|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Колку чини градинката?
26.10.2011 13:27:21   
miana
Abe nema veze i jas ne sitnicam ic,kaj mi cuvaat dete  ke sitnicam..ke si prasam samo koj  eiznosot zosto ne mi go pisale..Pa ako kazat 1490 - ok nema problem - taman rabot aza 500 den

(Одговор на членот vesna1)
Непосредна врска до пораките: 126
   RE: Колку чини градинката?
13.12.2011 0:00:05   
Snowhite RR
Ќе си легнував, ама се изреволтирав нешто па морав овде да пишам. Ја спремав сега чантата од М за утре за во градинка и гледам уплатница ми ставиле, ама сумата 2854!!?? Што е работава, знае некој? Не видов порано, да ја прашам свеки, ама 3000 ден за градинка мислам дека се многу, плус и такси секој ден, премногу е. Ај нека кажи некој колку му дојде сметка, дали е некоја грешка можеби?

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 127
   RE: Колку чини градинката?
13.12.2011 0:03:30   
Боцко
Ако е државна градинка сигурно е некоја грешка. Не може да е повеќе од 1.500,00 денари. Најубаво да си прашаш кај тој што ги прави уплатниците. Мора да ти објасни.

_____________________________

Sometimes it is the people who no one imagines anything of, who do the things that no one can imagine.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 128
   RE: Колку чини градинката?
13.12.2011 0:24:59   
Snowhite RR
Државна е, до сега си плаќавме по 1490, а и плус свекрва ми, ми рече дека оваа година и за колети не се плаќало, макар и да се плаќа не е повеќе од 100 ден. Се надевам дека е грешка

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Боцко)
Непосредна врска до пораките: 129
   RE: Колку чини градинката?
13.12.2011 1:12:15   
Maca25
нема шанси да е повеќе од 1500. собрано и до росица и со пакетче и со слики со Дедо Мраз не искача толку.user posted image user posted image сигурно е некоја грешка. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 130
   RE: Колку чини градинката?
13.12.2011 19:43:55   
Snowhite RR
Веројатно е грешка, ја однесов денеска уплатницата, ја зеде рече дека ќе ја проверат, ме праша дали ми е платено претходно, реков дека се имам платено до сега, ги чувам уплатниците ќе ги донесам. Ејј ама се шокирав, како може такви грешки да прават, па нека си прокнижат прво после нека прават нови уплатници

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 131
   RE: Колку чини градинката?
13.12.2011 19:57:13   
miana
So ogled na toa deka kerkami ne bese skoro 50 dena vo gradinka jas denes zemav uplatnica za 11 ti mesec 844 denari.. Neznam dali e ispravno za ne idenje da plakam tolku ama nema veze....

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 132
   RE: Колку чини градинката?
13.12.2011 22:56:50   
Sneska25
Jas znam deka za ne odenje vo gradinka cel mesec se plaka pak okolu 500 do 600 den samo za mestoto sto ti go cuvaatuser posted image

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 133
   RE: Колку чини градинката?
13.12.2011 23:09:03   
miana
i jas znam taka - ama  toa ti e ,nemozam da se sitnicam user posted image

(Одговор на членот Sneska25)
Непосредна врска до пораките: 134
   RE: Колку чини градинката?
13.12.2011 23:11:32   
lilicka

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

So ogled na toa deka kerkami ne bese skoro 50 dena vo gradinka jas denes zemav uplatnica za 11 ti mesec 844 denari.. Neznam dali e ispravno za ne idenje da plakam tolku ama nema veze....

Во која градинка ја носиш миана???

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 135
   RE: Колку чини градинката?
14.12.2011 12:00:40   
AnnaMolly RR
Не знам колку е за цел месец неодење, ама Филип кога не одеше 2 недели (и малку повеќе од тоа) поради операцијата, уплатницата изнесуваше 1290 денари user posted image Само 200 помалку.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 136
   RE: Колку чини градинката?
21.12.2011 8:56:30   
Felly RR
А дали плаќате унапред за секој месец, или откако ќе помине ви пресметуваат колку треба?

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 137
   RE: Колку чини градинката?
21.12.2011 9:03:34   
Lokica1
1290den se mnogu za tolku odenje vo gradinka..kerka mi ne odese 2 dena vo noemvri i uplatnicata e 1327den.. a za neodenje dve nedeli bi trebalo da e okolu 850-900den, barem taka mi stignuvale mene. Proverete  mozno e i da e nekoja greska. Malku off topic, ni kazaa deka paketcinjata ke ni bidat bez pari, najeverojatno samo slikata so dedeo mraz ke si ja platime, a gratis gi slikaa decinjata za novogodisen kalendar..sekoj posebno. 

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 138
   RE: Колку чини градинката?
21.12.2011 9:09:59   
Felly RR
Како сите градинки да си имаат различен ценовникuser posted image
Кај нас за неодење цел месец е околу 700 денари, а за неодење 3 недели 900 ден.


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Lokica1)
Непосредна врска до пораките: 139
   RE: Колку чини градинката?
22.12.2011 13:34:09   
Maca25
ќерка ми кога не одеше во градинка цел месец, на уплатницата имаше само 590 ден. да се плати. А ако детето не оди во градинка помалку од 5 дена не се одзема од цената, а за над 5 дена неодење се одзема од ден по 20-30 ден. мислам. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 140
   RE: Колку чини градинката?
17.2.2012 21:08:17   
Snowhite RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Snowhite RR

Ќе си легнував, ама се изреволтирав нешто па морав овде да пишам. Ја спремав сега чантата од М за утре за во градинка и гледам уплатница ми ставиле, ама сумата 2854!!?? Што е работава, знае некој? Не видов порано, да ја прашам свеки, ама 3000 ден за градинка мислам дека се многу, плус и такси секој ден, премногу е. Ај нека кажи некој колку му дојде сметка, дали е некоја грешка можеби?


Денеска бев во градинка да земам сметки, зашто кога ја добив оваа на 2854 за ноември, ја вратив пошто за еден месец беше грешка и ја вратив и до крајот на декември не ми дадоа корегирана, а од јануар не сме појдени и денеска реков да земам за двата месеци(ное. и дек.) и пак ми ја даде истата сума, ама за 2 месеци. Не знам зошто вака, оваа сума не е ни за 1 ни за 2 месеци. Ми е гајле, пониска е вредноста и ќе си ја платам таа user posted image Единствено објаснување, мислам дека М во ноември не одеше една недела нешто беше поднастинат за тоа ако ми скратиле 120 денари, друго не знам зошто така

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 141
   RE: Колку чини градинката?
17.2.2012 21:09:31   
Snowhite RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

Како сите градинки да си имаат различен ценовникuser posted image
Кај нас за неодење цел месец е околу 700 денари, а за неодење 3 недели 900 ден.



За неодење цел месец не се плаќа, така ми рече свекрва ми

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 142
   RE: Колку чини градинката?
18.2.2012 10:37:20   
Felly RR
Мене воспитачката во групата на Матеа така ми кажа. Дека за неодење, само за да ти го чуваат местото се плаќало оклу 700 денари. А како што пишав кога Матеа одеше само по 5 дена цел месец, плаќавме 890 -880.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 143
   RE: Колку чини градинката?
18.2.2012 14:50:54   
Maca25
Нина во декември не одеше од 18 па плативме цела сметка. во Јануари одеше една недела, цела сметка ни ја дадоа да ја платиме. во феб. почна да оди, само 2 дена и се разболе, сега ја чекам сметката и да им ја акнам од глава на тие од сметковотство user posted image

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 144
   RE: Колку чини градинката?
18.2.2012 16:38:08   
Felly RR
Леле Мацо, па тие стварно претеруваат. Не може за два дена одење да ја платиш цела сума. Јас разбирам- 4 дена да не пошла во месецот, нормално да си платиш за цел месец - нема ни да барам да ми намалат. Ама па друго е да ти оди детето само 5 дена, а 15 да не оди.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 145
   RE: Колку чини градинката?
22.8.2012 9:27:27   
vezilka RR
Нас не ни дадоа вчера кога бев уплатница, веројатно ќе ни даде на 1ви кога ќе тргне Никола. Неејсе, ме интересира тие потрошните материјали што ги имате спомнато, боички, блокчиња и такви тракатанци кога се палќаат, колчу кошта тоа и дали тоа е на посебна уплатница..

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 146
   RE: Колку чини градинката?
22.8.2012 9:36:20   
Mihaela 2010
jas kolku sto znam od iskustvoto od lani,uplativme na kraj na mesecot,vo zavisnost od toa kolku deteto ja posetuvalo gradinkata i kolku saati,jas na primer prvito mesec plativ 700-800 den bidejki Mihaela idese na adaptiven period stoe i logicno da platam pola suma a ne cela od 1500...
Vo nasive gradinki davale po 500 den pa tie od tamo nabavuvale blokcinja,boicki i slicno..nekoj pa mi imase spomnato deka samiot roditel si nosel sto e se potrebno ..

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 147
   RE: Колку чини градинката?
22.8.2012 9:52:38   
mami2
Кај нас сега е обнова на договорите и за тоа треба да е платена последната уплатница и плус дополнителните трошоци кои се отприлика вака:
хигиенски пакет 500 ден, се однесува на набавка на средства за цела година,
едукативен материјал 500-900 денари зависи која група, помалите плаќаат помалку, затоа што немаат работни листови,
осигурување лани беше 100 денари
списание Росица 500 денари за цела година авансно
театарска претстава за добредојде 60 денари

Се се плаќа во септември, инаку јас имам две деца во градинка user posted image

Совет, правете копии од уплатниците, некои ги задржуваат во градинка, некои ги барааат само на увид. Лани загубија по една уплатница за двете деца, среќа што во сметководство на Детска радост ја најдоа веднаш, а во осигурителната компанија им требаше долго време, ама ме фати инает да не ја плаќам втор пат, па полисата ја направија за сите со задоцнување.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 148
   RE: Колку чини градинката?
14.9.2012 9:35:25   
miana
Ajde da ja aktivirame temava :)
Vera bev na roditelska
MI dadoa spisok sto se treba da se kupi na koj imase -
Boici drveni
Fromasteri
nozicki
kolaz
oho lepaci tri
salotejp,
vodeni boici
hameri vo boja
blok br 4
listovi vo boja moliv,guma ,ostrilka i sl
plakame 100 denari godisno za osiguruvanje od povredi
plakame 500 denari za rosica godisno i
za Angliski 500 denari meseco ( toa po nasa volja)
Lani smetav deka e mala za angliski i rekov -ne ja zapisuvam, za posle toa da me iznenadi doma da pocne da mi zboruva na angliski ,gi ucele probno i zatoa ovaa godina ja zapisav,
Plus - treba da kupime i nekoj ucebnik MATEMATIKA 4-5 godini sto ja ima vo nekoja knizara Smiley vo biser.

(Одговор на членот mami2)
Непосредна врска до пораките: 149
   RE: Колку чини градинката?
15.9.2012 18:34:31   
Maca25
за какво осигурување зборите? такво нешто кај нас нема.
Н. оди во градинка веќе 2,5 години, ама за осигурување никој ни нема спомнато.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 150
Страница:   <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?