48:08   
AnnaMolly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: elenak

Мамички а какви сокови им давате на децата? Јас купувам за неа само 100% на Нектар, ги има повеќе вкусови. Бевме на Хипп до 1 година мислам доста беше. Па не и стасува по едно на ден веќе, само трчавме по сок.




_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот zzaa)
Непосредна врска до пораките: 184
   RE: Сок
22.1.2013 12:51:29   
AnnaMolly RR
Значи стопати сум пишувала за соковиве. Доколку убаво прочитате на шишенцата на Хип (и на секое друго „бебешко“ сокче) ќе видите дека се направени од КОНЦЕНТРАТ од овошје. Органското сокче Хип исто така е направено од концентрат, не од овошје.
Исто како и тетрапак соковите. Само што едно Хип сокче е 50-60 денари 250 мл, а литро тетрапак е истата цена.
Најдобро е да се даваат цедени сокови дома сами што ќе си ги правите. Еве јас му давав тетрапак од 7 месеци. Ама секогаш кога можам му правам свеж домашен сок. Само со тој сум сигурна дека е направен од вистинско овошје, не концентрат.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 185
   RE: Сок
22.1.2013 13:00:24   
vezilka RR
Купивме нова чашка со цевка со Мики Маус, и сега имаме нов ритуал, секој ден меѓу ручекот и вечерата, додека ние пиеме кафе, тој пие цеден сок од портокал. Иначе до скоро не сакаше сок ни со очи да види, ниту пак вода, пиеше само чај и млеко.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 186
   RE: Сок
22.1.2013 13:06:28   
AnnaMolly RR
Мојот господин ако види дека правам сок во соковник, автоматски не сака да го проба. Еднаш ме виде како правам и проба од сокот, ми вика Не ми е убаво. Ајде викам ќе ти дадам ново сокче. И кога не ме гледаше истиот сок му го префрлив во друго шише и му го дадов. Ми вика Ова ми е убаво user posted image
Така јас му правам сок и му го ставам во шише од литро и пол, и си го пие со сласт.
Вчера правев од портокали, киви и моркови, ова во последно време му е омилено. Денес има уште малку од овој, па утре ќе правам од јаболки, цвекло, портокали и моркови.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 187
   RE: Сок
22.1.2013 13:14:02   
sladjana ms
Moevo dete do 10 meseci piese sokovi na Bebevita i Hipp, a sega pie sokovi na Nektar koi se 100% ovosje bez seker, aroma i konzervans. Si pie detevo i po skoro 1 litar na den. E sega ubavo e i da pie domasni sokovi cedeni, ama i ovosjevo sto go kupuvame veke ne e ovosje vestacka tvorba e i toa. Vo sekoj slucaj sekoj si znae sto e najdobro za negovoto dete. Pozz

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 188
   RE: Сок
22.1.2013 13:29:09   
Pepelaska *
Јас од 11 месеци му давав би фрут некако најубав ми беше тој и пиеше исклучиво од праска друг никако.А пред тоа воопшто не пиеше сок , ептен ретко, ама затоа надомести сега.
Сега пие само домашни сокови свекрва ми му има направено од дренки, капинки , цвекло и сл.
А од соковник никако не сака да пие, незнам зошто и со вода му ги растварам не сака и не сака.

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот sladjana ms)
Непосредна врска до пораките: 189
   RE: Сок
22.1.2013 13:31:10   
AnnaMolly RR
Заборавив да кажам дека хит му се и компотите, обожава да пие компот. Само што јас не знам да му правам, тоа е друга работа user posted image , па земаме донација од бабите :)))

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 190
   RE: Сок
22.1.2013 13:50:09   
mamicka_26
Ние сокови исклучиво само цедени пиеме.На почетокот ми беше многу тешко да го научам да пие такви сокчиња,тешко ги прифакаше па со триста финти и претурања во шишенца ги пиеше едвај.Сега не сака друг сок,станува сабајле јаде и ми вика мама ајде да праиме сокче и сам си зима овошје и ми го носи,го лупиме и заедно правиме сокче.По две чаши големи природен сок пие дневно.И секој ден му комбинирам различно овошје,во завизност од тоа што имам дома.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 191
   RE: Сок
22.1.2013 16:20:43   
Felly RR
И Матеа кога беше мала пиеше само цедни сокови, и тоа од секакво овошје. Ама сега па не пробува, само купечки сака.user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот mamicka_26)
Непосредна врска до пораките: 192
   RE: Сок
22.1.2013 23:09:19   
elenak
Спомна некој дренки. Како да ги направам,имам во фрижидер и така стојат, не знам како да ги направам, се варат ли, кој сооднос со вода. Ајде ако знае некој нека пише рецепт, знам дека се многу здрави, би сакала да ги искористам.
Инаку освен природен сок од портокал и мандарина што задолжително и цедам по 200-300 мл на ден друго пиеме купечко. Имам соковник ама јас и мм не обожаваме такви сокови па не го користам, некако за 1 чаша сок да го мијам секој ден не баш ми прави ќеф. Да направам повеќе сок на пр. колку време може да се чува во фрижидер? И има ли друг начин освен во соковник, некој полесенuser posted image

_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 193
   RE: Сок
23.1.2013 8:29:48   
Mihaela 2010
E macno e mienjeto sekoj den ama koga e za detule nisto ne e teskouser posted image
Jas letoska si zanrznav slivi,jabolki bidejki imam vo dvor dve pa ispopagaa taka ne mozevme da stasame da gi izedeme..i si varam kompot...vo tendjerce voda ke si stavam od slivite i jabolkite i na tivko si vari...nekoi 20 min...i mnogu go pie M

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 194
   RE: Сок
23.1.2013 8:40:33   
zzaa
ИЗВОРНА ПОРАКА: elenak

Спомна некој дренки. Како да ги направам,имам во фрижидер и така стојат, не знам како да ги направам, се варат ли, кој сооднос со вода. Ајде ако знае некој нека пише рецепт, знам дека се многу здрави, би сакала да ги искористам.
Инаку освен природен сок од портокал и мандарина што задолжително и цедам по 200-300 мл на ден друго пиеме купечко. Имам соковник ама јас и мм не обожаваме такви сокови па не го користам, некако за 1 чаша сок да го мијам секој ден не баш ми прави ќеф. Да направам повеќе сок на пр. колку време може да се чува во фрижидер? И има ли друг начин освен во соковник, некој полесенuser posted image


majka mi pravi sok od drenki,vaka go pravi 15 litra voda,5 kg drenki se varat okolu 1 saat,da dojde skoro do polovina tecnosta,se preceduva i se vraka tecnosta vo tenzereto se dodava 2 kg seker i se vari okulo 30 minuti na tiho,potoa go sobira vo sisinja dodeka sokot e vrel,i stoi cela godina(sokot e za rastvaranje).a drug sok sto moze da stoi vo frizider 1-2 nedeli e ovoj ja cesto go pravam i e dobar za krvta 1.kg morkov 1 .kg limon i 1 .kg cveklo cite se rendaat,i 1 kg seker se stavat vo tenzere se dodava 3 litra voda i zaedno stojata 24 saasa,so povremeno promesuvanje na smesata potoa se cedi i se sobira vo sisinja i izleguva okollu 3 litra sok,(i toj sok e za rastvaranje)ama e mnogu vkusen ako ti e malo deteto mozes i pomalku seker da stavis.

< Поракaта ја уредил zzaa -- 23.1.2013 8:41:47 >


_____________________________

Денот кога се збогатив ... Станав мајкa
http://lpmf.lilypie.com/9ToIp2.png?PUn0FHCJ
принцеза на мама

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 195
   RE: Сок
23.1.2013 9:15:04   
Pepelaska *

ИЗВОРНА ПОРАКА: elenak

Спомна некој дренки. Како да ги направам,имам во фрижидер и така стојат, не знам како да ги направам, се варат ли, кој сооднос со вода. Ајде ако знае некој нека пише рецепт, знам дека се многу здрави, би сакала да ги искористам.
Инаку освен природен сок од портокал и мандарина што задолжително и цедам по 200-300 мл на ден друго пиеме купечко. Имам соковник ама јас и мм не обожаваме такви сокови па не го користам, некако за 1 чаша сок да го мијам секој ден не баш ми прави ќеф. Да направам повеќе сок на пр. колку време може да се чува во фрижидер? И има ли друг начин освен во соковник, некој полесенuser posted image


Повеќе од ден максимум два јас не би чувала во фрижидер, а полесен начин, цеди преку газа така нема да миеш соковник.
За дренкиве веројатно рецептов е тој, што го пишала зза , знам дека свекрва ми рече дека многу малку го варела и ставила многу помалку вода и шеќер дека нели е за мало дете па кога му растварам јас ставам ептен малку вода.А дека се здрави навистина биле.Еве откако пие ваков сок да не е за подрек ни се разболел ни ништ.Природно си е природно.user posted image


_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 196
   RE: Сок
23.1.2013 11:41:05   
elenak

ИЗВОРНА ПОРАКА: zzaa

ИЗВОРНА ПОРАКА: elenak

Спомна некој дренки. Како да ги направам,имам во фрижидер и така стојат, не знам како да ги направам, се варат ли, кој сооднос со вода. Ајде ако знае некој нека пише рецепт, знам дека се многу здрави, би сакала да ги искористам.
Инаку освен природен сок од портокал и мандарина што задолжително и цедам по 200-300 мл на ден друго пиеме купечко. Имам соковник ама јас и мм не обожаваме такви сокови па не го користам, некако за 1 чаша сок да го мијам секој ден не баш ми прави ќеф. Да направам повеќе сок на пр. колку време може да се чува во фрижидер? И има ли друг начин освен во соковник, некој полесенuser posted image


majka mi pravi sok od drenki,vaka go pravi 15 litra voda,5 kg drenki se varat okolu 1 saat,da dojde skoro do polovina tecnosta,se preceduva i se vraka tecnosta vo tenzereto se dodava 2 kg seker i se vari okulo 30 minuti na tiho,potoa go sobira vo sisinja dodeka sokot e vrel,i stoi cela godina(sokot e za rastvaranje).a drug sok sto moze da stoi vo frizider 1-2 nedeli e ovoj ja cesto go pravam i e dobar za krvta 1.kg morkov 1 .kg limon i 1 .kg cveklo cite se rendaat,i 1 kg seker se stavat vo tenzere se dodava 3 litra voda i zaedno stojata 24 saasa,so povremeno promesuvanje na smesata potoa se cedi i se sobira vo sisinja i izleguva okollu 3 litra sok,(i toj sok e za rastvaranje)ama e mnogu vkusen ako ti e malo deteto mozes i pomalku seker da stavis.

Благодарам ззаа за рецептот, само јас имам малку дренки, некој му ги дал на татко ми за проба, сега ги мерев пола кило се. Значи процентуално да намалам на се, би дошло 1,5 л вода и 200 гр. шеќер. Дури може и помалку шеќер да ставам. А другиов рецепт ми е пробан, добар е како за нас, сум го правела и комбинација портокал, лимон и морков и така е многу убав, ама сепак мислам свежо исцедено би било подобра варијанта за бебе.


_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот zzaa)
Непосредна врска до пораките: 197
   RE: Сок
23.1.2013 14:54:37   
AnnaMolly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: zzaa
ovoj ja cesto go pravam i e dobar za krvta 1.kg morkov 1 .kg limon i 1 .kg cveklo cite se rendaat,i 1 kg seker se stavat vo tenzere se dodava 3 litra voda i zaedno stojata 24 saasa,so povremeno promesuvanje na smesata potoa se cedi i se sobira vo sisinja i izleguva okollu 3 litra sok,(i toj sok e za rastvaranje)ama e mnogu vkusen ako ti e malo deteto mozes i pomalku seker da stavis.


Ова го правам уште вечер! Многу вкусно ми изгледа. Одам после работа на пазар и ќе купам цвекло, веднаш ќе го направам.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот zzaa)
Непосредна врска до пораките: 198
   RE: Сок
23.1.2013 15:06:43   
princessa
mmmm mnogu e vkusen navistina samo treba poskoro da se ispie za nekolku dena. I mnogu ja podobruva krvnata slika, majka mi go pravi zaradi anemijata koja sto sekako i jas ja imam nasledeno. Posle edna tura krvta ke vi e petka. Inace malata pie samo sok od jabolka i ako drug i ponudam se dereuser posted image . Ednas doma nemav ni jabolka nitu pak sok od jabolko i nejkese da pie kakov sto sok imase i protestirase so voda. Porano piese sekakvi sokovi, sega neznam sto i e. Utrovo ja zalazav so ceden sok od mandarini i za cudo go ispi ama toa e zaradi sto ovie dena uziva vo zimskiot vkus na mandarinite.user posted image

A gorenavedeniot sok majka mi go pravi i so limontus i plus ne e za rastvaranje i izleguvaat okolu 5kg ama ne go znam tocniot soodnos na morkovot, cvekloto i limonot. Treba da ja prasam.

< Поракaта ја уредил princessa -- 23.1.2013 15:09:52 >

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 199
   RE: Сок
23.1.2013 17:36:15   
Maca25
Алал да ви е што ви успева да им дадете на децата сок од цвекло. Јас кога беше Н. слабокрвна и цедев неколку пати цвекло, морков и јаболко, еднаш се напи и толку - не сакаше повеќе да го види сокот. И стварно има специфиен вкус и текстура сокот од цвекло и не секое дете го пие.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 200
Страница:   <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?