|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Колку го облекувате детето?
26.3.2009 10:32:14   
vesna_kr
Скоро секогаш сум во дилема дали моето дете е премногу или премалку облечено. Затоа сакам да ги слушнам Вашите мислења за тоа, како е облечено Вашето дете. Ќе ви бидам благодарна.

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 21.7.2011 15:39:01 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Колку го облекувате детето?
26.3.2009 11:10:13   
Еца
Па ние не одиме во градинка но кога излегуваме ја облекувам исто колку и јас самат себе,на пример ако носам маица и од горе блуза со долги ракави и на неа и облекувам исто,ако сметам дека ми е ладно и облекувам плус џемпер исто и на неа и облекувам џемперче. Инаку велат дека е подобро да му застуди малку, отколку да е пренаоблечено и да се испоти,а во меѓувреме да не се пресоблече,па тоа да се впие во неговот тело, може и да се прелади.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот vesna_kr)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Колку го облекувате детето?
26.3.2009 14:48:25   
mis.
vesna mnogu ubava teme.I jas ja imam ovaa dilema bidejki koga ke gi prasam ucitelkite vo gradinka da ne e mnogu ili malku oblecen tie mi vikaat dobar e a rezervnite alista nikogas ne se upotrebeni bidejki vikaat nema potreba.
Koga odime vo grad sekogas mu stavam malku podebelka bluza no za gradinka e veke nesto dugo.Od mal e naucen edna potkosulka i odozgora potenka bluza no ne epten tenka no ne i zemper.Gledam nekoi majki ne im oblekuvaat potkosulka tuku samo bluza ama ne li im e ladno!Martin e taka i doma oblecen pa ne se poti.A na nozete halahopki na kika ne se mnogu debeli i mi odgovaraat.
Vesna ti i stavas li potkosulka na Mila.


(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Колку го облекувате детето?
26.3.2009 15:16:14   
vesna_kr
Јас на Мила боди со долги ракави и блуза вообичаено.И тогаш си мислам дека сум погодила.Ама некогаш боди на прерамки и блуза и одозгора џемперче.Ама после во градинка и го вадат џемперчето.Некогаш па боди на прерамки, блузичка на кратки ракави и блуза со долги ракави, па си викам 3 работи нели е многу? А бе девојчето порасна а јас нон стоп сум во дилема.Еве денес мислам дека ќе смрзне.Само на маичка на прерамки е и блуза средна не ептен тенка.Лелеее појма немам како е во градинка колку ли е топло? Исто и јас кога ѓи прашувам ми викаат добра е.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Колку го облекувате детето?
26.3.2009 15:17:41   
vesna_kr
А за надоле не се мислам.Овој период носи хулахопки и панталонки или трењерки ,секогаш

(Одговор на членот vesna_kr)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Колку го облекувате детето?
26.3.2009 16:25:34   
mis.
Vesna gledaj i na racete da ima po dve rabori.Bodi na dolgi i bluza so sredna debelinaZemper ne e za gradinka trcaat i znaat da ispotat.Mozes i bodi na preramki kako majcka,potkosulka ili bluza na dolgi pa druga bluza potenka a vaka na racete da ne i studi.Nemoj da menjas kako ke go obleces taka nemoj nekogas pomalku nekogas poveke barem vo gradinka,Jas mislam deka toa ni e graskata na site.Pozdrav

(Одговор на членот vesna_kr)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Колку го облекувате детето?
11.7.2009 19:11:29   
mami
овој период лука шета дење без боди, само на маичка и кратки пантолончиња или долги тренерки а ноке боди и пижами со долги пошто не сака да се покрива а спиеме со отворен прозор

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Колку го облекувате детето?
25.8.2009 9:14:10   
profesorica
И дамјан ич несака да се покрива јас кога имам шанси го покривам ама он ке се сврте на друга страна и ке се отскрие.инаку спие по боди по кратки, некогаш дури по боди без ракави.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Колку го облекувате детето?
22.1.2010 11:35:52   
mami
е значи зимава ме нервира само од што треба се и сешто да му облечеш на детето. Па додека му облечам- боди, ѕиври, чорапи, маица по долги, тренеерки долу, и пуловерче на крај и нема живци да ме чека па се бркаме по соба за да се облечемеuser posted image user posted image

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Колку го облекувате детето?
22.1.2010 11:43:12   
caci20
Petar nosi samo bodi po dolgi rakavi i dolni trenercinja. Na noze samo onie corapi so kozicka.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Колку го облекувате детето?
22.1.2010 11:56:16   
profesorica
кај свекрва ми носи само трењерки со едно боди а дома + зиври и боди по долги.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот caci20)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Колку го облекувате детето?
22.1.2010 12:00:45   
STRUMFETA
Po doma so maicka bodi i bluzicka i dolen del trenerki,a koga odime negde mu oblekuvam dzivri.Nemoze doma na 25 stepeni i nadvor na-5 da go oblekuvam isto.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Колку го облекувате детето?
22.1.2010 12:06:48   
mis.
кај нас дома има 18/20 степени и му облекувам хулахопки и на двајцата, на Стефан боди на долги и тренерки а на Мартин поткошулка и тренерки.Не се испотени а и не им е ладно бидејќи рацете и носето му се топли.user posted image

(Одговор на членот STRUMFETA)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Колку го облекувате детето?
22.1.2010 12:08:20   
acka
na iva i oblakam bodi so dolgi rakavi,dzivri,corapi i trenerki mislam deka e dovolno a noke i oblakam pizami so corapcinja.

(Одговор на членот STRUMFETA)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Колку го облекувате детето?
22.1.2010 12:11:00   
Еца
Мартина е по маичка на прерамчиња со памучна блузичка, а долу хулахопки и тренерчиња или хеланки, а Мила боди на долги ракавчиња и блузичка, како и памучни пантолончиња со сталачиња и врз нив обични пантолончиња (поради егземата не и облекувам хулахопки)

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот acka)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Колку го облекувате детето?
22.1.2010 12:16:29   
BEBICA
Jas na Monika i oblakam za preku den po doma nosi:bodi so dolg rakav, bluzice, holahopki, trenercinja dole i normalno kondurcinjata koi morame da gi nosime po doma tie ni se ko toplinki.
Zanadvor na primer denes na sneg:skafandet onoj samo dolen del kako kombilizonki odozdola i gi ostavam holahopkite, cizmizki kako traktorki vnatre so krzno se kapa rukavici i sal.
A za spienje Bodi dolg rakav, pizami, corapcinja, elecence, i ja oblekuvam vo kako vrekicka za spienje koja izgleda kako iscelo skafander i plus od onie pletenite corapcinja baba mi gi vika kalcunki posto ne ja pokrivam so kebe taka spie cela nok.
No kaj mene e idealna temperatura non stop 22 stepeni a navecer za spienje 21 stepen.


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот acka)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Колку го облекувате детето?
22.1.2010 12:19:57   
Еца
Мартина за спиење спие само во пижамчиња под нив маичка само, ниту чорапи, ниту било што друго, и со кебе како ние, така и она се покрива. Мила исто како што е облечена преку ден, мислам толку ја облекувам и навечер за спиење, и само подебелко кебенце.Толку.

< Поракaта ја уредил Еца -- 22.1.2010 12:20:42 >


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Колку го облекувате детето?
22.1.2010 12:26:03   
BEBICA
Eh sto ubavo Eca, ovaa mojava kebe da ne vidi mnogu se vrti i prevrtuva pa se zaglavuva vo kebeto se nervira i se budi.A inace da e samo na kebe ke treba cela vecer da bidam dezurna i da ja pokrivam samo.user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
Blazesiti.user posted image user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Колку го облекувате детето?
28.10.2010 22:55:57   
mama26
ako mene mi e ladno na nego mu e poveke...znaci edna bluza plus [ od toa sto jas nosam]
koga e toplo toj trca i se poti -znaci edna bluza minus-ili kratki pantaloncinja
ili samo po maicka bela user posted image


_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Колку го облекувате детето?
29.10.2010 15:43:43   
sandravlae
i jas samo mislam da ne mu e ladno ,a moevo skledjija i koga e malku oblecen samo se poti abe strasna rabota
a za vo gradinka prviot den koga sedev vnatre so nego vospituvackite mi rekoa sto pokomotno da go oblekuvam zosto stvarno
e toplo vnatre i se potat

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Колку го облекувате детето?
21.7.2011 15:12:30   
Felly RR
Ние сега сме по гаќички и маичка, а за спиење само по боди. И не знам за спиење што да правам. Ем е гола, ем се поти. Кога ќе си легне мора да го гушне кебенцето, и одма ќе се испоти. Потоа го турка ќебенцето, и е целата гола. Не знам како да ја облекувам, и како да ја покривамuser posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот sandravlae)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Колку го облекувате детето?
21.7.2011 15:20:13   
topce
јас мојата ќерка ја покривам само со чаршавче и тоа не јорганско туку тенко и пак се буни дека и е топло.
накај 3 часот се чувствува ладовинка, прозорот ни е отворен, па ја покривам со фротирка само на нозете бидејќи и се голи. инаку само што ќе ја допре перницата обавезно се поти во глава.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Колку го облекувате детето?
21.7.2011 15:40:46   
Felly RR
И ние спиеме со отворена врата од тераса, кај 6 сабајле ја затворам зошто заладува. Ама, де испотена, де ладно, и еве со затнато носе е неколку денаuser posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Колку го облекувате детето?
21.7.2011 22:47:44   
AnnaMolly RR
Ист ми е и Филип. Спие само по маичка на прерамки и пелена, бос. Покриен е со едно тенко чаршавче, колку да се рече дека е покриен. Ама тој се открива во секунда и кенка ако го покријам пак. И ние спиеме со отворен прозор на тераса, ама залудно е. Се поти како некој со вода да го потрурил, па се открива и еве неколку дена носот како чешма му тече.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Колку го облекувате детето?
30.9.2011 9:07:06   
Felly RR
Бидејќи сега надвор времево е потопло отколку внатре, јас за дома обавезно и облекувам блуза со долги и тренерка (и јас сега сум со тренерка), а надолу, само со тренерки (без хулахопки)ако сме надвор, и не дува ветер, тогаш е само по блузиче.
А и за спиење почнав да и ставам вреќичка. Таа се буни, не сака, ама па инаку го турка кебето и цела е откриена.


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Доење.
пеперутка16

Колку долго доеше?